Mosty do Tel Avivu

Mosty do Tel Avivu https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/212371/mid_mosty-do-tel-avivu-212371.jpg 5 234 59

Druhá světová válka skončila, Evropa je v troskách. V nouzových táborech se tísní statisíce Židů, kteří přežili koncentrační tábory, ale nemají kam jít. Středo- a východoevropské státy už jsou ovládány Moskvou řízenými komunistickými stranami.

slunicko1958
14.05.2020 5 z 5

Vynikající dílo. Četla jsem je sice dlouho, po částech, jako když jíte něco dobrého a chcete si tu dobrotu náležitě vychutnat.
Jiří Šulc má dar poutavě vyprávět i o zdánlivě nezajímavých věcech. V knize se prolíná několik dějů, je počátek roku 1948, takže se dá předpokládat, co se v Evropě děje.
Díky této knize jsem si rozšířila vědomosti o historii vzniku Státu Izrael. V částech, které pojednávají o postupném zániku demokracie v Československu, jsem měla mrazivě hrozivý pocit, že něco podobného prožívám v současnosti. Stačí si přečíst výroky R. Slánského na adresu demonstrujících studentů.

Jan Masaryk:
„Víte, kolikrát nemusíte ani udělat nějakou špinavost – stačí neudělat nic proti ní. Nebo neudělat dost.“ (str. 34)

rabor
12.05.2020 4 z 5

Dobrý historický román, který zpracovává témata ve kterých jsem měl doposud mezery. Nebyl bych to ale já, kdybych neměl drobné výtky. Většina postav je opravdu dost plochá a u těch pár propracovanějších mám problém s jejich uvěřitelností (kapitán Sýkora). Malinko se mi taky nezamlouvá ten vlastenecky pokrytecký motiv, kdy všichni hrdinové našeho příběhu a československý stát, pomáhá vyzbrojit vznikající židovský stát čistě z morálních pohnutek, taktně se tu trošku zamlčuje, že v době kdy bylo možné koupit lepší vyřazené stroje mnohdy i za cenu šrotu, jsme jednu zastaralou a problematickou S199 prodali za více jak 50tis. USD. Je to jako kdyby byly všechny obchody zavřené a já se svěřil kamarádovi, že umírám hlady. On by mi ohřál v mikrovlnce okoralý smažák ze včerejška, řekl si za to o dva a púl tisíce a ještě mě přitom přesvědčoval, že já jsem ten kdo je tu žid.

Jack93
10.04.2020 5 z 5

Zhruba tři a půl roku mi trvalo, než jsem se po přečtení Zrádců pustil do Mostů. Má očekávání se opět beze zbytku naplnila. Jiří Šulc znovu předvedl to samé, co v dílech Dva proti Říši a Zrádci. Tedy znamenitě odvedenou kombinaci spisovatelské a badatelské práce. Převést historické události do takovéto atraktivní a dechberoucí románové podoby je znamením Mistra. Jen málo spisovatelů by něco takového dovedlo.
Je naprosto jasné, že Šulcovy knihy by měly být na seznamu povinné četby, zejména pak Dva proti říši. Díky jeho knihám si nevídaně rozšíříte obzory. To samé se mi přihodilo při četbě Mostů. Vzpomínám si, že jsem kdysi slyšel o tom, že Československo pomohlo Izraeli při jeho vzniku. Že mu ale pomohlo až tak moc a že mezi oběma státy vznikl letecký most, to jsem tedy netušil vůbec. Takže pane Šulci, mockrát děkuju za doplnění znalostí!
P. S. Teď už mi zbývá přečíst jen Operace Bruneval a Stonewall a budu se Šulcovým dílem u konce. Doufám, že se časem urodí něco nového.

AlenaF
03.02.2020 5 z 5

Moje první kniha od tohoto autora. A nelituji času stráveného s touto knihou. Doporučuji a dávám 5 hvězdiček. A také jsem si ihned objednala další knihy tohoto autora.

