Najšťastnejší človek na Zemi

Najšťastnejší človek na Zemi https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470596/bmid_najstastnejsi-clovek-na-zemi-gnR-470596.jpg 5 1025 246

Eddie Jaku sa vždy považoval v prvom rade za Nemca, až potom za Žida. Bol hrdý na svoju krajinu. Všetko sa zmenilo 9. novembra 1938, keď ho nacisti zbili, zatkli a odvliekli do koncentračného tábora. Počas nasledujúcich siedmich rokov Eddie denne čelil nepredstaviteľným hrôzam. Najskôr v Buchenwalde, potom v Auschwitzi a nakoniec počas nacistického pochodu smrti. Prišiel o rodinu, priateľov aj svoju vlasť. Eddie však prežil, a tak si slávnostne sľúbil, že sa bude každý deň usmievať. Dnes verejne rozpráva svoj príbeh, delí sa s poslucháčmi i čitateľmi o svoju múdrosť a žije najlepšie, ako vie. Vzdáva tým hold všetkým obetiam holokaustu a verí, že je „najšťastnejším človekom na zemi“. Eddieho biografia vyšla v roku 2020, keď autor dovŕšil sto rokov. Je to silná výpoveď plná bolesti, no v konečnom dôsledku aj nádeje, príbeh o tom, ako možno nájsť šťastie aj v tých najtemnejších časoch. Kniha Eddieho Jaku sa dostala do užšieho výberu nominácii v kategórii literatúra faktu na ocenenie Indie Book Awards 2021 pre výnimočné nezávisle vydané knihy.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Ikar (SK)

The Happiest Man on Earth

Pája699
05.08.2022 5 z 5

Tak tato kniha mě dohnala na konci až k slzám. Příběh ano klouzá v uvozovkách po povrchu co se tématu týče, ale i tak si myslím, že se vážně povedla a četla se jedním dechem. Já to zvrácené chování opravdu nemusím mít dopodrobna popsáno. Pro mě je vždycky toho silné téma a musím být na něj připravena ho číst. Protože to, co se v té době dělo, bylo něco šíleného a neskutečného. A jak psal autor Eddie Jaku…kdo nezažil holocaust, tak ten opravdu neví, jak se člověk po něm cítil a co zažíval. Za mě jedno velké ano a doporučuji.

„Nikdo nikdy neřekl, že život je snadný, ale je snazší, pokud se ho naučíš mít rád“

evik196
04.08.2022

Člověk může zvládnout naprosto všechno, pokud má silnou vůli. Neskutečné, že někdo, kdo zažil to, co zažil se nikdy nevzdal a nakonec se dožil 100+ let!! Knížku jsem přečetla na 2x, moc dobre se četla, ale chtělo se mi brečet skoro celou dobu…. Silný příběh. Člověk může dokázat naprosto cokoliv……!!

joanb
31.07.2022 5 z 5

V hlavě zůstalo plno krásných doporučení o laskavosti. Na konci jsem plakala. Těším se, že se podívám na TEDEX talk s panem Jaku.

Citáty: "Zapamatuj si, že květina není jen květina, je to počátek celé zahrady."
"Neobviňuj druhého ze svého neštěstí. Nikdo nikdy neřekl, že život je snadný, ale je snazší, pokud se ho naučíš mít rád. Když budeš svůj život nenávidět, stane se nesnesitelné ho žít. Právě proto se snažím být laskavý."

Majký_
22.07.2022 5 z 5

Hrůzy holocaustu odvyprávěné velmi citlivě, s mnoha tématy k zamyšlení. Důraz je kladen na důležitost přátelství, rodiny, morálky, a také na nebezpečnost nenávisti, strachu a lhostejnosti. Troufla bych si ji doporučit k přečtení na druhém stupni ZŠ, když se poprvé probírá 2. světová válka. Pokud máte necelých 12 minut k dobru, nenechte si ujít Eddieho TEDx vystoupení (ke zhlédnutí na youtube).

KáťaM.
17.07.2022 3 z 5

Můj největší problém s knížkou byl, že velmi klouzala po povrchu, doufala jsem v knížku, která podpoří motivaci a chuť žít naplno, koneckonců sama jsem ji četla v takovém svém pochmurném období (v žádném případě ho ale nemohu a ani nechci srovnávat s tím, co zažil autor). Knížka napůl popisovala téma holokaustu a napůl právě ten přístup k životu a ve výsledku byl pro mě polovičatý i celý dojem, je mi líto, ale čekala jsem od této knížky víc. I tak si myslím, že stojí za přečtení, ale vracet se k ní asi nepotřebuji.

blanka5960
15.07.2022 5 z 5

Nádherná kniha o nezlomné vůli,naději a laskavosti. Eddie Jaku je už navždy v mém srdci.

Eva88
12.07.2022 4 z 5

Sdílená bolest je poloviční bolest; sdílená radost je dvojnásobná radost. Svatá pravda. Klobouk dolů před všemi, kteří si zachovají v krizových situacích a nelidských podmínkách čest, dobrý úsudek a naději.

Mathiola8
11.07.2022 5 z 5

Laskavost ️ Můj nový příteli jsi laskavý člověk. Děkuji ti za tuto knihu, za naději . Krásná kniha

Jenny46
10.07.2022 5 z 5

Život může být krásný, když si ho krásný uděláš.
Je to na tobě.

Kniha, která vypráví paměti.
Dojemný příběh o naději, jak najít sílu a dokázat žít!!!! A zase si připomenu čeho si vážit, nestresovat se kvůli maličkostem...
Krásná moudra, doporučuji!!!

