Narodili se, aby přežili

Narodili se, aby přežili https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/477780/bmid_narodili-se-aby-prezili-EYF-477780.jpg 5 899 282

Tři mladé matky a jejich neobyčejný příběh o odvaze a odhodlání přežít. Skutečný příběh Češky, Slovenky a Polky, které těhotné odjely do koncentračního tábora Osvětim. S obrovským strachem z budoucnosti, poté, co už ztratily tolik svých blízkých, se tyto mladé ženy upnuly k tomu jedinému, co jim v životě zbylo: zachránit sebe a své nenarozené dítě.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Mladá fronta

Born Survivors , 2015

dee7
28.03.2017 5 z 5

Brečela jsem......a hodně..... Jak tohle může člověk člověku provést??....
V knize jsou vylíčeny skutečné příběhy tří žen - plné bolesti, smutku, strachu, každodenní boj o holý život, a jejich odhodlání, obrovská vůle žít a přežít:
"Na to budu myslet až zítra. " ( Ančin oblíbený citát od její hrdinky Scarlett O´Hara ).
Můj obrovský dík patří autorce, která vypátrala osudy statečných žen a popsala i jejich život po válce.
Velkou úctu chovám k lidem v Horní Bříze, za jejich odvahu a nezištnou pomoc - tisíceré díky!

Fazolka2017
24.03.2017 5 z 5

Na toto téma už jsem pár knih přečetla, viděla pár filmů, pár dokumentů. Ale tahle kniha mi ukázala věci, které jsem ještě nevěděla nebo si je nedala do souvislostí. Kompletní příběhy tří židovek od narození, přes bezstarostné dětství, přes období kdy začalo jít všechno do kytek, ale nikdo tomu nechtěl uvěřit, přes "život" v ghettu, koncentrační tábor, nucené práce, transporty, další koncetrační tábor až do návratu...domů ? Domov byl pryč, rodiče pryč, sourozenci, prarodiče, manželé, zkrátka všichni a všechno pryč. A to všechno absolvovaly těhotné ! Pro mě osobně, pro kterou je těhotenství obrovská vzácnost a taky kus tvrdé práce když se nedaří, naprosto neuvěřitelné. Když to porovnám s podmínkami ve kterých se dnes rodí a ještě jsou stížnosti.....Ještě teď si při televizní reklamě na ten nejlepší krém na hebký zadeček miminek vzpomenu na vyhublou ženu rodící na káře plné stejně vyhublých mrtvol, která mohla svoje miminko zabalit maximálně do kusu hadru. Neuvěřitelné. Tyto ženy měly obrovské štěstí a zároveň jsou HRDINKY s obrovskou vůlí žít. Nedokážu si představit zažít jen zlomek toho co ony, přijít o tolik co ony. Smekám. Brečela jsem, přiznávám. Kniha napsaná moc pěkně, rozumné rozvržení faktických informací a příběhu. Autorka odvedla velký kus práce při hledání informací . Skvěle !

martulkat
23.03.2017 5 z 5

Také jsem četla na toto téma hodně knih, tato je ale opavdu jedna z TOP. Stránky letěly velmi rychle, osudy žen pohnuté, jak tomu bývá u těchto knih, ale ta miminka a jejich první dny života... cesta na svět... neuvěřitelné, v porovnání s tím, co dnešní matky řeší... Když leta života vzali nacisté mnohým jejích blízkým, alespoň jim třem dopřál požehnaného věku... přečtěte si, doporučuji 100%.

Jirinamac
07.03.2017 5 z 5

Knížku jsem přečetla hodně rychle a hodně dlouho přemýšlela o osudech žen v koncentráku, kolik síly a víry je drželo při životě,to si neumíme v dnešní době ani představit. Tato knížka mně dlouho zůstane v mysli. Na YouTube je několik rozhovorů o jejich osudech s autorkou knihy i dětmi Hanou, Evou a Markem

jana1758
19.02.2017

Silné příběhy tří silnych žen,ktere se v době hrůz nevzdaly,přežily a ještě dokazaly dat život dítěti,ač samy hladovely a tvrdě pracovaly. Knihu jsem přečetla jednim dechem,mají muj obdiv. O holocaustu čtu hodně a toto je jedna z nejlepších knih

ankaras
11.02.2017 5 z 5

Naprosto úžasný silný a pravdivý příběh 3 silných žen, kniha se nemůže nelíbit. Potvrdila mi, že je důležité neváhat a zmizet včas. Určitě si ji přečtěte.

