Na co Alice zapomněla

Na co Alice zapomněla https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/229901/bmid_na-co-alice-zapomnela-jZo-229901.jpg 4 1755 452

Když se Alice probere na zemi v posilovně, má na hlavě pořádnou bouli a myslí si, že je jí dvacet devět a čeká první dítě se svým superúžasným manželem Nickem. Jenomže pak se dozví, že se jí z paměti právě vymazalo deset let života a že je ve skutečnosti devětatřicetiletá neurotička, která nejraději tráví svůj volný čas v posilovně nebo na poradách školního výboru se ženami, jež kdysi nesnášela. Jak se to stalo, že se její život tak radikálně změnil? Proč ji její manžel nenávidí? Co tak hrozného provedla, že s ní její milovaná sestra skoro nemluví? A do toho si není schopná vůbec vzpomenout na svoje tři děti – ne, Alice se najednou vidí jinýma očima a ta nová žena, o které jí vyprávějí, se jí vůbec nezamlouvá. Najde způsob, aby se znovu stala tím člověkem, kterým bývala?... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

What Alice Forgot , 2010

eva3992
21.09.2021 5 z 5

Příběh Alice, která se jednoho dne probere na zemi v posilovně a zjistí, že si nepamatuje posledních deset let svého života. Nechápe, že žije tak, jak současně žije a postupně dává dohromady to, jak se vlastně za deset let změnila.

Příběh nám vypráví Alice, její sestra Elisabeth a jejich babička. Sledujeme tak život pomocí třech různých pohledů a dáváme si ho do souvislostí. Stejně tak jako Alice.

Od začátku je kniha čtivá, do příběhu jsem se ponořila a vše prožívala společně s Alicí. Všechny její pocity jsem si dokázala živě představit, a hlavně příběh její sestry mě opravdu zasáhl, takže i nějaká ta slzička při čtení ukápla.

Celou dobu jsem se ke čtení chtěla vracet, abych se dozvěděla, jak se celý příběh nakonec vyřeší a zda se Alici paměť vrátí. Příběh je to ze života (i když samozřejmě ne, že by bylo běžné ztratit paměť za tak dlouhou dobu), ale hlavně to, jak Alice žila svůj život.

Je fajn zamyslet se, jak bych viděla svůj život, kdybych se na něj dívala svým o deset let mladším já.

Od autorky jsem četla knihu Manželovo tajemství, která mě úplně neuchvátila, ale zato tuhle knížku můžu jen doporučit.

JJJ007
16.09.2021 5 z 5

Poutavě napsaný příběh, nad kterým je dobré se zamyslet. Nebylo by ku prospěchu jednou za čas ztratit paměť a na svůj život se podívat s odstupem?? Já bych dost věcí pochopila dřív a řešila bych je citlivěji. Snad.
Velmi zajímavý příběh. Doporučuji.

Kskaja
09.09.2021 5 z 5

Skvela knizka.

Zuzana496
15.08.2021 5 z 5

Knihu jsem si koupila, protože měla na obalu srdce. Ale četla se moc dobře a byla jsem zvědavá, jak se budou věci vyvíjet dál. Děkuji výzvě :-)

zuzana4291
15.08.2021 5 z 5

Velmi krásný a poutavý příběh. I když jsem se část knihy v těch 3 liniích ztrácela, ale jakmile se vše spojilo, tak do dávalo smysl. Kniha mě vtáhla do děje, že jsem li neuvěřitelně hltala a každé nutné přerušení mě štvalo.

Daenerys
10.06.2021 5 z 5

Asi není na škodu, občas se pořádně praštit do hlavy. Celkově geniální záležitost!

Arsi
22.05.2021 4 z 5

Pěkná, poutavá kniha se zajímavým námětem. Liane Moriarty prostě umí.

nicolettkaa
21.05.2021 3 z 5

Čte se to dobře? Ano. I když první polovina je zbytečně zdlouhavá. Je námět zajímavý? Ano. Člověka to nutí zamyslet se, jaký byl on před 10 lety a jaké to asi bude za dalších 10.

