Na smrť

Na smrť
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/502751/bmid_na-smrt-fFx-502751.jpg 5 969 969

Na smrť série

Československo roku 1928. Dvaja kamaráti, maturanti z Ružomberka, Žid Viktor a Nemec Karol, neúmyselne zabijú syna miestneho podnikateľa. Viktor uteká k príbuzným do New Yorku a stáva sa členom mafiánskej organizácie Murder, Inc. Karol študuje medicínu v Mníchove a pod vedením Reinharda Heydricha sa mení na oddaného stúpenca nacistickej ideológie. Ocitajú sa tak na opačných stranách rodiaceho sa vojnového besnenia... Na smrť je rozsahom a dejovým oblúkom najväčší slovenský porevolučný román. Prepája svet americkej mafie s hrôzami nacizmu. Detailne približuje vojnu mafiánskych rodín v Amerike, ako aj vzostup nacizmu v Nemecku, Noc dlhých nožov, Krištáľovú noc, nacistické programy eutanázie, vyhladzovacie operácie na východnom fronte a fungovanie koncentračných táborov. Román sa odohráva v rokoch 1928 – 1945 v Československu, Nemecku, Spojených štátoch, Poľsku, na Ukrajine, v Pobaltí a vrcholí v čase Slovenského národného povstania. Autor ponúka desivú pripomienku, ako málo stačí, aby z nás spadla civilizačná škrupina a zmenili sme sa na kruté, bezcitné monštrá. Pri príležitosti 10. výročia prvého vydania vychádza román Na smrť I+II ako súborné dielo v exkluzívnom zberateľskom prevedení. Na obálke knihy je použitý parciálny UV lak a razba striebornou fóliou na dosiahnutie metalického efektu. Kniha je vytlačená dvojfarebne na bezdrevnom papieri a doplnená predsádkami z červeného surbalínu potlačenými čiernou farbou. Má dve farebné záložky (lacetky), čiernu a červenú. Kniha vyniká unikátnou červenou farebnou oriezkou, ktorá je potlačená čiernou farbou a vytvára mramorový efekt. Knižný blok bol vytlačený v tlačiarňach TBB v Banskej Bystrici, odkiaľ putoval do Nemecka do kníhviazačskej dielne Richarda Mayera v Esslingene, kde sa vyhotovila spomínaná mramorová oriezka. Finálna knihárske spracovanie spolu s obálkou sa realizovalo v tlačiarňach TBB v Banskej Bystrici. Autorom obálky je renomovaný český grafický dizajnér Emil Križka. Toto jedinečné vydanie určite patrí k tomu najkrajšiemu na slovenskom knižnom trhu.... celý text

martinaandulka
19.01.2021 5 z 5

Na smrt je kniha kde detailně přibližuje jak válku mafiánských rodin v Americe,tak vzestup nacismu v Německu,Noc dlouhých nožů,Křištálová noc,nacistické programy eutanazie,vyhlazovací operace na východní frontě,holocaust a fungování nacistických koncentračních táborů,především v Osvětimi.Pan spisovatel popisuje detailně,hodně se informoval a kniha je emočně,precizně napsaná.Není to lehké čtení,chvílemi jsem odkládala a potřebovala se vydýchat a pochopit jaká to byla hrůza... .

Ctenar1202
16.01.2021 5 z 5

(SPOILER) Mé první setkání s autorem a musím se poklonit. To, co dokázal napsat, je neuvěřitelné. Od prvního písmenka až do posledního je kniha nadupaná napětím, násilím, propletenými osudy a čtenář se do celého příběhu zcela ponoří.

Kniha vypráví o kamarádech, kteří si spolu v dětství hráli, ale nakonec je životní křižovatky a osudy rozdělily....a proč? Protože Viktor je Žid a Karel Němec....

S Viktorem se dostaneme i do Ameriky, kam prchnul a dostal se do spárů mafie....tato část knihy mě neuvěřitelně bavila ač byla fakt hodně, hodně drsná.

Po x letech se Viktor vrací na Slovensko, ale v Evropě zuří 2. světová válka a jelikož je Viktor Žid, jeho osud je zpečetěn.

Karel odjel s rodiči do Německa a chtěl se stát lékařem. Ale i jeho osud zavedl úplně někam jinam....

Příběh z koncentračního táboru je sepsaný fenomenálně a to jsem již několik knih s touto tematikou četla. Ze stránek na čtenáře doléhá to zoufalství, strach, beznaděj...

Asi 100 stran před koncem jsem si říkala, že vím, jak celý příběh skončí....spletla jsem se. Pár stran před koncem bylo zacíleno na čtenáře tak, že ani nedýchá napětím. A konec? Dechberoucí!!!

Po dočtení jsem jen seděla a v sobě jsem měla spousty, spousty emocí.

Tahle kniha se čtenáři zaryje pod kůži a hryže a hryže. Ač je plná násilí, je napsaná úžasně a já ji všem doporučuji přečíst.