VercaLukasova
09.02.2017 5 z 5

Po přečtení knihy se ve mně mísily hlavně pocity vděčnosti za to, že mám kde spát, mám teplé oblečení, vždy něco k jídlu a pití. Od přečtení této knihy se na určité věci dívám jiným pohledem a v četbě o holocaustu budu nějakou dobu pokračovat. Nikdy jsem také nepřemýšlela nad tím, co přeživší vězňové dělali po válce. Skoro celá rodina byla mrtvá, měli zničený nebo komunisty obsazený domov, žádný majetek. Absolutně si neumím představit sebe v takové situaci. Obdivuji tyto lidi, jak se s tím vším poprali a byli schopni se znovu vdát a snažit se fungovat normálně, ačkoliv jizvy na duši je pak provázely už celým zbytkem života. Hodně silný příběh, který doplňují četné fotografie. Hlavní hrdinky a hrdinové zde mají tvář, nejsou to jen fiktivní postavy, ale skuteční lidé.

veronika0382
08.02.2017 5 z 5

Narodili se, aby přežili je neuvěřitelně silný, skutečný příběh plný bolesti, hladu, ztráty blízkých, odvahy, ale také chutí žít a přežít....... více v mojí recenzi zde :)

Vlajdula
04.02.2017 5 z 5

Dokonalá kniha, nejednou mě rozplakala.

Lutzka
03.02.2017 5 z 5

Knihy zalozene na skutecnem pribehu patri mezi me oblibene a tato nezklamala, byt je pribeh az neuveritelny a clovek si rika, jak nekdo mohl popisovane podminky v koncentracnich taborech vubec prezit. Pribehy 3 tehotnych zen jsou poutave, doplnene svedectvim dalsich lidi. Clovek se pri poutavem cteni znovu a znovu pta, jak nekdo vubec dokazal vymyslet a zorganizovat neco tak sileneho...

Jamka
18.01.2017 5 z 5

Neuvěřitelná silný příběh, který mnou opravdu otřásl od základů. Všechna šest těmto 3 ženám. Opravdu doporučuji všem co se o tuto tématiku zajímají.

ClariceL.
07.01.2017 5 z 5

Knihou nás provází osudy tří mladinkých žen, které vstupovaly za brány pekla s tajemstvím. Jediné, co se dá říct k tomu, že přežily, je opravdu štěstí. Obrovské štěstí, nic víc. Záznamy z táborů jsou natolik smutně detailní, že se znovu musím zamýšlet nad hrůzou, byť mám, z tohoto tématu načteno. Způsob, jakým a za jakých podmínek přivedly na svět své děti, byl i pro mě absolutní šíleností.Líbí se mi, že je v knize zmíněna i situace v ghettech před transportem, nastínění situace ve válce a třeba i statečnost českých obyvatel Horní Břízy.
Celkově na mě působí nenuceně, hodnotím moc dobře, ale občas to byla velmi ,, silná káva " i pro mě.

Damato
26.12.2016 5 z 5

Právě dočteno a vůbec nevím, jak se dají -a jestli se vůbec dají - popsat pocity z právě dočtené knihy. Vyvrátilo to z kořenů všechny moje dosavadní pocity z dostupných knih o holacaustu a životě v Terezíně a v Osvětimi a dalších koncentračních táborů. Emočně naprosto na maximu mých možností. Nedalo se od toho odejít, člověk si vůbec ani náznakem (podle mě )nedokáže představit nejen tu statečnost postavit se vyhlazování svého národa právě tímto způsobem. A co už vůbec nedokážu vstřebat, to jsou mé pocity, jako matky, když si vzpomenu na své radostné očekávání na narození svých dětí. Byly nadmíru statečné , ty tři ženy a dokázaly si na nejistém osudu vyvzdorovat život nejen svůj , ale i toho nejcennějšího, co každá máma pro své děti může vybojovat.

