Jantarové oči

Lidstvo navázalo styky s planetou Össe a začalo využívat tamní myceliální technologie. Zatím se úspěšně daří ignorovat nepříjemnosti, které s sebou kontakt s teokratickou civilizací Össeanů přináší: kult vesmírných Lodí, krvavé lidské oběti ve jménu Hmyzího boha, spóry nitrožilních hub a rituální drogy, rozkládající lidskou vůli. Lucas Hildebrandt, který jako vyslanec důvěrně poznal tamní svět, si ale dobře uvědomuje, že Země začíná být na Össe závislá. Proto hledá sílu, která by se mohla stát protiváhou össenské moci. Skutečně ji nachází – jenže je jiná, než předpokládal; a cena, kterou za to on sám musí zaplatit, je krutá. Mycelium je románová sága, odehrávající se ve 26. století na Zemi....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/162124/mycelium-jantarove-oci-XSx-162124.jpg 4.1427

Mycelium 1.

Romány, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno, Argo

Kniha Jantarové oči

kralika

Rë Akkütlix! To byla jízda! Autorka velmi zdařile dávkuje čtenáři informace o svém světě tak, že nikdy není přehlcením zmaten a když něco nechápe, tak se potřebné indicie dozví poměrně rychle - je-li trpělivý. Občas skousnout nějaký ten jazykolam a hurá na další díl, protože tohle byl vlastně jen prolog...

A skutečně na mě zapůsobila učebnice össeistiky:
"Tato dívka je studentka. Jmenuje se Anna. Tento chlapec je tekutý kov ve tmě. Jeho jméno není."

tynucha
11.11.2019

Hlavní rys knihy je, že je velice čtivě a poutavě napsaná. První polovina je ale náročnější z důvodu, že vůbec neseznamuje čtenáře s postavami, prostředím, situací; začíná jak kdyby zprostředka anebo jak kdyby byl čtenář s reáliemi už seznámen někdy jindy či jinde. Až jsem si i myslela, jestli jsem nesáhla po druhém dílu série ;-) Asi do poloviny knihy jsem tedy měla docela problém rozlišit ne ani kdo je kdo (postav je zde málo), ale spíš zda se jedná o osobu, vlastnost nějaké osoby, jev, cizí planetu, systém atd. Subjektivně mi i vadil typ sci-fi, spíš to bylo takové fantasy, na můj vkus málo technické a moc mysteriózní a náboženské. Přesto sáhnu po dalším dílu, dobře napsaný příběh zde nahrazuje všechny případné nedostatky.

Chytuš
06.11.2019

Konzumací mrkve se vám zlepší zrak, ale po houbách uvidíte, co jste ještě neviděli... A u téhle knížky si přečtete něco, co jste ještě nečetli :-) Perfektně propracovaný svět nám paní Kadlečková naservírovala, jen co je pravda! Jen jsem občas měla při čtení takové menší výpadky - chvílemi jsem hltala každé písmeno a pak přišla pasáž, kdy jsem zívala nudou. Doufám, že tohle v příštích dílech paní Kadlečková trochu vytuní a já budu lapená úplně. Ale už teď musím říct, že tahle terransko-össenská psychedelie má hodně do sebe :-)
PS: A taky vsázím domácí Koh-i-Noor, že paní Kadlečková má nějakou tu psychoaktivní zkušenost za sebou :-) Vlastně jsem jich v knize našla několik :-)

grizlinka
28.09.2019

Behem cteni jsem si rikala ze teda dobry,nejak to doctu a na dalsi dily uz se nevrhnu,ale cim vice jsem se blizila ke konci,tim spise jsem se priklonila ze nechci jeste tento svet opustit a musim vedet jak pribeh bude pokracovat :) U ceske literatury prijemne prekvapeni

Jarda72
03.08.2019

Fajn příběh a až neuvěřitelně propracovaný svět na mnoha stranách. Prostě mě to opravdu bavilo, kniha po celou dobu má spád. Těším se na další díly.

LenkaWal
13.04.2019

To byla bomba. Měla jsem jako audio knihu a pořídím si i další díly. Chvíli jsem tápala v ději a postavách, ale jak to začalo pomalu souviset už mi to problémy nedělalo. Velmi zajímavý svět. Chci víc.

avalonek
01.04.2019

Zkusila jsem to,ale nic mi to nedalo..Byla to nuda.Omlouvám se

gabice4
27.03.2019

Moje mozkové buňky tento styl psaní nepobrali. Slova kterým nerozumím a ani pořádně nevím jak je číst. Na mě moc přehlaskovaných samohlásek, které mě rušili při čtení. Snad dám druhý díl, když ho mám půjčený. Ö

roso.mak
26.03.2019

Autorce se podařilo vytvořit to, o co se autorky romancí marně pokouší - skutečného tragického hrdinu. Akorát, že kdyby to psaly dané autorky, hrdina by musel zůstat tajemný. Zde je naopak hodně ukecaný.

Musí být. Reálie světa jsou poměrně složité, byť dobře podané, takže se v tom ztrácet nebudete. Ale nutno říct, že se mi díky tomu do knihy těžce začítalo. A protože kniha nebyla ničím jiným vlastně špatná, nápad se mi hodně líbil a hodnocení čtenářů hraničí se superlativy, dočetla jsem do konce. A musím říct, že mě kniha nakonec zaujala natolik, že se těším na další díl.

Gordonlord
11.03.2019odpad!

Hrdinové, jejichž osudy mě totálně nezajímají, vůbec nic zajímavého nedělají a celou dobu jen přemítají a uvažují nad úplně zbytečnými věcmi, které naplňují děj prázdnou vatou. Když se skutečně něco výjimečně stane, tak to nemá na nic žádný vliv a kniha nakonec skončí nijak. Totální plýtvání papírem a písmenky.

PetraaMatouš
05.03.2019

Mám ji v audiu. Nemohla bych ji číst, ale na poslech byla dobrá. Hlas nerušil. Jediné co bych vytkla je: chvílema mluvili tak potichu, že to nebylo slyšet, a pak zas tak nahlas, že mě to vzbudilo. Jinak mi Pinkrtýna lezla strašně na nervy. Nesnáším tyhle nerozhodný, ukňouraný typy. To ještě dovšeho strká nos a myslí jak je chytrá.

Belisima
20.02.2019

V knížce je cítit potenciál, který ten příběh má. Ale ačkoliv se to četlo dobře, to, co mě zajímalo nejvíce, bylo popsané sotva na jedné stránce a pak skok a přitom zbytečnosti byli popsané na několika desítek stránkách. Každopádně Lucas je velmi zajímavá postava a nebýt jeho, čtení bych vzdala. Jde se na druhý díl, jsem zvědavá jak se to bude vyvíjet.

JaVin
18.01.2019

Perfektně propracovaný příběh. Od série se nejde odtrhnout.

Metla
13.01.2019

Od Vilmy Kadlečkové jsem dříve četla akorát "Pána krůpějí" a kromě názvu si z něj nepamatuji ani hov... trus. Nezapůsobil na mě dostatečně, aby něčím utkvěl v paměti a strhnul k autorce více mojí pozornosti. To napravily až pochvalné komentáře u "Jantarových očí", tudíž se mohu připojit s vlastním chvalozpěvem.
V první řadě mě zaujal hlavní hrdina Lucas Hildebrandt - inteligentní, cynický, tvrdohlavý, zdánlivě vyrovnaný, s drastickou historií, prostě sympaťák, se kterým se čtenář snadno propojí. Většina vedlejších postav také není zanedbaných, jakkoliv (zatím) nehrají tak významnou roli.
Druhým kladem je pečlivě propracovaný svět budoucnosti, hlavně kultura a mytologie nejdominantnější mimozemské rasy Össeanů. To vše umožnilo hned od počátku rozjet zajímavou psychologickou a politickou hru. Akčních pasáží je v knize málo, to jí však neubírá na dynamice.
Navzdory pozvolnějšímu tempu vyprávění se mi četlo snadno, jen občas se několik stránek lehce vleklo, a tak jsem pošilhávala po pěti hvězdičkách, ale - Pinkertýnka! Tahle přecitlivělá, ubrečená, hysterická pipina mě tak nehorázně sra... defekovala, že se nad frustraci z její osoby nejsem schopná povznést ani horkovzdušným balonem. Blýsknu do "Jantarových očí" čtyřikrát a jestli Pinkertýnku v dalším díle někdo sejme, přihodím pátou rachejtli do oslavného ohňostroje.

