Mysl v jeskyni: Vědomí a původ umění

Jeskynní malby ve španělské Altamiře byly objeveny na konci 19. století, ale diskuze o jejich významu pokračují dodnes. Proč pravěcí umělci pronikali do podzemí, aby ve skrytu temných zákoutí vytvářeli úchvatná díla? Proč si ke zobrazování vybírali jen některá zvířata, a jiná nikoli? Proč nacházíme tak málo obrazů člověka a proč bývaly lidské bytosti zobrazovány se zvířecími rysy nebo protknuty šípy? Proč vznikalo jeskynní umění a co může říci o stavu mysli našich pravěkých předků? Na tyto a podobné otázky nalézá autor překvapivé odpovědi. Dovedně spojuje svůj celoživotní antropologický výzkum s nejnovějšími vědeckými poznatky a nabízí přesvědčivé vysvětlení, jak jsme se stali moderními lidmi a jak jsme začali tvořit umění....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/44_/44074/mysl-v-jeskyni-vedomi-a-puvod-umeni-2HN-44074.jpg 4.214

The Mind in the Cave. Consciousness and the Origins of Art (2002)

Literatura naučná, Věda
Vydáno:, Academia

Kniha Mysl v jeskyni: Vědomí a původ umění

medvedice3
15.02.2016

Teorií "splétání nitek" lze vysvětlit mnohé a mezioborovou spolupráci považuji naprostou nutnost současné vědy. V knize se pohybujeme na polích atropologickcýh (paleoantropologie, kulturní antropologie, ...), archeologie, etnografie, neurobiologie, etologie, navíc velmi čtivou formou.

roman9739
19.01.2016

Čtivá, místo poněkud složitá, ale obohacující kniha.
Líbí se mi přesvědčení s jakým autor předkládá své důkazy - "splétá nitky".
Ačkoliv to není přímým tématem knihy, myslím si, že by si poněkud větší prostor zasloužilo ono setkávání Homo sapiens a neandertálců, které ve své studii, pokládá autor za zásadní pro vznik mladopaleolitického umění.

Ikkju
26.01.2012

Pro amatérského jeskyňáře a filosofa ideální četba. Nejvíc mě zaujal účel jeskyně podle vzdálenosti od vchodu, a přirovnání teorie architektury mysli a její změně v určitém období. A důvody proč pralidé vyhledávali jeskyně v nás z části zůstaly, viz individua jako jsem já x)

Altamira pravěk pravěké umění

David Lewis-Williams