MilenaD.
14.01.2021 4 z 5

Moje první kniha od Jozefa K. A myslím, že jsem vybrala dobře. Dobrodružný román se vším všudy, zbraně, drogy, láska, přátelství, a to vse na pozadí druhé světové války. Dobře se to četlo, navíc jsem vlastně zatím moc knížek od slovenského autora nečetla, takže i jeho pohled hlavně na Ružomberok byl pro mě zajímavý. Občas jsem narazila na drobnou nesrovnalost v překladu, koneckonců mně osobně by nevadilo číst knihu v originále, ale asi jsem v menšině. Ne, není to žádný literární skvost a na seznam povinné cetby určitě nepatří, ale je to poctivé řemeslo, a i to se dnes cení.

Soboll
12.01.2021 5 z 5

Ještě nikdy se mi nestalo,že bych nedokázala v knize dočíst větu a přitom propuknout v pláč . V této se mi to stalo několikrát .
Díky této knize jsem zažila tolik emocí jako v žádné jiné ... naprostý šok , zhnusení,obrovská lítost a zahanbení z toho,že něčeho takového byli lidé vůbec schopni . Taková krutost a bezcitnost . Proč napříč dějinami děláme stále ta samá zvěrstva a stavíme se nad nějakou lidskou rasu ,jako kdyby nikdy nebyli lidé ?!
To zlo ,to strašné zlo ,které ta kniha obsahuje je stejně tak veliké jako byl Karlův hlad ....

_Katniss_
08.01.2021 5 z 5

Kniha, která bolí. Kniha, která se mi vryla pod kůži a nedá mi spát.

Bolelo to, opravdu ano, ale jsem neskutečně vděčná za tento literární skvost. Do knížky jsem šla s tím, že tak nějak tuším, co mě čeká a že to nebude lehké.. ale tohle jsem nečekala. Kniha je velmi propracovaná, surová a na nic si nehraje. Vše je zde vykresleno bez příkras. Ukazuje nám naši krvavou a hrůzostrašnou historii. Ukazuje, že i když člověk jedná s nejlepším úmyslem tak to ne vždy stačí. V knížce je spousta násilí, brutality i týrání. Není to lehké čtení, ale pro mě jedna z nejlepších knih o 2. světové válce. Je zde skvěle vykresleno i předválečné období, politická situace, antisemitismus, ideologie. Popisuje spoustu zajímavých témat. Jednoduše knížka mi nedala spát.

Děkuji pane Kariko, díky tomuto příběhu jsem si uvědomila jak moc velké mám v životě štěstí.

nik077
08.01.2021 5 z 5

No tak to bylo teda čtěníčko...

sabuska
05.01.2021 5 z 5

Velmi silný příběh, několikrát jsem chtěla přestat číst. Je v ní mnoho utrpení. Nechávám si ji v knihovně ale nevím jestli budu mít sílu se k ní vrátit. Určitě doporučuji kam se hrabe Carter apod.

Jap
04.01.2021 5 z 5

Špatně spím. Pořád myslím na ty hrůzy. Ještě žádná kniha mě takhle nerozcupovala. To co autor popisuje v druhé polovině a hlavně jak, bože!!! Co my lidi jsme zač, když tohle dopustíme, když tohle se z nás může stát, když tohle se doopravdy stalo. Pane Kariko, NA SMRT je román, který by měl být povinnou četbou. Pět hvězdiček je málo.

DenisaP
04.01.2021 3 z 5

Knihu jsem neměla v plánu číst, ale spousta recenzí mě opravdu nalákala. Neustále se v nich opakovala slova jako: surové, drsné, brutální, děsivé. Myslím, že kdybych na knihu neslyšela tolik chvály, líbila by se mi o hodně více. Tento titul má očekávání absolutně nevyplnil. Mnoho lidí tvrdí, jak je tu do detailu vykresleno násilí a jak se některým při čtení dělalo špatně. Buď jsou ostatní čtenáři moc citliví, nebo jsem vůči násilí v této knize imunní. Těšila jsem se na popisy Mengeleho experimentů, ale více informací se o nich dozvíte v hodinách dějepisu na základní škole. Pro mě tak byla mnohem zajímavější první část, kde byla vykreslana nacistická propaganda a mafie v New Yorku.

Díky této knize jsem se alespoň poučila, že číst recenze se opravdu nevyplácí.

escapelle
03.01.2021 5 z 5

Ke knize jsem byla skeptická, říkala jsem si, že jako thrillery píše Karika skvěle, ale válečný román??
Že začátku mi trošku vadilo přeskakování z Viktora na Karla. Hlavně ve Viktorově pasážích jsem ze začátku měla trošku zmatek a pár kapitol mi trvalo, než jsem se zorientovala.
Po dočtení musím říct, že rozdělení na společné dětství, životy hlavních postav zvlášť a jejich následné spojení..fenomenální.
Druhou část jsem přečetla jedním dechem. Tedy spíše bez dechu.
Jozef opět nezklamal, šokoval a obhájil si své místo na mém žebříčku nejlepších autorů.
Víc slov asi nenajdu...
Knihu rozhodně doporučuji a řadím mezi topovky.
Skvěle propracovaný příběh který ve mně zanechal velmi rozporuplné pocity.
Viktor jistě nebyl žádný klaďas, ale přesto mě velmi zasáhlo čím si musel projít.

něcosivymysli
02.01.2021 5 z 5

Velmi silná kniha, moc doporučuji :)

Amblyopia
24.12.2020 5 z 5

Uuaaaaa tak tohle byla jízda...... Pane Kariko,už doufám píšete další!!!!!!!!

