Mořský vlk

Mořský vlk https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44306/morsky-vlk-44306.jpg 4 223 35

Napínavý a vzrušující příběh z tuleňářské lodi, jíž velí krutý a egoistický kapitán Larsen. Intelektuál Humphrey Van Weyden se při ztroskotání parníčku přepravujícího cestující přes Sanfranciský záliv dostává na palubu Přízraku, lodi vedené despotickým kapitánem Vlkem Larsenem mířící k japonským břehům na lov tuleňů. Humprey musí poprvé v životě tvrdě pracovat a vydobýt si v prostředí, kde vládne jen právo silnějšího, důstojné postavení. Obálku s použitím barevné reprodukce obrazu Charlese Sheelera a vazbu s dřevorytem téhož autora navrhl Milan Hegar.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Odeon

The Sea-Wolf , 1904

strana1-100
29.12.2016 5 z 5

S Londonem jsem se poprvé setkala, když nám pan učitel ve 4. třídě četl na pokračování Bílého tesáka (a taky Rychlé šípy... milovali jsme to). Takže jsem si ho zařadila jako autora dobrodružné literatury. Někdy v pubertě jsem se pustila do staré tatovy knížky o Mořském vlku a užasla jsem. Dokonalý metaforický příběh, který uspokojí i toho, kdo žádnou metaforu nevidí. London výrazně stoupl v mých očích, začala jsem vyhledávat jeho knihy a dostala se až k jeho top knížce, kterou je podle mě Tulák po hvězdách. Je to už celkem dlouho, kdy jsem Mořského vlka četla naposledy, ale dobře si pamatuju jednu scénu, na kterou jsem hodně myslela v jednom náročném životním období. Hlavní hrdina se bojí, že mu kuchař něco udělá, jak vyhrožuje. A tak si se sebezapřením opatří vlastní nůž, sedne si do kuchyně a začne ho brousit. Brousí ho a brousí... Je to nervydrásající jen při té představě. :-) Vzdá to kuchař.

gan112
27.11.2016 3 z 5

Moje prvé stretnutie s Londonom. Zo začiatku som mal pocit že pôjde o čistú dobrodružnú literatúru, plnú pirátov, ktorá sa nepozastavuje nad otázkami života. Na moje prekvapenie drsný dej bol popredkávaný filozofickými rozpravami dvoch hlavných postáv, a psychologicky zvládnutými motiváciami. Problém nenastal ani z príchodom ženskej postavy na loď prízrak, ale v momente keď som čakal že si Moud vyberie Vlka Larsena aby tak potvrdila jeho filozofiu - silnejšia "kvasinka" vyhráva. London sa však vybral cestou vyrovnávania mysiek váh na filozofickom poli. A tak preromantizovaná druhá polovica knihy, robí z tej prvej v mojich očiach akoby iba nabubralú, týmto pádom trošku zbytočnú predohru. Nič menej myslím že by som sa s nejakým ďalším Londonovým dielom rád stretol. Totižto jeho psychologické postrehy zo života sú ukážkovo zasadené do románu ako celku.

Sambóši
15.11.2016 5 z 5

Krásná kniha. Když jsem ji četl jako kluk, chtěl jsem být námořníkem, když jsem ji četl coby jinoch, chtěl jsem být jako Hump a teď mám strach číst ji potřetí, abych nebyl jako Larsen....

mgeisselreiter
12.03.2016 4 z 5

London umí psát, je to pan umělec. Kniha se tedy čte velmi dobře, je poutavá i zajímavá. Já osobně bych se obešel bez občasných filozofování mezi Larsenem a Humpreyem, ale věřím, že naopak některým to vyhovuje. 80%, 12.3.2016.

Martian
29.09.2015 4 z 5

Poutavé vyprávění o člověku, který se vlivem okolností dokázal z ničeho vypracovat až na pravého námořníka se vším všudy, o sobeckém individualismu a zvráceném myšlení vlka Larsena, o drsném životě na jeho lodi, kde platí právo silnějšího, přemítání o opravdové ceně života. A ani ta romantická láska nechybí. Nenudil jsem se a o to jde především.

