Naděje pro Fleetwood

Naděje pro Fleetwood https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/418346/bmid_nadeje-pro-fleetwood-VtR-418346.jpg 4 127 53

Mladá šlechtična Fleetwood Shuttleworthová je opět těhotná, ale žádné z jejích předchozích těhotenství nedopadlo dobře, což znepokojuje jejího manžela Richarda, netrpělivě očekávajícího dědice. Jednoho dne Fleetwood objeví ukrytý dopis od lékaře s hrozivou předpovědí – další porod nepřežije. Záhy se ale náhodně setká s porodní bábou Alicí Grayovou, která jí slíbí, že jí pomůže zdravé dítě porodit. Jenže brzy poté je Alice obviněna z čarodějnictví. Fleetwood musí riskovat vše, aby dokázala její nevinu, neboť pevně věří, že na životě Alice závisí život její i jejího nenarozeného dítěte. Působivý román, odehrávající se v 17. století vychází ze skutečných událostí, tzv. Honu na čarodějnice z Pendle Hill. Fleetwood Shuttleworthová, Alice Grayová a další jsou skutečné historické postavy.... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Familiars , 2019

babicka_amalka
23.09.2021 3 z 5

pěkná obálka knihy - a uvnitř červená knihovna.... podle anotace jsem čekala něco jiného; takže za mě zklamání;

galinek
26.03.2021 5 z 5

Kniha je opravdu krásná, obálka zlákala a děj nezklamal. Mám moc ráda historické romány, mohu tedy porovnávat, ale nedělám to:-). Toto vyprávění bylo dost pohádkové, připadalo mi spíš, jakoby hlavní hrdinka - se svými postoji k životu, reakcemi na běh událostí a situacemi, do kterých se vlastní vinou dostávala - přišla ze současnosti do 17.st. Na mě opravdu až moc emancipovaná.... Ale kdo ví.... A zamilovala jsem si jednu z hlavních postav:-), Pucka....

Skřítek77
19.01.2021 3 z 5

Kniha pro mě byla maličko zklamáním, protože jsem dostala trochu něco jiného, než jsem čekala. Příběh se netočí kolem čarodějnických procesů v Anglii v 17. století, o kterých bych se ráda dozvěděla víc, ale je příběhem mladičké šlechtičny Fleetwood a její cesty k mateřství.
Fleetwood je teprve 17 let, ale je již 4 roky vdaná a očekává se od ní, že svému muži zajistí dědice. Žádné z jejích tří předchozích těhotenství ale nedopadlo dobře. Nyní je opět těhotná a z dopisu, který najde mezi manželovými věcmi, se dozví, že lékař důrazně varuje, že její další těhotenství velmi pravděpodobně skončí smrtí jí i dítěte. Fleetwood všechny své naděje upíná k mladé porodní bábě Alici ze sousední vesnice, která je ale záhy obviněna z čarodějnictví. Celá kniha je tak bojem za záchranu života Alice, ale i Fleetwood a jejího nenarozeného potomka.
Na závěr nemohu nezmínit nádhernou obálku!

Phoe-be
04.11.2020 4 z 5

Trochu jsem se obavala, zda to nebude mit tendenci sklouzavat k "cervene knihovne", ale byt je faktickym stredem pribehu manzelstvi a tehotenstvi, z knihy je jasne citit moderni perspektiva a touha psat o necem vic nez jen o stredoveke romanci. Ocenuji, ze se hlavni protagonistka odvazuje o soudobych normach pochybovat a testovat jejich limity, ale zaroven neni emancipovana ad absurdum, coz by ji dle meho cinilo mene uveritelnou, zvlast v ramci vypraveni, jez je inspirovano skutecnymi udalostmi. Autorka odolala pokuseni napsat knihu senzacnejsi, libivejsi, kde by naivni nanynka na par strankach vyrostla v neohrozenou Xenu bojovnici, kde by v loznicich osvetlenych pouze svetlem svicek bujely intriky a erotika, kde by zenske postavy spadaly do zajetych cernobilych koleji svetic a mrch, ktere se pri kazde mozne prilezitosti jen snazi vyskrabat jedna druhe oci. Interakce mezi zenskymi postavami jsou trojrozmerne, i negativni vztahy jsou vyobrazovany s vedomim, ze postaveni zen bylo tehdy tak nesvobodne a v kazdem okamziku nejiste, ze tezko mohly jedna druhe vycitat, co bylo receno ci vykonano ve strachu a zoufalstvi. Stacey Halls za me zkratka ve sve knizni prvotine udelala mnoho inteligentnich rozhodnuti, diky nimz se nebudu bat sahnout po jeji dalsi tvorbe (na zacatku 2020 vyslo v AJ originale The Foundling).

lištička123
24.10.2020 5 z 5

Skvělá záležitost. Moc se mi kniha líbila. Mám ráda tento druh příběhů z časů čarodějnických procesů.

perpe2a
18.10.2020 3 z 5

Příběh z Anglie, 17. století, čarodějnické procesy... no nebylo to špatné, ale průměrné. Chyběl tomu náboj.

