Muž, který sázel stromy

Muž, který sázel stromy https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36765/bmid_muz-ktery-sazel-stromy-M58-36765.jpg 5 3818 678

Povídka prostoupená fascinací prostým člověkem a jeho dokonalým splynutím s přírodou. Obraz provensálského pastýře je oslavou neokázalé vytrvalé činnosti, která si nedělá nárok na odměnu, a přece se svým výsledkem blíží aktu stvoření. Jean Giono vzbudil touto povídkou zájem o zalesňovací program. Stala se pro ochránce přírody inspirací k zalesňování celých oblastí.... celý text

Literatura světová Novely Duchovní literatura
Vydáno: , Vyšehrad

L’homme qui plantait des arbres , 1953

kalache
18.07.2011

Taky sázím stromy a tiše závidím.Jít jen tak a hůlkou udělat dolík ,vhodit žalud,zahrnout a hotovo..Takhle to nejde.O stromek je třeba pečovat,zvláště v tak pusté krajině.A ovce,ty nenechavé mlsné huby.Na ty platí jedině plot.Krásný příběh,ale z říše utopie.Kdo žije se zemí,ví.

st.me
19.06.2011 4 z 5

Krásný příběh na jehož konci se snad každý musí zamyslet...

immortal-party
15.06.2011 5 z 5

Klasika, kterou by si měl přečíst KAŽDÝ.

evickakyticka
30.05.2011 5 z 5

Krásné splynutí člověka s přírodou!!

Proto jsem vzala knihu, na vodítko psa a přes kopec do blízkého lesíka, kde rostou duby, buky i břízy. Sedla jsem si pod stromy a knížečku si náležitě vychutnala.

Všem doporučuji číst ve stínu stromů, mých největších oblíbenců planety.

Slečna L.
12.04.2011 5 z 5

bohužel krátká knížečka, avšak silná příběhem a osobností hlavního hrdiny! dodá sílu v těžkých životních chvílích.

Blazitek
09.03.2011 5 z 5

Nádherná knížka o snu..a lásce k životu..

tee
08.02.2011 5 z 5

malá, krátká a roztomilá knížka, přečtená na jeden nádech

Alma-Nacida
19.01.2011 5 z 5

Půvabná knížka o pár stránkách, ale silná účinkem.

WEIL
13.01.2011 3 z 5

Příběh je to krásný, pohádkový, ale současně i ta hlavní postava v mnoha lidech vyvolá aspoň trochu touhy i k následování takového činu.
Vybavuji si jednoho muže, co na Slovensku stavěl v osmdesátých letech Hrad. Začal ho stavit když šel do penze, a nevěděl co dělat, a navláčel na jedno místo postupně neuvěřitelné množství kamenů a začal stavět zeď, pak místnost, až z toho vznikl hrad, a když mu bylo přes 80. let, tak o něm natočili dokument, ve kterém vypravoval jak stavil. A taky, že už nemá sílu, motivaci, že je už starý a tak se už jen kouká dokraje.
Velice mě to zaujalo, jak člověk nakládá s energií, pak jí pozbývá a kruh lidského života se uzavírá.
A to stavil za komunistů, žil přírodně a dokázal na jednoho drobného muže takové veledílo!
Žil jak správný člověk, tak mi to přišlo. Smutné i trpce o lidském osudu.
A ten se jednoho dne naplní právě tak u každého z nás.

Boboking
05.01.2011 5 z 5

Skutečně v dějinách literatury bych těžko hledal lepší příběh, než tento. Jsem rád, že ho vlastní, a čtu ho i několikrát do roka. Nic nedokáže člověka naplnit štěstím, klidem a vírou v dobro v člověku, než tento kratičký příběh velkého francouzského autora, na kterého se ale u nás nějak pozapomělo.

nightlybird
17.12.2010 5 z 5

"Mají-li se v povaze člověka projevit skutečně výjimečné vlastnosti, musíme mít štěstí dlouhá léta pozorovat, co ten člověk dělá. Není-li v jeho práci ani stopa po sobectví, je-li myšlenka, řídící jeho činnost, bezpříkladně ušlechtilá a je naprosto jasné, že nejen nehledal nikde odměnu, ale dokonce i zanechal ve světě i viditelné stopy, ocitáme se - před člověkem výjimečného charakteru." (Jean Giono)
V našich krajích, želbohu, jev zcela výjimečný, neřku-li zcela neznámý!

Posi
12.11.2010 4 z 5

Tak jsem poučen. Tak malá a tolik toho umí probudit v člověku. Krásná.

Brambu
30.11.-0001 5 z 5

Škoda jen, že tato "knížečka" není delší a obsáhlejší. Jinak naprosto krásný a poučný zážitek!

Petrvs
30.11.-0001 5 z 5

"Alpy, ty tě ohromí, ale tohle, Karle, to tě dojme".
Tahle krásná knížečka dokáže obojí.
A mimochodem, "Muž, který sázel stromy" je jeden z nejkrásnějších animovaných filmů, co znám. Vřele doporučuji pojíst knihu i film, vaše duše si pochutná.

kristyy
30.11.-0001 4 z 5

Překrásná knížka s dokonalou ilustrací :-)

Domča
30.11.-0001 5 z 5

,,Muž, který sázel naději a vypěstoval štěstí" je výstižnější. Kniha, která přinutí člověka o jejím obsahu přemýšlet a závěr, ke kterému dojdeme, je ohromující a zároveň děsivý.

xxxMaryxxx
30.11.-0001 5 z 5

ohromná knížka a hlavně ohromný byl člověk o kterém Giono píše, protože ta knížka je napsaná podle skutečnosti!

Márinka
30.11.-0001 5 z 5

Člověk se nerad nechává poučovat. Tato útlá knížka to dokáže skvěle, nenásilně ...

stromy francouzská literatura budoucnost lesy poselství

Jean Giono
francouzská, 1895 - 1970
1998  91%Muž, který sázel stromy
1995  90%Hlasy země
1934  91%Člověk z hor
1936  91%Kéž tonu v radosti
1994  73%Silné duše

Kniha Muž, který sázel stromy je v

Přečtených5 608x
Čtenářské výzvě1 103x