Na Větrné hůrce

Na Větrné hůrce https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44693/bmid_na-vetrne-hurce-Agb-44693.png 4 4706 4706

Děj románu slavné anglické spisovatelky se odehrává v tajuplném, ponurém prostředí samoty uprostřed mokřin, na usedlosti Větrná hůrka. Její majitel Heathcliff získal nového nájemce pro svůj statek v Drozdově. Pan Lockwood se shodou okolností dostává na Hůrku, kde prožívá strašidelné noční dobrodružství. Hrubost a nevlídnost obyvatel samoty ho tak udivuje, že začíná pátrat po jejich osudech. Od své hospodyně se dozvídá Heathcliffův příběh o nenaplněné lásce ke Kateřině Earnshawové, o citu, který jako zhoubný oheň zažehl jeho duši i srdce, až shořely docela. Slyší i historii Heathcliffovy nenávisti a nenasytné touhy po pomstě, která se po Kateřinině smrti stává jedinou náplní jeho života. Do dramatických osudů hrdinů však znovu zasahuje láska - tentokrát jako spravedlivá odplata. Zlo hyne, dobro zůstává na zemi, aby obrodilo ubitá a utýraná srdce.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Lidové nakladatelství

Wuthering Heights , 1847

Katy007
28.05.2014 4 z 5

Je to mistrně napsané, atmosférou prýštící a poutavé dílo, o tom žádná. Celkově jsem byla nadšená, jen mě tam trochu něco chybělo... sama nevím jak to popsat. Možná kdyby byla v příběhu nějaká postava, která by mi byla sympatická (krom téměř karikaturní postavy pana Lockwooda, který svou jednoduchostí vždy vykouzlil úsměv na mých rtech) zkrátka někdo, komu bych celou dobu "fandila". Ale možná právě v tom je kouzlo téhle knížky - v tom žasnout nad jednotlivými osobnostmi, z nichž ani jedna není černobíle vykreslená.

Nelda
28.05.2014 4 z 5

Jako román jsem si to představovala trošku jinak. Zvlášť, když čtu v jiných knihách, že zrovna tuto knihu čte hlavní hrdinka. Kniha se mi četla velmi dobře, je poutavá a napínavá. Jen vztahy mezi těmi lidmi mě trošku zarážely...

margotkla19111
27.05.2014 5 z 5

Do téhle knížky jsem se pustila hlavně proto, že jí máme v povinné četbě k maturitě. Stydím se to říkat ale nic moc jsem od ní nečekala.....A potom jsem otevřela první stránku.......a za dva dny jsem jí přečetla. Skutečně nádherné, poutavé, zajímavé. A taky dost smutné a depresivní. Ale to právě dělá Větrnou Hůrku tak přitažlivou....

hedvika3637
23.05.2014

Čtu již po několikáté.......mám li od mládí a vždy tam najdu nový pohled na silné emoce, které tento příběh prostupují...fascinující prostředí vřesoviště.....dostala jsem ji od strýce ve svých 18 l...tehdy jsem odebírala vybrané knížky z Odeonu , ale doma na to nebylo. protože jsem těch knižek potřebovala moc...nestačily mě knihovny na vsi....byla jsem od mala "knihomol"....arodiče , ač taky rádi četli, neměli na mé bláznivé objednávky....ale mám ji moc ráda

Petra de Valo
23.05.2014 5 z 5

Príbeh o osudovej láske, zrade, nenávisti a pomste, ktorá zasiahne generácie, je silným emotívnym zážitkom, avšak chápem, že si nemusí nájsť veľa priaznivcov, keďže povahy nie sú vôbec idealizované, sú vykreslené reálne, so všetkými svojimi chybami, bez štipky prikrášlenia a akejkoľvek romantiky. Catherine je krásna, ale sebecká a povrchná. Heathcliff nie je dobrý človek, je zlý, krutý a tvrdý. Edgar má slabú vôľu, Izabela slabého ducha.
Avšak tie vyhrotené emócie, láska, ktorá pretrvá až za hrob, Heathcliff, ktorý Catherine miluje, ale ani v hodine jej smrti jej nedokáže odpustiť zradu i nádherná príroda yorkshirských slatín, robia tento príbeh strašným i nádherným, a z čítania tejto knihy silne sugestívny zážitok, na ktorý sa nedá zabudnúť. Kniha určite nie je určená širokému spektru čitateľov, mnohí ju odsúdia ako zvrátené dielo a nenájdu v nej tú hĺbku, ktorú v sebe má. Moja milovaná, ku ktorej sa už roky stále vraciam ...

Maica
18.05.2014 3 z 5

Zajímavý příběh, ale pohřbený množstvím postav stejných jmen a podobných osudů. Přiznám se, že jsem si musela nakreslit rodokmen, aby se zezačátku alespoň trochu zorientovala. Škoda, že se děj poněkud vlekl, být trochu kratší, možná by se mi knížka líbila víc.