Vedlejší dějové linky jsou zajímavé, nedoporučuji ale těhotným ženám nebo těm které se snaží otěhotnět.

Blog babičky mi přišel trochu trapný, mně osobně by se nelíbilo, kdyby o mém životě někdo psal na internetu.

Celkově hodnotím dobře, ale na zadek jsem z knihy zrovna nesedla.

LucyA7
10.05.2021 5 z 5

Velmi čtivá knížka. Kolik z nás by asi prožilo něco podobného, jako Alice, kdyby nám někdo vygumoval 10 let vzpomínek. Kolik znáš by se asi divilo, že jsme někde úplně jinde, než jsme si představovali - jen proto, že jsme tak vytížení a vytížení, že jsme zapomněli na to podstatné v životě.

Amazonka72
03.04.2021 4 z 5

První kniha od L. Moriarty, kterou jsem přečetla. Sedmilhářky znám velmi dobře, a to jak z úspěšného seriálu HBO, tak i z audioverze, kterou vysílal ČR2 před Vánocemi v roce 2020. Mně se tato kniha líbila, opravdu. Stejně tak, jako v Sedmilhářkách, i zde se autorka zabývá vztahy mezi lidmi, které jsou většinou velmi složité. Během času se vyvíjejí a mění. Stejně tak, jako se vyvíjíme a měníme my. Zajímavé téma - ztráta paměti. Ano, někdy to může být vysvobození z našich problémů a zaběhnutých životů, když pár let přeskočíme a vrátíme se na samý začátek. Ale... ono to není tak jednoduché, něco ze svého života smazat, protože každá minuta, každé rozhodnutí, náš život formuje. A i když se někdy rozhodneme špatně, jak víme, že je toto rozhodnutí špatné?
Zaujal mě příběh obou sester - jak Alice, tak Elizabeth. Těžko říci, které více. Vždy jsem měla tendenci oběma v duchu radit, co by měly udělat a jak se k dané situaci postavit. Ale na druhou stranu jsem si uvědomila, že si tím procesem musí projít samy, stejně tak, jako jsem si musela svými životními přešlapy projít já. Možná v tom je síla této knihy - popisuje naše přešlapy a ukazuje, že cesta vpřed vždy existuje. Těžko říci, co je v danou chvíli správné. Musíme si projít i těžkým obdobím puberty našich ratolestí, abychom měli možnost se jednou radovat z jejich dospělosti. Musíme si projít partnerskou krizí, abychom měli jednou možnost pochopit, jak důležitý pro nás je člověk, který nás "tak dobře zná". Musíme si projít krizí středního věku, abychom pochopili, že život není jenom o dokazování si toho, jak jsme stále mladí a fit... Tak o tom jsem přemýšlela a bylo to příjemné přemítání... o životě... atd...

Nikychlupova
02.04.2021 5 z 5

Tak tohle byla nejlepší ze všech knih. Napínavá až do úplného konce, četla se sama. Mohu jen doporučit.

Nymfadora.T.
31.03.2021 4 z 5

Zajímavý námět, čtivé, moc pěkné ( i když mě Alice zpočátku nebyla moc sympatická). Zatím nejlepší kniha od této autorky. Doporučuji.

stanislava7096
27.03.2021 5 z 5

Kniha mě, stejně jako ostatní knihy autorky, na začátku mírně iritovala, čekáním na odhalení podstaty. Ale to už k jejím knihám nějak patří. Přesto, nebo právě proto je mám ráda. To napětí, než se to provalí :) Četla se mi velmi dobře.

kkouzlo
07.03.2021 3 z 5

Kniha celkem číhá, ale víc než hlavní hrdinka mě zajímal osud její sestry. Alice nebyla příliš sympatická postava.

hokaca
27.02.2021 5 z 5

Začátek mě vyloženě rozčiloval, Alice mi vůbec neseděla. A to jsem jejímu mladšímu já věkově velmi blízko. Ale pak mě její náhled na situaci, na to jak se člověk dokáže změnit a co zvládne napáchat tak vtáhl, že jsem knihu nechtěla odložit. A závěr, kterého jsem se upřímně bála, mě vážně potěšil. Někdy je potřeba se na věci, situace podívat jinýma očima....