Sitth
08.01.2019

Ruku na srdce, české autory až na pár vyjímek trochu ignoruji, ale pí.Kadlečková to je prostě jiná liga. ALE má to jeden háček....
....A to ten, že jsem knihu musel poslouchat jako mluvené slovo, protože jsem ji parkrát zkoušel číst a díky těm dlouhým názvům apod jsem to vzdal.
Naštěstí se mi do rukou dostala v podobě mluveného slova a díky tomu jsem odhalil krásu této série! Tohle je podle mě klenot v naší literatuře, který je bohužel poměrně neznámý!
Všem doporučuji!

DericCaster
20.12.2018

Zde se musím přidat k dalším čtenářům k názoru, že začátek knížky je trochu složitější na orientaci. Nicméně námět je zajímavý a, i když jsem si to z počátku nemyslel, knížka mne nakonec zaujala a rád si přečtu pokračování.

zd0981
18.12.2018

Zajímavý námět, to je asi tak všechno pozitivní, co se dá o této knize říct.

parxel
20.11.2018

Jantarové oči jsem četl na doporučení kamarádky a celkově vzato se mi tato kniha líbila. Děj je zasazen do vesmíru ve kterém lidé navázali kontakt s vyspělou mimozemskou civilizací Össeanů, která je určitou obdobou hmyzu, ale v humanoidní podobě. A také je technologicky mnohem vyspělejší.

Svět Össeanů zahrnuje spoustu různých netradičních prvků. Ve většině případů jsou uváděny v jejich originálním "össeanském" znění. To samozřejmě dokresluje celkovou atmosféru, ale na druhou stranu se tyto pojmy špatně pamatují. Naštěstí jich není mnoho a daleko důležitější je, že to všechno dohromady funguje.

To co se mi na knize líbilo nejvíce, byla její dějová linie. Příběh ze své podstaty totiž není moc akční, ale ono to vůbec nevadí. Konec zůstal hodně otevřený a tak jsem zvědavý na další díl.

Celkově dávám čtyří hvězdy, protože na české sci-fi se jedná o nadprůměrné čtení.

GyttaOggová
19.11.2018

Ze začátku jsem se v tom trochu ztrácela, ale postupně jsem se do četby ponořila a těším se na další díl.

Lethania
27.10.2018

Nebylo to zas tak špatné, ale chyběl mi tam nějaký děj (který se objevil až v druhé polovině), aspoň trochu akce a napětí. Jsem zvyklá na jiná sci-fi díla (asi mě taky ovlivnila kniha Problém tří těles, kterou jsem nedávno četla, a která byla mnohem lepší). O knize však nemohu říct, že nebyla dobrá, spíš takový průměr. Ještě se rozmyslím, jestli budu číst i další díly.

Ailee
20.10.2018

Skvělá kniha. První díl jsem poslouchala jako audio a neuvěřitelně mě chytla. Trošku mi sice vadilo chování pár postav, ale aspoň to bylo pestré. Bez dalších dílů se neobejdu, protože chci znát všechna tajemství, která byla v prvním naznačena. Takový... hodně dlouhý prolog! :-D Jen mi přišlo, že v ději nebyl až tak dobře uveden důvod, proč vlastně Lucas tak urputně chce najít Fomalhivana. Kdyby to nebylo naznačené v anotaci, asi bych trochu nad jeho důvody váhala.

IHT
19.10.2018

Skvele. Prestoze jsem zacinal cist asi trikrat, nez me to chytlo, tak musim priznat, ze to je proste skvele :) A to nejsem zadny fanda SF!
Dobre pripraveny pribeh, osudy jednotlivych postav prijemne propletene, uz se tesim, az si dam dalsi dily a cele se to "posklada" :)
Nektere charaktery jsou sice plossi (treba Pinky), ale celek je velmi prirozeny. Pokud mate radi klasicke SF, urcite neprohloupite ctenim teto knihy. A pokud Vam prijde prvnich par kapitol prilis komplikovanych - vydrzte, smysl a pribeh se objevi ;)

imhotepcz
02.09.2018

Tak tohle asi fakt neni pro me, do prvni tretiny sem se uplne ztracel, vubec sem nechapal o cem to je. Po docteni sem v tom nejaky ten dej sice nasel, ale moudry s toho moc nejsem.

Affares
30.08.2018

Knihu jsem kupoval od jedné uživatelky zde a když mi ji předávala, řekla, že přečetla jen asi 5 stran a vzdala to. Dle mne velká chyba ale chápu to. Jedná se o skutečné sci-fi, ke kterému musíte mít vztah. Je to jako bych se já pustil do slaďáků od Harlequin, taky nebudu schopen to posoudit.

Ale nyní ke knize. Nevím, jak moc si čtete informace o autorech a o knize, ale získala cenu Akademie science fiction, fantasy a hororu za knihu roku a nejlepší původní českou či slovenskou knihu. Tento svět autorka tvořila 11 let!

Ponoříte se do světa, který je plný cizích výrazů, mimozemské víry, vyspělých technologií a postupně odhalujete vzájemné politické třenice skrze hlavní postavu, která v tomto celém se snaží splnit cíl mise a zároveň využít maximálně čas, který mu zbývá. Za mne je mi sakra sympatický :) Což se nedá říct o dalších postavách, které jsou naivní, jiné brutální apod. Nicméně je to kniha a svět, který bych velmi rád někdy viděl převedený na filmové plátno, byť velkou část tvoří právě myšlenky, pohnutky a vsuvky z minulosti, proč se chovají jak se chovají. A to má u mne zase velký plus, nic není černobílé a každý řešíme nějaké kostlivce z minulosti.

Tento první díl je výborný a uvede Vás postupně do velice zajímavé světa. Nečekejte, že se zde vše vyřeší a budete mít knihu se závěrem. Četla se mi příjemně bez nějakých zádrhelů, krom oněch složitých výrazů. Rozhodně si budu chtít přečíst i další knihy. A jako další obrovské plus, jedná se o českou autorku.

RyonMathrin
29.08.2018

Velmi poutavá a nápaditě vymyšlená budoucnost. Použití houbové technologie a össeanské písmo mě fascinovalo, autorka svět promyslela do podrobností (když nemáte netlog, prakticky neexistujete...). Stejně tak zvláštní schopnosti össeanů a jejich elit (zametení stop v "protonaci" atd.) je zcela originální a poutavé. Paní Kadlečková moc pěkně pracuje s jazykem. Většina knihy je trošku pomalejší, ale jako celek vše funguje a svět, kde lidstvo již několik roků používá výdobytky cizí tisíce let staré civilizace, je detailně popsán. Důležité střípky informací jsou podávány po malých dávkách, byl jsem pořád více či méně napjatý, co se z toho vyvine.
Ke konci knihy jsou některé otazníky zodpovězeny, ale mnoho dalších se objeví. Už kvůli tomu se určitě chystám na pokračování, chci vědět, jak to s Lucasem dopadne.
Navíc mnohé moudré myšlenky fungují i v reálném světě:
"Nikdy se nikoho neptej, jak si u něj stojíš. Jen tím upozorníš na to, že se nějaké skóre může počítat..."

Rawar
19.08.2018

Výborná odysea do vzdálené budoucnosti naší matičky Země. Soužití s tajemnými bytostmi Osseany už zevšednělo a posedlost hmyzím bohem v lidských řadách není nic neobvyklého. Oni samotní Osseané mají zkrátka jinou kulturu. Ta zahrnuje inkviziční praktiky, včetně rituálních obětí a například řízení a ovládání mysli slabších jedinců pomoci telepatie. S tím se tak nějak musí počítat. Ovšem jsou tací, kteří si uvědomují, že tady něco kurevsky nehraje lidem do noty a že je třeba dohlédnout dále než za šálek houbového čaje. První kniha je za mnou a druhá bude nepochybně následovat. Docela jsem zde cítil podobnost s geniální Dunou. PS: podívejte se na Hlenky, jen si je vygooglete. To jsou zajímaví tvorové, že ? Jsou mezi námi !!!

