Jantarové oči

Jantarové oči https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/162124/bmid_jantarove-oci-S20-162124.jpeg 4 713 157

Mycelium série

Lidstvo navázalo styky s planetou Össe a začalo využívat tamní myceliální technologie. Zatím se úspěšně daří ignorovat nepříjemnosti, které s sebou kontakt s teokratickou civilizací Össeanů přináší: kult vesmírných Lodí, krvavé lidské oběti ve jménu Hmyzího boha, spóry nitrožilních hub a rituální drogy, rozkládající lidskou vůli. Lucas Hildebrandt, který jako vyslanec důvěrně poznal tamní svět, si ale dobře uvědomuje, že Země začíná být na Össe závislá. Proto hledá sílu, která by se mohla stát protiváhou össenské moci. Skutečně ji nachází – jenže je jiná, než předpokládal; a cena, kterou za to on sám musí zaplatit, je krutá. Mycelium je románová sága odehrávající se ve 26. století na Zemi.... celý text

Gordonlord
11.03.2019 odpad!

Hrdinové, jejichž osudy mě totálně nezajímají, vůbec nic zajímavého nedělají a celou dobu jen přemítají a uvažují nad úplně zbytečnými věcmi, které naplňují děj prázdnou vatou. Když se skutečně něco výjimečně stane, tak to nemá na nic žádný vliv a kniha nakonec skončí nijak. Totální plýtvání papírem a písmenky.

PetraaMatouš
05.03.2019 3 z 5

Mám ji v audiu. Nemohla bych ji číst, ale na poslech byla dobrá. Hlas nerušil. Jediné co bych vytkla je: chvílema mluvili tak potichu, že to nebylo slyšet, a pak zas tak nahlas, že mě to vzbudilo. Jinak mi Pinkrtýna lezla strašně na nervy. Nesnáším tyhle nerozhodný, ukňouraný typy. To ještě dovšeho strká nos a myslí jak je chytrá.

Belisima
20.02.2019 4 z 5

V knížce je cítit potenciál, který ten příběh má. Ale ačkoliv se to četlo dobře, to, co mě zajímalo nejvíce, bylo popsané sotva na jedné stránce a pak skok a přitom zbytečnosti byli popsané na několika desítek stránkách. Každopádně Lucas je velmi zajímavá postava a nebýt jeho, čtení bych vzdala. Jde se na druhý díl, jsem zvědavá jak se to bude vyvíjet.

JaVin
18.01.2019 5 z 5

Perfektně propracovaný příběh. Od série se nejde odtrhnout.

Metla
13.01.2019 4 z 5

Od Vilmy Kadlečkové jsem dříve četla akorát "Pána krůpějí" a kromě názvu si z něj nepamatuji ani hov... trus. Nezapůsobil na mě dostatečně, aby něčím utkvěl v paměti a strhnul k autorce více mojí pozornosti. To napravily až pochvalné komentáře u "Jantarových očí", tudíž se mohu připojit s vlastním chvalozpěvem.
V první řadě mě zaujal hlavní hrdina Lucas Hildebrandt - inteligentní, cynický, tvrdohlavý, zdánlivě vyrovnaný, s drastickou historií, prostě sympaťák, se kterým se čtenář snadno propojí. Většina vedlejších postav také není zanedbaných, jakkoliv (zatím) nehrají tak významnou roli.
Druhým kladem je pečlivě propracovaný svět budoucnosti, hlavně kultura a mytologie nejdominantnější mimozemské rasy Össeanů. To vše umožnilo hned od počátku rozjet zajímavou psychologickou a politickou hru. Akčních pasáží je v knize málo, to jí však neubírá na dynamice.
Navzdory pozvolnějšímu tempu vyprávění se mi četlo snadno, jen občas se několik stránek lehce vleklo, a tak jsem pošilhávala po pěti hvězdičkách, ale - Pinkertýnka! Tahle přecitlivělá, ubrečená, hysterická pipina mě tak nehorázně sra... defekovala, že se nad frustraci z její osoby nejsem schopná povznést ani horkovzdušným balonem. Blýsknu do "Jantarových očí" čtyřikrát a jestli Pinkertýnku v dalším díle někdo sejme, přihodím pátou rachejtli do oslavného ohňostroje.

Sitth
08.01.2019 5 z 5

Ruku na srdce, české autory až na pár vyjímek trochu ignoruji, ale pí.Kadlečková to je prostě jiná liga. ALE má to jeden háček....
....A to ten, že jsem knihu musel poslouchat jako mluvené slovo, protože jsem ji parkrát zkoušel číst a díky těm dlouhým názvům apod jsem to vzdal.
Naštěstí se mi do rukou dostala v podobě mluveného slova a díky tomu jsem odhalil krásu této série! Tohle je podle mě klenot v naší literatuře, který je bohužel poměrně neznámý!
Všem doporučuji!

