Jantarové oči

Lidstvo navázalo styky s planetou Össe a začalo využívat tamní myceliální technologie. Zatím se úspěšně daří ignorovat nepříjemnosti, které s sebou kontakt s teokratickou civilizací Össeanů přináší: kult vesmírných Lodí, krvavé lidské oběti ve jménu Hmyzího boha, spóry nitrožilních hub a rituální drogy, rozkládající lidsko... celý text

Lidstvo navázalo styky s planetou Össe a začalo využívat tamní myceliální technologie. Zatím se úspěšně daří ignorovat nepříjemnosti, které s sebou kontakt s teokratickou civilizací Össeanů přináší: kult vesmírných Lodí, krvavé lidské oběti ve jménu Hmyzího boha, spóry nitrožilních hub a rituální drogy, rozkládající lidskou vůli. Lucas Hildebrandt, který jako vyslanec důvěrně poznal tamní svět, si ale dobře uvědomuje, že Země začíná být na Össe závislá. Proto hledá sílu, která by se mohla stát protiváhou össenské moci. Skutečně ji nachází – jenže je jiná, než předpokládal; a cena, kterou za to on sám musí zaplatit, je krutá.

Mycelium je románová sága, odehrávající se ve 26. století na Zemi. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/162124/mycelium-jantarove-oci-XSx-162124.jpg 4.2277
Série:

Mycelium (1.)

Žánr:
Romány, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno:, Argo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (60)

Přidat komentář
ZaS
11. srpna

Dějově velmi zajímavá kniha. Perfektně vykonstruovaný svět, nicméně poněkud to srážejí některé postavy, jejichž modus vivendi je pro mě nepochopitelný. Hildebrandta, jakožto 'místního Jamese Bonda', bych i s jeho komplikovaným dětstvím ještě rozdýchal, ale Pinky rozhodně ne. :-)

Claudius
22. července

Zajímavé nápady, neokoukané prostředí, poutavá zápletka, to všechno ta kniha má. Hlavní postava je naprosto perfektní. Ovšem zdálo se mi, že jakmile se Lucas ztratil ze scény, tempo silně zvolnilo. Nemluvě o tom, že jakýkoliv pohled do myšlenek Pinky mě vyloženě vytáčel, s ní bych při vší snaze dlouho být v jedné místnosti nevydržel. Ale rozhodně jsem zvědavý na další díly, pokud možno zcela mimo výskyt slečny Pinky.
(Lehký spoiler) Mimochodem, všimli jste si, jaká je náhoda, že v mnohamilionovém habitatu N-n-York, ve kterém se odehrává celý pozemský děj, pracuje Kamëlë zrovna v tom krámku, kam chodí Fiona na své seance? Nebo to není jen náhoda?

anophelles
21. července

Nejdřív jsem to měl jako audio, ale nechytlo mě to. Pak jsem si knížku vypůjčil v knihovně a teprve čtení mě chytilo.slušný rozjezd ságy.

Eyghon
05. června

Prvních 100 stran jsem trpěl - na slova typu zürëgahl, kamëlëmöernü nebo aöhrlëmëgerl se docela těžko při čtení zvyká. Ale jak se člověk jednou přizpůsobí, tak je z toho napínavá a chvílemi i akční kniha, od které se nedá jen tak odtrhnout. Rë Akkütlix!

encyklopedie
26. května

...přesně tohle je vynikající kniha /i druhá část/ na poslech jako audio!!!!
...na čtení mám spoustu lepších knih - i když Mycelium je velmi originální /svět/
Audio 100%
....už mi přišla i audia třetího a čtvrtého dílu.....tak zase bude co poslouchat

Vendelína.čte
25. května

BYL TO BOJ!
Tak dlouho jsem se knihou ještě neprodírala. Už jen se ke čtení dokopat. Jindy se na knihu těším, ale u této to spíše byla povinnost. Pro milovníky sci-fi jistě dobré čtení, ale pro mě né. Beru to jako novou zkušenost s tímto knižním žánrem, ale v knihovně se tomuto oddělení vyhnu

LordSnape
09. května

Čte se to dobře, svět i církevní praktiky má Vilma vymyšlený skvěle. Össeanský vliv na Zemi a vzájemné provázání obou planet je vykresleno vážně parádně. Co mi však vadilo, bylo takové hodně vláčné tempo a plytkost děje, která sice staví půdu pro další díly, ale když se podívám zpětně, tak se tu vlastně skoro nic nestalo. Jantarové oči jsou seznamovačka. Se stylem autorky, se světem a jeho fungování, s postavami a jejich motivy. Pár vedlejších charakterů/povolání jako zürëgahl a jejich účel, jsem si nakonec musel dogooglit, abych si byl jist, jestli to chápu správně. Autorce to nezazlívám. Kniha je to zajímavá, ale rozhodně ne pro každého. Vyžaduje trpělivost a dost soustředění. Působilo to však na mě úplně stejně rozporuplně jako první díl Malazu, tudíž dávám i na chlup stejné hodnocení, ale s příslibem, že si další knihu určitě přečtu.

