Nabarvené ptáče

Nabarvené ptáče https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/416256/bmid_nabarvene-ptace-NGv-416256.jpg 4 1490 419

Nabarvené ptáče je hluboce dramatický příběh zaobírající se bezprostředním vztahem mezi hrůzou a krutostí na jedné straně a nevinností a láskou na straně druhé. Přestože samotné dílo od svého vydání v roce 1965 způsobovalo a stále způsobuje silné kontroverze, dostalo se mu světového ohlasu i mnoha prestižních literárních cen. Režisér Václav Marhoul věnoval od roku 2008 veškeré své úsilí k přípravě filmu. Klíčový impuls, motivaci do další práce a potvrzení kvality scénáře přineslo v květnu 2013 udělení Zvláštního uznání poroty v rámci vyhlášení vítězů scenáristické ceny ScripTeast / Ceny Krzysztofa Kieślowského na festivalu v Cannes. Nadčasové poselství o osamělém putování a útrapách malého židovského chlapce za druhé světové války nabývá dnes na ještě větší aktuálnosti. Nedávné události v Evropě – migrační krize, šíření xenofobních předsudků a nenávisti bez znalosti faktů – ještě umocnily naléhavost jeho sdělení. „Román Nabarvené ptáče mě svého času, stejně jako miliony čtenářů po celém světě, zasáhl natolik, že jsem se v polovině roku 2008, po dokončení celovečerního filmu Tobruk, rozhodl vyvinout veškeré své úsilí a um na to, abych získal filmová práva právě k tomuto dílu. To se nakonec podařilo,“ zavzpomínal na začátek náročného projektu Václav Marhoul... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Painted Bird , 1965

PaulaHortensie
28.07.2019 5 z 5

Tato kniha byla náročná ne na "žaludek", ale na " mozek". Kniha je zrcadlem nastaveným nám lidem. Lidem bílým,černým, žlutým....všemu LIDSTVU. Je těžké se dívat do zrcadla a videt ty vady a deformity, vředy a hnijící rány ve tváři lidské duše. My lidé jsme takoví. Nejsme pouze ušlechtilí a cnostní. Nebylo to tak a není tomu ani dnes. Kniha je svědectví ne o činech a zvěrstvech, ale o duších nás lidí. nastavuje nám zrcadlo.
Kniha mě zaujala svým svědectvým a duší. Prosím, nečtěte ji jen proto,že je to ted in téma. Mějte skutečně touhu videt ten obraz v zrcadle a přijmout ho

Majollica
20.07.2019 5 z 5

Krutost lidské rasy (včetně jejích mláďat) nemá srovnání u žádného jiného živočišného druhu a ve své bezmeznosti předčí i tu nejbujnější fantazii. Kosiński coby nadaný vypravěč a nutkavý fabulátor nikdy netvrdil, že román je autobiografický, což ovšem neznamená, že se podobné hrůzy v té době neděly o kus dál někomu jinému. Poplivat knihu jako odpad a brak jenom proto, že "tento příběh vůbec není pravdivý" (jak stojí v jednom komentáři níže), je tudíž zcela absurdní. Tady přece vůbec nejde o nějaké dokazování, co přesně z toho je pravda a co lež. Podstatou románu je syrový obraz toho, co jsme my, co je válka a jak děsivé je jedno v druhém. Jak zlá a nebezpečná je lidská nevzdělanost, omezenost a hloupost. Naproti tomu příroda, zvířata a chlapcův vztah k nim jsou líčeny nesmírně poeticky a s láskou. Ten kontrast je víc než výmluvný.

sick.boy
27.06.2019 4 z 5

Myslím, že kontroverznější knihu jsem ještě nečetl.
Jerzy Kosiński čelil obviněním ze všech stran. Sociologové a antropologové ho obvinili z toho, že zvráceně vydělává peníze na utrpení Židů a těch ostatních. (Viz kniha Průmysl holocaustu)
Obyvatelé vesnice, kde se za války skrýval byli zas (oprávněně?) rozčíleni, jelikož jeho rodinu schovali pod hrozbou trestu smrti a starali se o ni, a on je poté v knize popsal jako bandu zvráceným, pověrčivých negramotů, jež umí jen ubližovat.
Vlastně celé Polsko se na Jerzyho nasralo, jenže Polsko je středověká vesnička, tam se na vás naštvou i když vás znásilní a oplodní vlastní otec a vy si dovolíte chtít potrat.
Pak Jerzy tvrdí, že on sám nic z knihy nezažil, že jen posbíral nejhorší příběhy z vesnic zastižených válkou a slepil je do příběhu malého mučedníka.
Já sám v tom mám hokej. Někde čtu, že se Jerzy schovával ve Švýcarsku, někdo tvrdí že v Polsku a vůbec je na tohoto autora a potažmo knihu navaleno tolik špíny a teorií, že snad ani není šance zrekonstruovat pravdu. Takže nezbývá, než na knihu vrčet, jak to dělá má přítelkyně, která ji chtěla použít místo prkýnka a nakrájet na ní zeleninu k večeři a nebo neodolat zvědavosti a začít se do stránek, které vyvolaly tolik emocí. To jsem udělal já.