Mayaotzin
12.02.2021 3 z 5

Připadalo mi to zbytečně zdlouhavé. Byly chvíle, kdy to člověka vtáhlo, ale taky bylo hodně chvil, kdy se to pěkně táhlo.
Oddechovka příjemná, ale už jsem četla daleko lepší.

Pišingr
11.02.2021 4 z 5

(SPOILER) Alice se na páteční hodině stepu uhodí do hlavy a ztratí paměť. Téměř čtyřicetiletá matka tří dětí v rozvodovém řízení se probudí s pocitem, že je jí 29 let a čeká své první dítě. Jak zvláštní! Velmi mě zaujalo, jako moc se člověk za 10 let promění. Jak se změní jeho osobnost.
Jak se najednou chovala ke všem mile, ubrala na výkonu, přidala na citu. Uvolnila se. Vše bylo najednou více v pohodě. Jak zarazila sama sebe, když zhodnotila, že je dospělá žena, kdežto Alice před deseti lety byla ještě naivní a nezkušená. Jako kdyby Alicino staré já přišlo urovnat spory a ohladit hrany, které bojovná Alice-matka mezitím ve světě napáchala. Jaké bylo Alicino překvapení, když zjistila, že ji někdo nemá rád!
V něčem ale byla starší Alice vážně dobrá. Měla napečeno a zamraženo, vypracované tělo… trochu mě děsí ty „supermatky“ západního typu – i když zde to bylo v Austrálii – které jsou dokonalé ve všem. A to ani nechodí do práce, ale zajišťují chod celé rodiny – logistiku dětí, vaření, nákupy, úklid a ještě stihnou makat na sobě a být krásné. Trochu se nedivím, že byli s Nickem v rozvodovém řízení. Když byla tak dokonalá. Což nebyla, byla trochu zlá. Angažovanost ve škole, různé dobročinné spolky a školkové večírky, bože, je to děs! Na druhou stranu všechno to zorganizovat musí stát spoustu úsilí a manažerského talentu. Ale být nejlepší za každou cenu?
Byl to velice zajímavý námět na knihu.
Děj sám nebyl až tak převratný, ale ta myšlenka mě nutila vyprávět o té knížce spoustě lidem jen tak pro zajímavost. Jak by reagovalo na Vaši současnost Vaše staré já? Před deseti lety?

Maguša
21.01.2021 4 z 5

Moc se mi ten námět líbí! Je to vážně k zamyšlení a člověk začne trochu vzpomínat a taky si představovat, jak by asi reagoval, kdyby ztratil z paměti posledních deset let života. Já se při představě mojí případné reakce fakt musím smát. :-D
Na co Alice zapomněla je příjemné oddechové čtení, které někomu, kdo to čtení normálně moc nestíhá a dostane se k tomu jen zřídka, udělá fakt velkou radost, protože kniha čtenáře rychle vtáhne do děje a jen tak ho nepustí.
Takového čtenáře to po přečtení knihy samozřejmě donutí místopřísežně prohlašovat, že už se v tom čtení "fakt polepší", že "to stojí za to" a že si "v žádném případě nebude rozkoukávat nový seriál, protože to by zas nebyl čas na čtení".
Takže já jsem spokojená a pořád se přesvědčuju, že se na Liane Moriarty můžu spolehnout. Dávám jí za Alice 4* a to jen proto, že jsem už bohužel (nebo bohudík) poznamenaná lepší knihou z její dílny a to Manželovým tajemstvím (to je teda zatím nepřekonatelné). Doporučuju. :)

radkanin
16.01.2021 4 z 5

Kniha, ktera vas chytne od prvniho pismene, vtahne a nepusti az do pisledni stranky. Oddychova, ale velmi dobre napsana kniha.

Vlcice72
29.10.2020 4 z 5

Autorčin styl psaní i zajímavé náměty jejích knih mne moc baví, takže Alici mohu určitě doporučit.

manželství ztráta paměti, amnézie

Liane Moriarty