Na Větrné hůrce

Na Větrné hůrce https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44693/bmid_na-vetrne-hurce-Agb-44693.png 4 4706 4706

Děj románu slavné anglické spisovatelky se odehrává v tajuplném, ponurém prostředí samoty uprostřed mokřin, na usedlosti Větrná hůrka. Její majitel Heathcliff získal nového nájemce pro svůj statek v Drozdově. Pan Lockwood se shodou okolností dostává na Hůrku, kde prožívá strašidelné noční dobrodružství. Hrubost a nevlídnost obyvatel samoty ho tak udivuje, že začíná pátrat po jejich osudech. Od své hospodyně se dozvídá Heathcliffův příběh o nenaplněné lásce ke Kateřině Earnshawové, o citu, který jako zhoubný oheň zažehl jeho duši i srdce, až shořely docela. Slyší i historii Heathcliffovy nenávisti a nenasytné touhy po pomstě, která se po Kateřinině smrti stává jedinou náplní jeho života. Do dramatických osudů hrdinů však znovu zasahuje láska - tentokrát jako spravedlivá odplata. Zlo hyne, dobro zůstává na zemi, aby obrodilo ubitá a utýraná srdce.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Lidové nakladatelství

Wuthering Heights , 1847

Bunburistka
16.02.2014 5 z 5

Musím říct, že jsem od této knihy měla velká očekávání. Než jsem si ji přečetla, věděla jsem jen přibližně, o čem by měla být. Absolutně nelituji, že jsem si ji přečetla. Celou dobu jsem očekávala, jak tato kniha dopadne a ten konec, ten jsem opravdu nečekala. Myslím, že tuhle knihu by si měl přečíst téměř každý alespoň jedenkrát za život. Doporučuji ! :)

juliekrocova
14.02.2014 5 z 5

Nádherná kniha. To napětí po dobu celého čtení, když nevíte, co se dál stane.. Naprosto mě nadchla tato kniha a těším se, až se k ní zase někdy vrátím.

Viky.Tejralova
11.02.2014 5 z 5

Naprosto dokonalá kniha!! Ani nechápu, jak se tolik děje vešlo do tak malé knihy. Stala se mou obrovskou oblíbenkyní!! :-)
A musím říct, že konec mě také překvapil...

(SPOILER:celkem příjemně..mě překvapil ten konec :-D ) :-D

Hokkejka
10.02.2014 5 z 5

Na začátku jsem se špatně orientovala mezi postavami a nevěděla jsem, kdo je kdo. Poté mě ale kniha vtáhla do děje. Některé postavy jsem vážně nesnášela, ale nenašel se nikdo, koho bych naopak měla opravdu ráda. Snad jen Hareton mi byl již od začátku sympatický a bylo mi ho líto. Jo a vzít si vlastního bratrance mi přijde fakt úchylné, i když je to i dnes zákonem normálně povoleno.

Martinka 135
06.02.2014 4 z 5

Pro mě skvělý psychologický román. Autorka navíc měla odvahu rozhodnout se prorazit jako spisovatelka v její době (ano, samozřejmě pod pseudonymem, jinak to ani nebylo možné, přesto jí patří můj velký obdiv). Trochu jsem se obávala, aby kniha nebyla ve stylu "druhá Austenová", což mne nadmíru děsilo (kýčovité romantické příběhy 1× na sto způsobů mne opravdu neuchvátily), ale mé očekávání se naštěstí nenaplnilo. Je to neuvěřitelné, ale oblíbila jsem Heathcliffa i přes jeho zvrácenou povahu. Skvělé, skvělé, skvělé.

miuk
17.01.2014 2 z 5

Perfektní kniha. Poprvé jsem ji četla jako náctiletá a byla jsem okouzlená. Teď jsem si ji přečetla jako třicetiletá a jsem v šoku. Zlo, nenávist, intriky...Kniha je bravurně napsaná, perfektní psychologické vykreslení postav.

fruitbueno
15.01.2014 5 z 5

To si člověk říká: Jak můžu některou z postav takhle přes papír nenávidět? A je fakt, že tu nenávist tam schytá skoro každý... Od služebné přes Katku a postupně všichni další. Mistrovské dílo a zároveň knížka, kterou není radno vytahovat při podzimní depresi :)

K.M.
10.01.2014 5 z 5

Úžasná kniha napsaná přesně pro zimní večery.

Aneneta
09.01.2014 4 z 5

Neuvěřitelně pochmurné čtení. Kniha není smutná tím, že by umřel oblíbený hrdina, jako u mnoha knih - spíše naopak. Postavu, které je mi na prvních stránkách líto, po zbytek čtení nenávidím a přeji si, aby zemřela. Většinu postav knihy jsem upřímně nenáviděla. Když se konečně naskytl někdo, koho bych snad mohla mít ráda, ocitl se v blízkosti Heathcliffa a stala se z něj nesnesitelná osoba.

svitim
07.01.2014 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha. :-)

felia
02.01.2014 5 z 5

Nádherná kniha. Nestává se mi často, abych se do díla tolik vcítil a nenáviděl některou z postav a bál se o osud jiných. Děj ale pro mě není podstatný, charaktery osob i prostředí jsou vystižené jedinečně.

