Na ceste

Na ceste https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/130602/na-ceste-130602.jpg 4 2172 269

Román Na ceste je základným literárnym odkazom bítnického hnutia, generačnou výpoveďou príslušníka tej skupiny mládeže, ktorá po svojom reagovala na situáciu koncom štyridsiatych a začiatkom päťdesiatych rokov, keď Amerika prechádzala štádiom vrcholnej hospodárskej stability, ale začínali sa prejavovať choroby toľko vychvaľovanej americkej civilizácie. Bítnici odmietli ideál mladého úspešného Američana s jeho nalinajkovaným a pevným cieľom a dali sa cestou protestu, úteku od civilizačných vymožeností smerom k akémusi modernému primitivizmu. Istotu budúcnosti nahrádzali zintenzívneným prežívaním prítomnosti. Týmto sú poznamenané aj cesty hrdinu po USA, tvoriace hlavnú líniu rozprávania. Do extázy vyvolanej novými zážitkami sa však mieša aj nostalgia spôsobená uvedomovaním si bezvýchodiskovosti takéhoto úteku. V autobiografickej výpovedi vystupuje Allen Ginsberg ako Carlo Marx, William Burroughs ako Bull Lee, John Clellon Holmes ako Tom Saybrook, Herbert Huncke ako Elmer Hassel, Neal Cassady ako Dean Moriarty. Len málokomu se podarí napísať "bibliu". Kultovú knihu, ktorá zásadne zasiahne do života a názorov celej jednej generácie. Kerouackovi sa to podarilo.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

On the Road , 1957

JelizaRose
02.01.2013 2 z 5

Zklamání. Od knihy jsem očekávala hodně, bohužel jsem se musela nutit jí vůbec číst, až na poslední dvě kapitoly, které jsem zhltla hned. Přece jen když se Salem proputujete to všechno, chcete vědět jak jeho cesta skončí. Pár vět mě chytlo za srdce, ale to je opravdu málo u knížky o třech stech stranách.
"Sestoupili z hor a žebrali o něco z civilizovanýho světa, ale nevěděli, že civilizace je smutná záležitost plná falešných představ a bludů."

Babouš
05.11.2012 5 z 5

Asi jediná kniha, u které mi kdy tekly slzy. Nádherně popsaná touha beatnické generace po svobodě, jazzu, lásce a o jejich vztahu k drogám a vztahům. Krásné popisy ubíhající krajiny, rychle plynoucí příběh. Tuhle knihu mám permanentně na svém nočním stolku.

l.ennca
01.11.2012 3 z 5

Celkem pohodové čtení, ale mě prostě nechytlo za srdce.

Zajda
31.10.2012 4 z 5

Parta týpků okolo Deana a Jacka byli fakt hustý gauneři plní svobody, touhy po dobrodružství a pořádným tripu. Občas rádi něco vykouřili, pohulili, přeřízli udělali mega stylovou pařbu u někoho doma ale neustále překypovali dobrou náladu a všemu se smáli jak šílenci. Jednak z důvodu, že žili život aby si naplno užili každou vteřinu, jednak proto, že to šílenci byli. Jack miluje lidi, kteří se umějí smát, rozchechtat na celý kolo, třískat se do kolen, burácet a otřásat se v eufórii vybuchujícího smíchu. To je ta hudba života. Píseň, na kterou tancovali a palivo na něž fungovali. Chtěl bych tam být a řehtat se s nimi. Hodit všechno za hlavu a s 10ti babkama (myšleno dolary) se vydat z New Yourku do San Fraciska. Tolik s dávkou romantického smýšlení.

Na druhou stranu z jiného úhlu pohledu je celá Deanova a Jackova banda parta sprostejch nanicovatejch sígrů, co v životě neslyšeli o zodpovědnosti. Vtrhávají do životů jiných (především žen) jako uragáni a nechávají za sebou horší spoušť než ten hurikán Sandy co zrovna řádí na pobřeží USA. Jedním šmahem život ničí a druhým rozdávají a to jak obrazně tak doslova. Občas po sobě nechají nějaké to dítě, o které se více nestarají. A to je to, čím u mě Dean klesl. Bláznivej, pozitivismem a vitalitou sálající chlápek, velkej sympaťák ale dělá takovouhle sprosťárnu. Nelze si představit rebela jako vzorného otce. Ovšem ať vedeme jaký chceme život, měli bychom minimálně za naše rozhodnutí a naše činy nést určitou míru zodpovědnosti a nezanechávat životy jiných v polotroskách.

Drevak
16.10.2012 5 z 5

Naprosto dokonalá kniha, skvěle čtivá. I přes poměrně dost stránek jsem ji přečetl za tři dny.

padre
17.09.2012 5 z 5

Pohladenie pre moju cestovateľskú dušu... :)

Lucias.08
23.08.2012 5 z 5

Jednoduše perfektní.

Graine
15.08.2012

Zcela jiný styl než obvykle čtu. Přesto mě to velmi zaujalo a byla jsem neustále zvědavá, co se stane dál...

Kormorán
07.08.2012 5 z 5

Hmatatelně dokonalé zachycení mládí,touhy po seberealizaci,tápavého hledání identity a nepojmenovatelných existenciálních pocitů,po jehož přečtení málokdo zůstane stejný.Podobný omamný účinek na mě měl naposledy Útěk do divočiny.