Oksalakka
02.01.2020 5 z 5

Znamenitě beletristicky zpracovaná situace kolem vzniku Státu Izrael a poměrně klíčové role Československa v tomto dění. Několik dějových linií sleduje: židovské uprchlíky na jejich cestě Evropou od masakru v polských Kielcích až do cíle, Jana Masaryka, Klementa Gottwalda, Rudolfa Slánského a další aktéry neodvratného komunistického puče, české, anglické a americké tajné služby, příslušníky z Palestiny stahujícího se britského vojska a židovské letce při jejich úsilí dostat do Izraele letadla z Československa a bránit se.

I když víme, jak vše dopadlo, napětí je téměř hmatatelné a knihu jen tak neodložíte. Však také Jiří Šulc není žádný debutant, vzpomeňme jeho skvělou knihu o atentátu na Heydricha Dva proti říši, válečné Operace Stonewall a Operace Bruneval nebo předmnichovské Zrádce.

Román se věrně drží historických událostí (a kde se mírně odchyluje, to vám autor prozradí v doslovu) a ve svém žánru patří jednoznačně ke špičce. Čtěte.

evask
18.11.2019 5 z 5

Teda, to je dílo. Krátké podkapitoly, stále se střídá místo děje, postavy jsem si musela vypsat, abych se prvních sto stránek lépe orientovala. Vyžaduje plné soustředění, jakmile mysl přepnula na “co budu dneska vařit”, musela jsem se vracet. Nejsou popsány jen okolnosti vzniku státu Izrael, poutavě je vysvětleno také politické dění v Československu před “Vítězným” únorem. Vše na konkrétních osobách, takže čtení je zajímavé, čtivá forma učebnice dějepisu. Napětí v knize na konci graduje. Musím přemýšlet o postavě kapitána Sýkory, obětavost až těžko uvěřitelná. Jinak jsem nadšena a posouvám do kategorie “pět hvězdiček je málo”.

ajasin
31.08.2019 5 z 5

A znovu tu máme skvělou knihu. Pro mne již autorovu třetí. Na pozadí dějinných událostí roku 1948 se tu rozehrávají osudy několika skutečných i fiktivních postav. V doslovu autor vysvětluje co musel kvůli potřebám příběhu trochu přizpůsobit a zjednodušit a naopak, které popisované a ne tak známé události se opírají o doložená historická fakta.

Badun
26.08.2019 3 z 5

Není to špatné, ale nějak mě to nedokázalo vtáhnout do děje a měl jsem problém to dočíst. Ve srovnání s románem Exodus od Leona Urise, tomu chybí napětí. Obojí je o stejném tématu a psané v podstatě stejným stylem (hodně postav, každý odstavec o někom jiném), ale v přímém srovnání vychází Exodus o několik řádů výše i z informačního hlediska. Chápu že české prostředí v Mostech do Tel Avivu spoustu lidí zaujme, ale osobně mi to nestačí.

Endy17
18.06.2019 5 z 5

Odpovědi na otázky, které mě nikdy nenapadlo položit. Autor mi už tradičně dává lekci z historie a překvapuje fakty, o nichž jsem neměl (nebo měl jen velmi mlhavé) tušení.

