Motýlek

Motýlek https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/33126/motylek-33126.jpg 5 1230 178

Francouz Henri Charrière strávil dvanáct let v trestanecké kolonii na Ďábelských ostrovech ve Francouzské Guayaně. Dvacet let po svém úspěšném útěku sedl a napsal o svém životě knihu. O obvinění z vraždy, kterou nespáchal, o odsouzení k doživotí, o deportaci do tropického pekla, kde se ocitl roku 1931, o dvou letech strávených na samotce, o příteli roztrhaném žraloky při pokusu o útěk, o sedmi dalších nezdařených pokusech i o tom posledním, úspěšném, kterým se ve 40. letech dopravil do úkrytu ve Venezuele. Henri Charrière, přezdívaný Motýlek, se v 60. letech zkrátka jen vypsal ze svých nevšedních zážitků. Nejspíš mimoděk však vytvořil jednu z nejpůsobivějších poválečných knih, jednu z prvních, na něž skutečně pasovalo tehdy ještě málo používané slovo bestseller, knihu čtenou jedním dechem novými a novými generacemi čtenářů.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , BB art

Papillon , 1969

MT23
25.01.2018 5 z 5

Kniha byla NEUVĚŘITELNÁ! Nemohla jsem se od ní odtrhnout.. Tím víc mě pak zklamalo filmové zpracování.. :/

Karhal
12.01.2018 5 z 5

neuvěřitelná jízda od začátku do konce. román jak víno!

Konycek
07.01.2018 5 z 5

Knihu jsem přečetla už před více než 10 lety a je jednou z mých nejoblíbenějších. Příběh je opravdu velmi strhující. Určitě doporučuji přečíst.

Reacher
26.12.2017 5 z 5

Většinou to chodí tak, že slavní vypravěči typu Ládi Menšíka, nebo Mirka Donutila sbírají zážitky druhých a pak je s velkou slávou předávají dál... To samé v podstatě udělal i Henri, ovšem s tím rozdílem, že ten surový základ si poctivě odžil a navíc v tom nejdrsnějším protředí své doby. Přes všechny pochybnosti o jeho pravdomluvnosti musím napsat, že stvořil úchvatné dílo, přinesl svědectví o nelidských podmínkách galejí, o autentické touze po svobodě, lidské odolnosti a neochotě se nechat pokořit. Motýlek, bible všech věčných útěkářů, je skvělé čtení do různých časů, buď se nechte inspirovat, nebo se zkrátka bavte jako jsem se bavil já....

józi.odkudkam
03.12.2017 3 z 5

Následuje jeden velký spoiler.
Zaručeně nevinný „Toho pasáka jsem nezabil, celý proces je policejním spiknutím!“Motýlek, jenž je evidentně jako doma ve společnosti dlažebních kostek, schopných mezi řečí přihodit k dobru info typu: „Zkrátka jsem zabil ženu žehličkou. Při přelíčení se mě jeden soudce zeptal, proč jsem jí uhodil žehličkou. Nevím proč, ale odpověděl jsem mu, že jsem jí zabil žehličkou proto, že byla zmačkaná. A kvůli té idiotské větě mě prej, jak říkal můj advokát, tak osolili.“, je hnán touhou si, co pokud možno nejzdlouhavěji, pohovořit se svým žalobcem ve zvukotěsném sklepě a tak se odevšaď snaží zdrhnout. Což obnáší hodně skákání z vysokých zdí, nějaké to obligátní pif paf, amatérskou plavbu napříč Atlantikem v holandském dřeváku, nošení jednoho, příležitostně i dvou na prst dlouhých vodotěsných pouzder s penězi v tlustém střevě (prý je to v pohodě), nebo idilický roční pobyt v domorodé náruči venezuelského lidu, z níž se promptně vymaní v okamžiku, kdy zjistí, že jsou obě jeho nezletilé (13,16) manželky těhotné. A tak se v našem rebelovi vzdouvá znovunalezená touha po pomstě, musí sbalit kufry („já se vrátím“) a uzavřít kruh tím, že se nechá sbalit nejbližším kolumbijským fízlem; nejspíš aby bylo odkud utíkat v druhém díle, který číst nebudu. Asi nejotravnější mi ale přišlo Motýlkovo zaryté dělení světa na krásné a ušlechtilé povahy, které mu nezištně vnucují svou pomoc a na zavrženíhodné zmetky těch, co ne. Tuhle potenciálně solidní, dobrodružnou, a lze li čemu věřit, pak prý i životopisnou, žánrovku zkrátka a dobře zabíjí sám Motýlek...když už teda toho pasáka ne.
3 ***