WaterLily
30.10.2014 4 z 5

Kniha je moc pěkná, děj měl spád, takže jsem se nenudila. Mám ráda Londonův barvitý popis situací a charakteristiky postav.
V první půli knihy se hlavní hrdina sžívá s lodí, námořníky a silnou osobností kapitána Vlka Larsena, druhá polovina začíná příchodem Maud. Obě části se mi líbily stejně, myslím, že se dobře doplňovaly a jedna bez druhé - to by nebylo ono.
V knize se dá najít spousta zajímavých myšlenek a opravdu stojí za přečtení.

Pawlisman
19.09.2014 5 z 5

Krásná dobrodružná kniha s mnohými "dospěláckými" momenty k zamyšlení. Pan spisovatel a jeho úžasná kniha nejen pro dospívající mládež jako vstup do literatury pro velké.

Richie1
17.08.2014 5 z 5

Drsný román. Četl jsem ho asi 3x a vždy to ve mně zanechalo silný dojem. Asi si ho přečtu znovu. :-) London prostě umí.

zuzka vužňák
17.07.2014

Objavila som v tejto knihe nový rozmer ľudského zmýšľania a fascinovala ma od začiatku do konca. Vďaka tejto knihe som si uvedomila, koľko vlastne poznám Vlkov Larsenov, možno nie v takej miere, ale predsa. Za najohromujúcejšie musím pokladať rozhovory Vlka so Slonom a nekonečné debaty o literatúre a vnímaní bytia. Krásne mi to priblížilo a zjednodušilo poznatky, ktoré som si na strednej nevedela pospájať a motivovala ma k študovaniu filozofických diel.
Obdivujem Londona za jeho dokonalé vykresľovanie charakterov!

pil
26.02.2014 4 z 5

"Mužná kniha". O síle a odvaze. Námět mi připadal vynikající, zvlášť setkání intelektuála "slečinky" s Vlkem Larsenem, škoda,že se to ke konci tak neuvěřitelně rozplizlo s love story.
Ale i tak. Londonův jazyk, popisy oceánu, dění na lodi...nádhera!

Larsen
17.01.2014 5 z 5

No, nedá se nic dělat, Vlk Larsen má moje sympatie. Hump je jen vyšperkovaná postavička, která by tu smečku na lodi nikdy nezvládla.

Warronika
28.05.2013 5 z 5

Velmi milé překvapení! Tuto knihu vnímám jako knihy dvě. První půlku jsem protrpěla společně s Humpem - jeho nevyhnutelnou "proměnu" i to co musel vidět a zažít. Nesčetněkrát jsem se pozastavila jak nad myšlenkou Vlka Larsna, tak i nad myšlenkami Humphreye.
Druhá polovina pak začíná od příchodu Maud. Ačkoli se kniha stáčí od surovosti k příjemnější poleze - tedy té romantické, vůbec mi to nevadilo. Ba naopak. Maud mi byla sympatická a chvilkama jsem ji i záviděla...:-)
Sečteno, podtrženo - jsem nad míru spokojená a vřele doporučuji!!!!

macek166
08.04.2013 4 z 5

Příběh o síle člověka, nietzschovské rozebrání postav a filozoficky znázorněná krutá realita zákonu silnějšího. Jako vždy u Londona myšelnka spojena s bravurním příběhem.

hortenzie
18.01.2013 4 z 5

Mně se tato kniha líbila. Pro hlavního hrdinu to bylo velice těžké - jemný intelektuál a proti němu drsní námořníci a jejich psychopatický kapitán.

janacheca
29.09.2011 1 z 5

Tato knížka J.Londona mě v porovnání s jinými jeho romány moc nezaujala. První část je lepší, jakmile se na lodi objeví bystrá intelektuálka, London začne psát jak zamilovaný studentík. Přečíst se to dá, ale stačí jednou.