My děti ze stanice ZOO

My děti ze stanice ZOO https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/550/mid_my-deti-ze-stanice-zoo-gZX-550.jpg 5 8143 1093

My děti ze stanice ZOO série

Na základě zpovědi zachycené na magnetofonových páscích zpracovali Kai Hermann a Horst Rieck autentický životní příběh německé narkomanky Christiany F. Dnes již dospělá Christiane F. se poprvé ve svých dvanácti letech setkala v evangelickém centru pro mládež s hašišem, ve třinácti na diskotéce s heroinem. Brzo se stala na drogách závislou, přes den chodila do školy a odpoledne si spolu se svými přáteli-narkomany vydělávala na stanici ZOO peníze na drogu prostitucí. Její matka skoro dva roky netušila nic o dvojím životě své dcery. Christiane F. vypráví s obdivuhodnou snahou o přesnost a odzbrojující otevřeností o osudech dětí, o kterých se veřejnost dozvídá až z titulků novin, jež oznamují jejich smrt. Příběh Christiany F. se denně opakuje kdekoli na světě.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Oldag

Wir Kinder vom Bahnhof ZOO , 1978

Arry
06.02.2014 5 z 5

Dlouho jsem se této knížce vyhýbal, ale přečtení nelituji. Výborně nastíněná problematická situace soudobé společnosti, kdy děti mají snadný přístup ke drogám a to, jestli z nich vyrostou obyčejní lidé, nebo narkomani, záleží často na náhodě. Kniha také popisuje, jak jsou drogy v dnešní době lehce k sehnání a mladí lidé experimentují v čím dál útlejším věku. Pokud jste rodiči, dejte dětem tuto knihu přečíst, než se rozhodnou zkoušet na vlastní pěst.

Manyna
05.02.2014 5 z 5

Každý svého štěstí strůjce...mladá holčička chtěla zapadnout, tak zkoušela brát drogy a špatně dopadla. Kniha se mi "líbila", zafungovala jako dobrý ostrašující případ toho, jak nechci jednou dopadnout.

-markéta-
05.02.2014 5 z 5

Lepší knihu jsem nikdy nečetla. Ze začátku jsem ji vůbec nechtěla číst, protože to byla povinná četba, ale nakonec jsem strašně ráda, že jsem se do ní pustila. Nikdy bych neřekla, jak může být tato kniha poučná. Spisovatelka popsala dívčí problematický život tak dokonale, že jsem na konci litovala toho, že je ta kniha tak krátká. Jen by mě zajímalo jak to s ní a s jejími plány nakonec dopadlo. Určitě všem doporučuji přečíst!

ladypink
28.01.2014 4 z 5

Čtivá kniha o příběhu narkomance. Až neuvěřitelné, co se tak mladým dětem může stát. Setkala jsem se ale i s lidmi, který Christianu obdivovali a toužili být jako ona.

AlH3
03.01.2014 5 z 5

Velice dobře a rychle čtitelná. nenáročná. obsahově nedocenitelná.
Knižka, kterou nám měli zařadit do povinné četby už na základní škole.
Rozhodně se k ní budu ráda vracet.

Sharkess
28.12.2013

Kniha je odstrašující případ pro všechny, kteří by chtěli vyzkoušet jakoukoli drogu. Doporučuji dát přečíst všem dospívajícím. Určitě je odradí. V této problematice ukazuje na životy mladistvých pod vlivem drog. Příběh je ze života.

Film jsem shlédla, ale přišlo mi, že v něm chybí některé věci... Které jsou napsané v knížce...

katallinka
21.12.2013 5 z 5

Úžasná kniha, kterou by si měl přečíst každý, jako prevenci proti drogám. Kniha je děsivá díky tomu, že děj se skutečně stal a člověk si při tom říká to není možné. Christianě bylo teprve 13 (byla dítě) a přesto se ji týkaly drogy, absťáky a dokonce prostituce. Autorce se velmi povedly kapitoly psané kurzívou z rozhovorů s Christianinou matkou. Knihu jsem prostě přečetla jedním dechem a můžu ji každému doporučit.

Tess.96
16.12.2013 5 z 5

Knihu jsem měla jako povinnou četbu, takže jsem musela přerušit čtení aktuální knihy a myslím si, že to nebyla chyba. Rozsáhlý příběh o světě drog a o tom jak drogy zabíjejí. Když jsem četla tenhle příběh měla jsem občas takovou chuť vyzkoušet jednu z drog konec knihy mě ale přesvědčil, že si s tím nemám zahrávat. Christianino vyprávění je úžasné a popisné. Obdivuji její odvahu pustit se do drog ale já sama bych na to odvahu neměla. Kniha se mi moc líbila.

cambra
26.11.2013 5 z 5

Vzhledem k tomu, že se jedná o autentický životní příběh, nemá smysl hodnotit děj, podání - i když proti tomu nejsou výhrady. Příběh rozhodně na někoho působí smutně, ale pro mě osobně to je jen skutečné podání toho, co se kolem nás každý den děje a lidi tuhle skutečnost ani nevnímají, pokud se jich to přímo netýká. Říkám si, jestli by přečtení této knihy, odradilo moje dítě od drog, prostituce,atd. ... a v tuto chvíli doufám, že ano. Je těžké člověku vnucovat a říkat co je špatně a co ne, hodně lidí si musí na dno narazit a tahle kniha vypovídá jen o tom dně a balancováním na něm.
Rozhodně nabádá všechny k tomu, že člověk by měl mít svůj smysl života, měl by umět trávit svůj volný čas rozumně, měl by si najít v životě něco, co ho požene dál. Aby neskončil se smyslem, kde sehnat peníze na drogu.
Ale co si budeme nalhávat, jsou i lidé, kteří ten smysl mají a přesto jim je droga blíž. Tohle už je rozhodnutí každého. Někdy ani "dokonalá" výchova nepomůže.
Co se týče zfilmované verze, je to jen zlomek toho, co obsahuje knížka. Doporučuji přečíst :)

hobelka
22.11.2013 5 z 5

Je smutné, co si někdo musel prožít, aby tahle kniha mohla vzniknout. Líbí se mi forma, kterou je kniha napsána - dodává tomu autentičnost a spád.

