Uvnitř neolitické mysli: Vědomí, vesmír a říše bohů

Autor knihy Mysl v jeskyni se svým kolegou zkoumají složitou pavučinu víry, mýtů a společnosti v neolitickém období, kdy se zrodilo zemědělství a třídně rozdělená společnost, jak ji známe dnes. Autoři se zaměřují na dvě odlišná místa a období: Blízký východ s jeho kultovními stavbami a ukládáním lebek a západní Evropu s jejími kamennými monumenty staršími než egyptské pyramidy. Autoři, kteří čerpají z moderních výzkumů a objevů, spojují tyto poznatky s lidským vědomím, fantazií a vírou, aby vytvořili provokativní nové teorie o příčinách pradávné revoluce v kosmologii a původu složitosti lidské společnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/44_/44249/uvnitr-neoliticke-mysli-vedomi-vesm-ZrN-44249.jpg 2.78

Inside the Neolithic Mind: Consciousness, Cosmos, and the Realm of the Gods (2005)

Literatura naučná, Věda
Vydáno:, Academia

Kniha Uvnitř neolitické mysli: Vědomí, vesmír a říše bohů

medvedice3
19.01.2016

Už dlouho se mi nestal,o, abych kniho povalovala jen tak na nočním stolku, náhodně otevřela, kus přečetla a zase zavřela. Zkoušela jsem číst od začátku, z prostředka, od konce - nepovedlo se mi ji souvisle (pře)číst. Mám pocit, že pánům autorům nesedla týmová spolupráce nebo neolit. Paleolit (Mysl v jeskyni ) jen jednoho z nich (D. Lewis-Williams) je skvělý. A třetí možnost - že kniha nesedla mně.

Insilvis
02.08.2015

Jen doufám, že autoři nepřistupují ke svým archeologickým zkoumáním stejně ledabyle, jako ke konfliktu koperníkovské a ptolemaiovské soustavy - možná by si o tom měli nejprve něco přečíst, než to příště použijí coby triviální a poněkud překroucený argument. Kniha je to sice zajímavá a v mnoha ohledech poučná, ale schopnost porozumění autorů tomu, co je člověk, co je náboženská víra a koneckonců i toho, co přesně znamená jejich "neurologická" hypotéza, je tristní. Obávám se, že jde také o dílo poněkud poznamenané idiotským konfliktem mezi kreacionisty a materialisty, který tvoří poněkud groteskní pozadí popularizace vědy z pera amerických autorů (víceméně obě bojující strany upoutávají svou tupostí, i když kreacionisté mají asi v průměru menší IQ). Ještě chvíli číst Lewis-Williamsovy a Pearceovy argumenty a začnu chodit do kostela.

Stilico
06.06.2012

Čtiví text, který se snaží nabídnout odlišný pohled na vývoj lidstva. Oproti běžným modelům staví nad ekonomické a klimatické modely náboženské představy pravěkých lidí. Podotýkám, že autor má o náboženství ryze ateistické představy, neboť považuje každou víru za snahu o vyrovnání se člověka s nepochopitelnými informacemi, které nám občas náš vlastní mozek vysílá. Místy jsem jen nemohl vydržet až moc detailní fabulaci o průběhu těch kterých náboženských rituálů. Tak detailně by to nedokázal pojmout ani přímý účastník.. Ale rozhodně stojí za přečtení a popřemýšlení.

Blízký a Střední východ neolit

Autoři knihy