St. Jimmy
01.08.2012 2 z 5

Nevím, zda za to může moje vysoké očekávání, nebo ne, ale příliš nadšen jsem nebyl. Neupírám knize její velikost, ani že se stala jednou z nejvýznamnějších děl Beat generation, ale asi nebude tak úplně pro mě. Velmi zdlouhavé popisy, skoro jsem si připadal, že čtu něčí deník – možná na tom něco bude, ale chvílemi mi to připadalo jako mlácení prázdné slámy. Vyzdvihl bych postavu Sala Paradise, u kterého je (snad jako jediného) patrný určitý osobní vývoj. Ale ani tak jsem se nemohl ztotožnit s jedinou postavou. Zcela určitě má život, vedený Deanem a spol. něco do sebe, ale mě to zas úplně neuchvátilo.

Verousek
15.07.2012 3 z 5

Byli určité chvíle při čtení této knihy, kdy jsem měla chuť někam vyrazit a na pár měsíců se zatoulat a užívat si krásu nenucenosti. Ale tenhle pocit mi dlouho nevydržel. Kniha má své kouzlo, ale já bohužel nejsem schopná ho ocenit

white
23.05.2012 5 z 5

kniha, která mě učinila neposedným dobrodruhem....a určitě významě ovlivnila můj život

Calwen306
08.03.2012 5 z 5

Na cestě je kniha s veľmi ťažko opísateľným dejom no je to jedna z kníh ktoré na Vás zapôsobia svojou živelnosťou a budete si na nich pamätať celý život. I keď ma trošku nudili pasáže popisu jazzovej hudby, postavy a ich osudy boli popsané veľmi reálne a zaujímavo. Jednoznačne doporučujem

Štěchýto
18.02.2012 5 z 5

Pro někoho o ničem, pro někoho o všem. Od doby co jsem knihu otevřel jsem měl chuť vyběhnout ven, chytit prvního stopa, cestovat, poznávat svět a lidi.

Kristynecka
27.01.2012 5 z 5

dneska jsem knížku dočetla a ihned se stala jednou z mých nejoblíbenějších, určitě si od Kerouca ještě něco přečtu, líbí se mi jeho styl, jak píše a jak přemýšlí.

kniholka
07.12.2011 3 z 5

Některý pasáže bych mohla číst pořád dokola, jiné mě trošku obtěžovaly. Kultovní záležitost, ale ne pro každého. Ale ve své době to musela být pecka nejpeckovatější, to bez pochyb.

kapllu
15.09.2011 2 z 5

Já zkrátka nevím, ten styl života by mi nikdy nesedl. Neuznávám alkohol ani drogy ani volný sex a vztahy, takže bylo takřka nemožné se vcítit do Sala nebo Deana. Na druhou stranu - kdo má takovou odvahu, dělat si, co se mu zlíbí, říkat si, co si myslí? Všichni v životě něco hledáme, něčeho chceme dosáhnout, i kdyby to něco bylo vlastně obyčejné nic.

Christo
08.09.2011 1 z 5

Možná v době, kdy byla vydána byla tato kniha kultovní a převratná. Převratná tím, že nabourala všechny literární postupy psaní a asi i tím představovala svobodu, která je hlavním tématem knihy. A spontálnost. Někde jsem četl, že byla psána i na toaletním papíře, jestli se nepletu. Pro mě škoda, že neskončila tam kam podle mého názoru patří. Pro mě osvobozující pocit, že jsem ji mohl po přečtení odložit.

WEIL
20.08.2011 4 z 5

Nejznámější kniha J.K.

Potulování má svůj půvab, a to v každé době.

PhúlanDéví
26.06.2011

Četba románu Na Cestě mě ovlivnila v pubertě někdy v mých šestnácti letech. Cestovala jsem s partou dlouhovlasých rebelů napříč Amerikou po rozpáleném asfaltu a s úsměvem jsem přehlížela úzkoprsost Pražanů oné doby..
Je to vzrušující sexy-motor - naplňující, sieralisticky bohatě psané dílo, kde svoboda sálá z každého kroku a ujetého kilometru starého bouráku a kamarádi se vrhají do neznáma, za dobrodružstvím a za přáteli/přítelkyněmi . Mají cíle-ne-cíle, přílišně mnoho neplánují, poznávají nová místa a nechávají si otevírat nekonečné obzory bytí a krajin, například kouzla Kalifornie často ,,v bílém kouři" a oparu básnické fantazie.. Plují ve třpytu slunce v jemných vlasech ,,melírujícím" - se odraženého od horké kapoty auťáku..
Šílenství a vášeň poutníků je žene New Yorkem a kolem Mississippi a dále užívají proudy síly duše na Madison Avenue..
Zastavují v New Jersey, Denveru nebo Hustonu a nebo Tuesonu a Texas je jim domovem, kde potkávají kovboje a sami se jimi stávají.. Ve verších milují chudé, ušmudlané dívky, které něžně charakterizují, jako vzácná umělecká díla malířů a jsou stále s nimi i když je opouštějí a historické obrazy přijímají také s dávkou smutku, stejně jako střípky občas přítomné smrti..
Hledají přátele a předávají si poezii a knihy také na večírcích v Jezových barech, kde se seznamují s vlnícími se holkami v minisukních u Djuboxu.. Dál v tónu Bluesu zpívají lidské příběhy a pro boj za éterickoou extravagancí, křehkostí a nespoutanost je veze dál přez San Francisko skrze telefonické dráty zapadlých vesnic až do opravdového Mexika..
Tam kochají se ryzím půvabem přírody a nových přátel a v Missoule Montaně dál křížem krážem světem objevují v galantnosti poezie více sami sebe..
Tehdy jsem s nimi bloudila městy ČR ve společnosti kamarádek mlaďounkých matek umělkyň a chudých prostitutek ve víru věčného tance, štěstí života a pochopení trpkosti zklamání z chyb a dále s nadějemi pro nové milé žití a dokonalosti skýtajících se pohledů mýma ,,tajuplnýma" očima..