Mrtvá zóna

Mrtvá zóna https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29676/mid_mrtva-zona-Lgj-29676.PNG 4 1621 1621

Když v roce 1979 vydal Stephen King román Mrtvá zóna, měl už na svém kontě několik dnes kultovních knih, které mu vysloužily přezdívku „král hororů". Příběh románu se odvíjí na pozadí skutečných historických událostí ve Spojených státech v sedmdesátých letech a od jeho běžné hororové tvorby se poněkud odlišuje. Obsahuje méně nadpřirozena a šokující brutality, a o to víc se soustředí na psychologickou stránku. Hlavní hrdina, John Smith, se jako malé dítě při bruslení ošklivě praštil do hlavy. Na záblesk jasnovidectví, který se u něj v té chvíli projevil, sice zapomene, ale tato schopnost se znovu přihlásí o mnoho let později. Román Mrtvá zóna považují Kingovi fanoušci za absolutní špičku v jeho tvorbě.... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Dead Zone , 1979

Christo
01.11.2013 5 z 5

Předchůdce Dallasu 63 nebo spíše jeho mladší bratr. Příliš mnoho velmi podobných znaků.
POZOR SPOILER: Sympatický středoškolský učitel, kolegyně- láska, jeho žák, myšlenka cestování v čase, "co by kdyby", prezident USA, atentát....atd.
Velmi podobné, ale stejně vynikající.

Cahová Barbora
22.10.2013 5 z 5

Je to prostě KING!!!

Syttah
22.10.2013 4 z 5

Skvělá kniha...Člověk se do hlavního hrdiny snadno vžije. Zajímavě napsaný konec knihy určitě nezklame...

fellaZ
16.10.2013 5 z 5

Rozhodně jedna z mých nejoblíbenějších i když jsem se u ní moc nebál.

servus
29.09.2013 5 z 5

Jedna z prvních Kingových knih,které jsem četla. Po "To" a "Osvícení" ji považuji za třetí nejlepší.

KKK
29.09.2013 4 z 5

Docela mě unavovalo to politické pozadí i když vím,že tam patří.Jinak dobrá.

hromis666
23.09.2013 4 z 5

Kniha me bavila, ale mi prisla prehnane politicko-amerikanska. Zapletka bavila az do konce, i kdyz mezi nejoblibenejsi kingovky u me nepatri

lucifuk
17.08.2013 5 z 5

King je proste kráľ. Strhujúci román. Niekto tu písal, že ten koniec je uponáhľaný alebo odfláknutý....kdeže!!! Koniec je na celej knihe úplne najlepší.

Neobee
05.08.2013 5 z 5

Výborný příběh. Je to snad ta nejlepší Kingova kniha. Vřele doporučuji k přečtení...

evickakyticka
12.07.2013 4 z 5

Z počátku knihy jsem se trochu lekla toho, že se děj bude točit kolem "pánbíčkaření". To by mě jistě nepotěšilo! Ale nakonec to byl příběh bez potoků krve nebo nějakého velkého nadpřirozena. Všechno se četlo a věřilo velmi lehce. A dokonce jsem na předposlední stránce ucítila i trošičku mrazení v zádech. Kdo četl, snad ví kde.

Thanyss
18.06.2013 4 z 5

Mrtvá zóna patřila k prvním kingovkám, které jsem přečetla a příběh člověka, který při doteku s člověkem, může nahlédnout do budoucnosti mi naháněla husí kůži. Do smrti si asi budu pamatovat myšlenku: pokud byste se mohli vrátit v čase ještě před 2. světovou válku, zabili byste Hitlera?

Lamička
01.06.2013 4 z 5

I když tato kniha ani zdaleka nedosahuje kvalit jiných děl S. Kinga, musím říct, že se mi líbila. Přesto, že se kniha velice liší od ostatních typických Kingovek, je svým způsobem stejně hororová jako ty ostatní, jen trošku jinak. Ze začátku mě kniha docela zklamala, ale o to víc mě překvapil celý závěr příběhu! Mám ráda příběhy s neočekávanými konci, kdy člověk sedí doslova s otevřenou pusou a hltá jedno slovo za druhý, a tohle byl přesně jeden z nich.

Irika
04.04.2013 4 z 5

Celou dobu čtení jsem zamýšlela ohodnocení 3***, ale konec téhle knížky je opravdu povedený, i když smutný, ale za ten závěr přidávám čtvrtou hvězdičku. Čtení je to příjemné, místy dost napínavé, ale místy mi to přišlo zbytečně rozvláčné. Žádná velká apokalypsa se v tomto románu nekoná, jedná se spíš o příběh jednoho hlavního hrdiny a pár lidí kolem něj, je to dost o jeho pocitech, psychologii, rozhodování, jak se svým "darem" naložit.
K této knížce se asi vracet nebudu, ale za přečtení stojí a určitě nelituju, že jsem po ní sáhla.

Evelin
28.02.2013 4 z 5

O tomto spisovateli jsem četla mnoho, slyšela jsem na něj samou chválu, ale po přečtení této knihy, od něj první knihy, jsem byla trošku zklamaná. Čekala jsem více, zhodnotila bych ji jako průměrnou četbu, která nezklame ani nepotěší.

dangerita
20.02.2013 4 z 5

Ač jsem od knihy čekala trochu něco jiného, určitě nejsem zklamaná. Pro mě byl děj velmi čtivý a psychologie postav propracovaná (sic jsem doufala, že by se u hlavní postavy Johnnyho mohl autor rozepsat více). A závěr knihy? Ten jsem doslova zhltla. Je to subjektivní, ale já osobně nemám pocit, že by byl odbytý. Pro mě byl svižný bez zbytečných kudrlinek s jasným sdělením a zbytek si tam každý najde sám.

Při čtení jsem nedokázala vyhnat z hlavy mrazivé myšlenky, jak složité to musí lidé po probuzení z dlouhotrvajícího kómatu mít a kolik věcí vlastně ani nedokážeme domyslet. Bezmoc, neustálé otázky co by, kdyby... Aby člověk začal znovu žít a neuvázl ve svých vzpomínkách, musí mít opravdu velkou vnitřní sílu.

Kačudovič
14.01.2013 5 z 5

Ohruh mých NEJ "Kingovek" se opět o něco rozšířil :-)

doktorking
12.01.2013 5 z 5

Jedno z nejlepších děl co kdy mistr napsal.Vynikající děj má i politický odkaz,JOHN SMITH je jednou z nejsmutnějších postav kterou King vymyslel,když jsem to tenkrát poprvé četl,všiml jsem si že mám další stejnou zálibu s KINGEM a to je muzika viz králové punkrocku RAMONES.

Met...
05.11.2012 2 z 5

Na mém pomyslném žebříčku Kingových knih řadím Mrtvou zóny spíš na spodní příčky... Budu jí muset dát ještě jednu šanci někdy... 5/10

MM_Master
19.10.2012 5 z 5

"...Taky se jí líbí jedna punkrocková kapela, Ramones - měl by sis je poslechnout, jsou boží."

Petrvs
01.10.2012 4 z 5

Mírně nadprůměrný King. Rozhodně kvalitní počtení, byť by ve svém rozsahu zasloužilo vyšší míru komplexity. Na druhou stranu jsou zde Kingovy tradičně skvělé postavy a oblíbený hnědokošilácký motiv. Koncovka, byť podle mnohých zde odbytá, je pro mě (na Kinga) mírně nadprůměrná, tj. nefrustrující.

Tedy mírné doporučení, rozhodně nervoucí žíly nadšením...