Make20
08.07.2022 5 z 5

Z této knihy jsem byla unešená. Ráda bych napsala, že byla krásná. I přes to, čím si autor knihy prošel, prožil krásný a naplněný život. Několikrát jsem uronila slzu - hlavně na konci. Kniha se velmi dobře četla. Po celou dobu jsem měla pocit, jako by mi to sám autor vyprávěl - to díky tomu, že často používal oslovení přítel. Měla jsem pocit, že Eddieho osobně znám.

Michelleee
04.07.2022 5 z 5

Co si představíte, když řeknu, že ta kniha je krásná ? Ona je krásná a strašně smutná. Určitě doporučuji přečíst, to ani nemusím popisovat. Čte se hrozně dobře!!!

cucik14
14.06.2022 5 z 5

Nečtu motivační knihy a už vůbec ne knihy z prostředí koncentračního tábora, ale do této jsem se pustila po přečtení mnoha kladných recenzí a nelituji. Čte se i přes velmi těžké téma lehce, autor musel být neskutečně silný člověk. A moc oceňuji styl vyprávění, že mluví ke svému příteli. Pět hvězdiček si kniha určitě právem zaslouží :)

TerezaJágrová
14.06.2022 5 z 5

Ani nevím, jak mám tuhle knihu okomentovat…Je to neuvěřitelně silný příběh ještě silnějšího člověka, který se dokázal vypořádat s peklem holocaustu. A i přes tohle všechno se rozhodl, že bude šťastný. Při této knize si člověk uvědomí, jaké banality dnes řešíme. Tenhle neskutečně silný člověk - Eddie Jaku, zanechal v knize spoustu krásných, motivačních slov, nad kterými je potřeba se zamyslet.

marwinmh
14.06.2022 4 z 5

Autobiografie o tom, že v životě lze být šťastný i poté, co si projdete peklem a sáhnete si níž než na samé dno. Škoda, že jsou jednotlivé kapitoly tak strohé a jakoby prožívané z povzdálí.

Maky78
13.06.2022 5 z 5

Po přečtení jsem šla dát svému synu pusu a obejmout ho. A slibuji, že se budu víc usmívat.

Termaap
13.06.2022 4 z 5

Vyhledávám knihy, jejímiž autory jsou právě přeživší holokaustu. S postupem času je takových lidí méně a méně a nakonec nám zůstanou “jen” jejich příběhy.

Eddie Jaku byl podle všeho neuvěřitelně odvážný člověk, s neutuchající chutí žít. Svůj život popsal stylisticky velmi jednoduše a v podstatě ve zkratce, se zaměřením hlavně na období druhé světové války. Knihu nejspíš přečtete během jednoho či dvou večerů, ale v myšlenkách vám myslím zůstane mnohonásobně déle.

“Mrzí mě, co jste si musel vytrpět můj milý nový příteli. Děkuji, že jste o tom přesto dokázal přednášet a psát. Váš příběh bude mluvit navěky.”

LucySmile
12.06.2022 5 z 5

Krásná kniha, která není jen o utrpení, ale i o naději a radosti ze života. Tento pán má u mě velký obdiv ne kvůli tomu, že dokázal přežít holocaust, ale kvůli tomu, že se dokázal s těmi hrůzami vypořádat a mnohem lepší život, než žije většina z nás. Zároveň je neuvěřitelné, že se dokázal dožít 101 let. Musel to být nádherný život!

Bubulka
06.06.2022 4 z 5

Je smutné a naprosto nepochopitelné, co se odehrálo. Jaká zvěrstva se dokazali páchat na nevinných lidech. Kniha a samotný příběh Eddiho je fascinující, přesto nemohu říct, že bych z knihy byla až tak nadšená. Nepřijde mi to tolik jako kniha o holocaustu, jako spíš kniha o osobním štěstí. Hodnoty, které uznává by měl uznávat a brát za svá každý z nás.

Kuci12
05.06.2022 5 z 5

Taky jste při čtení zjistili, jaký skvělý život žijeme? Jaké banality řešíme každý den a utíká nám to nejcennější - náš čas. Toto prozření se mi při čtení knih občas stane, ale tohle bylo velmi intenzivní. Eddie příteli, máš pravdu nikdy to nemůžeme pochopit, nejde to, některé zážitky jsou nepřenositelné. Prošel jsi si peklem a zůstal morálně silný a dokázal jsi najít štěstí. Porazil jsi všechny svoje nepřátele ne zlem, ale láskou a dobrem.

Příběh Eddiho byl/je neuvěřitelný, také jsem si častokrát řekla - vážně - opravdu? To snad už ani není možné. Ale, kdo z nás má právo říct, to už není pravda, to se nemohlo stát. Tento příběh se stal v době, kdy přestala platit všechna pravidla.

"Nemohl jsem pochopit, co se stalo. Stále tomu nerozumím, ne doopravdy. Myslím, že tomu neporozumím nikdy."

JajaCZ
25.05.2022 3 z 5

Eddie bol neuveriteľne odvážny a duchaprítomný muž. To, čo zažil je naozaj fascinujúce, nepochopiteľné, neuveriteľné. Až natoľko, až sa mi niektotrým pasážam ťažko verilo. Tá pravdepodobnosť, že sa toto môže stať jednému človeku, je naozaj malá. Škoda, že je písaná takým zjednodušeným štýlom. Niektoré časti by si zaslúžili viac detailov. Eddie, odpočívaj v pokoji. Verím, že to zlo a utrpenie, čo si zažil, sa stihlo aspoň zčasti vyvážiť radosťou a šťastím.