Šelma

Šelma https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383300/bmid_selma-MG2-383300.jpg 4 2422 777

Naturalista série

Profesor bioinformatiky Theo Cray nemá nejlepší ráno. Automat na led nefunguje, a navíc se mu do motelového pokoje dobývá policie. Že je hlavní podezřelý z brutální vraždy své bývalé studentky, se však dozví, až když je jeho účast na otřesné události vyloučena. Zdá se totiž, že mladou dívku v montanských lesích rozsápal medvěd. Jenomže profesor Cray je díky svému povolání zvyklý vidět vzorce tam, kde ostatní nacházejí jen chaos. A tak si všimne něčeho, co ostatní přehlédli. Něčeho nepřirozeného. Něčeho zjevně provedeného lidskou rukou. Theo pochopí, že tohle zvěrstvo nespáchalo žádné zvíře, nýbrž člověk, a že to rozhodně neudělal poprvé. A protože mu policie nevěří, začne mu být jasné i to, že je zřejmě jedinou osobou, která může zabijáka zastavit. Theo je sice lépe obeznámený s digitálními kódy a mikroby než s vyhodnocováním forenzních důkazů, nyní však musí uplatnit všechno, co umí, na zcela novou oblast výzkumu. A udržet se přitom o krok napřed nebezpečně vynalézavým sériovým vrahem... v jehož existenci navíc nevěří nikdo kromě něho. Až brutálně návykový debutový román mága a iluzionisty Andrewa Maynea, hvězdy televizního pořadu Otázky a odpovědi: Nevěřte Andrewu Mayneovi, který spolupracoval s největšími mistry svého řemesla včetně Davida Copperfielda.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kalibr

The Naturalist , 2017

KnihoSny
28.06.2023 5 z 5

šelma, mě dostala hlavně Theovo vyšetřování děj je trochu víc popisný ale asi to aspoň mě nevadilo takže doporučuji:)

kaca1530
27.06.2023 4 z 5

Koupila jsem ji jako audioknihu omylem, když jsem hledala českou Šelmu. Přesto mě nezklamala. Konečně zase něco svěže netradičního.

Lucy
23.05.2023 5 z 5

mě se kniha líbila, jako brala jsem ji s rezervou a dopadlo to celkem dobře, začátek se chvilku vlek různými popisy, ale pak už to bylo napínavé a dobře čtivé. Konec trošku překombinovaný ,ale jinak ok. Zkusím i jiný díl.

rafan65
22.05.2023 4 z 5

Docela pěkně napsaná kniha která nepostrádá napětí a svižný děj. Jediné co podle mě trochu snižuje kvalitu této knihy je závěr. Theo jako nesmrtelný hrdina z kterého tečou potoky krve mě připadá docela ujetý. Jinak jsem docela spokojený kniha mě zaujala a četla se pěkně.

helenkan
20.05.2023 4 z 5

Odhalování vraha podivínským vědcem je zajímavé a neotřelé téma. Jen policajti mi přišli až moc natvrdlý a hloupý. Ale to mi nezabrání pustít se do dalších dílů. I krátké kapitoly byly bezva. Fajn napínavé čtení.

Anastazie0810
06.05.2023 5 z 5

První kniha od Andrewa a teda nestačím zírat! Je to fakt dobrý!!
Neskutečně dobře se to čte - krátké a svižné kapitoly dělají svoje. Theo je sympaťák a i přesto, že je tak trochu podivín, baví mě to. Vědecké pojmy byly skvěle vysvětlené a pochopí to i laik.
Vraha sem neodhadla do poslední chvíle!! Myslím že detektivů alkoholiků a tvrďáků už máme spoustu. Vědec s touhou po poznání tu ještě není a Theo se stal mým oblíbeným.
A viděli jste tu boží obálku !

DeWom
30.04.2023 4 z 5

Moje první kniha od Andrewa Maynea, jdeme na to.