peterkovasona
16.11.2013 5 z 5

Nejlepší kniha s drogovou tématikou, kterou jsem kdy četla. Úplně mě vtáhla do děje a nepustila dokud jsem to nedočetla. Mohu jedině doporučit :)

pajkahej
31.10.2013 1 z 5

Přes veškerou snahou jsem se s autorkou nemohla ztotožnit. Pořád jsem si musela opakovat, že nemůže za to, v jaké je situaci, a že její chování je ovlivněné drogami, ale i přesto jsem k ní nenašla cestu a až do konce mi byla velmi nesympatická.
Jinak je kniha celkem čtivá a určitě poučná.

bivkova
27.10.2013 5 z 5

Poprvé jsem ji četla ve 14, pak jsem si to zopakovala v 19 a klidně bych si jí přečetla znovu v 26 letech. Filmové zpracování je taky velmi podařené...

playada
19.10.2013 5 z 5

Společnost si vytváří závisláky a pak vynakládá nemalé prostředky na jejich odvykání. Nebylo by efektivnější zaměřit se na prevenci?

Knihomolka Rů
14.10.2013 5 z 5

Tahle kniha je velmi poučná a myslím že by si to měl přečíst každý dospívající, aby se seznámil s rizikem drog a tím, co si způsobí, když jednou začne a dostane se do onoho 'bludného kruhu'. Rozhodně to jednou dám přečíst svým dětem. Pro mě to byl vážně silný zážitek. Skvělá kniha.

Rousse
12.10.2013 5 z 5

Kultovní kniha, kterou by měli číst povinně všichni žáci 8. a 9. třídy ZŠ.

sfaticata
10.10.2013 5 z 5

Tohle dám přečíst své dceři, aby si to případně rozmyslela. Moc se mi to líbilo.

Adéla K
05.10.2013

Četla jsem ji už dávno, ač jsem po jejím přečtení měla obrovskou depresi, zhltala jsem ji asi za 2 dny.

Radůz
02.10.2013 5 z 5

Tahle kniha patří mezi mé oblíbené. Je to odstrašující a ukáže vám jak hluboko kvůli drogám může člověk klesnout. Ještě dlouho po přečtení vám bude ležet v hlavě. Tuhle knížku by si měl přečíst každý, kdo koketuje s myšlenkou, že zkusí drogy. Myslím, že by si to pak rychle rozmyslel.

eraserhead
27.09.2013 5 z 5

Když jsem knihu četl poprvé, bylo mi nějakých 14-15 let a samozřejmě mě příběh mladičké heroinové prostitutky rozsekával, třeba tím, že se odehrával jen pár měsíců před mým narozením, nebo tím, že jsem při čtení na učilišti sledoval své spolužačky a snažil se nějak srovnat je s tím, co jsem četl (a to už jsem měl nějaké ty sexuálně-sportovní úkony za sebou). V tomhle věku, v tehdejší době (první půlka devadesátých let) prostě masakrální otřesný zážitek, který dokáže zprostředkovat jen četba ve spojení s vlastní představivostí. Vždycky se mi líbil ten jednoduchý styl psaní (který nedávno má žena označila za podřadný a podbízivý), stejně prostý a "odcizený" jako samotný příběh a jeho hlavní hrdinové. Dnes, respektive včera, kdy jsem knihu (asi již popáté) zhltl na jeden zátah během jediného dne, mě šokovala opět. Tentokrát ale trošku něčím jiným. Protože je fakt, že podobné příběhy už dneska asi nemají tu sílu, tvrdé drogy bere kde kdo, už tak nějak prosákly do "všedního života" a i když na své nebezpečnosti a zhoubnosti neztratili ani miligram, už je to prostě tak nějak nedilná součást lidského života. Tentokrát mě naprosto rozsekal začátek knihy, grandiozně popisující naprosté civilizační odlidštění života na sídlišti, kde se vůbec nic nesmí, všechno je špatně a veškerá lidská/dětská aktivita je okamžitě zašlapávána do prachu a bláta posledních betonem nezalitých plácků. Ještě občas u nás převládá povědomí, že podobná sídliště jsou výdobytkem reálného socialismu. Omyl, pánové a dámy, tohle je výdobytkem civilizace jako takové a jak se ukazuje (a kromě této knihy to dobře ukazuje např. skvělá povídka Cliva Barkera \"Zapovězené\"), na západě to byl stejný problém jako tady. K tomu ještě parádní vyjádření několika psychologů a pod. v knize, které jsou na knize nejlepší, lepší než samotný příběh Christiane, odhalující toto odcizení a nechutnost moderního lidského života v plné kráse, které výborně završuje vyjádření jednoho z nich, že není překvapující, že tolik lidí bere drogy, aby z toho nějak unikli, ale to, že to nedělá mnohem více lidí. Pobavil mě ještě jeden fakt. Ta kniha se čte strašně lehce, rychle a jedním dechem, jenže na rozdíl od současných knih, o nichž se tvrdí to samé (a je to předkládáno jako jejich přednost), takhle má nějaký obsah a něco ve vás zanechá.