Najšťastnejší človek na Zemi

Najšťastnejší človek na Zemi https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470596/bmid_najstastnejsi-clovek-na-zemi-gnR-470596.jpg 5 1025 246

Eddie Jaku sa vždy považoval v prvom rade za Nemca, až potom za Žida. Bol hrdý na svoju krajinu. Všetko sa zmenilo 9. novembra 1938, keď ho nacisti zbili, zatkli a odvliekli do koncentračného tábora. Počas nasledujúcich siedmich rokov Eddie denne čelil nepredstaviteľným hrôzam. Najskôr v Buchenwalde, potom v Auschwitzi a nakoniec počas nacistického pochodu smrti. Prišiel o rodinu, priateľov aj svoju vlasť. Eddie však prežil, a tak si slávnostne sľúbil, že sa bude každý deň usmievať. Dnes verejne rozpráva svoj príbeh, delí sa s poslucháčmi i čitateľmi o svoju múdrosť a žije najlepšie, ako vie. Vzdáva tým hold všetkým obetiam holokaustu a verí, že je „najšťastnejším človekom na zemi“. Eddieho biografia vyšla v roku 2020, keď autor dovŕšil sto rokov. Je to silná výpoveď plná bolesti, no v konečnom dôsledku aj nádeje, príbeh o tom, ako možno nájsť šťastie aj v tých najtemnejších časoch. Kniha Eddieho Jaku sa dostala do užšieho výberu nominácii v kategórii literatúra faktu na ocenenie Indie Book Awards 2021 pre výnimočné nezávisle vydané knihy.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Ikar (SK)

The Happiest Man on Earth

Daniela
19.04.2023 5 z 5

Perfektní kniha, četla jsem ji snad jen jeden den, taky jsem si pobrečela, nedovedu si představit, že bych v té době žila. Doporučuji každému si ji přečíst.

AlbionFoxyFox
17.04.2023 5 z 5

Lze napsat knihu o holocaustu mile? Zjevně ano. Byť byla místy hodně zjednodušená, zanechala ve mně hluboký dojem. Na YouTube jsem si pustila Eddieho projev po přečtení knihy a měla jsem slzy v očích.

Vemini
26.02.2023 4 z 5

I přes téma holocaustu jsem měla z knihy "pozitivní dojem". Eddie tam to, že je nejšťastnější člověk na Zemi, opravdu uměl vložit. Popsal hrůzy, které zažil, ale to že se dožil tak vysokého věku a vypráví nám svůj příběh tímhle způsobem je opravdu obdivuhodné. Knihu jsem přečetla za dva dny.

el.peee
22.02.2023 5 z 5

POSLECHNUTO JAKO AUDIOKNIHA.
Namluvil Jan Kačer.

Když kniha loni vyšla, byla hodně skloňována a chválena v mém okolí.
Nicméně mě dlouho míjela, jelikož biografie - jak jsem si myslela - nejsou úplně můj šálek kávy.

Na konci jak jsem narazila na akci a po přečtení anotace zakoupila audioknihu.

Válečné příběhy mám v poslední době moc ráda, přednes pana Kačera opravdu působil uvěřitelně a celému příběhu dodal správný směr.

Další silný příběh o válce a muži, který to nevzdal. O muži, který byl Žid. O Němci, který měl smůlu a byl v nesprávnou chvíli na nesprávném místě.
I přesto přežil nejeden koncentrační tábor, vychoval dva syny, několik vnoučat a pravnoučat a zemřel jako Nejšťastnější muž na Zemi.
Určitě stojí za přečtení.

Grohlinka
19.02.2023 3 z 5

,, Slabost muze prerust v nenavist.”

Eddie Jaku ma muj nekonecny obdiv a soucit, stejne jako vsechny obeti holokaustu a jinych valecnych zlocinu. Je strasne, co se stalo a jeste strasnejsi je to, jak malo pouceni si z toho lidstvo vzalo.

