Naděje pro Fleetwood

Naděje pro Fleetwood https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418346/bmid_nadeje-pro-fleetwood-VtR-418346.jpg 4 127 53

Mladá šlechtična Fleetwood Shuttleworthová je opět těhotná, ale žádné z jejích předchozích těhotenství nedopadlo dobře, což znepokojuje jejího manžela Richarda, netrpělivě očekávajícího dědice. Jednoho dne Fleetwood objeví ukrytý dopis od lékaře s hrozivou předpovědí – další porod nepřežije. Záhy se ale náhodně setká s porodní bábou Alicí Grayovou, která jí slíbí, že jí pomůže zdravé dítě porodit. Jenže brzy poté je Alice obviněna z čarodějnictví. Fleetwood musí riskovat vše, aby dokázala její nevinu, neboť pevně věří, že na životě Alice závisí život její i jejího nenarozeného dítěte. Působivý román, odehrávající se v 17. století vychází ze skutečných událostí, tzv. Honu na čarodějnice z Pendle Hill. Fleetwood Shuttleworthová, Alice Grayová a další jsou skutečné historické postavy.... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Familiars , 2019

LéňaM
03.01.2020 2 z 5

Kniha je čtivá. Pěkně se četla, ale nebyla jsem z ni úplně nadšená.
Čekala jsem vic.

sko.dofka
17.12.2019 5 z 5

Kniha, která je krásná nejen obálkou, ale i příběhem, pohladila mě po duši.

okeey
12.12.2019 5 z 5

Historický román, který vás překvapí svou hloubkou a tématem. Inspiruje se totiž jednou historickou událostí a to "honem na čarodějnice". To už mluví samo o sobě, tyto procesy mě rozhodně nenechávají chladnou, vždy když na tuto událost narazím, tak se mi rozum pozastaví nad tou nespravedlností s níž byly tyto "prohřešky" posuzovány.
Příběh se odehrává na počátku 17. století, kdy ženy a muži byli naprosto na jiné úrovni, než je tomu dnes (ve vztahu mezi sebou a společností). Nečekala jsem, že mě kniha tak vtáhne a stanu se součástí Fleetwood a všech jejích radostí a strastí (to druhé převládá). Autorka mistrně zpracovala charakter Fleetwood a můžeme v příběhu sledovat krásný vývoj mladé naivní dívenky s hlavou v oblacích do vyzrálé dospělé ženy. Líbí se mi, že to nebyl jen další jednoduchý přeslazený román, u kterého víte po pár stranách, jak skončí. S čistým svědomím mohu doporučit a napsat, že se kniha řadí mezi nejlepší tituly tohoto žánru, které jsem zatím přečetla.

veronika0382
21.11.2019 5 z 5

Tento historický román, inspirovaný skutečnou událostí, tzv. honem na čarodějnice v Pendle Hill, nám ukáže, jaké je to být ženou v době, kdy jen pouhé podezření z čarodějnictví může znamenat smrt… Více v mojí recenzi zde v záložkách - Veru, Knihy na cestách

kasavubu
21.11.2019 4 z 5

Ve velmi krátké době hned druhý román zabývající se čarodějnickými procesy v anglickém hrabství Lancashire v roce 1612. Dcery čarodějného vrchu M. Sharrattové jsem přečetla jako první a neubráním se tedy srovnání obou knih. V prvním případě jde o vylíčeni procesu přímo ze strany žen obviněných z čarodějnictví. V druhém příběhu je hlavní hrdinkou mladá šlechtična Fleetwood usilujici o osvobození své přítelkyně a porodní báby, rovněž souzené jako čarodějnice. Oba romány jsou velice čtivé, ale ten M. Sharrattové na mě zapůsobil víc. Přišel mi daleko propracovanější a autentičtější. Fleetwood mě zezačátku hrozně vytáčela, prostě zhýčkaná slečinka, která neměla nic pořádného na práci. Dost jsem nechápala její postoj, snaží se donosit dítě a přitom v knize neustále popijí víno a brandy a prohání se na koni. Postupně jsem na ni ale svůj názor změnila a pro to, co nakonec dokázala, si musela získat mé sympatie. Co mě ale v příběhu zklamalo, byl konec, čekala jsem něco jiného. Pro mě to bylo asi moc přeslazené.

bookcase
16.11.2019 5 z 5

Napsáno neskutečně čtivě, od knížky se nedá odejít. Líbil se mi vývoj Fleetwood - od naivní dívenky v odhodlanou mladou ženu.

martina1199
12.11.2019 4 z 5

Tohle se povedlo. Kniha nemá jen krásnou obálku, ale tvoří ji také zajímavý příběh, který autorka vypráví tak poutavě, že jsem knihu zvládla přečíst za dva dny. Příběh stojí na základě skutečného procesu stíhání čarodějnic z Pendle Hill, který tvoří rámec vyprávění o mladé šlechtičně Fleetwood, která je počtvrté těhotná po předchozích třech potratech, a obává se o život svého dítěte i svůj. A proto když v mladé dívce Alici získá vynikající porodní bábu, je rozhodnutá porušit všechny dobové konvence a pravidla tehdejší morálky, aby ji uchránila před šibenicí. A protože se příběh odehrává v době, kdy byla hodnota žen odvozena od jejich otců, manželů a synů- dědiců, protože bez nich nebyly nic a neměly téměř žádná práva, bylo její jednání opravdu velmi odvážné a její odhodlání pomoci Alici obdivuhodné. A já jako vždy jen tiše děkuji všem vesmírným silám, že jsem se narodila v naší moderní době.