B4LU
06.08.2018

Jako jo, není to vyloženě špatné. Zásadní problém ale tkví v tom, že kulisy celého příběhu budí daleko větší zájem než příběh samotný - kontakty s dalšími civilizacemi, nové technologie, to všechno je jen tak neurčitě načrtnuto, abychom se mohli plně ponořit do všech tajů citů Pinky a Lucase (čemuž taky moc nepomáhá, že Pinky mi od začátku připadá jako nezajímavá, uťápnutá a citově labilní).
Faktem totiž je, že když celý příběh osekáme až na kost, tak je tu několik skupin, které se snaží pro sebe získat jednu osobu rychleji než ty ostatní a bez jejich vědomí. Výplň mezi tím je taková neurčitě romantická vata. Asi si přečtu další díl (zajímají mě Lodě), ale nějaké přehnané nadšení v tom není.

witko
25.07.2018

Zatím úvod do velkého děje. Kniha mne zaujala a těším se nadalší pokračování.

LucasNovel
21.07.2018

Na tuto knihu jsem se opravdu moc těšil i díky hodnocení čtenářů. Bohužel, následovalo o to větší zklamání, které přímo úměrně narůstalo s počtem přečtených stránek. Ke konci už jsem se nudil a do čtení jsem se musel vyloženě nutit. Od autorky jsem si představoval, že děj více prováže s futuristickým 26. stoletím. Vysloveně jsem se těšil, jak bude vypadat náš svět za 500 let, ale k mé nelibosti jsem se toho moc nedozvěděl. Místo toho nám naservírovala příručku pro fanatické teology s nemožně podrobným a sáhodlouhým popisem náboženských praktik.

Ale abych jen nekritizoval, dojem na mě udělal neuvěřitelně vyspělý jazykový projev, takový načančaný a květnatý sloh se dneska moc nevidí. Jen škoda, že ho paní spisovatelka nepoužila ke stupňování napětí nebo ke gradaci zápletky.

zazvorka
16.07.2018

Špionážní scifi - tak se mi tahle série jeví (trochu mi připomíná Dunu). Operuje tam fakt hodně zájmových skupin - zdá se, že ve vesmíru je narváno! Ten kope za toho, ten za onoho, tenhle za obě strany, další je jen loutka a v pozadí je neznámý subjekt a tak podobně - no, pěkně složité mycelium. Když jsem se prokousala prvním dílem, tak mne to chytlo a další díly už jsem zmákla rychle. A těším se, až vyjde nový. Asi by knížkám prospělo trochu zhubnout. Příběh by měl větší spád, je tam dost vaty.
Rozhodně ale obdivuji autorčinu imaginaci - vymyslet tak specifické reálie a šíleně komplikované názvosloví - klobouk dolů!

Kakiko
13.07.2018

Kniha rozhodně patří mezi ty náročnější, protože vás autorka vpustí do svého do detailu promyšleného světa, který není zrovna snadný na pochopení, já sama jsem s několika pojmy měla trošku problém po celou dobu knihy, plus jsem si je musela dohledat, protože z popisu v knize jsem toho moc nepochytila. Děj není přehlcen akcí, spíš je jí tam dost málo, ale mně osobně pomalá tempa knih nevadí, je také nutno brát v potaz, že je tohle teprve první díl, takže je velká šance, že další díly budou mít větší spád, alespoň v to doufám. Dávám tak 3,5*

verense
08.07.2018

Jen u málo knih se mi stává, že mi při čtení před očima vyskakuje děj v obrazech, jako kdybych sledovala film, a tady se to podařilo v míře více než hojné. Nejsem žádný odborník na sci-fi literaturu, ale Jantarové oči jsou prostě luxusní! Asi nejvíc oceňuju ten dojem komplexnosti příběhu, který mám, myslím, že to má autorka dobře promyšlené a čeká mne v dalších dílech asi řada zajímavých momentů. Doufám, že mne pokračování ságy pohltí stejně, jako její úvod.

Mirka2778
07.07.2018

Celá série, nejen tahle knížka mě baví, mám přečteno pět dílů a napjatě čekám na závěr.
Nejdříve jsem dostala Hlasy a hvězdy. Trochu mě mrzelo, že je to pátý díl a já si budu "muset" koupit předchozí díly a "kdovíco to bude". Pak jsem se začetla do Jantarových očí a pak jsem honem sháněla ostatní díly.
Jen co vyjde Vrstva ticha, sjedu si to pěkně od začátku, ať to mám pěkně prožité.

Alchymik
28.06.2018

Tahle série je bomba! Doporučuji!

Mátová
19.06.2018

Jop, bavilo mě to. I když mě autorka hodila rovnýma nohama do úplně jiného světa, netápala jsem. Tempo celé knihy je poklidné, někdy ale příliš "stejné", v některých scénách by si příběh zasloužil trochu přidat na tempu a gradaci. Jinak v českém rybníčku opravdu dobrá práce.

apelttom
15.05.2018

Tohle je úplně luxusní knížka. Můžu jedině doporučit.

JazzRiddle
05.04.2018

Knihu mi půjčila kamarádka a četla jsem ji nadvakrát. Nejdřív jsem se nemohla dostat přes první kapitolu Pinky a tak jsem ji prostě zahodila. Ale později jsem si k tomu sedla znovu a musím říct... ano. Smekám, paní Kadlečková.

Stringless
22.03.2018

Opravdu originální, zajímavé, propracované do posledního detailu! A k tomu od české autorky!
Jsem opravdu ráda, že jsem tuhle knížku nenechala ležet na poličce v knihkupectví!
Mycelium je plné odborných slov a 'mimozemské' terminologie, které se člověk prostě musí 'našprtat' nazpaměť, což mě osobně velmi bavilo!
Kniha je navíc úžasně čtivá, návykovější než všechny össeanské houbové čaje smíchané dohromady!
Děj plyne neskutečně rychle a než se vzpamatujete, zjistíte, že jste dočetli poslední kapitolu!
Za mě plný počet bodů!

pipa36
27.01.2018

Líbilo se mi propracování celého příběhu - v tomto případě jsem však udělala tu chybu, že jsem knížku poslouchala jako audiobook. Každá postava má svůj hlas, ale kromě Valerie Zawadské mi hlasy nevyhovují a i když jsem se snažila být nezaujatá, výsledný pocit z knihy byl mizerný. Po nějaké době si zkusím knihu sama přečíst - jak říkám, přes plochost hlasového projevu považuji knihu za sympatickou. Takže neutrální 2*, protože se ke knize určitě vrátím.

JakubHrdoun
16.12.2017

Postavy i svět jsou velmi komplexní. Příběh není nabytý přímo akcí, za to je povedeně propletený a čtenář může na problematiku nahlížet z úhlů více postav (které jsou jakýmisi "vypravěči v 3. osobě"), což je příjemné.
Kniha má jeden zvláštní aspekt, kterého jsem si u jiných děl zatím nevšiml. Paní Kadlečková nás celou dobu drží ve zvláštní mlze, kdy sice víme, co se momentálně děje, jsme do scény a jednotlivých postav ponořeni, nicméně nemáme dostatek informací, abychom mohli při dlouhých cestách autobusem nebo vlakem uvažovat, že tahle postava by asi udělala tohle nebo tohle, pokud by jí jiná postava něco pověděla a podobně. Svět je komplexní, nicméně čtenář do něj proniká postupně a pozvolna. Nepodporuje to jeho fantazii, neponouká ho, aby uvažoval o dalším vývoji knihy, protože čtenář vlastně ještě neví, co je v tomto propracovaném a sympatickém světě možné.
Malinko ho to ochuzuje o radost ze čtení a tak se sadistickou radostí starého pána Gilese Hildebranta strhávám pátou hvězdičku.
Jinak je to dokonalé.

vlkcz
11.12.2017

Po dlouhé době sci-fi, které mě v dobrém slova smyslu dostalo. A to přesto, že v tomhle příběhu trochu netradičního Jamese Bonda 26. století je zřejmá určitá inspirace Dunou, děj se neposunuje dopředu žádným závratným tempem a při posuzování používaných technologií by se člověk neubránil úsměvu (nebo úděsu), jak rychle spěje náš svět k tomu popisovanému.
Už mám na stolku připravený Led pod kůží a moc se těším.

Nausak
10.12.2017

Úchvatné...