Jaennea
29.12.2013 5 z 5

Od Větrné hůrky jsem čekala vše, ale tohle ne! U Austenové se často mluví o ironickém humoru, ten jsem ale v jejích knihách nikdy nenašla. Nespletli si ji s druhou sestrou Brontëovou? Už prvních dvacet stran tolik přetékalo ironií.
Román je dokonalý, nemluvě o atmosféře, kterou autorka udržuje až do poslední stránky.
Možná je to jenom můj názor, ale postavy nelze mít rád. Zprvu mi tolik nevadil Heathcliff, ale nakonec se z něj vyklubala nejnenáviděnější postava vůbec. Nelly a pan Lockwood mi nevadili, ale nebyl důvod, proč si je uchovávat ve větší oblibě. Nebála jsem se smrti oblíbeného hrdiny, protože jsem tam zkrátka žádného oblíbeného hrdinu neměla. V polovině románu jsem soucítila s Isabellou, ale i ta mě později zklamala.
Tato kniha mi přišla trochu jako psychologický román - tolik různých lidských stránek a vykreslení lidské povahy. Kdo tvrdí, že Emily postavy nepropracovala, tak zřejmě četl něco jiného než já, protože jsem se nikdy v žádném románu s tak propracovanými postavami nesetkala. Větrná hůrka je zkrátka jedinečný román. Emily žádnou postavu nevykreslila jako ideální, každý měl vlastnosti, za kterou jste ho mohli odsoudit.
U každé knížky prožíváte nějaké emoce, ale rozproudit ve mně takový vztek a nenávist k postavě nikdo kromě Emily nedokázal. Nejde ani slovy vyjádřit, jak strašně jsem nenáviděla Heathcliffa i jeho syna Lintona. Heathcliff pro mě znamenal lidskou bestii.
Každopádně se jedná o jednu z nejlepších knížek, kterou jsem kdy četla a opět - kdo tvrdí, že ho kniha zklamala, a že je nudná, zřejmě četl něco jiného než já a měl by se opět vrátit k dívčím románům.
I přes mé veškeré sympatie k Janě Eyrové, Větrnou hůrkou jsem byla fascinována a její řádky jsem vyhledávala každou volnou minutu. Jsem velmi ráda za Charlottinu předmluvu k roománu, která mi umožnila nahlížet na Větrnou hůrku ze správného úhlu.

Kula
12.12.2013 4 z 5

Připojuji se ke komentářům, které mají po přečtení pocit, že nikdo v tom příběhu nestál za zlámanou grešli. Všech postav jsem měla po krk po první stránce, kdy o nich autorka vyprávěla. Nelly jsem zpočátku trochu nadržovala, ale nakonec bych jí vzala pohrabáčem po hlavě. Ať jsem si to rozebírala jak chtěla, s plusovými body nakonec vyšel Heathcliff. Skládám hold autorce, jak bravurně vykreslila sobectví, rozmazlenost, lenost, pokrytectví a dno lidského zoufalství. Až mi zase někdo bude vykládat, že je to typický milostný příběh psaný pro ženy ženou, pošlu ho k psychologovi.

Evickar
10.12.2013 4 z 5

Z celé skupiny hlavních hrdinů jsem si nemohla vybrat, kdo z nich je nejsobečtější. Jediná opravdová osobnost, kterou jsem si hned oblíbila, byla samozřejmě věrná hospodyně Nelly. Ale jednotlivé osobnosti knihy byli tak skvěle popsány a vykresleny, že nemůžu jinak a dávám 4*.

jiri77
03.12.2013 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila.Ponurá nálada a prostředí,skvěle vykreslené postavy a krajina,láska a nenávist jako by bez sebe nemohli být. Určitě jedna z nejlepších knih jaké jsem četl.

Morgause
13.11.2013 5 z 5

Velice zajímavá kniha o lidských osudech, pokrytectví, zlobě a pomstě, ale také o lásce a naivitě. Jaké zlo a neštěstí dokáže způsobit jediný inteligentní člověk s bouřlivou povahou, který byl nevhodně vychováván na nevhodném místě... Zaujal mě zejména fakt, že autorka nechává na čtenáři, jak pojme jednotlivé postavy. Jsou například Heathcliff a Kateřina jen psychicky labilní lidé zmítaní svými vášněmi, které kvůli společenské situaci nemohou být naplněny, nebo to jsou zlé pomstychtivé stvůry, nebo snad něco mezi tím? Mně osobně je Kateřiny až líto, protože zoufalá láska dokáže z jinak poměrně normálního člověka udělat šílence, a mám jakési porozumění i pro Heathcliffa - alespoň na začátku příběhu.
Obdivuji, jak autorka dokáže s velmi omezeným počtem postav vytvořit díky jejich komplexní psychologii poutavý příběh, ze kterého místy až běhá mráz po zádech. Román je navíc úžasně čtivý, styl vyprávění mě pohltil. Tato kniha rozhodně patří k mým nejoblíbenějším.

RockMartina
09.11.2013 5 z 5

Je důležité vydržet ten zdlouhavý začátek, ale pak když se to rozjede, tak je to naprostá bomba!

Hanichka
09.11.2013

Poprvé se musím zdržet hvězdičkového hodnocení. Ta knížka, respektive příběh, ve mě vyvolala tak silné pocity zhnusení a nenávisti k postavám, že jsem jí dočetla jen proto, abych se jich zbavila, a pravděpodobně bych si radši uřízla ruku než to číst znova.
Ale na druhou stranu, když knížka umí probudit takhle silné emoce, nevyzdvihuje to spisovatelský um autora?

AllieM
09.11.2013 5 z 5

Srdcová záležitost..Palec nahoru za hysterickou Katku (y)!

katerinad
02.10.2013 4 z 5

ze začátku jsem moc nadšená nebyla, ale pak mě to chytilo a líbilo se mi