MišákB
21. dubna

Je to moc hezký a dost komplexní příběh, velice se mi líbí propracovaný svět, který je dost mystický a přitom celkem uvěřitelný, i když je trošku psycho, ale to vůbec neva, to neškodí když to dává smysl :-) Co bych vytkl? Napíšu to tak, jak to říkám - je škoda, že věc s tak velkým potenciálem nenapsal chlap. Proč? Ze stejného důvodu, o jakém se tu již někteří zmiňují - velké množství "vaty", podle mě zbytečně rozsáhlá popisnost "vnitřních bojů" postav...víc mi sedí soustředit se na děj a fakta, motivy postav jsou sice důležité, ale nemyslím že na úkor příběhu. A většina mužských autorů právě takto píše a mě to prostě víc sedí. Ale to je čistě subjektivní názor, věřím že řadě čtenářů třeba toto sedí. Ideální pro ty, co mají s výše zmíněným problém stran udržení pozornosti a neodložení knihy "na potom, až bude nálada (která zpravidla nikdy nepřijde)", je forma audioknihy. Tak jsem to udělal a má to opravdu jiné kouzlo - skvělý dabing a známé hlasy herců, kteří opravdu umí a naprosto skvěle zvolený hudební podkres. To se pak vždycky těším na večer nebo čas, kdy si knížku pustím.

Závěrem - pokud jde o hodnocení audioknihy, přidejte si čtvrtou hvězdu ;-)

Re Akkütlix :-)

VeronikaZ
24. února

Skvělé.
Prvních sedmdesát stránek jsem potřebovala, abych se v 26. století zorientovala, ale už dlouho jsem nečetla tak inteligentní knihu. Děj je skvěle provázaný, některé myšlenky by měly být vštěpovány už dětem na ZŠ a Lucas Hildebrandt je úžasný.

Tolik lidí se denně s úlevou vzdává nutnosti přemýšlet, rozhodovat se a vůbec vnímat.

tsal
11. ledna

Někde tam vzadu je asi velké nebezpečí pro celý lidský druh. Někde tam vzadu se asi schyluje ke galaktické politické krizi a možná i válce. Ale o tom se k nám dostávají jen náznaky. Prioritně jde totiž o osobní životy tří lidí a jedné Össeanky, jejichž osudy se proplétají. Občas pracovně, ale hlavně citově.

Lucas je roztomilá sbírka komplexů a psychických problémů, kterými ho zatížil sadistický otec. Jeho linii jsem měla ráda. Lucasův humor, sebevědomí, cílevědomost, to jak stojí nohama pevně na zemi, nic si nenalhává, ale také se nikdy zbytečně nevzdává, to vše mi imponovalo. Bohužel byl jediný, koho jsem si skutečně oblíbila. Ambiciózní Fiona ze začátku vypadala slibně, ale v okamžiku kdy vyplaval na povrch její náboženský fanatismus, se mi začala příčit. Maëwënë, jejíž linie byla nejakčnější, na tom byla se snesitelností o něco lépe. Když se držela při zemi a soustředila se na skutečně důležité věci, když byla v ohrožení života. Jakmile ovšem sklouzla k malicherné žárlivosti, bylo po dobrých dojmech. Zdaleka největším utrpením pro mě však byla Pinkertina, která zosobňovala snad všechny povahové neduhy přiřknuté ženám. Slabá, povrchní, hloupá, naivní, neschopná a pro základní příběh vlastně i naprosto postradatelná. Její linie pro mě byla čirým utrpením. Došla jsem k závěru, že paní Kadlečková musí ženy bytostně nesnášet.