Maitter
25.10.2017

Tímto přestávám přehlížet české autory.
Vilma Kadlečková ví, co znamená "poutavý, čtivý sloh", a ví, jak nalákat mě. Libuji si v mimozemských civilizacích, cizích řečích (a především písmech!), zvycích a účincích drog a svým způsobem i v těch houbách, když počítám svůj takřka panický strach z parazitů. Jak bych jen mohla odolat Myceliu? Pokaždé, když jsem jeho díly dřív v knihovně míjela, jsem se bála, že výraz mycelium zneužila autorka pouze pro jeho hezký zvuk. Koneckonců, je poněkud krkolomné představovat si děj sci-fi série o podhoubí.
Nesouvisející název? Ha. Ani náhodou. Mycelium sedlo jako...
Kadlečková naznačila nový vesmír, představila postavy sympatické i nesympatické. Uhranula mě psychologickými extrémy, tedy Gilesem Hildebrandtem, Lükeasem Lusem a jistým gleewarinem. Relativismus je super. Rozčílila mě nešťastnicí Pinkertýnkou a zpropadeným Robertem Travisem. Poněkud jsem se ztrácela v mentalitě Össeanů a rozčilovalo mě, že netuším, jak číst ë. (Rë Akkütlix, Kamëlëmöernu!)
Zaujalo mne, že se Kadlečková uchylovala především k anglickým jménům, a pak z písmen vyletěla stanice Neo Brno.
Před otevřenou propastí po otevřeném závěru mě zachránil druhý díl po ruce v knihovně. Kruci, Mycelium je dobré.

Sarkyr
12.10.2017

Hodně divných výrazů, které v audioknize nezní zas až tak neobvykle, co si pamatuju, tak trademark autorky:) Po dlouhé době zajímavá česká knížka.

mapet85
30.09.2017

Jantarové oči sú prvou z plánovanej šesťdielnej sci-fi ságy Mycelium. To, že som knihe dal šancu bolo veľmi dobrým rozhodnutím. Aj keď je pravdou, že po prvých 70 strán som knihu chcel odložiť ad acta s tým, že neviem o čom to celé chce byť. :-) Ale potom sa to pekne rozbehlo a zžil som sa s výrazmi typu protonácia, züregahl, atď, ako aj s hlavnými postavami a musím uznať, že autorka vytvorila úžasný a jedinečný svet a má výbornú fantáziu. Miestami ide o riadne sci-fi - ohromná rýchlosť cestovania, novinky 22. storočia, ale aj nové planéty a najmä myceliálne technológie získané z planéty Össe, ktorej vplyv na Zem neustále rastie. Proti tomu ale zakročí hlavný hrdina Lucas, ktorý nie je v podstate ani kladnou, ani zápornou postavou. Okrem neho sa zoznámime so sympatickou Pinky, Fionou a össankou Kamëlë a dej sa v podstate točí okolo týchto postáv. Záverom ma autorka veľmi dobre navnadila do ďalších dielov, takže knihu odporúčam. Pri čítaní mi ale nedalo sa zamyslieť, či si niekedy uvedomujeme do akých dôsledkov môže zájsť naša túžba po spoznávaní mimozemských civilizácií.

AltaMari
10.09.2017

Knihu hodnotím 4/5 ( bod dolů za občasnou zbytečnou ukecanost, například dialogy Lucase a Pinky jsem protrpěla), moc se mi líbí perfektně propracovaný fantazijní svět. Souzním s komentářem čtenářky tsal.

xxiixxi
25.08.2017

Moc se mi líbí vykreslení světa a postav a celý ten těžko čitelný jazyk i nápad. Velkým plusem je česká autorka. Ale z příběhu mám trochu rozporuplné pocity, doufám, že zpětně některé věci pochopím, je totiž třeba knihu číst velmi pečlivě, aby vám nic neuniklo, a to se mi asi nepodařilo.

ZaS
11.08.2017

Dějově velmi zajímavá kniha. Perfektně vykonstruovaný svět, nicméně poněkud to srážejí některé postavy, jejichž modus vivendi je pro mě nepochopitelný. Hildebrandta, jakožto 'místního Jamese Bonda', bych i s jeho komplikovaným dětstvím ještě rozdýchal, ale Pinky rozhodně ne. :-)

Claudius
22.07.2017

Zajímavé nápady, neokoukané prostředí, poutavá zápletka, to všechno ta kniha má. Hlavní postava je naprosto perfektní. Ovšem zdálo se mi, že jakmile se Lucas ztratil ze scény, tempo silně zvolnilo. Nemluvě o tom, že jakýkoliv pohled do myšlenek Pinky mě vyloženě vytáčel, s ní bych při vší snaze dlouho být v jedné místnosti nevydržel. Ale rozhodně jsem zvědavý na další díly, pokud možno zcela mimo výskyt slečny Pinky.
(Lehký spoiler) Mimochodem, všimli jste si, jaká je náhoda, že v mnohamilionovém habitatu N-n-York, ve kterém se odehrává celý pozemský děj, pracuje Kamëlë zrovna v tom krámku, kam chodí Fiona na své seance? Nebo to není jen náhoda?

anophelles
21.07.2017

Nejdřív jsem to měl jako audio, ale nechytlo mě to. Pak jsem si knížku vypůjčil v knihovně a teprve čtení mě chytilo.slušný rozjezd ságy.

Eyghon
05.06.2017

Prvních 100 stran jsem trpěl - na slova typu zürëgahl, kamëlëmöernü nebo aöhrlëmëgerl se docela těžko při čtení zvyká. Ale jak se člověk jednou přizpůsobí, tak je z toho napínavá a chvílemi i akční kniha, od které se nedá jen tak odtrhnout. Rë Akkütlix!

encyklopedie
26.05.2017

...přesně tohle je vynikající kniha /i druhá část/ na poslech jako audio!!!!
...na čtení mám spoustu lepších knih - i když Mycelium je velmi originální /svět/
Audio 100%
....už mi přišla i audia třetího a čtvrtého dílu.....tak zase bude co poslouchat

Vendelína.čte
25.05.2017

BYL TO BOJ!
Tak dlouho jsem se knihou ještě neprodírala. Už jen se ke čtení dokopat. Jindy se na knihu těším, ale u této to spíše byla povinnost. Pro milovníky sci-fi jistě dobré čtení, ale pro mě né. Beru to jako novou zkušenost s tímto knižním žánrem, ale v knihovně se tomuto oddělení vyhnu

LordSnape
09.05.2017

Čte se to dobře, svět i církevní praktiky má Vilma vymyšlený skvěle. Össeanský vliv na Zemi a vzájemné provázání obou planet je vykresleno vážně parádně. Co mi však vadilo, bylo takové hodně vláčné tempo a plytkost děje, která sice staví půdu pro další díly, ale když se podívám zpětně, tak se tu vlastně skoro nic nestalo. Jantarové oči jsou seznamovačka. Se stylem autorky, se světem a jeho fungování, s postavami a jejich motivy. Pár vedlejších charakterů/povolání jako zürëgahl a jejich účel, jsem si nakonec musel dogooglit, abych si byl jist, jestli to chápu správně. Autorce to nezazlívám. Kniha je to zajímavá, ale rozhodně ne pro každého. Vyžaduje trpělivost a dost soustředění. Působilo to však na mě úplně stejně rozporuplně jako první díl Malazu, tudíž dávám i na chlup stejné hodnocení, ale s příslibem, že si další knihu určitě přečtu.

MišákB
21.04.2017

Je to moc hezký a dost komplexní příběh, velice se mi líbí propracovaný svět, který je dost mystický a přitom celkem uvěřitelný, i když je trošku psycho, ale to vůbec neva, to neškodí když to dává smysl :-) Co bych vytkl? Napíšu to tak, jak to říkám - je škoda, že věc s tak velkým potenciálem nenapsal chlap. Proč? Ze stejného důvodu, o jakém se tu již někteří zmiňují - velké množství "vaty", podle mě zbytečně rozsáhlá popisnost "vnitřních bojů" postav...víc mi sedí soustředit se na děj a fakta, motivy postav jsou sice důležité, ale nemyslím že na úkor příběhu. A většina mužských autorů právě takto píše a mě to prostě víc sedí. Ale to je čistě subjektivní názor, věřím že řadě čtenářů třeba toto sedí. Ideální pro ty, co mají s výše zmíněným problém stran udržení pozornosti a neodložení knihy "na potom, až bude nálada (která zpravidla nikdy nepřijde)", je forma audioknihy. Tak jsem to udělal a má to opravdu jiné kouzlo - skvělý dabing a známé hlasy herců, kteří opravdu umí a naprosto skvěle zvolený hudební podkres. To se pak vždycky těším na večer nebo čas, kdy si knížku pustím.

