Narodili se, aby přežili

Narodili se, aby přežili https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477780/bmid_narodili-se-aby-prezili-EYF-477780.jpg 5 896 281

Tři mladé matky a jejich neobyčejný příběh o odvaze a odhodlání přežít. Skutečný příběh Češky, Slovenky a Polky, které těhotné odjely do koncentračního tábora Osvětim. S obrovským strachem z budoucnosti, poté, co už ztratily tolik svých blízkých, se tyto mladé ženy upnuly k tomu jedinému, co jim v životě zbylo: zachránit sebe a své nenarozené dítě.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Mladá fronta

Born Survivors , 2015

otesánek
21.03.2019 5 z 5

Hluboký počin. Autorce patří poklona za zpracování, množství pramenů, které zpracovala. Spousty materiálu které musela projít. Příběh Rachel, Prisky a Anky mě zasáhl. Přežili obludnosti, které snad ani nejde chápat, že mohl člověk člověku dělat. Tyto události by neměli být nikdy zapomenuty. Tato kniha by měla patřit k povinné četbě. Statečnost těchto tří žen si zasloužila tuto podobu aby jejich příběhy nebyly zapomenuty.

ADE138
14.03.2019 5 z 5

Autorka postupně popisuje životní osudy tří žen. Předválečné roky, potom válku, během které skončily v koncentračních táborech a zázrakem se jim povedlo nejen přežít, ale i porodit děti, které také měly štěstí a zůstaly na živu.
Kniha je skvěle napsaná, ale rozhodně se o ní nedá říct, že je líbivá.
Dostala mě část vyprávění o lidech z Horní Břízy a o panu Pavlíčkovi.

frantisek0724
10.03.2019 5 z 5

Neskutečný příběh tří žen,které díky své statečnosti a neuvěřitelnému odhodlání přežili peklo holocaustu. To vše umocňuje skutečnost,že si infernem Osvětimi,Freibergu a následným transportem na smrt do Mauthausenu prošli těhotné..Neuvěřitelné,nicméně skutečné..
Knize není co vytknout,je napsána srozumitelně,bez příkras a zbytečných frází. Je to záznam vzpomínek přímých účastníků,těch co přežili. Konec knihy,kdy se tři Mauthausenské děti setkají,mi vehnal slzy do očí. Doporučuji,není to zrovna "krásné" a oddychové čtení,nicméně je to součást nedávné historie,kterou je dobré znát..

Marekh
06.03.2019 5 z 5

Velmi silný příběh 3 žen, které se jmenovaly Priska, Rachel, Anka, které byly těhotné, když vstoupily do koncentračního tábora Osvětim - Březinka a následně porodily na různých místech své děti. Autorka popisuje život těchto žen v Osvětimi, v pracovním táboře Freiberg, náročnou cestu vlakem do rakouského tábora smrti Mauthausenu. Kniha je založena na skutečných událostech.

Autorka věnovala přípravě knihy hodně času. V kapitole BIBLIOGRAFIE A PRAMENY je uvedeno velké množství autorčiných Rešerší a dosud nepublikovaných pramenů, Svědecké výpovědi uložené v archívech a Bibliografie a Další archivní zdroje. Knihu jsem četl poměrně dlouhou dobu, z knihy jsem se dozvěděl hodně nových informací. Kniha byla náročnější na četbu, vyskytovalo se v ní hodně postav a svědeckých výpovědí, což podtrhovalo autentičnost příběhu. V závěru knihy jsem se neubránil pár slzám..

Je zázrakem, že všechny ženy přežily a porodily děti, které přežily v těchto hrozných podmínkách. Oceňuji a vážím si lidí, kteří jakýmkoliv způsobem vězňům pomohli. Mnohdy riskovali životy, aby pomohli lidem, kteří se nacházeli na hranici mezi životem a smrtí a tato skutečnost nepochybně zaslouží můj obdiv. Uvedu alespoň jeden příklad, kdy ve městě Horní Bříza pomohl Antonín Pavlíček ženám, jejichž vlak zastavil na vlakové stanici a zařídil, aby lidé dostali trochu jídla a vody. Když se to dozvěděli ostatní lidé z toho města, rovněž podali těmto lidem pomocnou ruku. A našla se řada dalších lidí, kteří se snažili pomáhat. O některých z nich se dočtete v této knize. Musíme si uvědomit, že byla válka, takže mnoho lidí mělo strach o své vlastní životy a svých blízkých, takže zůstávali neteční a třebaže věděli o různých zvěrstev, které páchali Nacisté, nepodnikli žádné kroky k tomu, aby jim pomohli. Dá se to pochopit. Co je pro mě těžce pochopitelné je to, když po válce stále ještě zůstávala v některých lidech nenávist vůči Židům a mnohdy navrátivší se Židé do Polska snášeli nevraživost hodně nežidů, pořádali se hony na Židy po válce a nakonec někteří Židé museli opustit svoji milovanou zem, poněvadž by jim hrozilo neustálé nebezpečí.