Velkou část začátku zabíral Theův výslech. Ne že by nebyl zajímavý, ale chyběla tomu akce, která by mě nutila číst dál, takže jsem knihu často odkládala. V druhé polovině jsem ji však už nedokázala odložit. Autor ukázal, že ví, jak si udržet čtenářovu pozornost: kapitoly byly příjemně krátké a většinou zakončené menším cliffhangerem, takže jsem stejně četla dál a dál.

Líbilo se mi, že bylo vyšetřování vedeno trochu jinak, než jak jsme my v české kotlině zvyklí z klasických detektivek. AI program na vyhledávání vzorců, který se sám učil tak dlouho, že už ho člověk nemůže pochopit? To je vlastní celkem chytré, pokud člověk do nějaké problematiky úplně nevidí. Takhle by se totiž dala vymyslet spousta pokročilých programů na všechno možné, aniž bychom museli popisovat jeho algoritmy. Stačí říct, že je program chytřejší než my.

I když byl profesor Theo Cray ze začátku strašný ňouma, nakonec jsem si ho oblíbila a jeho charakterový oblouk je jasně zřetelný. Za to mu náleží palec nahoru, stejně jako za jeho zápal a odhodlání, které se s dějem stupňovaly. Nejsem si jistá, jestli byl Theo opravdu takový génius, nebo jestli autor udělal vyšetřovatele o něco hloupější, aby jeho intelekt vynikl, každopádně náhled do mysli takto inteligentního člověka mi připadal věrohodný a zajímavý. Obzvlášť když se Theo rozmluvil nebo začal přemýšlet nad všemožnými fakty. Dozvěděla jsem se z této knihy mnohé, to se jí nedá upřít. Obzvlášť části o genetice byly zajímavé.

Mnoho čtenářů by mohl zklamat uspěchaný konec. Musím se přiznat, že i mně chyběl nějaký dojezd, který by to uzavřel, ale chápu-li to správně, jistého vysvětlení se mi dostane ve druhém díle (který jsem si už pořídila, neodolala jsem).

A co se týče závěrečné gradace: ano, je přitažená za vlasy, ale zase tak nepravděpodobné mi to nepřijde. Přirovnala bych to k lovu: když lovec střelí jelena a ten odběhne, člověk musí ještě nějakou dobu počkat, než vyrazí po jeho stopě. Nevěřili byste, jakou sílu je smrtelně raněné zvíře schopné v sobě vydolovat, pokud cítí, že ho někdo pronásleduje. Takhle nějak to měl Theo. Našel v sobě něco, co většina z nás nepozná, protože to nikdy nebudeme muset zažít. Navíc u thrillerů trochu té fabulace už vyloženě očekávám.

Takže tolik k tomu. Celkové hodnocení je za mě 4,5/5*.

zelda7
30.04.2023 3 z 5

Od autora mám rozečtené i jeho ostatní knižní série s policejní potapěčkou a s kouzelnicí, tato série s biologem mě ale trochu zklamala. Oproti ostatním kniha Andrew Mayne co jsem zatím četla byla tato méně uvěřitelná, ale i tak jsem byla zvědavá jak příběh dopadne. Od autora si ale i tak přečtu pokračovaní, abych viděla zda to nebylo jen typem případu.

Boruvka22
26.04.2023 5 z 5

Velmi čtivá knížka, s krátkými kapitolami. Nechybí akce a napětí. Hlavní postava Theo, je maličko podivín, tvrdohlaví člověk s nekonvenčním metodami. Nic podobného jsem nečetla a doporučuji. Ráda si přečtu i další díly