Petrasuvicka
14.05.2014 3 z 5

Kompletně celý příběh Kateřiny a Heathcliffa vypráví její služebná. Fakt, který mi na celém příběhu neskutečně vadil. Celý pohled na jejich životní příběh je tak hrozně omezený. Vypráví samozřejmě jen to, u čeho byla. Postavy spolu někde hovoří, ale my si jen můžeme domýšlet o čem, protože ona se na ně dívala z velké dálky a samosebou nic neslyšela.

Ovšem je to příběh, kde nikdo nedokáže být šťastný, včetně psa, do kterýho si tam každý maximálně tak kopne. Ale úplně stejně tak kopou ostatní lidé do Heathcliffa. Není zlý, není špatný, protože by se tak narodil nebo takový chtěl být. Je zlý, je záštiplný, protože to tak společnost kolem něj chtěla. Nikdo mu to nemůže vyčítat, může s ním soucítit a litovat ho, protože on byl jen nešťastně zamilovaný chudák, kterého předem každý odsoudil jen proto, že vypadal jinak.

Na rovinu - nemám ráda Kateřinu, protože to prostě byla jenom hloupá Káča, která se za celý život nedokázala rozmyslet, co vlastně chce. Jednou toho, pak zase toho. A naopak Heathcliffa jako jediného ráda mám.

seethelight
11.05.2014 3 z 5

Na téhle knize je nejtěžší najít si postavu, kterou si je možné zamilovat. Protože to prostě nejde. Heathcliff žil pomstou, tahle kniha žije pomstou.
Ale hvězdičku navíc za vylíčení prostředí. Na vřesoviště v okolí Větrné Hůrky do smrti nezapomenu.

Tétéčko
06.05.2014 3 z 5

Nedávno jsem si knihu přečetla znovu a zdaleka jsem nebyla tak nadšená, jako když mi bylo sedmnáct. Už to bylo příliš expresivní, příliš emocí. Asi už jsme střízlivější generace.

Anre3
03.05.2014 3 z 5

Pěkný popis postav a okolí ve kterém se děj odehrává. Přijde mně, že je to takový trochu psychologický román. Některé postavy jsou opravdu zvláštní. Nejvíce sympatickou osobou se mně zdála asi Nelly. Kniha skončila nejlíp, jak mohla.

Hanka_Bohmova
02.05.2014 3 z 5

Snad je to mou tupostí vzhledem k romantickým příběhům (rozhodně ne všem), mám pocit, že jsem četla úplně jinou knihu, než popisuje většina komentářů. Romantika?! Nepřišla mi během čtení na mysl. Zpočátku jsem byla zvědavá, jak se rozehraná situace vyvine, později převládal pocit, že snad čtu absurdní drama, černou grotesku. Dospělí lidé? - interakce party pětiletých spratků. Nepopírám hodnotu negativního zobrazení, může dobře posloužit - ale zde bylo vše natolik odtržené od reality, že jsem nenašla nic, co bych si z této knihy mohla vzít.

Dočetla jsem čistě jen z úcty k autorce. Pokud není chyba na mém přijímači, pak si říkám, že snad celá ta konstrukce byla motivována snahou psát "úplně jinak", proti tehdejšímu kánonu. Pak tedy neupírám autorce body za odvahu, ale pro mě a dnes žalostná ztráta času.

fistatko
08.04.2014 5 z 5

Jedna z mých oblíbených knížek. Vracím se k ní pořád dokola.

alexpo
07.04.2014 3 z 5

No já nevím, tolik jsem o tom četla, dvakrát i viděla různé filmové podoby, a přestože mně obvykle nevadí číst knížku až po zhlédnutí filmu, byla jsem tak trochu zklamaná. Na mě je ten příběh přepjatý, příliš patetický nebo co.

anibeni
25.03.2014 5 z 5

Této knihy jsem se tak trošku bála - číst v dnešní době starý anglický román asi není úplně in. Ale já to chtěla zkusit, takže jsem byla sama překvapená, jak rychle mě to vtáhlo do děje... Ze začátku jsem měla trochu problém poznávat osoby, ale to odeznělo... Takže jsem postavy poznávala, milovala i nenáviděla, a to doslova... Strašně se mi líbil popis krajiny, kterou jsem úplně viděla před sebou, stejně tak jako Nelly, která kdyby mi zaklepala u dveří, pozvu jí dál a schovam se jí do náruče.. Oproti tomu Heathcliffa jsem fakt nemohla ani vystát a nezachránila to ani jeho celoživotní láska k jediné osobě... Kniha pro mne byla krásným čtecím zážitkem, který mě na chvilku přenesl o pár set let zpět...