adriane9
14.11.2016 5 z 5

Těžko si uspořádat myšlenky po tak silném zážitku z knihy. Mám za sebou pár knih o tomto tématu (včetně Deníku Anny F., Nemám žádné jméno..), ale žádná z knih a ani příběh mě tak hluboce nezasáhl jako příběh těchto tří žen. Navíc nejde jen o ně, zde se dozvíte kompletní cestu člověka vším zlem o kterém se člověku nemůže ani zdát. Jsem ročník 87 a ani ve škole, ani doma či v jiných knihách jsem se nedozvěděla tolik jako zde. Zasáhlo mě to jako ženu, matku i člověka, u knihy jsem si nedovolila pozřít jediné sousto, nevnímala jsem okolí a jen četla a semtam tiše polkla. Dostalo mě to natolik, že kniha bude součástí mojí knihovny pro mě i moje děti.

Princezna22
10.11.2016 5 z 5

Velice silný příběh,který vaše oči nenechá suché.. Někdy jsem ba čtení pomalu ani neviděla,jak jsem měla v očích slzicky... Někdy jsem i četla s otevřenou pusou a musela někdy knihu i zavřít a vydychat to..ale opravdu silné,krásné zároveň!!

limetka2008
23.09.2016 5 z 5

Úžasná kniha o příšerných událostech. ze které se vám nebude dobře spát. Velmi plasticky popsané hrůzy toho, čím tyto ženy musely projít. Bože, kéž by se to už nikdy neopakovalo, kéž by svět byl bez válek!

camille8774
02.08.2016 5 z 5

Velmi silna kniha, ktera zarucuje emotivni zazitek. U posledni kapitoly jsem se neubranila slzam. Tato kniha je dukazem, jak neuveritelne dokaze byt lidska mysl silna a poskytuje nadhled nad zivotnimi situacemi, kterymi se zabyvame vsichni mnohdy zbytecne. Je i pozoruhodnou pamatkou vsem, ktere tato nemilosrdna situace zasahla.. ,,Nekdy i zit je hrdinstvi" Seneca

dearkiki
07.07.2016 4 z 5

Úspěšně dočteno, i když jsem musela občas přeskakovat. Příběh tří žen a jejich dětí, které se narodili za úplně nemožných podmínek a jejichž přežití bylo možné patrně nějakým zázrakem je naprosto obdivuhodný. Velmi působivé bylo jejich putování nejrůznějšími koncentračními tábory, kdy z jednoho pekla pouze vstoupily do dalšího - kde utrpení jen nabylo jiných rozměrů. Přesto měly vlastně štěstí, že nezůstaly v Osvětimi.
Co mi na knize vadilo, byly zbytečné stránky, popsané historickými událostmi v Polsku, Čechách či na Slovensku, které sice předznamenaly osudy těchto žen, ale ve vyprávění jejich příběhů byly trochu navíc. Spíš pro vysvětlení těm, kteří o dějinách těchto zemí nic neví. Narazila jsem tam ale také bohužel na několik historických nepřesností (např. že došlo k osvobození táborů, které už byly koncem války dávno zrušeny), což mne trochu zklamalo.

hrosulik
10.05.2016 5 z 5

Knihu jsem přečetla doslova jedním dechem a se slzami v očích.
Velmi, opravdu velmi silný a dojemný příběh.

Gabi90
03.02.2016 5 z 5

Už som prečítala nejaké knihy na túto tematiku, ale toto dielo som čítala doslova cez slzy. Neviem si predstaviť čo všetci tí ľudia museli prežiť a hlboko sa klaniam pred týmito neuveriteľne silnými a húževnatými ženami, ktoré zachránili nielen svoj ale aj životy svojich novonarodených detí.
Určite Odporúčam!