Na Chesilské pláži

Na Chesilské pláži https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/3153/bmid_na-chesilske-plazi-3153.jpg 4 656 140

Příběh svatební noci z počátku 60. let, zasazený na pobřeží Anglie, nabízí zamyšlení nad dobovou podmíněností lidského chování, citů i vztahů. Rezonují tu naděje nadcházejícího svobodomyslného desetiletí i první písně Beatles, proslýchá se cosi o vynálezu antikoncepční pilulky, ale společnost ještě žije v zajetí tradiční morálky. On a ona v novele jsou "mladí, vzdělaní" a bez předsudků, jejich vztah doba silně podmiňuje. Hořkosladká rekapitulace po letech podává výmluvné svědectví... Milostný příběh, ač jímavý a tklivý, má daleko k červené knihovně, je vrcholem McEwanova vyzrálého umění. Autor už nepotřebuje šokovat jako v jiných svých dílech. Na malém půdorysu obyčejné svatební noci dvou obyčejných lidí nám podává se svrchovaným literárním mistrovstvím zprávu o druhé polovině 20. století i o "nezničitelnosti" a síle lásky.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Odeon

On Chesil Beach , 2007

Dominik_13
14.01.2021 5 z 5

Tohle geniální dílo prostě nemůže být v modrých číslech, svět zkrátka nemůže být tak... nevím, hloupý? Nechápající? Beze smyslu pro detail?
McEwan opět dokázal svou schopnost vylíčit psychologii dvou lidí na malém prostoru a ze zdánlivě obyčejného momentu – první soulož o svatební noci – dokázal vyloudit tíživý příběh o lidském setkávání a míjení.

KáťaM.
08.11.2020 4 z 5

Zase jsem se utvrdila v tom, že mi tento autor zkrátka sedí. V tomto roce se objevilo spoustu negativních recenzí na jeho díla, ale já jsem opět sáhla po jedné z těch jeho lepších knih. Tato vypráví o manželské noci jednoho páru. Jejich život odpovídá konvencím Anglie šedesátých let, kdy jediný správný život je v manželství. Co když se ale vezmou dva naprosto odlišní lidi a zjistí to až ve svatební noc. Kniha mi přinesla spoustu podnětů k zamyšlení, přesně to od "odeonek" očekávám. Obzvlášť nosný mi přišel výrok: "Právě tak se může změnit celý běh života - tím, že člověk něco neudělá." To je tak pravdivě děsivé. Ještě o chlup víc doporučuji od tohoto autora Myslete na děti!, ale na tahle kniha je rozhodně také skvělá volba!

ddkk
17.08.2020 5 z 5

Jediný okamžik někdy stačí k tomu, aby změnil celý život. A přesně to se stalo Edwardovi a Florence na Chesilské pláži.

Tolik jim držíte palce, aby dokázali překonat rozdílné společenské a rodinné zázemí, zkušenosti, soudobé předsudky, způsob myšlení a hlavně ty trapnosti, které je (zcela nepřipravené) potkaly při prvním neúspěšném sexu. Aby se dokázali přenést přes všechny překážky a zbytečně nezahodili vzájemnou lásku, která je už nikdy nepotká. Zkostnatělou britskou společnost, elitářství, prudérnost a nedostatek empatie, nepochopení, to všechno jsem ve skvělé McEwanově novele našla. Tak moc oba chtěli, a tak banálně to ztratili...
A chybělo jen pár let, kdy se všechno obrátilo naruby, přišli Beatles, volná láska, svoboda, otevřenost... pro oba pozdě.

Moc se mi to líbilo. Dávám za pět a doporučuji.

P.S. A líbil se mi i stejnojmenný film.

florentinas
23.07.2020 4 z 5

Krásná kniha o jedné manželské noci.

tittanie
19.07.2020

Knihu jsem přečetla a asi nepochopila. Nevím, možná jsem ji četla v nějakém divném období, nějak mi to nesedlo.

Teckovana
03.07.2020 3 z 5

Souhlasím s tím, že lehké proškrtání zbytečných odboček by z této novely mohlo udělat vynikající povídku. Takle je to jen průměr, i když celkem dobře napsaný.