V knize se vyskytuje hodně fotografií, mapy, registrační zápisy, rodné listy apod.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Všechna čtyři krematoria dohromady byla schopna zplynovat a zpopelnit více než čtyři tisíce osob z každého transportu. Na vrcholu jejich výkonnosti to bylo osm tisíc mužů, žen a dětí za jediný den.

Několik žen, kterým se podařilo těhotenství utajit a dokonce tajně porodit, většinou o dítě přišly vinou podvýživy. Pokud jim bylo dovoleno dítě donosit a porodit, nesměly ho po porodu vidět a dítě b uď zemřelo hladem, nebo bylo předáno doktoru Mengelemu pro jeho experimenty. Ve speciálním bloku přezdívaném "zoo" tento kapitán SS se svým lékařským týmem prováděl zrůdné operace na dvojčatech, kojencích, trpaslících a dospělých jedincích, od sterilizace a kastrace až po aplikace elektrických šoků a amputací - často bez anestezie. Některé matky byly vězeňskými lékaři donuceny usmrtit své dítě, aby si samy zachránily život.

Člověk si to nedovede představit... Víte, nejhorší z toho všeho - máte-li si vybrat mezi hladem, zimou a žízní - je žízeň. Všechno ostatní se dá snést, ale žízeň vás vysuší, v ústech máte blátivou chuť, a čím déle to trvá, tím je to horší. Je to nepopsatelně hrozné. Člověk by dal cokoliv za hlt vody.

bruntal
22.02.2019 5 z 5

Jak je uvedeno na památníku (nejenom) v Mauthausenu - lidé bděte! Tohle se již nesmí stát. Díky skvělé práci autorky se podařilo zmapovat a skvělým způsobem zpracovat neuvěřitelné životní příběhy tří matek a jejich dětí, jejichž přežití nejbrutálnější smrtící mašinérie, jakou kdy člověk vymyslel, se skutečně rovná zázraku.

MiriamF.
19.02.2019 5 z 5

Jak se píše na konci knihy, ty ženy přežily nepřežitelné. Ale ani jejich návrat nebyl rozhodně jednoduchý včetně negativní reakce okolí. Při čtení jsem měla husí kůži, ale nutilo mě to číst dál (s kapesníkem v ruce).

Pegasus
17.02.2019 5 z 5

Knížka ve mě zanechala hluboký dojem, který je těžké slovy popsat. Jsem si jistá, že nikdy nezapomenu na životní příběhy Prisky, Anky a Rachel, na jejich obrovskou odvahu a sílu. A také na štěstí v pravou chvíli, které často rozhodovalo o přežití nebo smrti.

czokies
15.02.2019 5 z 5

Jo, vsichni se o holocaustu ucime ve skole a vsichni vime co se za druhe sv. valky delo. Ale nikdo vam (mi) nerekl jak lide v koncentracnich taborech resili takove ty bezne veci jako menstruace, toaleta ci bolest zubu. A i o tomhle se v knizce dozvite. Je psana pekne prehledne, takze i kdyz jsem dejak ve skole nemela rada (a tudiz jsem, zel bohu, dejepisne fakt zaostala), popisy historickych udalosti a souvislosti mi davaly smysl a bavily me.
Dej zacina kapitolou o Slovence Prisce, pak nasleduje kapitola o Polce Rachel a nakonec o Cesce Ance. Vsechny prvni kapitoly vypravi o zivote zen, o jejich rodinach a manzelich a o tom, jak bojovaly s pocatecnim utlacovanim Zidu ve mestech az k jejich prevozu do Osvetimi a setkanim s doktorem Mengele. Pak se dozvidame uz souhrne o jejich utrapach a silene tezkem zivote, kde jim pred ocima odvadeli stovky Zidu do plynovych komor, vcetne jejich rodin a malych deti. Obcas se vam zda, ze tyto tri zeny jsou verne pritelkyne, ale nenechte se zmylit - za celou dobu se ani jednou nesetkaly a kazda z nich si myslela, ze je ve svem osudu sama.
Vyborna a drsna knizka, ke ktere by meli balit papirove kapesnicky a blici pytlik. Nechapu jak se neco takovyho mohlo dit a to pomerne jednoduse a nedavno. Verim (doufam), ze uz se nikdy nic podobnyho opakovat nebude, ackoliv volebni kampan SPD tim zavani.