DericCaster
20.12.2018 4 z 5

Zde se musím přidat k dalším čtenářům k názoru, že začátek knížky je trochu složitější na orientaci. Nicméně námět je zajímavý a, i když jsem si to z počátku nemyslel, knížka mne nakonec zaujala a rád si přečtu pokračování.

zd0981
18.12.2018 2 z 5

Zajímavý námět, to je asi tak všechno pozitivní, co se dá o této knize říct.

parxel
20.11.2018 4 z 5

Jantarové oči jsem četl na doporučení kamarádky a celkově vzato se mi tato kniha líbila. Děj je zasazen do vesmíru ve kterém lidé navázali kontakt s vyspělou mimozemskou civilizací Össeanů, která je určitou obdobou hmyzu, ale v humanoidní podobě. A také je technologicky mnohem vyspělejší.

Svět Össeanů zahrnuje spoustu různých netradičních prvků. Ve většině případů jsou uváděny v jejich originálním "össeanském" znění. To samozřejmě dokresluje celkovou atmosféru, ale na druhou stranu se tyto pojmy špatně pamatují. Naštěstí jich není mnoho a daleko důležitější je, že to všechno dohromady funguje.

To co se mi na knize líbilo nejvíce, byla její dějová linie. Příběh ze své podstaty totiž není moc akční, ale ono to vůbec nevadí. Konec zůstal hodně otevřený a tak jsem zvědavý na další díl.

Celkově dávám čtyří hvězdy, protože na české sci-fi se jedná o nadprůměrné čtení.

GyttaOggová
19.11.2018 4 z 5

Ze začátku jsem se v tom trochu ztrácela, ale postupně jsem se do četby ponořila a těším se na další díl.

Lethania
27.10.2018 3 z 5

Nebylo to zas tak špatné, ale chyběl mi tam nějaký děj (který se objevil až v druhé polovině), aspoň trochu akce a napětí. Jsem zvyklá na jiná sci-fi díla (asi mě taky ovlivnila kniha Problém tří těles, kterou jsem nedávno četla, a která byla mnohem lepší). O knize však nemohu říct, že nebyla dobrá, spíš takový průměr. Ještě se rozmyslím, jestli budu číst i další díly.

Ailee
20.10.2018 5 z 5

Skvělá kniha. První díl jsem poslouchala jako audio a neuvěřitelně mě chytla. Trošku mi sice vadilo chování pár postav, ale aspoň to bylo pestré. Bez dalších dílů se neobejdu, protože chci znát všechna tajemství, která byla v prvním naznačena. Takový... hodně dlouhý prolog! :-D Jen mi přišlo, že v ději nebyl až tak dobře uveden důvod, proč vlastně Lucas tak urputně chce najít Fomalhivana. Kdyby to nebylo naznačené v anotaci, asi bych trochu nad jeho důvody váhala.

IHT
19.10.2018 5 z 5

Skvele. Prestoze jsem zacinal cist asi trikrat, nez me to chytlo, tak musim priznat, ze to je proste skvele :) A to nejsem zadny fanda SF!
Dobre pripraveny pribeh, osudy jednotlivych postav prijemne propletene, uz se tesim, az si dam dalsi dily a cele se to "posklada" :)
Nektere charaktery jsou sice plossi (treba Pinky), ale celek je velmi prirozeny. Pokud mate radi klasicke SF, urcite neprohloupite ctenim teto knihy. A pokud Vam prijde prvnich par kapitol prilis komplikovanych - vydrzte, smysl a pribeh se objevi ;)

imhotepcz
02.09.2018 1 z 5

Tak tohle asi fakt neni pro me, do prvni tretiny sem se uplne ztracel, vubec sem nechapal o cem to je. Po docteni sem v tom nejaky ten dej sice nasel, ale moudry s toho moc nejsem.

Affares
30.08.2018 4 z 5

Knihu jsem kupoval od jedné uživatelky zde a když mi ji předávala, řekla, že přečetla jen asi 5 stran a vzdala to. Dle mne velká chyba ale chápu to. Jedná se o skutečné sci-fi, ke kterému musíte mít vztah. Je to jako bych se já pustil do slaďáků od Harlequin, taky nebudu schopen to posoudit.

Ale nyní ke knize. Nevím, jak moc si čtete informace o autorech a o knize, ale získala cenu Akademie science fiction, fantasy a hororu za knihu roku a nejlepší původní českou či slovenskou knihu. Tento svět autorka tvořila 11 let!

Ponoříte se do světa, který je plný cizích výrazů, mimozemské víry, vyspělých technologií a postupně odhalujete vzájemné politické třenice skrze hlavní postavu, která v tomto celém se snaží splnit cíl mise a zároveň využít maximálně čas, který mu zbývá. Za mne je mi sakra sympatický :) Což se nedá říct o dalších postavách, které jsou naivní, jiné brutální apod. Nicméně je to kniha a svět, který bych velmi rád někdy viděl převedený na filmové plátno, byť velkou část tvoří právě myšlenky, pohnutky a vsuvky z minulosti, proč se chovají jak se chovají. A to má u mne zase velký plus, nic není černobílé a každý řešíme nějaké kostlivce z minulosti.