ddkk
03.10.2017 5 z 5

Knížku jsem četla kdysi pradávno, kdy se ještě na knížky stávaly ve čtvrtek fronty...půjčil mi ji spolužák z gymplu, na dva (!) dny, měl na ni totiž pořadník...četla jsem a četla, v noci pod peřinou fakt s baterkou...a dočetla. Dodnes si ji pamatuju. Pro mne výborná knížka, jejichž kvalit přes perfektní obsazení, film nedosahuje a ani dosahovat nemůže.

Ramiel
26.09.2017 4 z 5

Největší příběhy píše sám život. V tomto případě se to jen potvrzuje. V knize se střídají dějově bohatší a napínavější pasáže (většinou přípravy útěku a útěk samotný) s oddechovějšími a nudnějšími (cesty na moři, pobyt u indiánů a v přístavních městech).

Tereszka
08.09.2017 4 z 5

Trvalo mi skoro půl knihy, než jsem se s ní zžila, ale nějak jsem si pořád říkala, že to nevzdám a dočtu jí do konce. Nakonec jsem nelitovala, hon za útěkem mě polapil a já v myšlenkách trnula, zda se tentokrát už koněčně zadaří. Jestli je až skoro přehnaná přátelskost postav v knize reálná či ne, to nevím, místy mi to totiž přišlo přitažené za vlasy.

JosefPluhař
20.08.2017 5 z 5

Přečetl jsem včetně "Banco". Za mě patří mezi nejlepší v žánru útěkovek. Napětí, odvaha, odhodlání podtržené skutečným životním příběhem. DOPORUČUJI.

Petra186
07.08.2017

První kniha, kterou jsem nedokázala dočíst. Po shlédnutí filmu, ale musím říci, že kniha je 100 x lepší ! Ostatně jako ve většině případů. Příběh dle skutečné události s touhou po svobodě.

danny_21
02.06.2017 3 z 5

Knižní předloha mnou oblíbeného filmového MacQueenovského Pappilona je jen slabým odvarem toho, co se Schafferovi povedlo stvořit na plátně. Celý ten dvoudílný příběh, trpící přehnanou naivní romantikou, často protiřečícím a nevyrovnaným názorem na život, a idealizovaním sebe samotného, těžko můžu brát za autentický, spíš mi to přijde jako náhodné a hodně přibarvené posbírané zážitky jiných, které si Moty přisvojil. Zlomené patní kosti, inteligentní skot, berličky v podobě vždy ochotných a nezištných pomocníků a ochránců z řad spoluvězňů, bachařů a společenské smetánky ... velké zklamání - 50 %

el-ka
20.04.2017 5 z 5

Začínala som túto knihu čítať s tým, že ma isto nebude baviť príbeh o basistovi a že ju čoskoro odložím....na opak bol pravdou. Postupne som sa pristihla pri tom, že sa nemôžem dočkať toho, ako sa ďalej udalosti vyvinú a čo bude nasledovať....tých cca 520 strán som doslova zhltla :)
Veľmi zaujímavý a pútavý životný príbeh.....a samozrejme aj veľmi pútavo napísaný. Odporúčam každému

Majkrofon
15.04.2017 5 z 5

Príbeh je pre mna o to pútavejší, že sa stal. nevravím, že presne tak ako je to v knihe, pretože len málo ľudí na tejto planete by si niečo po toľkých rokoch pamätali tak detailne, ale stačí len uveriť a zažijete skvelé dobrodružstvo na ceste za slobodou. :)

