Moudrost vlků: Jak myslí, jak vnímají a pečují o sebe

Moudrost vlků: Jak myslí, jak vnímají a pečují o sebe https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366833/bmid_moudrost-vlku-jak-mysli-jak-vnimaji-LZQ-366833.jpg 5 304 99

Miluj svoji rodinu, starej se o ni, nikdy se nevzdávej a nikdy si nepřestávej hrát – to jsou zásady vlků. Vlci se empaticky starají o staré a zraněné příslušníky smečky, láskyplně vychovávají své potomky a mají schopnost při hře na všechno zapomenout. Přemýšlejí, sní, spřádají plány, inteligentně spolu komunikují – a jsou nám podobnější než jakákoli jiná živá bytost. Elli H. Radingerová, nejrespektovanější německá odbornice na život vlků, vypráví napínavé příběhy, které dokládají vlčí smysl pro hodnoty, jako jsou smysl pro rodinu, důvěru, trpělivost, pozornost, zpracování neúspěchů nebo smrti. Autorka nám představuje zásadní a mnohdy dosud neznámé poznatky o životě vlků a ukazuje: vlci by byli lepšími lidmi, než jsme my…... celý text

Literatura naučná Příroda, zvířata Přírodní vědy
Vydáno: , Mladá fronta

Die Weisheit der Wölfe , 2017

Godvind
12.02.2019 3 z 5

Vlky miluju a na tuto knihu jsem se velmi těšil. Takže jsem si sám trochu koledoval, aby mne zklamala.

Samotná vyprávění o vlcích, životě smečky a zážitcích s vlky spojenými jsou krásná a poutavá. Pokud tato zvířata máte rádi, už jen pro ně si knihu přečtěte.

Co mne na knize ale vadilo, byla urputná snaha autorky neustále na vlky aplikovat "člověčí" měřítka, myšlenky a pohledy. Někdy až absurdně.
Vysloveně jsem pak trpěl u pasáží "filozofického" přenosu vlčího chování na lidský svět. Ty nejenže jsou založeny na tisíckrát omýlaných klíšé, nabízejí povrchní rady a autorka je moc nepropracovala. Sama se v nich dokonce často usvědčuje, jak moc své rady ve skutečnosti vůbec nechápe a neaplikuje.

Shrnu-li to: Kdykoliv sáhnu po další knize o vlcích, ale paní Radingerové se v budoucnu možná raději vyhnu.

Anceroh
09.02.2019 5 z 5

Krásná kniha. Knihu jsem dostala, o vlky jsem se nijak zvlášť nezajímala, ale prostřednictvím této autorky mě hodně oslovili. Čtivé a poučné.

Aniday
08.02.2019 5 z 5

... je úžasným nahlédnutím do světa vlků... do jejich podstaty, nitra, vnímání a srdce ... měla by být zařazena do povinné četby, protože je napsána s velkým srdcem a poselstvím pro nás i ty po nás ...

Evca127
01.02.2019 3 z 5

Jako literatura nic moc, ale jako vyprávění o vlcích, které miluju, je to krásné. A je tam i dost moc pěkných fotek těch úžasných tvorů. Autorce lze jen závidět kuráž, s jakou změnila svůj život, a rozhodla se věnovat vlkům. Člověk by si občas přál to taky dokázat. Možná by mi víc vyhovovalo, kdyby srovnávání chování vlčích rodin s lidskou smečkou autorka nechala na čtenáři, bylo tam toho na můj vkus nějak moc. Vlci jsou úžasní a autorce děkuju, že jsem s nimi zase mohla chvilku pobýt na sněhových pláních v teple své postele.

Lucie341
22.01.2019 5 z 5

Nádherná kniha, díky ní jsem se dozvěděla, jak jsou vlci úžasní. Krásné a velmi zajímavé příběhy o vlcích. Autorka se spoustu let věnovala pozorování vlků.

simanski
18.01.2019 5 z 5

Zatím,to nej o vlcích co jsem četl.Celou věčnost jsem sháněl knihy od Kvasnici. Tuto knihu jsem měl v obchodě třikrát v ruce a nevím proč,nikdy jsem si ji nekoupil.Po přečtení dvou knih od Kvasnici jsem byl popravdě zklamán.Najednou mi tuto knihu koupil syn.Začal jsem číst a celá kniha mě pohltila.Těšil jsem se domů z práce až budu moct znovu a znovu číst vypravování autorčiných zážitků s vlky v Yellowstonském parku.

