Na Větrné hůrce

Na Větrné hůrce https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44693/bmid_na-vetrne-hurce-Agb-44693.png 4 4697 739

Děj románu slavné anglické spisovatelky se odehrává v tajuplném, ponurém prostředí samoty uprostřed mokřin, na usedlosti Větrná hůrka. Její majitel Heathcliff získal nového nájemce pro svůj statek v Drozdově. Pan Lockwood se shodou okolností dostává na Hůrku, kde prožívá strašidelné noční dobrodružství. Hrubost a nevlídnost obyvatel samoty ho tak udivuje, že začíná pátrat po jejich osudech. Od své hospodyně se dozvídá Heathcliffův příběh o nenaplněné lásce ke Kateřině Earnshawové, o citu, který jako zhoubný oheň zažehl jeho duši i srdce, až shořely docela. Slyší i historii Heathcliffovy nenávisti a nenasytné touhy po pomstě, která se po Kateřinině smrti stává jedinou náplní jeho života. Do dramatických osudů hrdinů však znovu zasahuje láska - tentokrát jako spravedlivá odplata. Zlo hyne, dobro zůstává na zemi, aby obrodilo ubitá a utýraná srdce.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Lidové nakladatelství

Wuthering Heights , 1847

fiona007
22.09.2014 4 z 5

Dlouho jsem se na tuhle knížku nemohla dostat až jsem na ní narazila v knihovně a říkám si, proč ne teď:-)
Musím říct, že je to hodně rozdíl od třeba Jane Austenové, řeší se tu láska, nenávist, lidské chyby. Nevím, jestli za to, co se stalo s panem H. je jen jeho problém, nebo za to může i Kateřina. Každopádně ta nenávist a pomsta mě úplně nedojala. Navíc to nadpřirozeno na začátku a ke konci, nevím, jestli se tam hodí. V konečném součtu nicméně hodnotím kladně.

Mermaid
17.09.2014 4 z 5

Poetický název, znepokojující čtení. Hlavní postavy se k sobě chovají tak zvláštně a přestože se milují tak zle, že jsem kolikrát netušila, co si o tom myslet. Rozhodně to není dívčí románek, ale přes všechnu nehostinnost kraje, nejednou jsem zatoužila zajet se podívat na nějaké to vřesoviště. Ke čtení doporučuji pouštět stejnojmennou (Wuthering heights) píseň od Kate Bush.

Peacock
30.08.2014 4 z 5

Dobre, podlehla jsem. Taky jsem cekala(a trochu se i desila) par set stran krajecek typu Austenova. Jak se zda, ne vzdy potrebuju citit sympatie k hrdinum.
Tohleto obludarium, je prehlidkou vice ci mene posahanych osob, obyvajici predevsim Vetrnou hurku.
Sledování tri generaci, prostrednictvym vypraveni zestarle sluzebne, je naprosto neidealizovane. Jako bych byla nezucastneny pozorovatel, fascinovany serednosti nejakeho druhu vady. Je desive, co s clovekem dokaze udelat laska a kam az ho muze zahnat strach a bolest.
Prvnich par stran jsem se nahlas smala, zdalo se mi, ze jsem zactena do kvalitniho cerneho humoru. Ten účelné vyuzity umyslny cynismus se mi prece nezdal? kazdopadne
I pres bujnou fantazii, bych nedokazala vytvorit odpudivejsi postavu nez je Linton Heathcliff, sobectejsi nanu nez Katerinu starsi, a zabavnejsiho spolecnika nez je Josef:-)
Vrele doporucuji, vyjimecne dilo.

exitus
21.08.2014 3 z 5

Jak jsou očekávání ošemetná. Zde jsem čekala něco ve stylu Pýchy a předsudku, nadčasové, roztomilé, vtipné čtení. Dostala jsem temné, nenávistné vyprávění o zmařených životech několika lidí. Ani Heathcliffa, antihrdinu, jsem si neoblíbila, ačkoliv většinou mne takové typy postav baví, nicméně v něm jsem nic moc dobrého k sympatizování nenašla. Líbil se mi způsob vyprávění (i když jsem si postupně říkala, že je náhoda, že chůva Nelly byla naprosto u všeho), ale občas mě z celé té nenávisti a zlých dialogů přešla chuť ke čtení. Styl a jazyk krásný, ale tolik zloby na jednu knihu až moc, i když konec to trošku vylepšil.

