Narodili se, aby přežili

Narodili se, aby přežili https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477780/bmid_narodili-se-aby-prezili-EYF-477780.jpg 5 896 281

Tři mladé matky a jejich neobyčejný příběh o odvaze a odhodlání přežít. Skutečný příběh Češky, Slovenky a Polky, které těhotné odjely do koncentračního tábora Osvětim. S obrovským strachem z budoucnosti, poté, co už ztratily tolik svých blízkých, se tyto mladé ženy upnuly k tomu jedinému, co jim v životě zbylo: zachránit sebe a své nenarozené dítě.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Mladá fronta

Born Survivors , 2015

Verisvlckova
27.08.2019 5 z 5

K tomuhle nemám ani moc slov. Neskutečná kniha, vynikající kniha! Dočtete se zde o hrůz koncetračních táborů naprosto bez obalu, bez omáčky. Několikrát jsem musela na chvilku přestat číst, abych se trošku vzchopila. Dle mého názoru by si tuto knihu měl přečíst každý, aby se nezapomnělo na to, co se tady dělo a hlavně, aby se to NIKDY neopakovalo.

hnilda3
20.08.2019 5 z 5

Silná kniha, nechápu, jak to mohly matky těch malých přežít, ale je to obdivuhodné. Škoda jen těch překlepů, kterých už ke konci knihy bylo nemálo.

-markéta-
14.08.2019 4 z 5

Kniha mě ze začátku upřímně moc nebavila, každopádně postupem času se to změnilo.
Co se mi na ní velmi líbilo bylo to, že to nebyl příběh pouze o hlavních třech postavách, ale o celém dění 2.světové války - proč vůbec byla, jak to bylo s Hitlerem atd.. Díky tomu dávám 4 hvězdičky, jinak pro mě průměrná kniha.

Simajs
14.08.2019 5 z 5

Knihu jsem musela párkrát odložit, některé části jsem fakt nedávala....

KatkaB77
14.08.2019 5 z 5

Neskutečný příběh, moc hezky napsaný. Neuvěřitelné co ty ženy všechno zvládly s novorozenci vydržet. Dnešní prvorodičky by to nedaly. A hrozné je, že tohle si dělají lidé mezi sebou a to si říkáme civilizace. Jakmile někdo dostane moc, koná i zlo a to jaké. Doporučuji přečíst, pak vám naše dnešní problémy budou připadat malicherné a budete rádi za dobu, ve které jste se narodili.

chrastova.m
07.08.2019 4 z 5

Kniha, kterou jsem musela číst po částech. Jsou to tak silné příběhy, že jsem musela vždy přestat číst a zamýšlet se nad osudy hlavních hrdinek. Z této knihy mi bylo velice úzko a stále nechápu, jak se něco takového mohlo dít...
Osobně si myslím, že by si měl tuto knihu povinně přečíst každý - proto, aby se takové zvěrstva už NIKDY, NIKDY neopakovala!

Pedias
30.07.2019 5 z 5

Neskutečná kniha, nejednou mě tekly slzy proudem.
Doporučuji všem, které tato tématika zajímá.

jittik
09.07.2019 5 z 5

Tahle kniha vám vyrve srdce. Až neskutečné příběhy tří žen, tří nevinných žen, které jsou pouze kapkou v moři, ale i tak se liší a to tím, že dokáží přivést dítě na svět v tak nelidských podmínkách.
Přečetla jsem spoustu knih o Osvětimi o koncentračních táborech, ale stále mě fascinuje to, jak se tohle mohlo stát. Jak mohli lidé působit druhým lidem takové utrpení. Jak mohla vzniknout taková mašinérie? My pouze čteme tyto knihy a děsíme se, ale umíte si představit, že by se to stalo i vám?

Podegra
07.07.2019 5 z 5

Hrozně silné čtení.Musela jsem si dávat přestávky,ale nutilo mě to číst dál.

anezur33
17.06.2019 5 z 5

Věděla jsem,že ta doba byla strašná.Toto bylo neskutečné.Byl to hnus co se dělo.Ty ženy byly obdivuhodné co dokázaly.