Vakalik
25.12.2018 2 z 5

Knihu jsem si chtěla přečíst hlavně proto, že mám velice ráda vlky a jednoho takového skoro vlka mám doma. I když československý vlčák má ze samotného vlka už je naprosté minimum vlastností, tak stálého některé z nich přibližují více vlkovi než psovi. Z knihy Jsem byla poměrně zklamaná. Nebavila mě a čekala jsem od toho asi něco jiného. Dočetla jsem ji spíš proto, že nenechávám nedočtené knihy.

genie
22.12.2018 5 z 5

Velmi pěkné vypravování o vlcích. Je znát, že k nim autorka chová jistou „posvátnou úctu“. Občas mě sice trochu iritovalo srovnávání a sledování paralely s životem lidí (včetně závěrečné agitky), ale způsob podání osobních zážitků a příběhů vlků mě prostě dostal …

Betti
22.12.2018 5 z 5

Úžasně sepsaná kniha se zajímavostmi, příběhy a fakty o vlcích. Dozvíte se tam o nich od jejich způsob života, společenské chování ve smečce, až po to, kde se s nimi můžeme setkat, a jak se při setkání chovat. Určitě vám to změní pohled na vlky, pokud jste je dosud vnímali jako ty zlé postavy v pohádce, kterých je třeba se obávat.

whack
17.12.2018 5 z 5

Človek pri čítaní tejto knihy nemôže uveriť, že ešte pomerne nedávno sa o vlkoch hovorilo ako o krvilačných beštiách, ktoré treba hubiť ako škodnú. Veda pozorujúca život zvierat ide veľmi rýchlo dopredu a môžeme vďačiť najmä odboru kognitívna etológia, ktorý sa zaoberá učením, pamäťou, myšlienkami, vnemami a emóciami zvierat, a vďaka ktorému ľudia stále menej ignorujú skutočnosť, že aj zvieratá sú cítiace bytosti. V knihe so skvelou záverečnou agitkou je krásne a dojemne popisované správanie sa vlčích rodín, aj keď popis lovu nie je taký veselý... „Príroda nie je kreslený film, aj keď by sme ju tak chceli vnímať. Smrť je vždy krvavá a strašná. Podľa mňa je však oveľa krutejší masový chov zvierat a ich transport.“ (autorka)

Andi
24.11.2018 4 z 5

Zajímavé, číst o vlcích je pro mě vždy zábava. Jsou to krásná zvířata. Dozvěděla jsem se o nich, díky této knize, i něco nového.

Dandy1
13.10.2018 4 z 5

Pěkná kniha o životě vlčí smečky. Přibližuje vlky lidem, aby se jich nebáli. Bohužel konec knihy mě zklamal. Nakonec se to zvrhllo v ekologickou agitku na ochranu vlků. Žijeme bez nich už tak dlouho, že soužití s lidmi v našich podmínkách je nemožné. I když jsou vlci krásná zvířata, nechci je mit za dveřmi. Tak jako nechci potkat medvěda nebo vzniklého psa.

Slůník
07.10.2018 3 z 5

Krásné fotografie a zajímavé dílčí příběhy z vlastního pozorování vlků.

Alex.Barunka
03.10.2018 4 z 5

"Jen hora žila dostatečně dlouho, aby dokázala věcně správně vyložit vlčí vytí."

Pokud hledáte knihu, která vám poskytne ty nejzákladnější poznatky a fakta o vlcích, tahle kniha to určitě nebude. Autorka se spíše snaží mnohé oblasti vlčího života aplikovat na náš život. Snaží se najít nějaký kompromis mezi vlky a lidmi. V neposlední řadě se snaží poukázat na to, jak stejní a zároveň rozdílní jsme. No a také vyvrací ty nejprofláklejší předsudky.

Nemyslím si, že bylo v některých situacích nutné tak vehementně vyjadřovat a podsouvat svůj názor, ale jindy byl autorčin pohled opravdu trefný. No a nakonec její historky a výlety za vlky, které utváří skvělou atmosféru, tvoří takzvané jádro celé knihy. Jen si to představte. Yellowstonský park, -20 stupňů, vy a vlci ..