Závěrem - pokud jde o hodnocení audioknihy, přidejte si čtvrtou hvězdu ;-)

Re Akkütlix :-)

VeronikaZ
24.02.2017

Skvělé.
Prvních sedmdesát stránek jsem potřebovala, abych se v 26. století zorientovala, ale už dlouho jsem nečetla tak inteligentní knihu. Děj je skvěle provázaný, některé myšlenky by měly být vštěpovány už dětem na ZŠ a Lucas Hildebrandt je úžasný.

Tolik lidí se denně s úlevou vzdává nutnosti přemýšlet, rozhodovat se a vůbec vnímat.

tsal
11.01.2017

Někde tam vzadu je asi velké nebezpečí pro celý lidský druh. Někde tam vzadu se asi schyluje ke galaktické politické krizi a možná i válce. Ale o tom se k nám dostávají jen náznaky. Prioritně jde totiž o osobní životy tří lidí a jedné Össeanky, jejichž osudy se proplétají. Občas pracovně, ale hlavně citově.

Lucas je roztomilá sbírka komplexů a psychických problémů, kterými ho zatížil sadistický otec. Jeho linii jsem měla ráda. Lucasův humor, sebevědomí, cílevědomost, to jak stojí nohama pevně na zemi, nic si nenalhává, ale také se nikdy zbytečně nevzdává, to vše mi imponovalo. Bohužel byl jediný, koho jsem si skutečně oblíbila. Ambiciózní Fiona ze začátku vypadala slibně, ale v okamžiku kdy vyplaval na povrch její náboženský fanatismus, se mi začala příčit. Maëwënë, jejíž linie byla nejakčnější, na tom byla se snesitelností o něco lépe. Když se držela při zemi a soustředila se na skutečně důležité věci, když byla v ohrožení života. Jakmile ovšem sklouzla k malicherné žárlivosti, bylo po dobrých dojmech. Zdaleka největším utrpením pro mě však byla Pinkertina, která zosobňovala snad všechny povahové neduhy přiřknuté ženám. Slabá, povrchní, hloupá, naivní, neschopná a pro základní příběh vlastně i naprosto postradatelná. Její linie pro mě byla čirým utrpením. Došla jsem k závěru, že paní Kadlečková musí ženy bytostně nesnášet.

I přes mnohé výtky k (ženským) postavám, jsem se však od (audio)knihy nemohla odtrhnout. Byť kniha roztáhla na 300 stran krizi, kterou by drtivá většina autorů bez problémů vecpala do první kapitoly akčního příběhu a využila ji jen jako start pro něco většího, dokáže si i přes klidnější tempo udržet pozornost po celou dobu čtení. Musíte se jen smířit s myšlenkou, že hlavním tématem knihy není velký epický příběh o osudu celé civilizace, jak se chvílemi snaží tvářit, ale občas až obyčejná životní dramata jednotlivých postav, které bojují s většími i menšími překážkami. S vražedným církevním představitelem, několik let starým otevřeným dopisem, nemocí nebo osaměním.

gruno
08.01.2017

Myšlienka, príbeh, vesmír, to všetko je úžasné. Ale tie kilá zbytočnej vaty ma zabíjali...

anibeni
07.01.2017

I když je kniha dobře a velmi promyšleně napsaná a o napětí není nouze, nijak mě vyloženě nenadchla... Asi jsem ne úplně všemu porozuměla správně a nebo mi prostě a jednoduše až tak nesedla... nevím, jestli se pustím do dalších dílů, nechám tomu pár dní čas..

Safira55
15.11.2016

pradní kiižka vřele doporučuji :)

olle3
02.11.2016

Možná nejlepší příběh tohoto subžánru, který jsem četl. Špičkové postavy.
Pouštím se do dalších dílů.

Melcrovka
13.10.2016

Origininální příběh, originální svět. Líbí se mi, že zde neexistuje žádný stoprocentní hrdina. Člověk vlastně neví, komu má fandit, kdo koho využívá, kdo hraje na dvě strany. Zkrátka nic zde není v žádném případě černobílé.

girdi
02.10.2016

Chvilku jsem se sžívala se světem i postavami, ale nakonec všechno zapadlo, tam kam mělo. Musím upřímně říct, že jsem nadšená, a to i přestože mě kniha nestrhla tak, že bych ji nepustila z ruky. Navíc různá vedlější témata jsou tak současná a palčivá, a tak dobře zpracované až z toho mrazí. Ještěže mě čekají další díly. Už se na ně třesu a snad si je budu dávkovat a prokládat jinou četbou, abych si to víc vychutnala (a hlavně mi tohle báječné čtení vydrželo o kousek déle). :-)

Knihomlok2015
06.09.2016

Tak právě kvůli téhle knize budu muset přehodnotit svůj vztah k českým (a slovenským) spisovatelům. I přes velikost mé knihovny se jim tam zatím moc místa nedostává a ani poměr CZ versus SVĚT to Češi zrovna nevyhrávaj. (1 : 35?) Ale to hodlám v brzké době změnit, alespoň druhým dílem, tohohle velmi povedeného příběhu. Mě osobně to zatím dost baví a jsem hodně zvědavá, jak to bude dál.

Nelmal
23.08.2016

Opravdu je to 1. díl? Nečtu/neposlouchám asi tak 7 knihu z 25? Neorientuji se, je to nepřehledné. Skoro se mi chce citovat : "To muselo dát práci! A přitom taková blbost..." Hm, škoda, že to autorka neudělala trošku přístupnější. Tohle hit asi nebude, ale nepochybuji, že mnozí fanoušci sci-fi budou spokojeni.

bosorka
07.06.2016

Do Jantarových očí se musí člověk trochu včíst, zprvu to nejde snadno, je potřeba si osahat ten nový svět, který Vilma Kadlečková stvořila a který je parádně propracovaný. Ve skutečnosti jsem začala Jantarové oči nejdříve poslouchat, což se neukázalo jako ta nejlepší volba, právě i kvůli tomu pozvolnému rozjezdu plnému výrazů, které člověk musel rozklíčovat. Proto jsem si pořídila knížku a začetla se. A za chvíli byla lapená. Je to skvělé, nahazuje mi světové klasické autory sci-fi. K tomu výborně zpracované charaktery (a nevadí mi, že Lucas je až superhrdina, mě si naprosto získal) a vztahy (např. Lucas x jeho otec). Je to první kniha, takže rozjezd, ale pro mě každopádně nutnost brzy začít číst (nebo možná, když už vím a znám, i poslouchat) další díl. Napínavé, zajímavé, chytré. Líbilo velmi!

Jana_B
07.03.2016

Sága Mycelium je široko daleko to nejlepší, co jsem kdy četla. Výborný jazyk, výborná dramatičnost děje, přestože sci-fi, objevují se současná témata tak syrově popsaná, až z toho mrazí. Prakticky v jednom zátahu jsem přečetla všechny čtyři díly a děsím se toho, že paní Kadlečková posunula laťku setsakramentsky vysoko. Co budu číst?! Tady už nepomůže ani sáhnout po osvědčeném Pratchettovi... Těším se na Hlasy a hvězdy a autorce děkuji! Klobouk dolů!

aginecka
06.03.2016

Přečtené 2/5. Barvitě vykreslený svět, zajímavé plnohodnotné postavy, krásná grafika, ale nesedí mi autorčino dávkování.
Mám ráda nedovyřčené konce, mám ráda pomalejší tempo, které nabízí prostor pro atmosféru a výlety do nitra postav. Ale ráda nemám natahování, nadbytečné opakování a především "efektní" utínání děje téměř uprostřed věty.
Nicméně oceňuji nápad i propracovanost v rámci malé české kotliny.

best.turok
14.02.2016

Kniha je pro mě zklamání, jedním slovem nuda. Již jednou jsem knihu odložil po první kapitole. Určitě si další díly nekoupím. Když jsem myslel, že se děj rozjíždí tak se zase zastavil. Příliš popisné, celou knihu bych vměstnal na třetinu a rázem by to nebyla pentalogie:)

RyxiraAmyGinger
11.01.2016

Tohle se mi hodně líbilo. Zpočátku jsem tomu vůbec nerozuměla a přišlo mi to dost složité, ale ani to mě neodradilo. Vlastně jsem tou knihou docela nadšená, takže jsem se celou dobu třásla, aby mi někdo v knihovně nevyfouknul pokračování před nosem. Naštěstí se ale tak nestalo. Takže mám na stole další tři pokračování, a upřímně řečeno, celkem se nemůžu dočkat :).