I přes mnohé výtky k (ženským) postavám, jsem se však od (audio)knihy nemohla odtrhnout. Byť kniha roztáhla na 300 stran krizi, kterou by drtivá většina autorů bez problémů vecpala do první kapitoly akčního příběhu a využila ji jen jako start pro něco většího, dokáže si i přes klidnější tempo udržet pozornost po celou dobu čtení. Musíte se jen smířit s myšlenkou, že hlavním tématem knihy není velký epický příběh o osudu celé civilizace, jak se chvílemi snaží tvářit, ale občas až obyčejná životní dramata jednotlivých postav, které bojují s většími i menšími překážkami. S vražedným církevním představitelem, několik let starým otevřeným dopisem, nemocí nebo osaměním.

gruno
08. ledna

Myšlienka, príbeh, vesmír, to všetko je úžasné. Ale tie kilá zbytočnej vaty ma zabíjali...

anibeni
07. ledna

I když je kniha dobře a velmi promyšleně napsaná a o napětí není nouze, nijak mě vyloženě nenadchla... Asi jsem ne úplně všemu porozuměla správně a nebo mi prostě a jednoduše až tak nesedla... nevím, jestli se pustím do dalších dílů, nechám tomu pár dní čas..

Safira55
15.11.2016

pradní kiižka vřele doporučuji :)

olle3
02.11.2016

Možná nejlepší příběh tohoto subžánru, který jsem četl. Špičkové postavy.
Pouštím se do dalších dílů.

Melcrovka
13.10.2016

Origininální příběh, originální svět. Líbí se mi, že zde neexistuje žádný stoprocentní hrdina. Člověk vlastně neví, komu má fandit, kdo koho využívá, kdo hraje na dvě strany. Zkrátka nic zde není v žádném případě černobílé.

girdi
02.10.2016

Chvilku jsem se sžívala se světem i postavami, ale nakonec všechno zapadlo, tam kam mělo. Musím upřímně říct, že jsem nadšená, a to i přestože mě kniha nestrhla tak, že bych ji nepustila z ruky. Navíc různá vedlější témata jsou tak současná a palčivá, a tak dobře zpracované až z toho mrazí. Ještěže mě čekají další díly. Už se na ně třesu a snad si je budu dávkovat a prokládat jinou četbou, abych si to víc vychutnala (a hlavně mi tohle báječné čtení vydrželo o kousek déle). :-)

Knihomlok2015
06.09.2016

Tak právě kvůli téhle knize budu muset přehodnotit svůj vztah k českým (a slovenským) spisovatelům. I přes velikost mé knihovny se jim tam zatím moc místa nedostává a ani poměr CZ versus SVĚT to Češi zrovna nevyhrávaj. (1 : 35?) Ale to hodlám v brzké době změnit, alespoň druhým dílem, tohohle velmi povedeného příběhu. Mě osobně to zatím dost baví a jsem hodně zvědavá, jak to bude dál.

Nelmal
23.08.2016

Opravdu je to 1. díl? Nečtu/neposlouchám asi tak 7 knihu z 25? Neorientuji se, je to nepřehledné. Skoro se mi chce citovat : "To muselo dát práci! A přitom taková blbost..." Hm, škoda, že to autorka neudělala trošku přístupnější. Tohle hit asi nebude, ale nepochybuji, že mnozí fanoušci sci-fi budou spokojeni.

bosorka
07.06.2016

Do Jantarových očí se musí člověk trochu včíst, zprvu to nejde snadno, je potřeba si osahat ten nový svět, který Vilma Kadlečková stvořila a který je parádně propracovaný. Ve skutečnosti jsem začala Jantarové oči nejdříve poslouchat, což se neukázalo jako ta nejlepší volba, právě i kvůli tomu pozvolnému rozjezdu plnému výrazů, které člověk musel rozklíčovat. Proto jsem si pořídila knížku a začetla se. A za chvíli byla lapená. Je to skvělé, nahazuje mi světové klasické autory sci-fi. K tomu výborně zpracované charaktery (a nevadí mi, že Lucas je až superhrdina, mě si naprosto získal) a vztahy (např. Lucas x jeho otec). Je to první kniha, takže rozjezd, ale pro mě každopádně nutnost brzy začít číst (nebo možná, když už vím a znám, i poslouchat) další díl. Napínavé, zajímavé, chytré. Líbilo velmi!

Jana_B
07.03.2016

Sága Mycelium je široko daleko to nejlepší, co jsem kdy četla. Výborný jazyk, výborná dramatičnost děje, přestože sci-fi, objevují se současná témata tak syrově popsaná, až z toho mrazí. Prakticky v jednom zátahu jsem přečetla všechny čtyři díly a děsím se toho, že paní Kadlečková posunula laťku setsakramentsky vysoko. Co budu číst?! Tady už nepomůže ani sáhnout po osvědčeném Pratchettovi... Těším se na Hlasy a hvězdy a autorce děkuji! Klobouk dolů!