havranice
17.06.2019 5 z 5

Po knize Dva proti Říši jsem hned sáhla po další knize tohoto autora a opět jsem zcela spokojená. Je úžasné si přečíst něco, co vás baví a zároveň se u toho tak moc, tak kvalitně, a tak detailně poučíte o historických událostech pro naši zemi tak významných.Kniha je psaná podobným stylem jako Dva proto Říši, je velmi citelné, že je to od stejného autora. Zpracovat do románově čtivé podoby komunistický puč u nás po druhé světové a k tomu poválečnou situaci Židů a okolnosti provázející vznik státu Izrael je ale podle mě mnohem složitější, než u tématu atentátu na Heydricha. Přesto se s tím autor popasoval skvěle. Kniha není tak úžasně čtivá jako Dva proti Říši, ale je stále čtivá dost. Střídá se zde asi 5 či 6 linií příběhu, ze začátku jsem se v tom trochu ztrácela a nebyla si chvílemi jistá, kde zrovna jsem - na americkém velvyslanectví nebo na britském, ve sboru StB, v izraelské armádě? Ale tak někde před polovinou knihy se vše usadilo a pak už jsem s orientací neměla žádný problém. Na internetu jsem si u četby často dohledávala a upřesňovala různé pojmy nebo osudy historických osobností- NKVD, Hagana, Irgun, Rudolf Slánský, Jan Masaryk .....díky tomu jsem si souvislosti ještě více utřídila. Kniha dává podrobně nahlédnout do spletitosti motivů, proč jsme vlastně Izraeli v době jeho vzniku tak pomohli - to mě velmi zajímalo. Kniha je opět fantastickou učebnicí dějepisu, jen se obávám, že pro člověka třeba na střední škole by opravdu mohla být složitější ke čtení - já bych ji asi v tom věku nedala, teď jsem ji však hltala s velkým zaujetím a touhou po pochopení daného úseku historie, byť k četbě byla potřeba o něco větší dávka duševní svěžesti a soustředění než k četbě jiných knih, ale zase ne nějak o moc. Knihy autora jsou opravdu návykové, už mám koupeny Zrádce.

Эva
17.06.2019 4 z 5

I přes absolutně nesporné kvality této knihy, o kterých opravdu nemá smysl pochybovat ani diskutovat, mě Dva proti říši bavilo mnohem víc... Nicméně poválečný vývoj Československa, převzetí moci komunisty, vůbec vznik státu Izrael a vše, co mu předcházelo - to jsou velmi silná témata, která byla v knize zpracována čtivě, srozumitelnou formou a mnohem lépe než v leckeré učebnici dějepisu...

zdenaR
07.05.2019 5 z 5

Výborná kniha - moje první od pana Šulce, přečtená před několika lety.
Vynikající propojení románu s historií, čte se jedním dechem.
Navedla mě na další jeho knihy a byla jsem nadšená :-)))
Vřele doporučuji všem, kteří se při četbě chtějí ještě něco i dozvědět.

hanzmb
21.01.2019 5 z 5

Nemá cenu přidávat další chválu k této vynikající knize. Dle mého by se z ní měla učit historie na středních školách. Původně jsem očekával především popis vzniku Izraele s odkazy na nás (o výcviku letců vím od otce, který tam tehdy jako záklaďák sloužil). To zobrazení paralelního vývoje 2 národů a jejich přístupu k očekávané okupaci však překonalo veškerá očekávání. Pokud můžeme být na něco v naší politice po roce 1989 hrdi je to vztah k Izraeli bez ohledu na to, která garnitura vládne. A proti všem unijním tlakům.

Babo
17.12.2018 4 z 5

Odebírám jednu hvězdičku , protože mi dost vadila ta roztříštěnost vyprávění .
Autor zachytil dění v Československu i problémy , které řešili ve vznikajícím státu Izrael. A že jich bylo .
V celé knize se pro mě příliš rychle střídalo několik prostředí , a to mi vadilo .Možná chtěl autor zdůraznit ten chaos , který nastal po skončení 2. světové války .
Pro mne je tato kniha dalším potvrzením , že ne vše co se odehrává na jevišti , odpovídá tomu,co se odehrává v zákulisí .
A tak si pomalu ve svém věku říkám,že je vše potřeba brát s rezervou a raději žít svůj život co nejlíp , bez skrček a podrazů , protože o ty se postarají ti nahoře.
Bylo to tak, je to tak a zřejmě se na tom nic nezmění ani v budoucnu .
Takže , kdo se chce seznámit s historií nejen Československa , tato kniha je k tomu ta pravá .