Vladísek
10.06.2019 5 z 5

Tato kniha patří mezi ty, které se člověku usadí v paměti na hodně, hodně dlouho. Já osobně ji musím takříkajíc "strávit", než se pustím do dalšího čtení... Příběhy tří zamilovaných a šťastných mladých žen, které netoužily po ničem jiném než být dobrými manželkami a žít spokojený rodinný život po boku svých vyvolených. Místo toho a osudu navzdory, když nic z toho jim nebylo dopřáno se rozhodly přivést na svět vytoužené dítě v tak otřesném prostředí, jakým je koncentrační tábor. Nedokážu pochopit, jak v tak otřesných a nelidských podmínkách dokázal vůbec někdo žít, natož přežít. A už vůbec ne zanedbaný novorozenec. Kniha je však krásná v tom, že ukazuje, jak pomocí vnitřní síly, mateřského pudu a odhodlání, prostě stůj co stůj tyto ženy (pro mě hrdinky) dokázaly nemožné. Přežily a darovaly život svým vytouženým dětem. Je to velmi smutné a emotivní čtení. Byly opravdu chvíle, kdy by čtenář nejradši vykřičel svůj vztek nad krutostí a barbarstvím Němců. Bohužel, stalo se. Minulost nezměníme. Zmařené životy nevrátíme. Můžeme se jen poučit a snažit se, aby už nikdy k podobným krutostem páchaným na lidech nedošlo. Tohle je opravdu neodčinitelné. Kniha je plná krutostí, smutku, útrap a beznaděje, ale přesto všechno je moc krásná. Myslím, že to nejmenší, co můžeme my čtenáři podobných knih ale i nečtenáři udělat je, zavítat na místa jakými jsou Terezín či Osvětim a věnovat tichou vzpomínku všem obětem tohoto brutálního a nesmyslného řádění.

eliska2126
06.06.2019 3 z 5

Autorka skvěle zpracovala osudy tři židovských žen, které si prošly doslova peklem. Ocenila jsem, že se Wendy Holden nezaměřila pouze na dobu deportace, ale seznámila nás také s předválečnými léty všech tří budoucích matek. Počas celé knihy jsem jim držela palce, aby jim to dobře dopadlo.
Dále jsem obdivovala autorka kolik historických zdrojů zpracovala. Bohužel mi kniha občas připomínala učebnici dějepisu kvůli detailně vysvětlenému historickému kontextu.

oskli

Možné spoilery!
Kniha, která by měla být povinnou součástí každé domácí knihovny! Výborně a skutečně precizně zaznamenané životní příběhy tří žen z různých zemí (Česko, Slovensko, Polsko), z nichž každá prožívala začátky holocaustu jinak, aby nakonec stejně všechny (ve stejné době) skončily v Osvětimi. Je neuvěřitelné, co všechno ty vzdělané ženy z vyšší společnosti dokázaly vydržet. Jaké rezervy v sobě člověk najde, když musí? A když přežije život v ghettu, koncentračním táboře, pracovním táboře, nekonečných 16 dní ve vlaku bez jídla a pití, osvobození v Mauthausenu... a pak se vrátí domů? Domů, kde o něj nikdo nestojí, kde není domov, rodina, přátelé, kde z původního života nezbylo nic? Ani fotografie... Nechápu, nedovedu si to představit.
Závěr knihy o tom, jak rodiny žily po válce, je možná méně děsivý než zbytek knihy, ale rozhodně pořád velmi skličující. Všechny tři ženy byly neuvěřitelně silné a obdivuhodné.
Knihu jsem četla dlouho, vždy až večer. Není to rozhodně čtení na léto k vodě. A je potřeba mít vedle sebe někoho, na koho to můžete hrnout, abyste ty dojmy mohli zpracovat.

Hani77
03.06.2019 5 z 5

Skvělá kniha. Krásně napsaná, popisná, zmínky o historických faktech, citace přeživších. Místy otřesné zážitky, pro nás nepředstavitelné. Jedna z nejlepších knih, které jsem na toto téma četla. Vedle ní mnohé z těch, kterým jsem dala 4-5 *, blednou. Kdybych mohla, dala bych 10 *. Doporučila jsem jako četbu i své dceři, protože se tu dozví, jak probíhal holocaust na Slovensku, v Polsku a v Čechách, a je možné srovnávat. Při pobytu v Terezíně je zmínka i o dánských Židech, opět krásné srovnání (např.) se Slovenskem. Smutné byly i některé zkušenosti žen po návratu domů. Velice silný zážitek, kniha se nedá přečíst „na jeden zátah“. Člověk u toho hodně přemýšlí a mnohdy to prostě musí „vydýchat“. Knihu jsem měla půjčenou z knihovny, ale koupím si ji, protože bych ji chtěla mít ve své knihovně. Určitě se k ní vrátím.