charlizee
16.04.2023 3 z 5

Tady ty populární thrillery jsou zkrátka mým guilty pleasure.
Narozdíl od ryzích čtenářů žánru je ale nečtu se zaslepeností, protože jinak si neumím vysvětlit, proč by byla Šelma tak nekriticky přijímána.
Naprosto nezpochybňuju, že každá část příběhu, ba i každý použitý postup, je možný a proveditelný. Však taky údajně autor vše konzultoval s vědci a odborníky. Prosím vás, ale v tak koncentrované kombinaci je to pravděpodobné asi tak, jako že já poletím do vesmíru a potkám se tam s Elvisem. I v takových thrillerech by měla být zachována jakási míra realističnosti, nehledě na to, že když si na Šelmě uděláte jednoduchý rozbor autorova postupu, přesně se vám vyjeví veškerý záměr a manipulace se čtenářem. Podobně jako Brownův Langdon se i Theo Cray seznámí s novou, zajímavou ženou, aby neprodleně poté potlačil svůj pud sebezáchovy a v první řadě ochraňoval ji. Psychologie a charakteristika postav je tak nefunkční, že asi i sám autor zapomněl na armádní výcvik Theovy milé, když ji v závěrečném střetu se zabijákem vykreslil jako dezorientovanou, v akci nezkušenou osobu, která je bez Theových instrukcí bezradná.
Zůstává jediná jistota - i nadále budu tento žánr vyhledávat a číst, můžete být klidní. Na čem jiném bych si mohla tak zachytračit, že? :))

Bylo vydáno i jako audiokniha. Ta je výborná v tom, že ji zvládnete poslouchat u různorodých činností, nevyžaduje 100% soustředění. Nicméně interpretace Zdeňka Velena je nemastná, neslaná, až bych řekla zkostnatělá. A vůbec největší průšvih celé nahrávky je hudba. Podezřívám její tvůrce, že ji skládali po požití odvaru z lysohlávek. Nutno slyšet.

xjk007
24.03.2023 5 z 5

Bavilo mě to. Žádná vysoká beletrie, ale frčelo to hezky a celkový nápad by také dobrý.

Littlemonday
19.03.2023 3 z 5

Šelma - Andrew Mayne

Kniha, ke které jsem se dostala díky knižní štafetě.

Recenze:

Kriminální thriller o nebezpečí, které číhá v lesích.
Moc se mi líbila hlavní postava Thea, velmi inteligentního vědce a profesora s takovými lehce Sheldonovskými rysy (Teorie velkého třesku).

Kniha je rozdělena do kratších kapitol, velmi dobře se čte, děj pěkně plyne. Jediné, v čem jsem se občas malinko ztratila byla jména postav - díky její podobnosti jsem se občas musela zastavit, protože mi běželo hlavou: Počkat, nebyla to ta mrtvá? A ono se jednalo jen o nepatrně rozdílné jméno.

V rámci Theova vyšetřování mě trochu doháněla nereálnost příběhu a především mi lehounce lezlo na nervy, jak jednoduše našemu introvernímu a společensky nepoužitelnému vědci vše vychází tak, jak potřebuje. Každý s ním ochotně mluvil jako by byl od policie, věděl naprosto přesně, kde a jak získat informace

Na druhou stranu musím uznat, že se kniha četla sama a oddychla jsem u ní pěkně. Dala bych tak 3,5 hvězdy. Ale jelikož na půlky nehraju, pomůže mi tady při rozhodování skvěle udělaná obálka!

4/5

milan0912
16.03.2023 5 z 5

Tato kniha byla pro mě velice čtivá a nechybělo napětí,velmi dobrý děj.Andrew Mayne prostě umí vtáhnout lidi do děje a tento díl je tomu opravdu příkladem.Bylo by určitě fajn,kdyby se vydávalo více knih s Theo Crayem.Bohužel nemám takovou trpělivost čekat než vyjde další:D.Doufám v to,že autor neusne na vavřínech a vyjde s dalšími napínavými peckami.Určitě doporučuji tuto knihu přečíst,kdo rád kriminální příběhy s napětím.Asi nemám co dodat a dávám plný počet hvězd