_Michelle_
16.05.2020 3 z 5

Chladný a přímočarý příběh o nenaplněných očekáváních čerstvého manželství, o dlouho nevyslovené pravdě a o životech, které mohly být úplně jiné. Někdy budoucí cesty neovlivní jen to, co člověk udělá, ale ovlivní je právě činy, které se nikdy neuskuteční, či příležitosti, které bez povšimnutí proplují kolem. Autorův styl psaní byl na můj vkus odtažitý a čtenářsky nepřívětivý. Z tohoto důvodu knihu spíše nedoporučuji. Musím však uznat, že námět byl neotřelý a bylo nad čím přemítat.

Knihomolka97
04.05.2020 3 z 5

Kniha je to opravdu zvláštní, alespoň pro mě, protože tenhle žánr nečtu. Knihu jsem si přečetla hlavně z důvodu, že byl podle ní natočen film, na který se chci podívat.
Zajímavý styl psaní, dlouhá souvětí, hodně popisů a odboček v čase.

veriszv
03.05.2020 4 z 5

Na první pohled obyčejný námět, vlastně o ničem, ale svým zpracováním velice neobyčejný.
Určitě to není příběh pro ty, kteří vyhledávají jednu akci za druhou. Tady jde spíš o jazyk, popis atmosféry, detailně propracovanou psychologii postav a hloubku emocí.
Dva lidé se milují celou svou duší, ale i tak to nestačí. Skvělé zobrazení toho, jak na totožnou situaci mohou lidé, i tak blízcí jako Edward a Florenc, nahlížet naprosto odlišně.
Autor nic nehodnotí a nepřikládá žádné soudy, prostě předloží příběh a je na čtenáři, jak tenhle příběh o lásce, hrdosti a nepochopení, zhodnotí.

VeruB
27.04.2020 4 z 5

Příběh jedné svatební noci dvou milujících mladých nezkušených lidí postrádajících empatii a trpělivost. Ona není schopná slovy popsat své pocity a emoce, on s uraženou ješitností.

kikikrat
25.04.2020 3 z 5

Moc jsem nevěděla co od knihy očekávat hlavně protože novely moc nečtu. Kniha vypráví o mladém páru, který se potýká s problémy, které se v těchto letech zkrátka ještě neříkají nahlas. Líbilo se mi jak to spisovatel popsal a bylo zajímavé vidět jak se s tím hrdinové perou, každý jinak. Nicméně ten konec byl zvláštní, uvítala bych více prostoru.

eva3992
18.04.2020 4 z 5

Příběh mladého páru – Edwarda a Florence. V počátcích 60. let minulého století, kdy se zrodily první písně Beatles, mluví se o novince v podobě antikoncepční pilulky. Společnost však žije v zajetí tradiční morálky. Oba protagonisté jsou mladí, vzdělaní a bez předsudků, avšak jejich vztah je dobově podmíněný víc, než si chtějí připustit.
Po přečtení první stránky se možná i leknete, o čem vlastně celá kniha bude. O sexu? Ale postupně se před Vámi odhalují drobná tajemství a způsob života obou hrdinů a Vy si tak o nich můžete udělat obrázek. O tom, kdo vlastně jsou, odkud pochází a čím chtějí být. Poznáte jejich myšlenky i emoce.
Jednoduchá, avšak záludná zápletka. Jak málo nebo vlastně jak moc stačí k tomu, aby skončilo něco krásného. Co všechno se může stát, když se uzavřeme do vlastních myšlenek a nejsme schopni se otevřít pro druhého.
Po knížce jsem se hned podívala i na film. Jak už to u mě bývá, kniha je opět lepší a film si myslím nebude úplně pro každého.

růžovámakrela
29.01.2020 5 z 5

Nenápadně nápadná novela, autor ze zdánlivě laciný zápletky vytáhl podařený drama o lásce, konformitě, toleranci a hrdosti. Dost podstatná část knihy se courá v popisech charakteru obou hlavních figur, až zbytečně zdlouhavě vypráví všechny detaily seznámení a předmanželskýho chození. Konec naopak graduje strašně rychle, až zamrazí s jakou fatálností a jak hloupě byla vyřešena obyčejná banální chyba o svatební noci. Ale tak to asi mělo bejt.