Kniha se cte lehce, vzhledem k tematu mi to bylo misty az neprijemne, mam trosku problem s tim jak zjednodusene a zrychlene je vse popsano, tema a Eddieho zivot by si jiste zaslouzili propracovanejsi knihu, obsahlejsi, ale chapu, ze toutou formou je kniha mnohem pristupnejsi vsem, dokonce bych se ji nebala doporucit i mladsim ctenarum.

Prestoze nesdilim obecne nadseni touto knihou, prilisna jednoduchost, misty jsem az mela problem uverit, ze nektere situace autor prezil, oslovovani priteli mi prislo zbytecne a neverim, ze by Zide dokazali nalezt lek na rakovinu nebyt holokaustu, prestoze ani v nejmensim nezpochybnuji schopnosti, ve kterych vynikaji… Presto rozumim obrovske oblibenosti teto knihy, protoze autor sam je velice sympaticky a clovek nemuze jinak, nez s nim symptizovat, doufam, ze privede ctenare k dalsim, mozna trosku obsahlejsim kniham pojednavajich o tomto tematu, protoze by se o tom melo mluvit a nikdy nezapomenout.

goofinkaa
04.02.2023 4 z 5

Napriek téme sa kniha číta veľmi svižne a nemáte po nej ťažké pocity či sny. Kníh venovaných holokaustu som čítala už viacej, niektoré boli silnejšie či podrobnejšie a zasiahli ma viac. Toto je podľa mňa jedna z tých ľahších a jednoduhších. Samozrejme Eddie je frajer, cesta, ktorú zažil je neskutočná a o to je krásnejšie, aký naplnený život prežil.

Hobitka
03.02.2023 5 z 5

Pokud si chcete přečíst něco o holocaustu, ale na barvité líčení násilí nemáte žaludek, sáhněte po téhle knížce.

Eddie zde vypráví svůj příběh. Ve kterém, jak sám říká, nechce sdílet svou bolest. Chce sdílet svou naději.
A to se mu daří.

Vypráví o šílených věcech, které se děly. A přitom obrací pozornost na laskavost, naději a lásku.
Doporučuji k přečtení.

Knihomolka134
08.01.2023 5 z 5

Kniha, která mi sebrala dech, zároveň nejlepší kniha o holokaustu, jakou jsem kdy četla. S pláčem, se slzami dojetí a velkou nadějí v život jsem dočítala každou kapitolu. Kdo si nepřečte, nepochopí. Je to kniha, která vám dá sílu žít...Víc dodávat není třeba.

Nina...
06.01.2023 5 z 5

Nemám slov...neskutečné co ten člověk dokázal, vytrpěl a přesto to vše ustál...
Kniha plná bolesti, krutosti, ale i naděje a nezdolné síly...
Mohu jen napsat Eddie děkuji, že jsi našel sílu podělit se o svůj příběh a já měla možnost do něj nahlédnout.

Ophelie
31.12.2022 5 z 5

Tedy! Musím říct, že ke knize jsem se dostala díky letošní výzvě a jsem moc ráda za tento úžasný tip. Kniha, kterou bych zařadila mezi povinnou četbu. Příběh Eddieho je nejen obdivuhodný, ale také velmi inspirující, motivující. Obdivuji vnitřní i fyzickou sílu Eddieho, navzdory prožitým hrůzám Eddie nad životem nezanevřel, naopak, ze svých zkušeností "čerpal" sílu pro další budoucí život, který prožil jako ten nejšťastnější muž na Zemi. A že se dožil úctyhodného věku. Smekám a klaním se Eddie!

bosorka78
31.12.2022 5 z 5

Děkuji ti Edii, děkuji,že jsi mě připoměl co je v životě důležité. Rodina, přátelství, bez nich jsme opravdu nic. A pomoc druhým lidem ať jsou šťastnější. Krásná dojemná kniha,přečtená za víkend.

Přečti_si
30.12.2022 3 z 5

Kniha o těžkém životě v koncentračním táboře, ale se silným a krásným poselstvím. Eddie Jaku zemřel den po tom, co jsem knížku dočetla v krásném věku 101 let. Zanechal tu silné poselství a naději.