MrsFantasia
23.03.2014 5 z 5

Klasika je často překvapivě hezká. Příjemná. Milá.
A tahle kniha? Splňuje vše. Je napínavá, přiměřeně vtipná, má působivou zápletku i zajímavé postavy. Možná jsem chvíli zápasila s tím, že jsem si nedokázala najít oblíbenou postavu. A možná to i za tím účelem bylo psáno.
Mít ráda Kateřinu? Nemožné. Sebestředná, krutá a často až zlá. Přesto na ní bylo cosi tak podmaňujícího, že jsem Heatcliffa z celé duše chápala.
A on samotný. Ano, měla jsem tendenci v něm, stejně jako Isabela, hledat to dobře schované dobro. Ale to se možná ani najít nedalo. Ano, svou krutostí se ke Kateřině hodil. A přesto byl krutý jen kvůli ní.
Zas tolik jsem o knize nevěděla, takže mě skutečně překvapilo, když hlavní hrdinka zemřela kdesi v polovině. Ale tím kniha de facto začala, odstartovala se ta správná jízda.
Mladší Kateřina? Měla jsem tendence ji omlouvat, mít ráda. A pak jsem ji viděla v konfrontaci s Haretonem a začala jsem ji skutečně nesnášet. Vlastně, v důsledku, byl Hareton jediná postava, kterou jsem skutečně měla ráda. A proto jsem byla tak moc ráda za ten konec, pro něho nakonec šťastný.
Vše bylo velice působivé. Zvláště pak ty drobné momenty, které ukázaly, že Heatcliff není jenom stroj, že má city. Zvláště jsem pak ocenila počáteční scénu s oknem, a pak hodně ty v sadu.
Prostě krásná, netradiční symfonie písmenek, kterou jsem si skutečně užila.

Lodja
06.03.2014 3 z 5

Na Větrné hůrce jsem četla, protože se mi líbil název. Jeli jsme na zájezd do Anglie, já jsem nevěděla, co s sebou za knihu do autobuse, tak jsem si vzala Na Větrné hůrce. Knížku jsem za ten týden přečetla a když jsem si o ní doma něco dohledávala, nestačila jsem věřit svým očím. Jednak jsem zjistila, že slečna spisovatelka je spřízněna s autorkou Jany Eyrové, což mě překvapilo (ano, jak mladá a nezkušená jsem tehdy před půlrokem já byla) a taky jsem si téměř všude na netu mohla přečíst, že se jedná o temné psychologické, mistrně napsané dílo, což mě překvapilo ještě víc.
Já jsem v Anglii četla poměrně dobrý román s působivým koncem, ale postavy mi přišly hrozně nevýrazné. Takové chodící mrtvoly, u kterých, když je potřeba dokázat dobrosrdečnost, řeknou "Miluji tě" a když ta strašlivá zlá povaha, řeknou "Nenávidím tě". Téměř všechny mi byly ukradené a nějaký vnitřní boj či rozervání jsem při čtení rozhodně nepociťovala.
Taky mě poměrně zklamala celá forma knížky - čekala jsem, že vyprávění příběhu bude jenom na začátku a potom se do něj pan Lockwood už pořádně vloží. To jsem ale čekala nadarmo. Vždyť přece vyprávění příběhů, ať jsou sebepoutavější, přece nemůže být tak zajímavé jako ta příhoda sama.

Sice moc nechápu zařazení Na Větrné hůrce do té nejnablýskanější síně slávy anglické literatury, ale budiž, tato knížka mi zkrátila nekonečné přejíždění autobusem sem a tam a já jsem jí za to vděčná.

Ewinky
01.03.2014 5 z 5

Kniha, kterou jsem četla už několikrát a nikdy mě neomrzí a vždy v ní naleznu něco nového.

Chris13
21.02.2014 4 z 5

Kniha, která zůstane v (alespoň mojí) hlavě napořád. Jakmile někdo v mé blízkosti vysloví jméno Nelly, hned se nechám unést na Větrnou hůrku k Heathcliffeovi, Katce a spoustě dalším postavám, kterými je příběh hojně zasypán. Jsem ráda, že jsem se prokousala drobet nezáživným začátkem a dostala se až tam, kde se začíná rozplétat vskutku neuvěřitelný příběh.

Manyna
19.02.2014 4 z 5

Kniha na klidné zimní večery, kdy si tak zalezete pod deku a čtete a čtete...

Sádina
17.02.2014 5 z 5

Třikrát jsem nebyla schopná se překousat přes začátek a jsem ráda, že jsem se k tomu nakonec dokopadala, protože poté jsem knihu přečetla jedním dechem. Dokonalé vykreslení postav i krajiny. Skvělý psychologický román, vřele doporučuji :).