Killingjoke
24.10.2018 5 z 5

2. světová válka skončila a celý svět se ocitl na prahu velkých změn a nového uspořádání. Z koncentračních táborů proudí tisíce zbídačených přeživších Židů, pro něž je však na přelomu let 1945-1946 místo pouze v nouzových táborech nevalné úrovně. Ve východním Středomoří vše spěje ke krvavému zrodu státu Izrael a Československo stojí před únorovými událostmi roku 1948... Mosty do Tel Avivu jsou mou nejoblíbenější knížkou od Jiřího Šulce, ke které jsem se po letech vrátil, pod dojmem shlédnutí dokumentu "Akce Hagana", který běžel v televizi. V knize se odvíjí několik příběhových linií stavících, jak je u knih Jiřího Šulce zvykem, na skutečných historických základech. Na jedné straně tak sledujeme vývoj v poválečném Československu a jeho málo známý podíl na dodávkách zbraní a výcviku pilotů z Izraele, na straně druhé vývoj v samotné Palestině, kde eskaluje konflikt mezi židovskými přistěhovalci, usilujícími o vlastní stát a arabskými starousedlíky. Tedy něco, co dodnes neskončilo a jistě brzy neskončí... Jiří Šulc píše prostě skvěle a osobně vůbec nechápu výtky k jeho stylu, protože je to vyprávění čtivé, pečlivě připravené a strhující. Příběhem prochází skutečné postavy jako Jan Masaryk, agent Hagany (podzemní židovská armáda) Ehud Avri'el, či izraelský válečný pilot a budoucí izraelský prezident Ezer Weizman. S těmito se mísí postavy smyšlené, které však vystupují jako jakýsi vzorek mnoha osudů, jenž je patrný zvláště v postavě Židovky Hadasy, která přežila koncentrační tábor a po velkých útrapách dospěla do Palestiny, kde je znovu vržena do jiného, přesto stejně krvavého konfliktu... Výborná kniha, kterou rozhodně doporučuji!

mi-380
30.04.2018 5 z 5

Pogrom v roce 1946? Drsný začátek událostí, které během dvou let vyvrcholily vznikem státu Izrael. Autor děj poutavě splétá z mnoha pramenů, mnoha osudů většinou skutečných historických postav: polská židovka Hadasa, ministr Jan Masaryk, policista Sýkora, britský agent Watson, komunisté Gottwald a Slánský, pilot Weizman, obchodník Avriel, židovští a arabští obyvatelé Palestiny, britští vojáci, na které rok po jejich boji proti Hitlerovi při raziích obyvatelé kibuců skandují "gestapo, gestapo". Svět se mění, ze spojenců jsou nepřátelé, z naší demokracie totalita, z Palestiny sud prachu. Pro zájemce o historii naší třetí republiky a zrození židovského státu povinná četba.
100 % (zatím 102 hodnocení s průměrem 92 %).

Audrina
15.04.2018 5 z 5

Knihy od Jiřího Šulce jsou opravdu skvělými historickými romány, které vás vtáhnou do děje a nepustí. V příběhu byl výborně popsán komunistický převrat, přiznám se, že mi občas běhal mráz po zádech.
Židovský poválečný exodus mi přišel snad ještě horší. Málokdy se mluví o tom, že osvobozením koncentračních táborů utrpení neskončilo. Pokrytectví západoevropských států tak prodlužovalo možnost usadit se v nové vlasti.

Ramiel
17.03.2018 5 z 5

Skvělá kniha, která se věnuje komunistickému převratu v poválečném Československu a vzniku Izraele. Kniha se nečte zrovna s lehkým srdcem, když se zde vykresluje Benešova apatie a Masarykova nerozhodnost, které usnadnily komunistům cestu k moci. Stejně tak britské pokrytectví, kdy na jedné straně se snaží Izraelcům zabránit v dovozu zbraní a na druhé čile obchodují s arabskými státy, které se do konfliktu s Izraelem zapojily. Kniha odkrývá i další paradoxy tehdejší doby jako přítomnost amerických mechaniků a pilotů v ČSR po převratu...
Velké plus je, že se autor drží historických faktů. Také se mi líbí, že autor v dodatku uvádí odkazy na další knihy, které se tématu věnují.

Milan79
02.03.2018 5 z 5

Knihy pana Šulce mají jednu nevýhodu. Nemohu se od nich odtrhnout, dokud ji nedočtu.
Jsou super - děkuji autorovi.

Verasara
07.02.2018

Skvělá kniha a zároveń dokument doby těsně po válce. Příběhy postav se rozvíjejí paralelně, aby se po ćase spojili nebo protnuly.