Sisssi
10.11.2019

Seriózní historický román to není a Kladivu na čarodějnice to nesahá ani po kotníky. Na druhou stranu to ale není ani úplně hloupá historická romance, oceňuji, že autorka se snažila zapojit skutečné historické postavy, rozhodně o fous lepší než spousta "historických" románů dnešní doby. Lehké odpočinkové čtení.

karinga
04.11.2019 5 z 5

Pro čtenářky je kniha jasná volba - ukazuje odvahu a boj mladé ženy o život a za spravedlnost ve světě, kterému vládnou muži. Ve světě plném intrik, klepů a veřejných tajemství. Když už je řeč o tajemstvích - zaručeně vás dostane i atmosféra lesů, vřesovišť a putování po rozbahněných cestách.
Naděje pro Fleetwood si mě získala a s klidným svědomím ji hodnotím jako jeden z nejlepších historických románů, jaké jsem dosud četla.
(Víc v recenzi)

Lenka_S
02.11.2019 3 z 5

Sedmnáctiletá Fleetwood, hrdinka této knihy, je šlechtična, která má za sebou již tři potraty a nyní čeká své čtvrté dítě. Těhotenství však nezvládá po tělesné ani psychické stránce zrovna nejlépe. Osud ji však přivede do cesty o několik let starší Alici, která je stejně jako byla jeji matka porodní bábou a léčitelkou. V té době však v okolí vypukne velký hon na čarodějnice a my v příběhu sledujeme životy obo dívek, i to jak se jedna druhé snaží zachránit život. Je to hezký historický příběh, který nám odhaluje lidské povahy i tehdejší postavení žen ve společnosti, já však čekala od příběhu trochu něco jiného.

Bobina74
02.11.2019 5 z 5

Působivý, historický román, který mě oslnil svou hloubkou, napětím i dojemností. Autorka zvolila velmi živou formu svého vyprávění a vy se tak velmi rychle ponoříte do děje, který vás uchvátí. Více v recenzi od Kniha za knihou.

Knižní střípky
26.10.2019 5 z 5

Kniha se odehrává roku 1612 v anglickém hrabství Lancashire. Mladá šlechtična Fleetwood je opět těhotná a zmítaná obavami o sebe i o své dosud nenarozené dítě. Již několikrát potratila a je pod velkým tlakem, neboť ví, že pokud svému muži nedá mužského potomka, může být její osud jakýkoliv, ale rozhodně ne pěkný. Náhoda ji do cesty přivede mladou dívku Alici Grayovou, která je porodní bábou. Fleetwood se k dívčinu umění a znalosti bylinek upne a v její péči se jí konečně začne dařit lépe a má pocit, že tentokráte by mohlo těhotenství konečně dopadnout dobře. Bohužel se však v okolí rozhoří boj s čarodějnicemi a i Alice je jednou ze zatčených. Fleetwood se vydává proti všem ve snaze o očištění a propuštění Alice, která se stala její přítelkyní. Jaký bude osud Alice? Povede se Fleetwood konečně porodit živé dítě?
Fleetwood jsem si hned od samého začátku oblíbila. Na svou dobu se přeci jen vymykala představě o urozené dámě, což mi pochopitelně bylo velmi sympatické. Na druhé straně mi jí bylo strašně líto. Byť žila celý svůj život v přepychu, šťastná nebyla. Kniha je velmi čtivá, musela jsem číst dál a dál, musela jsem vědět, jak vše dopadne. V závěru autorka uvádí, že hon na čarodějnice z Pendlu se opravdu udál, Alice, Fleetwood a spousta dalších postav z knihy je skutečných. A v neposlední řadě musím pochválit nádhernou obálku, na kterou je radost pohledět.

Breadfish
25.10.2019 5 z 5

Velmi příjemný čtenářský zážitek, umocněný krásným grafickým zpracováním knihy. Příběh mladičké šlechtičny Fleetwood zaujme od prvních stránek a je těžké knihu odložit dřív, než se dozvíte, jak to s ní, s jejím nenarozeným potomkem i s Alicí Grayovou nakonec dopadlo...

Anglie čarodějnice 17. století těhotenství upalování čarodějnic historické romány podle skutečných událostí

Stacey Halls
britská, 1989