Radulinka1
24.12.2020 5 z 5

Za mě nominace na knihu roku - hodně silný příběh - skvěle napsané

Pivka1
18.12.2020 5 z 5

Již po několikáté, jednoduše ááááách. Utírám si slzy, ale tato kniha mě opravdu rozcupovala na maličké kousky. Nemohla jsem ji číst naráz, dávkovala jsem si ji, ale odtrhnout jsem se nemohla. Za mě minimálně šest hvězd. Drsné, kruté, ale nádherně napsané a brilantně přeložené. Díky, díky, díky, stojí za přečtení! Původně jsem si myslela, že půjde dál, ale kdepak, zůstane v mé knihovně.

perpe2a
16.12.2020 5 z 5

Kdybych mohla, dám 6 hvězd. Jsou knihy, které se Vám vryjí pod kůži a zůstanou navždy. A tato je jedna z nich. Slova jsou zbytečná. Prostě si ji musíte přečíst a sami pochopíte, proč je pro tuto knihu 5 hvězd nedostatečných.

adevr
14.12.2020 5 z 5

Včera jsem tuhle knihu dočetl, a nemůžu říct nic jiného než: ,,klobouk dolů." Pan Karika překvapil, a to velmi. Knížku zařazuji do svých nejoblíbenějších, a moc budu zvažovat komu ji půjčím. :)
Drsná, ale na základech faktů, děsivá, ale bez vymyšlených strašidel, krutá, tak jak umí být člověku člověk, a smutná a beznadějná jako osudy lidí ve zlé době.
Občas jsem zapřemýšlel i nad tím, co se autorovi někdy v minulosti stalo, a zda by si jako své druhé povolání nevybral třeba práci odstřelovače...
Někdo napsal, že by ta knížka měla být zařazena v povinné četbě, ale toho bych se obával. Když vidím vzestup dnešní tupé liberálnosti, šílených sluníčkářů a poklonkování zelenorudých euro-elit směrem k tureckému vražednému sultánovi, na jehož chování už dnes lze nalézt to, co na Hitlerovi ... věřil bych i tomu, že mnoho emočních debilů by si z té knihy vzali jen tu bezcitnost a prázdnotu hlavních hrdinů, kterou naplní fanatismem.
Ale za to pan Karika nemůže. Ani jeho skvělá knížka.

Mike99
09.12.2020 5 z 5

Mistrovsky zakomponovaný příběh dvou mužů do historických událostí zejména 30. a první poloviny 40. let Evropy, propojeno s 30. lety newyorkského podsvětí. Popsány všechny klíčové okamžiky vzestupu nacionálního socialismu v Německu. Četlo se úplně samo, i přes skoro 700 stránek textu. Místy to však není pro slabé povahy, příliš mnoho naturalismu. Toto byl skutečně thriller.

Stromovous
02.12.2020 5 z 5

Prostě skvělá... Tleskám, příběh mě zcela pohltil a dojal mě.

Elsasbooks
01.12.2020 4 z 5

Za sebe musím říct, že první kniha se mi líbila více než druhá. I když jsem knihu primárně nečetla kvůli lince s newyorskou mafií a nikdy jsem tohle téma ani nevyhledávala, tak musím říct, že jsem se dozvěděla spoustu nových informací v zábavné románové podobě. Celkově na mě i první díl působí více zajímavěji (např. Karlovo nastoupení do SD a bližší pohled do nitra esesáků). Naopak druhá kniha pro mě už tak záživná nebyla a přišla mi zbytečně natahovaná. Dalo by se to krásně zkrátit a člověk by o nic nepřišel. Celý náš knižní trh je zavalen knihami o druhé světové válce a koncentračních táborech, až je toho příliš. (Za to samozřejmě tahle kniha nemůže.) Najdeme zde i krásné vykreslení toho, jak se z člověka může stát zrůda (za mě jsou zrůdy jak Karel, tak Viktor. To co dělal v New Yorku se nedá zapomenout ani odpustit.)

Barbanka
30.11.2020 5 z 5

Drsné, ale nemůžu říct že kniha je jedna z nejhorších ( co se brutality týče ),co jsem kdy četla. Mnohem tenčí, ale o dost surovější je kniha poslední Velikonoce. Ta mě rozsekala na dlouhou dobu. Knih o holokaustu mám načteno mnoho, tahle byla určitě zajímavá, a to z toho důvodu, že čtenáře nechává nahlédnout na věc z více stran....