Pedruska01
19.08.2014 4 z 5

Na Větrné hůrce - tak to je známá klasika. Jsem ráda, že jsem si jí přečetla, i když dříve jsem viděla film, ale to už je mnoho let, takže jsem měla zážitek především z knihy než z televize, za což jsem vděčná. Příběh, postavy a vývoj - bylo to kruté, nespravedlivé. K dospělému Heatcliffovi, někdy mě tím chováním lezl na nervy, byl až příliš zlý a nenávistný. Choval se příšerně. Ano, on sám byl vychovaný hůř než samotný dobytek, ale proč byl ještě horší? Tvrdá kniha a silný příběh. V každém musí něco zanechat. Doporučuji ji.

ivzu77
14.08.2014 5 z 5

KLASIKA, VIKTORIÁNSKÁ ANGLIE - MILUJI A DOPORUČUJI !!!!!

Aaron Lewis
14.08.2014 2 z 5

Po pravdě řečeno lehké (no, možná větší) zklamání. Postavy všechny nesympatické, ještě ta vypravěčka Nelly Dean, hospodyně, byla docela v pohodě, ale jinak nic moc. Zaměřila bych se spíš na Haretona a tu Katku Lintonovic než ty praštěnce a pomatence Heatcliffa a Kateřinu. Tam nebyl jediný důvod, abych je měla ráda, vlastně mě jejich příběh vůbec nezaujal, takže pro mě o ničem. Edgar Linton děsný sraboch a ten dědek Josef, toho bych vůbec nestrpěla. Čekala jsem nějakou pěknou milou lovestory ala Pýcha a předsudek a dostala jsem bláznovinu o lidech, co mě nezajímají. Navíc ten, co to vyprávěl taky zčásti (pán Lockwood:)), byl taky nesympatický trouba.

Nevím víc, co bych na to řekla. Nic moc. I když možná… je to originální. Takovýhle vztahy snad ještě nikde nebyly a charaktery také ne. Číst znovu to nikdy nebudu, doporučovat také na a ani nechci vidět film.

teriiisekony
10.08.2014 5 z 5

Kniha mám hodně ráda, je to působivý příběh i zápletky. Stojí za přečtení, a ne jen jednou ! :)b

Phenomenon
07.08.2014 5 z 5

Úchvatná klasika, přečteno již dvakrát. Heathcliffa miluji i nenávidím zároveň, ale potkat bych ho nechtěla!

Alienn
31.07.2014 3 z 5

Kniha pro mě nebyla úplnou neznámou, trochu jsem tušila, jaký příběh to bude. Nicméně mě až zarazilo vyloženě nedospělé chování všech "hlavních" postav, tolik negace a deprese a za celou knihu jsem bohužel nenašla postavu, kterou bych si oblíbila. Takže ano dočetla jsem až do konce, ale určitě nebudu mít potřebu se k ní vracet.

mazdicka
29.07.2014 4 z 5

Romantika ale ne přeslazená

ledmed
18.07.2014 5 z 5

Určitou představu jsem o knize také měla, než sem se pustila do čtení. Neměla jsem ji zařazenou mezi povinnou četbu na stření škole, tak sem si k ní našla cetu až teď. Opravdu bravurní dílo. Deprese na mě nepadala, ale také jsem si někdy povzdechla, jak je toto možné, že takové jednání někomu může v takové míře projít, že to tolik lidí kolem dovolí. Pro mě nejodpornější postavou byl nerudný dědek Josef, ostatní mi nepřišli nějak zlí, jen opravdu neš´tastní. Těžko říct, jak by to dopadlo, kdyby si starý pán nepřivezl domů Heathcliffa nebo se k němu ostatní chovali jinak.