Sixao
18.10.2020 3 z 5

Historický román pro ženy, jehož děj se točí kolem procesů s čarodějnicemi. Nebylo to úplně špatné, Fleetwood jsem fandila, aby dalšího potomka konečně ve zdraví donosila. Jen kvůli tomu nemusela pořád jezdit míle a míle na koni. Děj by se dal stručně shrnout takto: "o tom jak mladá šlechtična v pokročilém stadiu těhotenství zachraňuje v sedle svého koně svou porodní bábu, které hrozí upálení na hranici". Kniha mě v neposlední (popravdě v první) řadě zaujala svou krásnou obálkou. Kytičky se mi navíc hodily do výzvy.

Arkagas
07.09.2020 3 z 5

(SPOILER) V první řadě musím říct, že tato kniha je typicky ženským románem. Nečekejte tady žádné hony na čarodejnice, žádné upalování a procesy. Dějová linka čarodejnictví je tady velmi okrajová a víceméně až ke konci knihy. Spíše se váže k datování příběhu, který se odehrává v roce 1612, kdy byl pořádán čarodejnický soud, při kterém bylo obviněno více než 12 žen - toť celá historická linka, o které se píše v anotaci.
Jedná se o knihu, která sleduje příběh Fletwood, které je 17 let a jejím hlavním úkolem je samozřejmě porodit svému muži následníka. Bohužel ale o předešlé děti přišla a po tom, co najde dopis od lékaře, ve kterém se píše že další těhotenství nepřežije zjistí že je těhotná.
Její manžel mezitím odjíždí z jejich sídla čím dál častěji a Fletwood se ocitá na panství sama s lidmi, které rozhodně nemá ráda. Shodou okolností ale pozná dívku Alici, ve které spatřuje svou možnou přítelkyni a kterou si najímá jako porodní bábu.. ona jediná totiž Fletwood dokáže ulevit od bolestí a trápení.
Alice má ale svůj životní příběh...
A jako bonus spatřuje Fletwood zrzavou lišku s jantarovýma očima...

Kniha je nenáročná, čtivá, ale žádný zázrak to dle mě opravdu není. Rozhodně jsem četla mnohem lepší historické romány, i knihy o upalování čarodejnic. Tady se autorka snažila tato dvě témata spojit a ono to asi na většinu čtnářek funguje. Na mě moc ne. Přidávám na seznam přečtených, ale kupovat ji rozhodně nikdy nebudu :)

Zuzana08
19.08.2020 4 z 5

Pravda, že čarodějnictví zde bylo jen okrajově. Ale i tak mi to stačilo. Jsem ráda, že žiji v době, kdy lze vše racionálně vysvětlit!
Děj byl jednoduchý, nekomplikovaný. Postav jen pár, dobře pamatovatelných.
Opravdu nádherná obálka knihy!!!

pedroK
26.05.2020 2 z 5

Nebavilo mě to. O čarodějnictví je to minimálně, není to napínavé, je to rádoby historický ženský román. Historických nesrovnalostí je tam sposuta, třeba v roce 1612 stál hostinský za barem..no nic. Za mě ztráta času. Jo, má to hezkou obálku.

kalinkacz
22.05.2020 4 z 5

Historické romány nejsou něco, co bych často četla a navíc si troufám říct, že tohle byla má vůbec první kniha s tématem čarodějnictví... A jsem mile překvapená a nadšená! Kniha s krásnou obálkou mě bavila, byla krásně napsaná a byť místy plynula pomalu, tak mi to ani trošku nevadilo... Příjemným bonusem je fakt, že kniha vychází ze skutečných událostí a o to víc, si mě poté celý příběh získal... Určitě si velmi brzy přečtu další knihu s podobnou tématikou...

jasnenka
22.05.2020 5 z 5

Úžasná kniha, moc mě bavila nejen svou překrásnou obálkou, ale i příběhem, který je podkreslený honem na čarodějnice z Pendle Hill. Závěr by nemusel mít tak rychlý spád, ale jinak kniha splnila moje očekávání.

certik003
31.03.2020 4 z 5

Knížka se mi líbila, i když jsem očekávala, že se bude čarodějnických procesům věnovat daleko víc. Takhle to bylo vlastně jenom jako kulisa. Knížku můžu doporučit jako čtivý historický román, pokud si ale chcete přečíst něco víc o čarodějnických procesech, sáhněte po jiné knížce.

