Zamilovaný muž

Karl Ove Knausgard se vrací ve vzpomínkách do doby, kdy ze dne na den opustil manželku i rodné Norsko, zamířil do Stockholmu a spřátelil se s jiným exulantem, intelektuálem a boxerem Geirem. A potkal Lindu, do níž se bláznivě a hluboce zamiloval, usadil se, stal se otcem. Minulost – stejně jako četné úvahové odbočky – funguje jako únik od současnosti, protkané peripetiemi života se třemi dětmi, prázdninovými výlety, narozeninovými oslavami, rodinnou každodenností života ve městě, pulzující, frustrující, naplňující. Leitmotivem druhé části autobiografického románu Můj boj je láska – ovšem v knausgardovském pojetí. I láska, stejně jako život, totiž znamená boj. Brilantní dílo důrazně plní slib, kterému nikdo nevěřil: že se čtenář i po několika stech stranách bude dožadovat pokračování....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/311245/muj-boj-2-zamilovany-muz-1NX-311245.jpg 4.458

Můj boj / Môj boj 2.

Vydáno, Odeon

Min Kamp 2, 2009

Kniha Zamilovaný muž

Vallora
15.01.2020

Některé části mě naprosto pohltily a do jiných jsem se musela nutit.

freejazz
01.01.2020

veľmi sa mi do toho nechcelo, ale keď som tie knihy videl vyrovnané v polici v knižnici, neodolal som. a dobre som urobil. dielo vyznelo lepšie, než prvá časť, Karl Ove je tu viac ľudský a nemá taký odstup, ako v prvej časti - asi to bude zvolenou témou.
je teda jasné, že po Novom roku pôjdem do knižnice a vymením dvojku za trojku. už teraz som zvedavý.

DeepSea21
30.12.2019

Nebavilo mě to tak jako první díl,přesto ale budu pokračovat dál,něco na tom je.

štigina
04.07.2019

Po prvním dílu jsem sice věděla, co mám očekávat, ale přesto jsem byla uchvácená od začátku do konce. Nemám ráda klišé typu "buďto ji milujete nebo zavrhujete", ale u této série to podle mě platí do puntíku.

JP
11.05.2019

Tok emocí, vzpomínek, momentů. Tok času. A přechod mezi nimi je tak nepatrný... žádné kapitoly, čísla. Je to Svět sám pro sebe. Chuť večeře jako emoce vůči milované osobě - unáší vás to jako noční vlny. Číst Knausgardova 'Zamilovaného muže', dvojku jeho autobiografické hexalogie, bylo jako když Andy ve Vykoupení z věznice Shawshank vyškrabával díru do zdi a drť a hlínu pak roky vynášel po troškách v kalhotech, kde je drobil na dvůr. Myslel jsem, že když jsem četl úctyhodně dlouhý první díl, že mi to trvalo, ale prokousat se dvojkou (thick 560 pgs), to byl teprve běh na dlouhou trať a opět moje vina - napojit se nebyl nejmenší problém, ale přišlo mi, že přečtu stránku a půl a připadá mi to jako kdybych četl deset... Je to tak trochu frustrující, vědět, že čtete něco, na co se je snadný okamžitě napojit, baví vás, ale že se to vleče (vzhledem k tomu, že mám další dva díly a brzo vyjde pátý, rád bych s tímhle trochu popojel). Po smrti otce v jedničce se Karl soustředil na jeho život ve Švédsku a později opět zpátky v Norsku, s manželkou Lindou, s děckama, psaní, kterému vždy stojí něco v cestě, což je asi jediný, co dokáže Karla nasrat, když se mu nedostává prostor ke psaní... dále porod, že Švédi jsou prakticky Němci severu (to je taky porod... ale tenhle dojem z nich už mi řekli i Islanďani), všechny ty tragédie a emoce prožíváte, jako kdybyste byli přímo u toho, díky vnímavosti s jakou autor píše a to mu v jeho práci pomáhá tvořit styl, který chytí a pomalu na sebe nabaluje vše ostatní a tvoří mozaiku jeho života, v podstatě totéž, co první díl, jen "příběhově", tématicky odlišný. Ve svém smyslu jsem už četl hodně knih a řekl bych, že Knausgard se v mých očích dost blíží tomu, co zažívám jen u Kafky, silný vnitřní monolog z duše. A další věc, kterou s Karlem Ovem sdílím: oba jsme půl roku žili na Islandu. V momentech je to pětihvězdičková záležitost, ale jako celek bych řekl to má spoustu mdlejších pasáží, které působí i navzdory tomu, že mám pro autora respekt, tak trochu jako výplň. Konec (150 pgs) jsem dorazil rekordně rychle, protože mi týden nešel internet a tak jsem si spočítal, že ta kniha, se kterou se plácám měsíce... a pokaždý ji odložím, je najednou za dva dny hotová. 85%

martina.riz
20.01.2019

Mé nadšení také stále trvá. Pokračuji dál...

LadyAnn
07.12.2018

Mé nadšení trvá, protože série si nadále udržuje vysoko nastavenou laťku a kvalitu.
Ve druhé části Mého boje se autor zaměřuje hlavně na popis vztahu se svou ženou a (vlastně všedního) života jejich - stále se rozrůstající - rodiny. Hlavní protagonisté jsou poměrně komplikované osobnosti a možná i vzhledem k faktu, že se jedná o skutečné osoby, je vyprávění maximálně autentické a věrohodné. S přibývajícími stránkami je mi Karl Ove čím dál bližší.
Spíše než čtení mi čas strávený s knížkou připomíná setkání s nejlepším přítelem, který ke mně celou noc promlouvá se skleničkou v ruce. Výjimečné.

LucušN.
31.08.2018

Autor razí heslo, že kniha snese všechno :). Je upřimný až za hrob. Chvílemi jsem se v knize ztrácela, ale i tak se mi líbila.