Tento příběh samozřejmě není kopií reality a pokud vám to nedošlo už v první čtvrtině knihy, kdy se hlavní hrdina plaví po řece na nafouknutém měchýři, pak asi vaše mysl postrádá smysl pro realitu. Žádné dítě by nepřežilo tolik bolesti, zranění, omrzlin, psychického teroru a podobně. Z některých událostí přímo srší beletrie, vždyť klučina tolikrát unikne smrtce ze spárů jen tak tak. To tomu opravdu věříte?
Na druhou stranu, pokud na knihu nahlédnu jako na fikci, našroubovanou na reálnou historickou událost, je to vlastně dost dobré dílo.
Mě to bavilo, mám rád zvrácenosti. Tady se mi jich dostalo hojně, i když přehnané očekávání díky omdlévajícím čtenářům způsobilo, že jsem počítal s ještě trochou více hnusu.
Samozřejmě, střepy v píče, rozšlápnuté oči, obcování s kozlem, to je všechno moc príma a chápu, že to někomu vyrazí dech, ale jako člověk narozený v devadesátých letech už jsem za svůj život viděl hromady a hromady brutalit a tak je můj mozek pravděpodobně trochu otupěn a zdegenerován.
Jestli se Jerzy Kosiński zabil kvůli reakcím na tuto knihu a špinavému svědomí, je to jen třešnička na dortu příběhu Nabarveného ptáčete.
Přečtěte si to, ať tak či onak, chladnými vás to nenechá.

KarinŠ.
22.06.2019 4 z 5

tohle mě šokovalo. A bavilo. S tím klukem jsem běhala po lesích a chodila od vesnice k vesnici.

JanaPav
21.06.2019 odpad!

...až na to, že tento příběh vůbec není pravdivý, naopak autor hodně popustil uzdu svým fantaziím... dobře je to popsáno třeba v knize Průmysl holokaustu od Finkelsteina.
Je smutné, že je tento brak stále považován za seriózní autobiografický příběh a dokonce se o něm ještě točí film...

oskarka
16.06.2019 5 z 5

Velmi krutá kniha. Svědectví o tom, jak válka dělá z lidí zvířata. Některé odstavce jsem musela přeskakovat. Zajímavý je doslov autora.

MichelleS
06.06.2019 4 z 5

Děsivé svědectví o tom, co člověk dokáže, když má příležitost. Asi nikdo nechceme zažít dobu, kdy bude otázka přežití záviset na tom, že ublížíme někomu jinému.

Verrrunka
27.05.2019 4 z 5

Původně jsem chtěla dát nižší hodnocení, až do poloviny knihy, možná i dál, jsem totiž měla spíš pocit, že jsem svědkem nějaké zvrácené mysli, lidského dna a nekončící krutosti. První část mi totiž nepřišla moc spojená s válkou a názory, že se jedná o nejvýstižnější knihu o druhé světové válce jsem absolutně nechápala. Rozhodla jsem se ale vytrvat a později, kdy se v knize opravdu začalo více mluvit o válce jsem se mnohem více začetla. Doslov autora na mě udělal velký dojem, nikdy by mě nenapadlo, že by mohl mít ve své vlasti kvůli knize takové problém. Znovu bych to asi číst nechtěla, ani to nepovažuji za nejlepší knihu o druhé světové, ale svoje místo to v dobře hodnocených knihách určitě má.

Len2očka
08.05.2019 3 z 5

Tuhle knížku si určitě nezařadím mezi knížky,které bych chtěla ještě někdy číst,nebo dokonce vlastnit.

twigxi
06.05.2019 3 z 5

Davam tri hvezdy, prestoze vnimam hlubsi podtext knihy.

Necetla se mi lehce, pres nizky pocet stran mi dala zabrat a musela jsem si casto delat prestavky. Tech krutosti tam na me bylo opravdu moc a to se povazuju za dost otrlou. Po chvili se navic dej zacal hodne opakovat, jen v jeste drsnejsi podobe.

Na filmove zpracovani jsem ale docela zvedava. Uvidime.

Georgino
04.05.2019 1 z 5

Knihu jsem přečetl jen ze zvědavosti, protože mě zajímá český film a filmová adaptace Nabarveného ptáčete je jedním z nejvíce očekávaných snímků posledních let. A popravdě netuším, jak tuhle knihu Václav Marhoul zadaptuje, protože je dle mého nezfilmovatelná. A já na film do kina určitě nepůjdu, protože ta zvěrstva, kterých je plná kniha, opravdu nemusím vidět na plátně. Knihu jsem dočetl jen se skřípáním zubů. Nebavila mě forma, způsob vyprávění, ani obsah. To, že se prodalo 100 milionů výtisků je jen smutným důkazem toho, jak moc člověka fascinuje násilí a krutost, které jsou přítomni snad v každé větě tohoto románu.