Standa24
17.12.2019 4 z 5

Oceňuji detailní psychologickou charakteristiku obou postav. Stále jsem doufal v happy end, i když od začátku bylo zřejmé, že nepřijde.

Devorah
10.12.2019 4 z 5

Krátká novela, ze které si čtenář odnese to podstatné, a to naprosto bezbřehou osamělost, která na nás ční z každé stránky tohoto příběhu.
Příběh o milujícím se mladém páru, který nebyl připraven na manželství ani na intimitu. Děj se odehrává v roce 1962, tedy v době, kdy se o sexu nebavilo a antikoncepční pilulky se vyskytovaly jen ve sci-fi četbě. Florence a Edward se milují celou svou duší, o tělesném milování toho ale moc neví ani jeden z nich a kvůli tehdejší zapšklé výchově o něm ani mluvit neumí. Svůj svatební den tráví v hotelu na Chesilské pláži. Zároveň s ubíhajícím dějem, který mladou dvojici přibližuje jejich prvnímu sexu, se stupňuje napětí.
Chesilská pláž je tu zcela klíčová, zde jsou totiž vyřčena a nevyřčena slova, která už nelze vzít zpět, nebo doplnit. Čtenáři je tak jasné, že již nic nebude jako dřív, že ti dva se prostě neskutečně minuli a kvůli neschopnosti komunikace již nikdy neprotknou.
Zde se happy end opravdu konat nebude a konec je tak hořký jako sám pelyněk.

Česneksmedem
30.11.2019 3 z 5

Nebylo to až tak špatné, ale přístup k této knize je z mého pohledu možný dvojí: buď budu empatický a chápavý (pak se mi to bude líbit). Druhou možností je být cynický, a pak se tomu budu nejspíš smát. Vyberte si sami.

KajaProchy
19.10.2019 3 z 5

Velmi zajímavé pokoření do toho, jak dva lidé mohou vnímat situaci naproato rozdílně. A ještě ke všemu situaci tak citlivou jako je sex. Myslím, že ačkoliv se děj odehrává v 60. letech, je nadčasový.
Často mě z toho až mrazilo, nebo jsem byla naštvaná na stereotypy, kterým postavy podléhají.
Zároveň se mi ale líbilo, že autor nepřevysvětuje, spíš to často nechá na čtenáři.
Konec mě trochu vadil, protože je zde jen linka o Edwardovi a vnímala jsem to tak, že i Florenc je hlavní postavou.

snimcibdim
13.10.2019 5 z 5

Brilantní psychologická studie.
Jak fatálně se mohou dva lidi minout, přestože podle všech předpokladů by si měli dokonale rozumět, rozumět si chtějí a očekává se, že si rozumět budou.
Přemýšlím, co by on nebo ona museli udělat jinak, aby to dopadlo lépe a nemohu se zbavit dojmu, že kdyby udělali cokoliv jinak, nebyl by on nebo ona tím, kým jsou.
Což je tragické.

Josh
08.09.2019 3 z 5

Vadí mi u Odeonu, že svazky v edici Světová knihovna jsou v tom hrozném patkovém písmu:o( Číst Iana McEwana po jiném Britovi Barnesovi byla pohoda. V doslovu mne zaujala výstižně řečena podstata "tím, že člověk nic neudělá". Charakter britské knihy se nezapře, včetně popisu prostředí, téma sexu a náhledu na "poprvé" je něco mezi knihovnou červenou, pro puberťáky a jen pro dospělé, každý si vybere. Místy dlouhé popisy mi tady nevadily, retrospektiva se mi sice někdy zdála ne vhodně = nečekaně zasazená, ale 100% dávala do souladu jednání obou lidí, pohled muže a pohled ženy. Závěr nepřekvapil, protože v životě někdy, často 2.šanci nemáte.... Autor má Bookerovu cenu za knihu Amsterdam a dám mu, i té ceně další šanci :o))

JezinkaJ
30.08.2019

Smutný příběh o tom, jak těžký někdy začátek může být, jak je těžké obstát sám před sebou, před partnerem, před světem.
Je nutné jít někdy se svou kůži na trh.
A proto, neházejme hned flintu do žita. Cena za fatální omyl může být dost vysoká.
Edwarda i Florence mi bylo líto.