nillin1
12.02.2019 5 z 5

Tohle je opravdu silné.
Všechno co prožili hlavní hrdinky a vedlejší hrdinové je o síle lidskosti, vedle nelidskosti. O nemožnosti zastavení citu mateřské lásky, za smrtelných podmínek žití. Stejně tak o sledu osudově načasovaných maličkostí, které umožní narození nových životů. V místech, kde tisíce jiných umírají.

Deny95
09.02.2019 4 z 5

Velice silné počtení!

Kovářskej
06.02.2019 5 z 5

...četl jsem to jedním dechem s běháním mrazu po zádech...I na slzy došlo.Strašné je, když si uvědomíme, že to bylo doopravdy a ne zase tak dávno...Vážím si toho,že žijeme teď a tady a máme se , jak se máme...Knihu jsem četl v době, kdy jsme s partnerkou čekali miminko...o to větší to byla síla a prožitek. A také uvědomění si toho, co v životě máme a co je důležité.

Silwia20
24.01.2019 5 z 5

Krasna kniha o troch podobnych osudoch s malickymi odlisnostami, ktore prezili v neludskych, krutych podmienkach, ake kedy clovek cloveku mohol pripravit.
Uz len to je obdivuhodne, ze prezili a dokazali sa vratit do bezneho zivota aj ked niektore s tazkostami.
Klobuk dolu pred ich silou a odhodlanostou.

alexis818
14.01.2019 5 z 5

Neskutečné. Jak tohle vše dokáže člověk člověku udělat.Hluboce se skláním před těmi,kteří dokázali tohle vše přežít.Ženy,které ještě k tomu porodily dítě v té hrůze.Hold všem,kteří přežili a samozřejmě těm,kteří přežít nesměli.

vejik
12.01.2019 5 z 5

To, že Priska, Rachel a Anka dokázaly přivést na svět své děti v tak krutých podmínkách, je neuvěřitelné. Byly to neskutečně silné a odhodlané ženy. Jsem moc ráda, že byl jejich příběh knižně zpracován a tím pádem nebude nikdy zapomenut.
Během čtení mě svíralo u srdce, být matkou, asi bych knihu nedokázala přečíst.

ivana1924
06.01.2019 5 z 5

Další neskutečný příběh přeživších.... - žen a jejich novorozených. Každý by si měl přečíst, vzdát hold zavražděným, utýraným,přeživším.... Velká pocta všem

Ester71
22.12.2018 5 z 5

Neuvěřitelně silné životní příběhy tří žen, které i přesto, že bojovaly o holé přežití v hrůzách koncentračních táborů, dokázaly dát život svým dětem. Tuto knihu si budu pamatovat hodně dlouho...

Nestorkea
18.12.2018 5 z 5

Výborně napsaná kniha o neuvěřitelných osudech tří matek a jejich dětí. Co ty ženy dokázaly zvládnout, je pro mě nepochopitelné a mají můj obrovský obdiv. Je strašné, co je jeden člověk schopen udělat jinému.. Jen doufám, že tato historie se už nikdy nebude opakovat.

dezorientovana
25.11.2018 5 z 5

Skvěle napsaná knížka. Autorce se podařilo výborně sepsat tři dojemné příběhy těhotných žen. Od knihy jsem se ani nechtěla odtrhnout. Příběhy jsou silné, emotivní, až mrazivé. Určitě doporučuji.

Favolek
08.11.2018 5 z 5

Nádherná kniha o věcech tak strašných, že se mému rozumu až příčí uvěřit, že se skutečně děly. Knihu jsem přečetla jedním dechem a všem ji doporučuji.

Lucianka23
28.10.2018 5 z 5

Prvních pár stran mě vůbec nenadchlo a zvažovala jsem, že přestanu číst. Nakonec jsem velmi ráda, že jsem se přes to přenesla a knihu dočetla. Neskutečně silný příběh o třech ženách, které i za nepředstavitelných podmínek dokázaly přežít a přivézt na svět děti. Úžasná kniha. Doporučuji!