Tento první díl je výborný a uvede Vás postupně do velice zajímavé světa. Nečekejte, že se zde vše vyřeší a budete mít knihu se závěrem. Četla se mi příjemně bez nějakých zádrhelů, krom oněch složitých výrazů. Rozhodně si budu chtít přečíst i další knihy. A jako další obrovské plus, jedná se o českou autorku.

RyonMathrin
29.08.2018 4 z 5

Velmi poutavá a nápaditě vymyšlená budoucnost. Použití houbové technologie a össeanské písmo mě fascinovalo, autorka svět promyslela do podrobností (když nemáte netlog, prakticky neexistujete...). Stejně tak zvláštní schopnosti össeanů a jejich elit (zametení stop v "protonaci" atd.) je zcela originální a poutavé. Paní Kadlečková moc pěkně pracuje s jazykem. Většina knihy je trošku pomalejší, ale jako celek vše funguje a svět, kde lidstvo již několik roků používá výdobytky cizí tisíce let staré civilizace, je detailně popsán. Důležité střípky informací jsou podávány po malých dávkách, byl jsem pořád více či méně napjatý, co se z toho vyvine.
Ke konci knihy jsou některé otazníky zodpovězeny, ale mnoho dalších se objeví. Už kvůli tomu se určitě chystám na pokračování, chci vědět, jak to s Lucasem dopadne.
Navíc mnohé moudré myšlenky fungují i v reálném světě:
"Nikdy se nikoho neptej, jak si u něj stojíš. Jen tím upozorníš na to, že se nějaké skóre může počítat..."

Rawar
19.08.2018 5 z 5

Výborná odysea do vzdálené budoucnosti naší matičky Země. Soužití s tajemnými bytostmi Osseany už zevšednělo a posedlost hmyzím bohem v lidských řadách není nic neobvyklého. Oni samotní Osseané mají zkrátka jinou kulturu. Ta zahrnuje inkviziční praktiky, včetně rituálních obětí a například řízení a ovládání mysli slabších jedinců pomoci telepatie. S tím se tak nějak musí počítat. Ovšem jsou tací, kteří si uvědomují, že tady něco kurevsky nehraje lidem do noty a že je třeba dohlédnout dále než za šálek houbového čaje. První kniha je za mnou a druhá bude nepochybně následovat. Docela jsem zde cítil podobnost s geniální Dunou. PS: podívejte se na Hlenky, jen si je vygooglete. To jsou zajímaví tvorové, že ? Jsou mezi námi !!!

B4LU
06.08.2018 3 z 5

Jako jo, není to vyloženě špatné. Zásadní problém ale tkví v tom, že kulisy celého příběhu budí daleko větší zájem než příběh samotný - kontakty s dalšími civilizacemi, nové technologie, to všechno je jen tak neurčitě načrtnuto, abychom se mohli plně ponořit do všech tajů citů Pinky a Lucase (čemuž taky moc nepomáhá, že Pinky mi od začátku připadá jako nezajímavá, uťápnutá a citově labilní).
Faktem totiž je, že když celý příběh osekáme až na kost, tak je tu několik skupin, které se snaží pro sebe získat jednu osobu rychleji než ty ostatní a bez jejich vědomí. Výplň mezi tím je taková neurčitě romantická vata. Asi si přečtu další díl (zajímají mě Lodě), ale nějaké přehnané nadšení v tom není.

witko
25.07.2018 3 z 5

Zatím úvod do velkého děje. Kniha mne zaujala a těším se nadalší pokračování.

LucasNovel
21.07.2018 2 z 5

Na tuto knihu jsem se opravdu moc těšil i díky hodnocení čtenářů. Bohužel, následovalo o to větší zklamání, které přímo úměrně narůstalo s počtem přečtených stránek. Ke konci už jsem se nudil a do čtení jsem se musel vyloženě nutit. Od autorky jsem si představoval, že děj více prováže s futuristickým 26. stoletím. Vysloveně jsem se těšil, jak bude vypadat náš svět za 500 let, ale k mé nelibosti jsem se toho moc nedozvěděl. Místo toho nám naservírovala příručku pro fanatické teology s nemožně podrobným a sáhodlouhým popisem náboženských praktik.

Ale abych jen nekritizoval, dojem na mě udělal neuvěřitelně vyspělý jazykový projev, takový načančaný a květnatý sloh se dneska moc nevidí. Jen škoda, že ho paní spisovatelka nepoužila ke stupňování napětí nebo ke gradaci zápletky.