StihOMam
29.03.2017 5 z 5

Čtěte. Rozhodněte se věřit příběhu Henriho Charrièrea a čtěte. V dnešní době je těžké překvapit nebo zaujmout některé lidi, ale tento román to umí. Nabízí odvahu, neuvěřitelnou vytrvalost a chuť bojovat za život. Kde by se jiní dávno vzdali, Henri začíná - znovu. Jeho kritika francouzské společnosti, justičního systému, existence trestanecké kolonie i samosprávy mezi vězni poodhaluje svět, který je snadné odmítnou a těžké si představit. Lačnost po dalších informacích žene čtenáře po desítkách stránek vpřed ne proto, že se nemůže dočkat konce a dozvědět se KDY nebo JAK konečně Henri unikne svému vězení, ale protože ho to baví. Musel nutně hrdina urazit tak strastiplnou cestu, aby konečně pochopil, proč si vybrala policejní diktatura za oběť jeho a aby i on sám uznal, že společníky mu nebývali právě morálně povznesení jedinci? Musel. A protože jsme se na začátku rozhodli nekritizovat, nehanit, nelitovat, nevkládat své osobní ne/sympatie do příběhu, ale pouze mu prostě věřit, pak nezbývá než ocenit jizvu na srdci, kterou nám tam Henri vyryl a hodnotit maximálním možným počtem bodů.
Už nikdy se nebudu dívat na kokos s despektem.

Y.F.N.
12.03.2017

Na Motýlka jsem měl políčeno dosti dlouho, a o to větší pro mne znamenal zklamání. Nechci hodnotit hvězdami, neboť jsem zvládl přečíst jen půlku románu. Zatím by to však byly max. dvě hvězdy. Stručná recenze:
Motýlek nám představuje mladého muže (plného paradoxů a napěchovaného sebelítostí až po konečky prstů), který byl, dle svých slov, neprávem usvědčen na doživotní nucené práce za zabití. Zde je nutno poznamenat, že autor sám přiznává, že byl aktérem francouzského podsvětí a dobrák to zrovna nebyl...
Tak tedy moty se snaží okamžitě zdrhnout a přitom nám duchaplně kritizuje západní mamon společnost zatímco on sám je pravým obrazem této společnosti. Nechápe proč je někdo uvězněn pro něco tak malicherného jako je vražda, útěk z vězení a pro další podobné malichernosti. A světe div se nechápe to ani nikdo jiný. Výsledkem je, že jej každý lituje, obdivuje, miluje a lituje, tedy pokud jej zrovna nelituje, ale to je pochopitelné vždyť je to hrdina, tedy odsouzený vrah....
Pochopitelně hlavní postava příběhu nemusí být klaďas, o to se nikdo neprosí, ale moty se za klaďase považuje a každý mu jen ubližuje, a tak se lituje a lituje a lituje a pak koná a koná a lituje se... O reálnosti některých pasážích se tu vyjadřovat ani nebudu.
Takže pokud chcete příběh podaný očima záporného hrdiny a nemáte úchylku v tvrdých chlapech mluvících o svých pocitech lítosti, doporučuji Neviditelného od Havlíčka nebo Miláčka jen ne toto.

Jana283
22.02.2017 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších knih o nekonečné touze po svobodě.
Výborné filmové zpracování a ještě lepší audiokniha v podání Norberta Lichého. Tu skutečně upřímně doporučuji.

Lanisa1966
04.02.2017 5 z 5

Krásná klasika z vězeňského prostředí. Filmové zpracování bylo ale lepší.

evickakyticka
27.01.2017 3 z 5

Motýlku, Motýlku... Nevím jako ostatní, ale já ti to všechno "nežrala". Ta všechna vstřícnost, co se ti dostala od tvých kamarádů, dozorců, jejich manželek, opatů (či která to byla hodnost v církvi), indiánů, číňanů.... se mi fakt nezdála. A co teprve zlomenina obou patních kostí? To snad ne!! Uznávám, zažil jsi perné chvíle, perné dny i roky, ale na druhou stranu... Kdybych nečetla prolog, kde se píše "podle skutečné události", myslela bych, že je to výplod fatazie nějakého spisovatele. Jo a abych jen nenadávala, chválím tě za vypravěčský talent, který jsi přenesl do knihy, hezky se četla.

Nejspíš se s odstupem času podívám i na film, který mi byl doporučen jako první. Ale jako správný knihomol jsem sáhla raději po knize.

jana277
15.01.2017 5 z 5

Čítanie jedným dychom.

haki34
21.11.2016 4 z 5

Uf.. Jednodechovka ;) dobrodruzne cteni kdy pribeh uprchlika utika a fandite mu.. Teda ja jo ;)