Radek72
13.11.2015

Nevím, nějak mě to nechytlo..příjde mi to víc jako dívčí román než sci-fi - trochu moc pitvání se ve věcech, co by se v románu asi spíše jen zlehka zmínilo. Oceňuji nápad ohledně Össeanů..ta kombimace řádové hirearchie říznutá narkotickýma houbama mi připadala trochu vymakané mraveniště...ale to je tak asi vše. Stěží jsem dočetl další díl (Led pod kůží)..do třetího bych se asi pustil leda ve velké krizi.

cie
13.10.2015

Zatím mám z této knihy rozporuplné pocity, protože se jedná o pečlivě a celkem originálně vypracovaný svět, pro mě ze začátku i trochu zmatený než jsem se zorientovala, do postav se ale lehce v žijete, protože jsou skvěle popsány jejich pocity a myšlenky, možná bohužel trochu na úkor chudšího děje, ale přesto jsem knížku nemohla jen tak odložit a k tomu ještě zcela otevřený konec...no po dalším díle určitě sáhnu a uvidíme ;-)

Arrizabalaga
29.08.2015

Hodně zajímavé a propracované postavy (obzvlášť Pinky!), slibný námět i zápletka. Střídmé dávkování informací o Össe vůbec není na škodu, jediný problém je, že s budoucí Zemí je to skoro stejné. Máme třeba Radu a jejího šéfa, kteří se snaží udržet si pozici nebo mocné medianty a zákon o informacích, aniž by to bylo zasazeno do konkrétnějších souvislostí s nějakým systémem na Zemi a globálnější aspekty příběhu jsou tak trochu na vodě.

Jadavin
12.08.2015

První díl série chytne čtenáře už od samého počátku. Velice čtivé, chytře napsané, propracované a hlavně uvěřitelné - tedy co se týká postav samotných a jejich jednání. 30 let čtu sci-fi literaturu, ale ságu Mycelium řadím k opravdovým šperkům.

Tamten
11.08.2015

Rozhodně zajímavý svět, principy, postavy atp. Ale tato všechna pozitiva jsou na úkor děje, kterého je relativně málo. A přitom když už se nějaký objeví, tak bývá napínaví a čtivý. Nicméně je to jen jedna kniha ze série, nijak neukončená, takže uvidíme dále.

Nifredil
27.06.2015

Fantazie, prostě fantazie. Má to v sobě něco z Enderovy hry, něco z Nadace i z Duny, inspirace zjevná, ale přitom je to své a nic to neztrácí. Pokud máte rádi sci-fi podobného ražení jako tyhle zmiňované je tohle prostě povinná četba. Promyšlená stavba příběhu, promyšlené motivy, povahy i jednáno postav, dokonale vymyšlený systém vztahů politických i náboženských mezi planetami, taky houby... jo a zmiňovala jsem, že je to i nádherně napsané? Tak je. Paní Kadlečková to navíc umí i s češtinou, dokonce jsem se přistihla, že jsme hrdá na českou spisovatelku, co napsala takovou knihu.

tlllk
10.06.2015

v tejto oblasti vymyslieť niečo nové si podľa mňa zaslúži 5 hviezd, škoda že ďalšie časti nie sú ešte v audio podobe, čakať na druhý diel nevydržím, takže hurá do knižnice.

Lector
02.06.2015

Syn mě nějakou dobu nabádal, abych si Kadlečkovou přečetl. Jak to ale udělat, když toho člověk chce přečíst tolik a má v pořadníku zajímavější knihy? Jako obvykle dilema vyřešila skutečnost, že jsem narazil na audioformu. Ta je sice mírně prokrácená, ale když jsem ji srovnával s tištěnou verzí, řekl jsem si, že zase o tolik nepřijdu.
Byl jsem zvědavý, jak tento kultovní titul novodobé české sci-fi vypadá. Ale vlastně jej nemohu nijak zvlášť srovnávat; sci-fi už tolik nečtu a zvláště ne současné české autory. Takže bez ohledu na konkurenci připojuji pár poznámek. Pro mě poměrně originální příběh, určitě se to dalo číst – tedy poslouchat. Bez ostychu mohu napsat, že mě zaujal ten celý koncept a myšlenka jako taková, tedy myslím tím ty především myceliální technologie, i když jde spíše jen o pojmy, než o nějakou hlubší myšlenkovou konstrukci – v prvním díle se toho člověk moc nedozví. Bohužel, pokud se týká ostatních – pozemských technologií, tam na mě rušivě působilo to, že autorka naopak fantazii moc nezapojila, zřejmě ji chybí technický background a tak, přestože se děj odehrává pět set let po nás, lidé až příliš nápadně pracují se stejnou technikou jako my. V tom je psaní sci-fi velmi ošemetné. Tuto poznámku bych si odpustil, kdyby to právě nebylo sci-fi, v němž technologie hrají velkou roli.
Humanoidní mimozemšťanů, kteří jsou na padesát kroků k nerozeznání podobní člověku, mi také připadají jako snaha si práci ulehčit… Líbí se mi autorčina snaha o stvoření „filozofického systému“, ale hrozně rád bych šel více do hloubky, ale zase jsou jen takové náznaky. Vím, ono je snadné kritizovat.
Když vezmu kolem a kolem, Jantarové oči se mi docela líbily. Nejsem z nich ale unesen a nevím, zda se odhodlám vzít papírové pokračování do ruky, abych se dozvěděl, jak to tedy vlastně je. Ale věřím, že mají dost příznivců (můj syn je jedním z nich), a to je dobře. Myslím, že to je ve své podstatě na tři hvězdičky, ale dávám čtyři, protože prosadit se v tomto žánru, jako česká autorka, to chce něco více než jen štěstí.

kalache
20.05.2015

...nikdy jsem nečetl žádnou knihu tak dlouho....

malagelo
22.02.2015

Nejtěžší pro mě bylo dostat se přes 1. kapitolu a pak už to byla jízda. Pro mě je to po Enderově hře ( resp. Mluvčím za mrtvé) rozhodně nejlepší sci-fi a potěšením je pro mě, že je napsána českou autorkou. Moc bych jí přála mezinárodní úspěch.

anonymous8
22.02.2015

Knihu jsem četl i slyšel. Audio verze mě zaujala víc. Čerstvý držitel Českého lva J.Plesl i ostatní herci to dost zvedli. :-)

Inýk
07.02.2015

Ze zacatku je to opravdu hodne zdlouhave a docela nezajimave ... Ale tak po 20 stranach se to rozjede a je to uzasny!!! Urcite si prectu dalsi dily!

Daněka
01.02.2015

Pro mne docela zklamání. Autorka sice vytvořila složitý a jistě zajímavý svět s propracovanou mytologií a jazykem, nicméně se nemohu zbavit dojmu, že se během celého prvního dílů prakticky nic zajímavého nestane. O motivaci postav skorou celou dobu nemáme nejmenší tušení, za to dopodrobná víme, co má kdo zrovna na sobě a jak děsně vkusné to je. Milostnou zápletku hodnou románů pro dospívající děvčata je úplně škoda zmiňovat. Můžeme brát Jantarové oči jako (zbytečně) rozvláčný úvod do celé pentalogie a seznámení s novým světem, ale jako samostatná kniha moc nefungují.

ladynka
29.01.2015

Z prvního dílu nyní rozečtené série mám rozporuplné pocity. Kladně hodnotím propracovanost světa a originální prvky (byť s obdobnými biotechnologiemi přišla např. Porucha reality), horší je to s postupným odkrýváním informací a odhalování principů, jak to vlastně v tomto světě funguje. Spousta cizích termínů, které jsou vysvětleny někde ke konci, takže čtenář se podobá odhadci nebo tušiteli, neboť často ani nezná principy, jak nebo co funguje.
Dění plyne pomalu, vlastně se za celou knihu zas až tak moc nestane. Díky předchozímu čtení jsem si ujasnila, že mi spíš vadí přístup Mycelium v jeho úvahách než přímočařejší jednání v Algoru, byť je to obdobně hra o moc a politikaření. Ovšem v Mycelium prostoupené mytologií Össe, což zahrnuje spoustu myšlenek, méně už popisů chovaní a vysvětlovaní.
Postavy - světlou strankou románu je určitě hlavní hrdina, kterého s jeho humorem a jízlivostí nelze nemít rád. Jeho domácí zvířátko Pinky, ten roztřesený uzlíček nervů, je pro mě za poslední dobu jedna z nejotravnějších postav, o níž jsem četla.
Přestože mi postupné odhalování v Myceliu nepřijde zas až tak úžasné a na jednu důležitou věc tu připadá několik desítek stran zaobírání se touhle věcí, což mi přijde nepodstatné a zbytečné, pořád je to zajímavý a ucelený svět, který se vyplatí dál sledovat. Už jen díky kritickému myšlení Lucase, s nímž komentuje tento svět náboženského fanatismu, indoktrinace a malicherného politikaření.