Verunka566
27.12.2022 5 z 5

(SPOILER) Musím říct, že mi ten příběh přišel až neskutečný, všechny ty hrůzy, kolikrát Eddie utekl hrobníkovi z lopaty. Museli u něho stát všichni svatí. Základní myšlenka mi přišla podobná jako v knize A přesto říct životu ano, pokud má člověk naději a cíl, tak se toto dá přežít, tady ještě pomohlo mít přítele, který ho podporoval a vzájemně si pomáhali.
Pan Jaku byl neskutečně silný, klobouk dolů, a k tomu měl i to štěstí. Škoda, že již umřel, skvělá kniha.

kalinkacz
25.12.2022 4 z 5

Nejšťastnější muž na světě je memoár o muži, který přežil 2. sv. v..
Byl pravda lehce kratší, ale ta naděje a pokora, se kterou autor svůj život popsal… Nádhera!
Tato kniha mi ukázala, že i když je válečné literatury na trhu hodně, tak má stále co předat.
Doporučuji!

misa.novakova
21.12.2022 5 z 5

Krásná dojemná kniha napsaná velice citlivě a hezky

Anie94
18.12.2022 5 z 5

Muzete namitat, ze knih s touto tematikou vyslo uz pomerne hodne a ze tim padem vas na tomto tematu nic neprekvapi, tak verte, ze Eddieho pribeh je jiny. Ne tim co prozil, ale tim co se nam snazi ve sve knize predat.

Eddie se nam snazi rict, ze: presto, cim si prosel je mozne ve svete videt nadeji. Dulezite je, najit si radost v malickostech. Miloval svou rodinu a ridil se prastarsmi moudry, ktera lze aplikovat i dnes.

GreenMagritte
15.12.2022 5 z 5

Nevím, proč tomu tak je, ale na podzim si mě obvykle najde téma holocaustu. Ať je to dokument či kniha, v tomhle ročním období se to zkrátka opakuje rok co rok. A letos jsem intuitivně šáhla po knize od Eddiho Jaku, kterou mám doma už dlouho. Osobně uznávám na toto téma jen dokumenty a knihy napsané přeživšími, popř. faktografickou literaturu. Nemám ráda romány, které tohoto tématu využívají jako senzace a snaží se na něm vydělat.
Pokud se o tohle téma trochu zajímáte, vždy vás překvapí každý příběh přeživšího. Žádný totiž není stejný a pokaždé v něm najdete spoustu zvláštních náhod, vědomých rozhodnutí i situací, díky nimž bylo některým dáno přežít. A příběh Eddiho Jaku je silný, plný strašných hrůz, bolesti i naděje. Blíží se doba, kdy už nebude žít nikdo z přeživších, i proto je jeho příběh tak důležitý....

SladkaK
07.12.2022 1 z 5

Množství přečtených knih o holocaustu postavilo laťku příliš vysoko na to, abych mohla tento příběh hodnotit větším počtem hvězd. Období to bylo strašné a jen těžko uvěřitelné, obzvláště, když je příběh napěchovaný situacemi, kdy autor unikl hrobníkovi z lopaty snad v každé kapitole. Čtení provázelo snad na 47 výkřiků "To snad není možné", ale je mi jasné, že ty nejsilnější příběhy píše sám život. Nicméně literárně jsem byla zklamaná. Přečteno za dva večery, stejně jako mé maturitní okruhy. To byl stejný výcuc výcucu z výcucu.

Artim
06.12.2022 5 z 5

Praktický návod formou autobiografie, jak být v životě šťastný za jakýchkoli podmínek!
O holocaustu už jsem několik knih přečetl, ale tato se vymyká zažité praxi. Výjimečné dílo, které se četlo úplně samo. Eddie má můj neskutečný obdiv!

pohoda58
20.11.2022 5 z 5

Kniha mne velmi potěšila, super !!!!