Narodili se, aby přežili

Tři mladé matky a jejich neobyčejný příběh o odvaze a odhodlání přežít. Skutečný příběh Češky, Slovenky a Polky, které těhotné odjely do koncentračního tábora Osvětim. S obrovským strachem z budoucnosti, poté, co už ztratily tolik svých blízkých, se tyto mladé ženy upnuly k tomu jedinému, co jim v životě zbylo: zachránit sebe a své nenarozené dítě....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477780/big_narodili-se-aby-prezili-EYF-477780.jpg 4.8735
Literatura faktu, Biografie a memoáry, Historie

Vydáno: , Mladá fronta

Born Survivors, 2015

Kniha Narodili se, aby přežili

Jarka_rybář

Uf. Silná kniha. Naprosto jedinečná, protože přináší pohledy žen. Po přečtení Utekl jsem z Osvětimi je to opět drsné, ale úplně jiné díky těm neobyčejně silným ženám.
Proložení historickými reáliemi doby je parádní, zasazuje dění v táborech do kontextu. Dodává knize další rozměr.

Raddkaa

Kniha, která stojí za přečtení už jen z toho důvodu, že patří do literatury faktu. Jedná se o příběhy tří žen a skutečností, které je potkaly a oni je skutečně dokázaly přežít. Jsou jednoduše neuvěřitelné a šokující. Téma koncentračních táborů je samo o sobě drsné a pro nás nepředstavitelné, nicméně každý by měl mít v paměti některý z příběhů už jen proto, abychom si konečně začali vážit toho, co máme. Kniha je položena informacemi, které čtenáře přiblíží a seznámí s okolnostmi, které mu mohou v pohlcení dějem uniknout. Doporučuji.

broskev28

Velmi silná kniha, i když máte pocit, že už jste přečetli mnohé.
Já jsem si ji musela prokládat lehčími, nejlépe dětskými příběhy, jinak bych ji asi nezvládala dočíst do konce. Při čtení mě (nikoli poprvé) napadlo, jakou smůlu jsme my, lidstvo, měli v tom, že válku začali a vedli právě Němci. Jistě, každá válka byla a je hrozná a pro mě nepochopitelná, ale ve spojení s německou důkladností a precizností se všechny hrůzy a neuvěřitelnosti ještě umocňují. A ten jazyk, ty strohé, úřednické a nelidsky odtažité vyhlášky, nařízení a zprávy!
Vylíčení poválečného chaosu a problémů, s nimiž se přeživší potýkali, je také velice dobře popsáno, spolu s okamžitě nastupujícím rozdělením Evropy a se snahami ocitnout se včas v té správné "zóně vlivu". Válka sotva skončila, ale už se zakládalo na novou, i když naštěstí pouze ideologickou; polarita, resp. pnutí mezi odlišnými póly, je zřejmě nejen přírodní, ale také sociologický princip.
A to uvítání navrátivších - především Rachel zřejmě přišla i o ten zbyteček iluzí ze svého dětství a mládí, a to nejen kvůli své někdejší učitelce kreslení. Horní Bříza naopak příjemně překvapila.
Závěrem už jen výtka pro nakladatelství MF: knize by určitě prospěla pečlivější korektura. Obávám se, že chystaný dotisk na tom nebude lépe, ale třeba jsem pesimistická škarohlídka . . .

vendysantos

Silný a neuvěřitelný příběh tří žen, které se nikdy nesetkaly, ale měly společný osud. Moc se mi líbilo zpracování knihy z historického hlediska, byly zde popsány všechny důležité události a fakta.

Deia

Kniha mi toho veľa dala, veľmi mi rozšírila obzory. Priznám sa, že o mnohých veciach, ktoré sa počas vojny diali som nevedela. Prišlo mi neskutočné, čo ľudské telo dokáže zvládnuť a čo zvládli tri hrdinky tejto knihy – prežiť tie strašné podmienky a porodiť dieťa, keď sami mali okolo 30 kíl. Skutočne si to vôbec neviem predstaviť, čo všetko si vtedy ľudia museli zažiť, aké neľudské podmienky dokázali zvládnuť. Toto nikdy nepochopím, ako sa ľudia takto dokázali správať k iným ľuďom. Oveľa oveľa horšie ako k zvieratám. Toľko bolesti a utrpenia, toľko zmarených životov.
Napriek tomu ťažkému obsahu mi v knihe niečo chýbalo. Nedokázala ma chytiť za srdce a bolo v nej až príliš veľa faktografických odbočiek, občas som mala pocit, že čítam učebnicu dejepisu a príbeh troch žien mi prišiel až veľmi v úzadí. Obdivujem ale prácu, ktorú si autorka s napísaním tejto knihy musela dať, hlavne so zozbieraním a spracovaním veľkého množstva materiálu. Som rada, že som si knihu prečítala a myslím, že takéto knihy sú veľmi potrebné, aby sme nezabudli, aké zverstvá sa nedávno diali a aby sme si uvedomili, ako dobre sa vlastne máme.

Kopretina_aku

Realisticky popsané, nepředstavitelné, trýznivé. I když ke stylu psaní mám výhrady, občas se informace opakovaly, někdy jsem měla pocit, že jako celek je to matoucí a neuspořádané.

Olous1

Bohužel odkládám knihu, ne proto,že by byla špatná,ale asi bych ji celou probrečela.Toto je moc silné téma,jen pro silné povahy a já se přiznám, čím víc stárnu,tak jsem hrozná měkota.

draka

Příběhy žen, nastávajících matek, prožívající své těhotenství v nacistických koncentračních táborech a jejich boj za životy svých nenarozených dětí, je tak silný, že jsem pro slzy musel knihu odkládat.