Bublushka
30.11.2014

O Myceliu jsem mnohokrát četla, jak to je dobré, jak se to skvěle čte a že to je prostě super. Tak jsem si řekla, že to zkusím, dám šanci české spisovatelce a zjistím čím to je tak skvělé. Ale nezjistila jsem to.
Hned při čtení prvních řádků jsem se děsně nudila. V první kapitole se nedělo pořádně nic, bylo to chaotické a další kapitoly se na to nijak neobracely a vše vyniklo tak nějak vniveč. Celou dobu jsem si u ní říkala, že snad další kapitoly budou vyprávět nějaký příběh a nebude to jen změť nějakého nejasného chaosu. A neštěstí hned od druhé kapitoly to tak bylo. Objevila se Pinky a objevil se i příběh, který se nezdál být tak nudný. Pinky se mi zalíbila, její jméno mi přišlo úplně super a tak trochu mi připomínala mě, takže jsem se při čtení vždy těšila kdy se pozornost obrátí na ní. I když mě někdy vážně štvalo jak je nerozhodná a děsně jí trvá udělat zdánlivě lehký úkol, který nakonec stejně neudělá. Pak se na scéně objevil Lucas, u nějž mi až později došlo že byla o něm i první kapitola a ten mi taky nepřišel špatný. Jeho, Pinkyiny a jejich společné části mi přišly dobré a udržovaly mě při čtení. Ale pak se začalo objevovat moc postav, jejichž smysl se někdy ztrácel a někdy se mi zdálo spíš na škodu si číst jejich pohled na věc. Vždy jsem je brala jen jako něco co musím překonat abych se dostala k Pinky a Lucasovi. A dál příběh- na konci knihy mi přišlo že se tam toho zas tolik nestalo a zápletka byla tak divně plochá. Jediné co mě bavilo byla trochu vedlejší linie vztahu mezi Pinky a Lucasem a právě pro tu možná sáhnu po dalším dílu. Konec knihy mě nijak nedostal a kvůli němu si nepůjdu hned půjčit další díl, ale příjemné dvě postavy, které jsem si oblíbila a díky nimž jsem u knihy vydržela mě nabádají abych dala sérii ještě jednu šanci, už je pro ně abych zjistila jak to s nima bude dál. Není to špatná kniha, jak by se dle mého spílání mohlo zdát, ale zdá se mi dost průměrná. Mě nijak výrazně nezaujala. Autorka má docela promyšlenou psychologii postav, ale to klidně mohla psát jen příběh o mezilidských vztazích- to by vyšlo možná líp. Prostě nebyl to můj šálek houbového čaje... ale něco dobrého to v sobě mělo.

SONP
26.10.2014

K Myceliu jsem zprvu přistupoval velmi opatrně, ale nakonec nebylo možno odolat. Když jsem si prvně přečetl recenze a anotaci, měl jsem trochu obavu, že se poveze na vlně, kterou zrovna moc nevyhledávám (lidská společnost technologiemi rozvinutá do té míry, že jí současný člověk prakticky nerozumí, nebo popis života eMZáků, kteří jsou od nás tolik odlišní, že homo sapiens občas neví o co jde). Ale jak jsem se mýlil. I když jde o popis světa ve vzdálené budoucnosti, postavy, jejich jednání a motivy mi byly velmi blízké a k mimozemšťanům zvolila autorka takřka startrekový přístup (jde o humanoidy blízké lidem s mírnými psychickými a fyzickými odlišnostmi). K tomu všemu mě káply do noty kulisy mimozemských sakrálních staveb a postupů, které mi vizuálně nejvíc připomínaly dílo H.R. Gigera. I přes občasnou nejasnost děje (která ale asi byla úmyslná) jsem byl fascinován a jistě si přečtu i další díly!

Mako123123
14.10.2014

Jedna z najčudnejších kníh. Bol som doslova vrhnutý do už dávno a komplexne rozpracovaného deja na viacerých frontoch, z viacerých načrtnutých sfér, Vymotanie sa z toho nieje až tak jednoznačná a automatická záležitosť. Viete mám aj iné veci riešiť cez tieto dni než len uvažovať čo to vlastne má byť. Potom postupne, ale skutočne len veľmi postupne, je čitateľovi sem-tam pristrčené nejaké vysvetlenie konkrétnej veci... pre dalšie neobjasnenia si musí počkať. čítajte pozorne. Ja som niektoré (ale iba fakt zopár vecí) preskakoval. Ako napríklad myšlienkové pochody osudovej dievčiny hlavného hrdiny- Pinky či ako sa volala. Tá ma iritovala. Ale inak to bolo fajn, trocha až moc sektárske (na moj vkus) ale inak good... pojdem na pokračovanie. Som zvedavý ale nieje to ľahký príbeh to nie. Je to dosť temné, mimozemské (nieže by som sa bál mimozemšťanov- to vôbec, skôr naopak, všeobecne ich mám rád, ale ked aj oni majú také temné kulty, sekty... tak sa necítim zrovna v bezpečí :D ) ... a tie vedomé Lode a psychotronika a nebezpečné proroctvá...tomu ,,dobrému,, pocitu, tiež moc nepomáhajú. :D
...
EDIT: po prečítaní Assimovej Nadácie: už vidím že veľká časť tejto knihy (plno nápadov) je tak trochu kopírka legendárneho Assimova.

ikshorm
01.10.2014

Bez ohledu na to, že nemám nejmenší tušení, kam se příběh v následujících dvou vydaných, natožpak dvou ještě nevydaných pokračováních bude ubírat, je znát, že je to ze strany autorky neskutečně propracované opus magnum, které nemá v našich krajích obdoby.

Cibak
07.09.2014

Na startu jsem v knize trošku plaval, ale potom mi to sedlo. Moc, moc dobrá Sci-fi. Těším se na pokračování!

Neo1tex
05.09.2014

Budu tady asi za kacíře a musím přiznat, že jsem notnou chvíli přemýšlel, zda jsem nečetl jinou knihu, než ostatní, co zde již komentovali a hodnotili.

Bohužel musím říct, že pro mě to byla neskutečně nudná, utahaná a nezáživná kniha bez zajímavého děje, s postavami, z nichž jsem si neoblíbil ani jednou, spíš mě naopak všechny tak nějak sr...ly a vážně jsem se už intenzivně modlil, abych přišel konec dřív, než se rozhodnu tu knihu definitivně odložit a nedočíst.

kormoran78
03.09.2014

Přes počáteční nedůvěru, se kterou jsem k této knize přistupoval jsem svůj postoj změnil a první díl plánované pentalogie si mě získal svými postavami, svým námětem, svými překvapivými zvraty a těším se, až se do světa/vesmíru Mycelia vrátím dalšími díly.

Sarri
18.08.2014

Skvělá kniha, skvělý nápaditý děj, zajímavé postavy. Opravdu, nemohl jsem se od poslední části knihy ani odtrhnout. Nezbývá nic jiného, než ihned zakoupit další dva díly xD!

Kabátice
15.08.2014

Myslím, že není co dodat. Kniha super, vrhám se rovnou na druhý díl.