aginecka
06.03.2016

Přečtené 2/5. Barvitě vykreslený svět, zajímavé plnohodnotné postavy, krásná grafika, ale nesedí mi autorčino dávkování.
Mám ráda nedovyřčené konce, mám ráda pomalejší tempo, které nabízí prostor pro atmosféru a výlety do nitra postav. Ale ráda nemám natahování, nadbytečné opakování a především "efektní" utínání děje téměř uprostřed věty.
Nicméně oceňuji nápad i propracovanost v rámci malé české kotliny.

best.turok
14.02.2016

Kniha je pro mě zklamání, jedním slovem nuda. Již jednou jsem knihu odložil po první kapitole. Určitě si další díly nekoupím. Když jsem myslel, že se děj rozjíždí tak se zase zastavil. Příliš popisné, celou knihu bych vměstnal na třetinu a rázem by to nebyla pentalogie:)

RyxiraAmyGinger
11.01.2016

Tohle se mi hodně líbilo. Zpočátku jsem tomu vůbec nerozuměla a přišlo mi to dost složité, ale ani to mě neodradilo. Vlastně jsem tou knihou docela nadšená, takže jsem se celou dobu třásla, aby mi někdo v knihovně nevyfouknul pokračování před nosem. Naštěstí se ale tak nestalo. Takže mám na stole další tři pokračování, a upřímně řečeno, celkem se nemůžu dočkat :).

Radek72
13.11.2015

Nevím, nějak mě to nechytlo..příjde mi to víc jako dívčí román než sci-fi - trochu moc pitvání se ve věcech, co by se v románu asi spíše jen zlehka zmínilo. Oceňuji nápad ohledně Össeanů..ta kombimace řádové hirearchie říznutá narkotickýma houbama mi připadala trochu vymakané mraveniště...ale to je tak asi vše. Stěží jsem dočetl další díl (Led pod kůží)..do třetího bych se asi pustil leda ve velké krizi.

cie
13.10.2015

Zatím mám z této knihy rozporuplné pocity, protože se jedná o pečlivě a celkem originálně vypracovaný svět, pro mě ze začátku i trochu zmatený než jsem se zorientovala, do postav se ale lehce v žijete, protože jsou skvěle popsány jejich pocity a myšlenky, možná bohužel trochu na úkor chudšího děje, ale přesto jsem knížku nemohla jen tak odložit a k tomu ještě zcela otevřený konec...no po dalším díle určitě sáhnu a uvidíme ;-)

Arrizabalaga
29.08.2015

Hodně zajímavé a propracované postavy (obzvlášť Pinky!), slibný námět i zápletka. Střídmé dávkování informací o Össe vůbec není na škodu, jediný problém je, že s budoucí Zemí je to skoro stejné. Máme třeba Radu a jejího šéfa, kteří se snaží udržet si pozici nebo mocné medianty a zákon o informacích, aniž by to bylo zasazeno do konkrétnějších souvislostí s nějakým systémem na Zemi a globálnější aspekty příběhu jsou tak trochu na vodě.

Jadavin
12.08.2015

První díl série chytne čtenáře už od samého počátku. Velice čtivé, chytře napsané, propracované a hlavně uvěřitelné - tedy co se týká postav samotných a jejich jednání. 30 let čtu sci-fi literaturu, ale ságu Mycelium řadím k opravdovým šperkům.

Tamten
11.08.2015

Rozhodně zajímavý svět, principy, postavy atp. Ale tato všechna pozitiva jsou na úkor děje, kterého je relativně málo. A přitom když už se nějaký objeví, tak bývá napínaví a čtivý. Nicméně je to jen jedna kniha ze série, nijak neukončená, takže uvidíme dále.

Nifredil
27.06.2015

Fantazie, prostě fantazie. Má to v sobě něco z Enderovy hry, něco z Nadace i z Duny, inspirace zjevná, ale přitom je to své a nic to neztrácí. Pokud máte rádi sci-fi podobného ražení jako tyhle zmiňované je tohle prostě povinná četba. Promyšlená stavba příběhu, promyšlené motivy, povahy i jednáno postav, dokonale vymyšlený systém vztahů politických i náboženských mezi planetami, taky houby... jo a zmiňovala jsem, že je to i nádherně napsané? Tak je. Paní Kadlečková to navíc umí i s češtinou, dokonce jsem se přistihla, že jsme hrdá na českou spisovatelku, co napsala takovou knihu.

tlllk
10.06.2015

v tejto oblasti vymyslieť niečo nové si podľa mňa zaslúži 5 hviezd, škoda že ďalšie časti nie sú ešte v audio podobe, čakať na druhý diel nevydržím, takže hurá do knižnice.