Opatov
28.09.2018 5 z 5

Lide maji z vlku strach a opravnene. Vlci se ridi instinktem, staraji se o mladata i o starsi jedince. Smecka vlku ma svuj pevny rad, ktery neni dan majetkem. Ale bohuzel svuj boj s civilizaci prohravaji. Tezko muze nekdo ocekavat, ze vlk bude po vecerech cist pohadky oveckam na blizke farme. Krasna knizka a jeste hezci fotografie. Doporucuji!!!

machina
26.09.2018 5 z 5

Knihu jsem si vybrala, abych zjistila, co bych se mohla od vlků přiučit. A nebyla jsem zklamaná. Vlci neskuhrají, nemrmlají, nic si o sobě nemyslí a stejně tak naše rádoby nadřazenost je jim ukradená. Umí jít dál, i když se stane něco fatálního; nepřemýšlí o sebevraždě. Milují svou rodinu, neřeší rozdíly mezi pohlavími a váží si seniorů. Dokážu si představit, jak skvěle a "naživu" se autorka musí cítit, když vlky pozoruje. :)

Inkana
18.09.2018 5 z 5

Velmi omezuji knížky v tištené podobě, tak jsem si na čtečku zvykla, doma snižuji tištěné knížky jen na ty, které opravdu chci mít a ke kterým se vracím. A tahle knížka do mé knihovny bude patřit. Je třeba připomínat si, že žijeme v souladu s přírodou, bez ní tu nebudeme a je na nás a našem zájmu udržet ekosystémy vyvážené. Vlci jsou součástí života kolem nás a vyvolávají emoce. Přečtěte si jí, ať už stojíte na kterékoli straně. Ať prostě víte.

Měňavka
10.09.2018 5 z 5

O zvířatech se běžně říká, že nemají rozum, cit, inteligenci ani neprožívají žádné emoce. Jak je tedy možné, že vlk oplývá nezměrnou péčí o svou rodinu, pečuje dokonale o své mladé i staré členy své smečky?Čerpá ze zkušeností svých druhů, nechá se jimi vést a je schopný s nimi společně rozhodnout o řešení situace?Jak je možné, že vlk co ztratí svého partnera truchlí a někdy kvůli němu spáchá i sebevraždu? Jakto, že člen vlčí rodiny je schopen se pro ostatní obětovat životem?Jak si může vlk pamatovat odkud pochází a přesně trefí "domů", i když jsou to stovky kilometrů? Spousta lidí se vlků bojí, ale kdyby o nich věděli vše, co paní Radingerová, nemusel by se bát nikdo. V této knize jsou úžasné informace o životě těchto dokonalých zvířat. Je toho hodně, co bychom se od nich měli naučit a z čeho čerpat, aby byl život na zemi lepší.

rarášek
05.09.2018 5 z 5

,, Když se dnes někde nově objeví vlci, vyvolává to u mnoha mužů odmítnutí:,, Pryč s nimi!" -,, Není u nás místo!" Naproti tomu u žen to často vyvolává ochranitelské instinkty, soucit a především hlubokou touhu po posledním ještě divokém zvířeti naší doby."
Dokonalá kniha pro všechny milovníky vlků, plná příběhů, informací a nádherných fotek těchto tajemných tvorů. ☺️❤️❤️❤️❤️

GaleW
31.08.2018 4 z 5

Jen více takových knih, poznávejme přírodu v její opravdovosti a přestaňme se snažit ji měnit. Autorka dává pár skutečně užitečných rad do života a vlci jich nabízejí ještě mnohem více :-)

příroda etologie vlci zajímavosti o zvířatech

Elli H. Radinger
německá, 1951
2018  91%Moudrost vlků: Jak myslí, jak vnímají a pečují o sebe
2018  93%Moudrost starých psů
2019  83%Vlčí mluva pro pejskaře - O alfa samcích, dominanci a jiných populárních omylech
2022  93%Dar divočiny
2023  92%Do psího nebe

Kniha Moudrost vlků: Jak myslí, jak vnímají a pečují o sebe je v