Eslem
04.08.2014

Působivá kniha s potenciálem zaujmout i čtenáře, kteří ke sci-fi zatím cestu nehledali a všem knižním církvím se tuplem vyhýbali. Pod parádní obálkou se skrývá pěkný kus práce s jazykem a střípky, které zvolna odkrýváme, dávají tušit velkolepou mozaiku příběhu. Při veškeré propracovanosti pár výhrad mám, s umístěním děje do 27. století autorka trochu přestřelila a místo citování Pána prstenů (jo, je to nadčasová klasika, ale způsob, jakým se u Sarumana kdekdo hned chytá, působí dost nevěrohodně) se z fantastiky radši měla inspirovat slovníčkem pojmů. Některé pasáže mi navíc přišly až lehce stupidní – obyčejně se týkaly Hildebrandtovic hovorů s příznačně pojmenovanou Pinkertinou, která působí jako umělý doplněk s telecí aurou sběračky míčků, co nakrátko uhnala slavného tenistu. Ženské hrdinky celkově mají co dělat, aby v součtu zvládly to, co jeden kapku umírající, ale přesto dokonalý muž v gerdánském hedvábí sám…

vladislavka
27.07.2014

Wau, tahle knížka je vážně skvělá!!!

Brambram
13.06.2014

Musím říct,že jsem si knížku fakt užívala. Zprvu zmatek v cizích výrazech, spousta přehlasovaných hlásek,ale sedlo si to. A já si to mohla začít fakt vychutnávat. Právem vyhrála kniha Sci-fi a fantasy roku. Gratuluji a těším se na další díly.

Lamanai
11.06.2014

No vida. Mám velkou radost, že tu máme takovou autorku. Autorku světového formátu. Hlavně ze začátku mi kniha hodně připomněla Chinu Miévilla (začal jsem Vilmě Kadlečkové pro sebe říkat "česká China Miévillová"), ale pak se dala vystopovat také inspirace odjinud, třeba u Franka Herberta, a dokonce díky dochucení kousavým humorem i u Pratchetta, Vonneguta nebo Adamse. Například postava Prastaré je výborná. Konec je možná až jako by moc jednoduchý (co se strastiplnosti cesty hlavního hrdiny týče), ale jen to vlastně otevírá zvědavé otázky pro druhý svazek v sérii. Na ten se těším. Čtyři hvězdy dávám hlavně proto, že je vidět stádium jakési přípravy na to, co bude dál, a protože se těším, že další díly budou ještě výživnější.

Jonny
08.05.2014

PA - RÁ - DA
Jsem nadšený. Jediné co mě trochu naštvalo je zjištění, že jde o pentalogii, která bude ještě pár let vycházet :-)

piratmartin
25.04.2014

Jo, tak po přečtení zbývá už jen koupit si další díl. Je to rozhodně pěkně čtivé, autorka vytvořila svůj nový vlastní vesmír. O hvězdičku míň dávám kvůli Pinkertině, pač mě její neschopnost dost..sr..la :-)) A taky nejsem zrovna moc na nějakou romantiku v knihách, ale to je jen můj problém.

Verunk
17.04.2014

Neskutečně čtivé a napínavé české sci-fi, které nemá obdoby

petruska.z
28.01.2014

Tak jsem se zase jednou nachytala - zacala jsem cist sagu, ktere nevysly jeste vsechny dily. Pri cteni teto knihy, resp. Pri jejim docitani, jsem se po dlouhe dobe citila jako kdysi u Harryho Pottera. Natesena, zklamana, netrpeliva ...
Vilme tleskam! Alespon zatim za prvni dil. A zaverem knihy jsem zjistla dobrou zpravu, druhy dil uz vysel :). Tak jeste zbyvajici 3 ... Jak tohle vydrzim???

Alia
03.01.2014

Nadšení. Inteligentní kniha s přesahem.

jarmik
03.01.2014

I když Jantarové oči representují zábavný žánr sci-fi, podání je vyzrálé a literárně hodnotné. Zásadním tématem je v každé chvíli pevný charakter hrdinů, zvlášť v konfrontaci s mocnou autoritou, která právem budí strach. Říkal jsem si, že skutečným hlavním tématem v knize je možná právě souboj charakterního jedince se strašně mocnou organizací. To je vážná záležitost a dává příležitost pí Kadlečkové suverénně psát plnohodnotnou literaturu. Nechci z ní zas dělat nějakého druhého p. Kunderu - přeci jen se nepouští do olympsky suverénních výkladů o tom, jak to bylo skutečně s láskami p. Goetha nebo co je podstatou lidského osudu - ale i tak poskytuje v knize obecnější postřehy, které mám na beletrii rád.

Článek na blogu: http://jarmik-pise.blogspot.cz/2013/12/jantarove-oci-vilma-kadleckova.html

Pavo.Klima
29.12.2013

Snad si přesně pamatuji citát z knihy "Největším nepřítelem odvahy je fantazie".

V tom případě bych se měl bát a měl bych být podělaný až za ušima, protože kniha mi fantazii pekelně rozvířila... A říkám si, jestli Aš~šád z Fomalhiwy není spíš takový danajský dar vesmíru... Uvidíme... :)
Těším se na další setkání s Lucasem a dalšími postavami. Těší mě, že i ve 26. století lidé "trpí" vášněmi starého světa... Bolest, strach, láska, vášeň, fanatismus... Popis budoucnosti v románu netrpí absurdně přetechnizovaným stylem. Za netlogy si jednoduše dosadíme dnešní mobily, za medianty soudobou novinářskou smečku, atd.
Pokud jsem se někdy v románu nepozorností ztratil (odkazy na minulé dění), lehce jsem danou pasáž vyhledal v předchozích kapitolách a to i díky jejich dobrému pojmenování - vždy jsem věděl, kam listovat....

Kamëlë, Pinkertýna, Fiona, Prastará a Velekněžka... Prozatím mi přijde poměr ženských hrdinek početně silnější.... Povaha Pinky mi přišla naopak ve skrze lidská a uvěřitelná... I takové charaktery mezi námi jsou... a rozhodnost není silnou stránkou ani u mne...

Co bude dál?!? Zítra rozečtu knihu č. 2. "Led po kůží".
Zde popis světa Mycelium: http://www.postavy.cz/svet/mycelium/

Saffron
27.11.2013

Sci-fi moc nečtu, ale tuhle sérii si přečtu rozhodně celou. Jantarové oči si 5 hvězd rozhodně zaslouží:)

Dáma s hrnstjm
09.09.2013

Jsem z této knihy v lehkých rozpacích.
Čtenář je bez varování uvržen přímo do světů 26. století, stránky se hemží cizími mimozemskými slovy připomínající severské jazyky (slovníček v knize není, určitě by se hodil, člověk by pak nemusel hledat, v jakém kontextu ono divné slovo už jednou viděl a co to znamená), je poměrně složité se v příběhu zorientovat. Vysvětlující informace jsou dávkovány po nepatrných kouskách v průběhu celé knihy. Když už si myslíte, že máte přehled, začnou vám s každou kapitolou přibývat nové a nové postavy. Kvůli mimozemským slovům je čtení knihy náročné, stránky se nedají jen tak "přelétnout," čtenář se musí soustředit na každou větu, aby pochopil, co chce autorka sdělit. Knihu jsem četla na můj vkus velmi dlouho a měla jsem pocit, že stránky vůbec neubývají. Přitom lze říct, že příběh je zajímavý, má určitý potenciál rozvinout se v něco velkého a celkem dobře "odsýpá." Jantarové oči jsou takovým náročnějším uvedením do děje, který si v tuto chvíli netroufám odhadovat.
Kladně hodnotím autorčinu fantazii, to opravdu všechna čest! Kladně hodnotím obálku, je naprosto podařená, výstižná a vkusná. Záporně hodnotím výběr hlavní ženské postavy - Rë Akkütlix! Má strašně protivnou a nesnesitelnou povahu, rozčilovala mě snad každá její věta. Hlavní mužská postava, Lucas, má své mouchy, ale budiž. No a jejich vzájemný vztah, to je úplná tragédie! Ať počítám, jak počítám, víc než tři hvězdičky dohromady nedám.
Původně jsem si chtěla knihu rovnou koupit. Teď jsem ráda, že jsem si ji jen "na zkoušku" půjčila v knihovně, protože v této "zkoušce" úplně neobstála. Další díl si asi ze zvědavosti přečtu a pak se uvidí.

pil
18.08.2013

Pěkně propracovaný příběh několika rovin. Alfa samec:-) a davy žen, které ho dílem milují a dílem nenávidí. Moc nápadů a těšení, co přinese další kapitola. Jen ta Pinkertýna....to je tedy fňukna!:-)