LiKa00
23.03.2020 5 z 5

Nádherně psaná kniha. Moc jsem si čtení užívala, moc mě bavil styl jazyka jakým je psána. Je smutné, jak v té době byly ženy celkově vnímány. Ty urozenější byly jen na plození potomků, nejlépe synů a ty neurozené byly často obviňovány z čarodějnictví. V dnešní době bychom asi každá byla čarodějnice, co se bylinek a vývarů z nich týče ????.

alnahu
19.03.2020 5 z 5

Historický román napsaný podle skutečné události z doby kdy ženy ,které se zabývaly bylinkářstvím ,byly považovány za čarodějnice a upáleny.Příběh mladé Fleetwod ,která je provdána velice mladá a ráda by svému muži dala dědice .S tím ji má pomoci bylinkářka Alice,která je ale odsouzena za čarodějnictví.Jak příběh dopadne se dočtete v tomto čtivém historickém románu ,který se odehrává okolo roku 1612,kdy se v Pendle Hill konal čarodějnický proces .Kniha se mi velice líbila a má také velmi pěknou obálku.

carcassonna
14.03.2020 3 z 5

Slabšia trojka. Hodne povrchná, historická fikcia. Čarodejnické procesy z Lancashire - dôvod, prečo som knihu chcela čítať - sú tu použité ako kulisa pre panský život, konkrétne život Fleetwood, ktorý ma moc nezaujímal. Ale obálka je pekná.
Dcery čarodejného vrchu od Mary Sharrat je lepšia voľba.

Ctenar1202
07.03.2020 5 z 5

Nádherný historický román ze 17. století. Mladičká Fleetwood Shuttleworthová je těhotná, ale obává se, aby těhotenství neskončilo stejně špatně, jako dvě předchozí. Její jedinou nadějí na donošení a porození miminka je porodní bába Alice Grayová, která je však obviněna z čarodějnictví....... Knížka se četla skvěle. Vpodstatě jednoduchý námět, v mnoha historických románech často vyobrazený (porody,čarodějnictví atd.). Nicméně autorka Stacey Hallsová dokázala příběh hezky vykreslit a bavil mě.

Na konci knihy jsem se dozvěděla, že hlavní postavy skutečně žily!

Kami97
10.01.2020 5 z 5

U knihy mě nejprve zaujala nádherná obálka. Navíc je to krásný historický román se skutečnými postavami. Opět se ukázalo jak málo tehdy stačilo aby byl člověk odsouzený za čarodějnictví.

Ladiva
06.01.2020 3 z 5

Veľmi dobrý námet, z ktorého mohla autorka vyťažiť viac . Spisovateľka sa zamerala hlavne na vnútorné prežívanie hlavnej postavy, jej pocity a pohnútky. Chýbalo mi tam viac reálií zo súdobého života jednotlivých vrstiev vidieckej spoločnosti a aj postava manžela Fleetwood sa mi zdala vykreslená iba veľmi povrchne, hoci v živote hlavnej hrdinky hral veľmi významnú úlohu.

Aleen
05.01.2020 4 z 5

V listopadu se mně maminka, jako každý rok, ptala, co bych chtěla od Ježíška. Hluboce jsem se zamyslela a řekla: knížku! Všichni přítomní se dali do smíchu, protože "v tom dělám", přece mi nebudou kupovat knihu...Ha, ha, ha...Když jsem asi za týden přišla do práce, čekal tam na mně, jako poděkování za spolupráci, dárek ze spřáteleného nakladatelství...kniha! Sama bych si ji nejspíš nevybrala a o to víc se mi líbila. Historický román postavený na skutečných událostech, vystavěný z běžných starostí takové obyčejné aristokratky a takové obyčejné porodní báby, obviněné z čarodějnictví. Ke konci bylo i poměrně napínavo. Takže: Ježíšku, moc děkuji za svůj vysněný dárek! :-)

Anglie čarodějnice 17. století těhotenství upalování čarodějnic historické romány podle skutečných událostí

Stacey Halls
britská, 1989