Lenča727
07.03.2023 4 z 5

Mayneho jsem objevila náhodou (začala jsem úplně jinou sérií a od konce), teď mám v plánu Naturalistu hezky od začátku. Teo mě dost baví, je sice nehořlavý, nerozbitný a nezničitelný, nejchytřejší, daleko chytřejší než všichni policajti a taky společensky neobratný ňouma, s mrtvolami se tu roztrhl pytel (nejdřív je Teo hledá, pak už zakopává, ten počet je fascinující, Mayne rozhodně netroškařil), ale zas na druhou stranu, kdo by neměl rád, když padoucha - sériového vraha najdou a všechno se vyřeší.Hned první knížka stála za to, takže teď hurá na další díly. Čtivè, svižné, chytrè, napínavé

NikiVai
06.03.2023 4 z 5

(SPOILER) Ano, kniha mne velmi bavila, byla čtivá, měla spád, napětí, momenty překvapení. Theo je sympatický týpek a baví mě jeho myšlenkové pochody. Ale nato, že se děj odehrává během několika dnů se náš učitelský trouba změní v moc velkého a neohroženého ninju. Ta přeměna mi už přišla až moc.

Ivet_V
27.02.2023 4 z 5

Tento žánr moc nečtu, takže nikdy nemám nějaké očekávání. Kniha se mi líbila. Ze začátku mě překvapily vědecké detaily, ale potom mě začaly bavit. Theo byl zvláštní, ale oblíbila jsem si ho.

terrie.jel
25.02.2023 5 z 5

Super kniha. Nemohla jsem se od čtení odtrhnout, jak to bylo napínavé. Kapitoly byly krátké, takže to rychle utíkalo a knihu jsem přečetla skoro na jeden zátah. Hlavní hrdina byl takový profesor podivín, ale mně byl sympatický. Těším se na další díly.

Saturnia
20.02.2023 4 z 5

Skvělá kniha! Jakožto člověka, kterého zajímají přírodní vědy, mě tato kniha uchvátila množstvím zajímavých informací z oborů zoologie, botaniky, ekologie, biologie atd. Jelikož jsem přečetla i zbylé knížky, můžu ji porovnat. Hodnotila bych ji jako druhou nejlepší ze série, to díky metodě, kterou Theo Cray vyšetřoval, a celkovému příběhu, který se velmi zajímavě vyvíjel. Kniha má takový uťatý konec, ale ten se řeší i v dalším díle. Knihy je určitě dobré číst ve správném pořadí, a pokud vás zaujal první díl, u dalších už bych si nečetla anotace. Jsou poté mnohem napínavější :)

kap66
16.02.2023 4 z 5

(SPOILER) Přeťukávala jsem několikrát mezi čtyřmi a třemi hvězdami. Mělo to spád, to ano, ale už zase sériový vrah No moment, tohle je začátek mého komentáře ke Cravenově Loutkovému divadlu, napsaného před třemi dny! Mám čtenářské déjà vu.
Tentokrát je sociální mimoň, počítačový i všeliký jiný génius, v hlavní roli. Taky umí přecvakávat mezi různými svými podobami, především mezi extrémním mamlasem a extrémním šikulou (tomu popustí uzdu hlavně na konci, zato taky extrémně). Jako vyšetřovatel zase uplatňuje rychlé a krátké jasnozřivé spoje, nad nimiž se moje inteligence červená a ukrývá do hlubin; Theo by ji ale rychle vykopal, stejně jako těch několik mrtvol, úplně sám.
Ale jak to píše o kus níž Rade: pokud k tomu přistoupíte jako ke hře... Nelogičnosti vyvažuje čtivost, dialogy jsou svižné, bavila jsem se. Čtvrtá hvězda je tentokrát za zdařilý překlad, bez ironie.

bobík123
04.02.2023 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha vůbec, vše dávalo smysl a líbí se mi styl knihy... Krátké kapitoly které utíkají a chcete číst dál... perfektní