Maricp
03.06.2019 5 z 5

Po přečtení téhle knihy vlastně ani nemám slov...
Tak silné příběhy žen, které trpěly, umíraly, zažily to, co my si neumíme ani představit, přišly o všechno a všechny, krom naděje a dítěte, které je držely při životě.
Několikrát jsem musela knihu zavřít, jak mě to ,,bolelo” za ně, jen jsem se dívala do stropu a tekly mi slzy.
Čest všem, kteří za války zemřeli.
Díky, že takové knihy existují, aspoň jednou v životě by si každý člověk měl nějakou knihu z druhé světové války přečíst.

Lenoulinka
22.05.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih z období holokaustu, které jsem četla. Autorka líčí autenticky životní příběhy tří žen z období války, které prošly koncentračními tábory a ještě porodily děti za otřesných podmínek. Přestože ženy prožily neskutečně těžké období, tak úžasné na celém příběhu je to, že přežily a jejich potomci se po dlouhých letech setkali. Musím dát plný počet hvězd a vřele doporučím k přečtení.

Atisa
16.05.2019 5 z 5

Před pár týdny jsem náhodou narazila na internetu na článek o ženě, která v Osvětimi prováděla interrupce. Téma děti v Osvětimi mě zaujalo, že jsem si říkala, že bych si o tom ráda někdy přečetla nějakou knihu. A pak jsem v regálu v knihovně uviděla tuto, aniž bych něco takového hledala. Půjčila jsem si ji a během pár dnů přečetla.

Na titulní straně knihy je napsáno, že je to příběh žen, které těhotné přijely do Osvětimi. Je to sice pravda, ale většina děje se odehrává někde jinde, takže je to spíše takový marketing. Musím však říct, že asi úspěšný, protože jen díky tomuto podnadpisu jsem si knihu přečetla.

Je to opravdu silný příběh, při jehož čtení se člověk neubrání slzám a otázkám, jak se něco takového vůbec mohlo stát a že to vlastně není vůbec tak dávno. Ale myslím si, že je důležité číst knihy o příbězích skutečných lidí, které zažili na pozadí významných historických událostí. Na člověka to mnohem více zapůsobí a mnohem více se mu to vryje do paměti, než jen strohá fakta při hodině dějepisu.

Na mě měla kniha vliv i s přesahem do mého života, do současnosti. Vždy když budu prožívat nějaké náročné chvíle se svým dítětem, můžu si vzpomenout na tyto ženy, jak bojovaly o své děti. Můžu si díky tomu více vážit toho, že máme jako rodina takový luxus, že jsme spolu, že žijeme. Dále jak člověk poznává historii, zjišťuje, že vždy, nejen dnes, bylo nějaké období, kdy byli lidé ovládáni těmi mocnějšími a nemohli s tím nic dělat. Vždy si obyčejní lidé žili ten svůj život den za dnem a snažili se si zachovat svůj holý život. Na příběhu těchto žen vidíme, že člověk toho zvládne vydržet opravdu hodně.

FaeleenFairy
14.05.2019 5 z 5

Pokud milujete knihy o druhé světové válce, je to jedna z těch nejlepších! :)

barbora0749
31.03.2019 5 z 5

Vyborna kniha!!! Bolo mi luto ze uz ju mam docitanu..perfektna

S.Nicole93
26.03.2019 3 z 5

Kniha je velice dobře napsaná. Autorka dokazala zachytit krutou dobu a osudy tří žen, které se popraly s osudem a vyhrály nad bestiálnosti té doby. Po čas celé knihy naskakuje husí kůže. Nutí čtenáře přemýšlet a uvažovat nad hrůznosti té doby. Je těžko předtsvitelné co se vůbec dělo.

Jediné mínus, které kniha má je pro mě trochu chaotičnost. Bohužel jsem se na konci knihy trochu ztrácela ve jménech a osudech, kdy se mi příběhy trochu pletly.
Ale to je asi pouze můj osobní problém. Jinak doporučuji.