Mysl v jeskyni: Vědomí a původ umění

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Jeskynní malby ve španělské Altamiře byly objeveny na konci 19. století, ale diskuze o jejich významu pokračují dodnes. Proč pravěcí umělci pronikali do podzemí, aby ve skrytu temných zákoutí vytvářeli úchvatná díla? Proč si ke zobrazování vybírali jen některá zvířata, a jiná nikoli? Proč nacházíme tak málo obrazů člověka a proč bývaly lidské bytosti zobrazovány se zvířecími rysy nebo protknuty šípy? Proč vznikalo jeskynní umění a co může říci o stavu mysli našich pravěkých předků? Na tyto a podobné otázky nalézá autor překvapivé odpovědi. Dovedně spojuje svůj celoživotní antropologický výzkum s nejnovějšími vědeckými poznatky a nabízí přesvědčivé vysvětlení, jak jsme se stali moderními lidmi a jak jsme začali tvořit umění....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/44_/44074/mysl-v-jeskyni-vedomi-a-puvod-umeni-2HN-44074.jpg 4.214
Orig. název:

The Mind in the Cave. Consciousness and the Origins of Art (2002)

Žánr:
Literatura naučná, Věda
Vydáno:, Academia
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Mysl v jeskyni: Vědomí a původ umění

Přidat komentář
medvedice3
15.02.2016

Teorií "splétání nitek" lze vysvětlit mnohé a mezioborovou spolupráci považuji naprostou nutnost současné vědy. V knize se pohybujeme na polích atropologickcýh (paleoantropologie, kulturní antropologie, ...), archeologie, etnografie, neurobiologie, etologie, navíc velmi čtivou formou.

roman9739
19.01.2016

Čtivá, místo poněkud složitá, ale obohacující kniha.
Líbí se mi přesvědčení s jakým autor předkládá své důkazy - "splétá nitky".
Ačkoliv to není přímým tématem knihy, myslím si, že by si poněkud větší prostor zasloužilo ono setkávání Homo sapiens a neandertálců, které ve své studii, pokládá autor za zásadní pro vznik mladopaleolitického umění.

Ikkju
26.01.2012

Pro amatérského jeskyňáře a filosofa ideální četba. Nejvíc mě zaujal účel jeskyně podle vzdálenosti od vchodu, a přirovnání teorie architektury mysli a její změně v určitém období. A důvody proč pralidé vyhledávali jeskyně v nás z části zůstaly, viz individua jako jsem já x)

Štítky

Altamira pravěk pravěké umění

Autor a jeho další knihy

David Lewis-Williams

David Lewis-Williams
jihoafrická, 1934

Kniha Mysl v jeskyni: Vědomí a původ umění je:

v Právě čtených1x
v Přečtených18x
v Knihotéce24x
v Chystám se číst17x
v Chci si koupit2x