Folk
29.04.2019 5 z 5

Knihu jsem četla docela dlouho, ale ne z důvodu, že by se mi špatně četla nebo se mi snad nelíbila. Právě naopak, nicméně, ta hrůza popsaná na stránkách knihy mi občas nedala spát, a proto jsem potřebovala najít kus odvahy, abych mohla dál pokračovat ve čtení.

elisabeth03
29.04.2019 5 z 5

Kniha je úžasná!! Je krutá a krade iluze..

kecel12
14.04.2019

Pokud by se jednalo o opravdovou autobiografii, byl by to skutečně silný a dojemný příběh malého dítěte ve světě plného zvráceností a surovosti. Nicméně to autobiografie není a tak je to popis zvrácenosti samotného autora, který musel trpět jistou dávkou skrytého, či skrývaného sadismu a při psaní se musel alespoň ve své fantazii doslova ukájet. Nedočetl jsem ani do půlky, ihned jak jsem zjistil, že je to výmysl chorého mozku, knihu jsem odložil a vracet se k ní nehodlám.

Kopretina_aku
14.04.2019 1 z 5

Kniha se mi nelíbila, špatně se mi četla. Nebyl v ní snad jediný dialog. Možná bych pochopila, že autor chtěl ukázat krutost, agresi a zlobu za války v kontrastu s nevinností a bezbranností v podobě dítěte, ale té negace bylo až příliš.

1alena1
31.03.2019 5 z 5

Geniální kniha pro DOSPĚLÉ. Těším se na film, protože Václavu Marhoulovi věřím, i když netuším jak se tolik hrůzy dá natočit. Nemohu zatím víc hodnotit, ještě nějaký čas budu mít tento příběh v hlavě, to byla děsivá doba a děsívá místa.

Kortexo
16.02.2019 5 z 5

Knihu jsou přečetl kvůli srovnání s připravovaným filmem s českou režií Václava Marhoula.
Příběh postavený na chování uzavřených komunit i jednotlivců k neznámým příchozím hledajícím pomoc v dobách, kdy vlastní přežití a přežití blízkých je v ohrožení a vyrovnání se s vinnou za jejich osud, objevení skryté krutosti v lidech, fanatismů a sociální negramotnosti.Silný příběh plný emoci, který boužel ukazuje, čeho jsou lidé schopni napříč dějinami a je k zamyšlení, kde tohle začíná a jak k tomu přistupovat a zastavit to.Je začátkem šikana na školách a koncem vyhlazování celých národů? Tato kniha je absolutní literární skvost, kterému chybí jen Nobelova cena.
Měla by být povinnou četbou.

jaroiva
14.02.2019 3 z 5

Řekla bych, že jsem snad nikdy nečetla tak negativistickou knihu.
To, že na můj vkus je až příliš brutální a naturalistická je jedna věc, ale druhá věc je, že všichni jsou v podstatě hození do jednoho pytle. Celý svět je zlý, krutý až brutální. Nakonec v podstatě snad i samotný vypravěč.
Nerozporuju, že válka dělá z lidí zvířata, ale vadí mi to nastavení, že úplně ze všech. Možná jsou situace, ve kterých by se z každého stal třeba i vrah, ale tyto situace určitě nepotkají ani za války úplně všechny lidi.
Zezačátku jsem musela knížku dávkovat, později už čtenář asi taky otupí, ale můj hněv se obrátil spíš vůči autorovi, než vůči "zlým" postavám knihy.
Kniha je hodně kontroverzní a sama z ní mám rozporuplné pocity, v podstatě bych ji spíš nedoporučila než doporučila, i když se mi zdá zase poměrně kvalitní.
Oproti jiným, byť i depresivním knihám, jsem se neponořila do knihy, ale raději zůstala jen jako pozorovatel z dálky. Možná pud sebezáchovy? Víc jsem přemýšlela nad pohnutkami spisovatele k psaní takových věcí, než nad samotným dějem. A v této souvislosti mě vůbec nepřekvapuje, že autor ukončil svůj život vlastní rukou.

Gracian1964
13.02.2019 5 z 5

Dávam plný počet. Príbeh malého pravdepodobne židovského chlapca, ponechaného napospas ľudskej zlobe, tuposti a zabednenosti, počas druhej vojny v Poľsku. Po prečítaní predchádzajúcich komentárov som sa pripravil na drsnú a perverznú jazdu, ale nebolo to zas až také drsné, ako som čakal. V žiadnom prípade však nešlo o prechádzku ružovým sadom.

svjatoslav2814
09.02.2019

Kniha, ktera se da zaradit mezi sci-fi, popisuje neco co se nestalo, krasne je o teto knize napsano v knize Prumysl holokaustu kde autor Finkelstein žid popisuje jak je nekdy holokaust zneuzivan a uvadi tuto knihu jako jednu z ukazek vymyslu.