AdélkaÁďa
15.07.2014 4 z 5

Vyprávění této knihy se mi líbilo. Příběh nebyl příliš spletitý a neměl tisíce odboček jako to bývá u jiných. Jazyk byl pro mě dobře srozumitelný. Vřete doporučuji

Karagi
03.07.2014 5 z 5

Kniha není o nenávisti ani o zášti, to rozhodně ne. Pokud si to myslíte, nahlížíte na ni špatně, nebo aspoň jinak než já. Pro mě je ta kniha o lásce, dokonce o veliké lásce, která je jen nenaplněna a opovrhována. Žádná postava v knize nemá srdce z kamene a rozhodně ukazuje špatné i dobré stránky lidského nitra. Jednoduše je to jedna z knih, které se vám dostanou "pod kůži" a probudí ve vás city, jakkékoliv. Za toto vděčím autorce velké díky, protože snad u žádné jiné knihy, jsem nepociťovala právě toto. Pocit hřejivosti, úzkosti,štěští a ztráty, smutku. No prostě je to hotová hostinu všelijakých pocitů. Postavy je možná těžké mít rád, ale já si našla ke všem nějakou cestu. Nejvíce sem si oblíbila Heathcliffa, i když je tomu těžké uvěřit.
Proto knihu řadím mezi mé toptoptop a nedám na ni dopustit.
Toto je jen můj skromný názor na knihu:))

Andráse de la
02.07.2014 5 z 5

Dobrá kniha.

Mixy
29.06.2014 3 z 5

Příběh mě moc neuchvátil. Značně propletený rodokmen postav a jejich prapodivné chování.....prostě nic pro mě.

Ječmínek
27.06.2014 1 z 5

Tak to jsem sáhl vedle. Ne, nelíbilo se mi to. Ne vždycky je rozumné pustit se do starého a významného díla literatury. Snad ani v první polovině 19. století nemohli být lidé tak divní, jako postavy téhle knihy.

bezzink
21.06.2014 5 z 5

Postupne procitam povinnou cetbu ze stredni a musim uznat, ze nektere jsou vazne skvosty. Na Vetrne hurce me naprosto dostalo a zaroven jsem zkoukla 2 verze filmove adaptace. Neuveritelny pribeh nenaplnene lasky az hrob, vasne, zrady a silene pomsty. Jsem naprosto uchvacena a doporucuji jako dlouho nic!

Lucka.79
09.06.2014

Vůbec jsem nevěděla, jak tuto knihu hodnotit. Očekávala jsem něco úplně jiného a nechtěla jsem dávat hvězdičky ovlivněná mými představami. Myslela jsem, že se začtu do příběhu jedné osudové nehynoucí lásky, ale namísto toho jsem měla v ruce knihu plnou nenávisti, zloby, zášti a touhy po pomstě. Já jsem si v té spoustě negativních citů té lásky Heathcliffa a Kateřiny nějak ani nevšimla. Zdálo se mi, že jakmile už nějaký cit projevili, hned za tím následovalo nějaké obvinění a zášť …. Bylo nemožné najít si v knize postavu, se kterou bych sympatizovala, všichni mi přišli sobečtí. Heathcliffovo chování bych zpočátku i dovedla pochopit, ale pouze do té doby, než přišel na scénu jeho syn … Měla jsem i chvilky, kdy jsem si myslela, že nedočtu …. Ale s odstupem se na knihu dívám trošku jinak, asi už jsem to vstřebala a mám pocit, že bych se k ní ještě někdy i vrátila a možná si z ní vzala víc ...

Katy007
28.05.2014 4 z 5

Je to mistrně napsané, atmosférou prýštící a poutavé dílo, o tom žádná. Celkově jsem byla nadšená, jen mě tam trochu něco chybělo... sama nevím jak to popsat. Možná kdyby byla v příběhu nějaká postava, která by mi byla sympatická (krom téměř karikaturní postavy pana Lockwooda, který svou jednoduchostí vždy vykouzlil úsměv na mých rtech) zkrátka někdo, komu bych celou dobu "fandila". Ale možná právě v tom je kouzlo téhle knížky - v tom žasnout nad jednotlivými osobnostmi, z nichž ani jedna není černobíle vykreslená.