Mořská modlitba

Mořská modlitba https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/388436/bmid_morska-modlitba-zD5-388436.jpg 4 224 63

Krátká, ale obsahově silná, ilustrovaná kniha je reakcí na současnou uprchlickou krizi. Kniha je psaná ve formě dopisu otce synovi v předvečer jejich cesty. Otec pozoruje svého spícího syna a přemýšlí o nebezpečné cestě přes moře, která je čeká. Je to také živý portrét jejich života v Homsu v Sýrii před válkou a rychlé přeměny města z domova na smrtící válečnou zónu. Impulsem pro napsání knihy byla děsivá fotka Alana Kurdia, tříletého syrského chlapce, jehož tělo bylo na pláž v Turecku vyplaveno v září 2015. Hosseini vzdává hold milionům rodin, jako je ta Kurdiho, které byly roztříštěny a vyhnány z domova válkou a perzekucí. Svůj výnos z této knihy daruje Khaled Hosseini Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) a neziskové nadaci The Khaled Hosseini Foundation, aby pomohl financovat úsilí o záchranu života uprchlíkům po celém světě. Khaled Hosseini, nejprodávanější spisovatel dle žebříčku New York Times, autor knih Lovec draků, A hory odpověděly a Tisíce planoucích sluncí reaguje na současnou uprchlickou krizi touto hluboce dojemnou, nádherně ilustrovanou krátkou novelou pro lidi celého světa a všech věkových kategorií.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Argo

Sea Prayer , 2018

PetraBery
13.05.2019 5 z 5

Krátká dojemná pětiminutová modlitba s nádhernými ilustracemi a textem s přesahem. Smutná knížka o osudu jednoho uprchlického otce, syna a ostatních, kteří se vydávají na nejistou cestu ze své země.

Evina74
09.05.2019 5 z 5

Smutná modlitba doprovázená krásnými ilustracemi nutí k zamyšlení. Važme si toho, že můžeme svým dětem dopřát bezpečí.

DeniseMarini
18.04.2019 5 z 5

Krásné ilustrace a příběh k zamyšlení.

Rilian
08.04.2019 5 z 5

Nádherné ilustrace s minimem textu, které dokáží chytnout za srdce. Jako otce se mě nejvíce dotkla pasáž, v níž hlavní postava slibuje synkovi, že se mu na moři nemůže nic stát, ačkoliv může jedině doufat, že moře bude milosrdné.
O migraci si můžeme myslet mnoho věcí, ale ani jedna z často znepřátelených názorových stran nepopírá, že na moři umírají nevinní lidé, kteří byli vyhnáni ze svých domovů. V tomto případě už nezáleží na tom, proč se dotyčný muž se synem vydali na cestu a co by chtěli dělat po svém příjezdu do Evropy, když žádné "potom" už nebude.
Jsem rovněž rád, že výtěžek z prodeje jde na dobrou věc.

haski
02.04.2019 5 z 5

Pro ty, kteří četli jeho předchozí knihy, je to takové smutné pohlazení s touhou po pochopení.

Ivana11
28.03.2019 4 z 5

Pěkné, přečteno za 5 minut.

Jiparis
21.03.2019 5 z 5

Smutné, působivé a nutící k zamyšlení.

Hanin
21.03.2019 5 z 5

Usadíte se v knihovně do křesla, že si prohlédnete krásné ilustrace v knížce...po pár minutkách sedíte s pohledem do prázdna, slzy v očích....a je mi smutno.
Textu je v knížce maličko, ale i tak z něj jde poznat, jaký kontrast je v životech uprchlíků a nás...těch, co mají úplně všechno...

Ráda čtu autorovy knihy, a i když Mořská modlitba je jiná, zanechala ve mně stejné pocity jako jeho předchozí díla.

zupri
16.03.2019 5 z 5

Já bych to nazvala "třešničkou na dortu", šperkem, obrazem...

Paulus.1987
24.02.2019 5 z 5

Četl jsem všechny Hosseiniho romány a i tahle kniha se autorovi moc povedla. Je to takové malé umělecké dílo. Nejedná se o plnohodnotný román, jde o skutečnou modlitbu, jejíž text pouze doprovází nádherné ilustrace. Právě díky krátkému rozsahu textu jsem měl knihu přečtenou za 5 minut a jelikož mi bylo líto trávit u tak krásně vyvedené knihy tak krátkou dobu, přečetl jsem si ji hned znovu.

Beru v potaz, že autorovi jako afghánskému emigrantovi a vyslanci dobré vůle UNHCR je téma současné migrace opravdu blízké. V případě této knihy tak dokáže několika větami přimět čtenáře si svůj pohled na migranty trošku poupravit, popřípadě se nad tématem alespoň zamyslet.

A to není málo.

saruse
04.02.2019 4 z 5

Někdo už napsal níže - kontroverzní téma. Ale až zamrazí, když se na to podíváme pohledem z druhé strany. Ilustrace nádherné. Texty poetické, přitom ty zvraty, ten vývoj od idyly s rodiči na rozkvetlých loukách přes sutiny, ve které se proměnilo rodné město, až po nejistotu, útěk přes v tu chvíli nepřátelské moře. Nic není jen černobílé, nic se nedá smést ze stolu jedním univerzálním názorem.

Boboking
28.01.2019 4 z 5

Krásné, poetické, s člověkem to hne... A ty ilustrace. Na téma, o kterém je se těžko mluví. Možná si něco jiného myslíte, a něco jiného nakonec řeknete. Je to taková spíše dárková knížka. Na pětiminutové počtení.

Marekh
21.01.2019 5 z 5

Jedná se o první knihu, kterou jsem přečetl od tohoto autora. Knihu jsem měl přečtenou během 15 minut, je krátká svým rozsahem, přesto ve mne zanechala silný prožitek. Po přečtení knihy jsem se zamyslel nad otázkou uprchlíků. Mám na tuto problematiku svůj názor, přesto mne vždy zasáhne, když umírají malé děti a jejich maminky. Kniha je věnována tisícům uprchlíků, kteří zahynuli na moři na útěku před válkou a pronásledováním.

Kniha má pěkné ilustrace včetně přebalu knihy. Text je úsečný, přesto dostačující k tomu, abychom se vcítili do příběhu hlavních hrdinů a ilustrace pěkně dokreslují atmosféru příběhu. Myslím si, že kniha je svým zpracováním také vhodná pro děti.

Některé děti mají štěstí, že se narodí do země, kde není válka, žijí v relativním klidu a blahobytu a jiné děti bohužel to štěstí nemají a narodí se do země, kde probíhá válka. Trpí hlady, strádají po všech stránkách a nejhorší ze všeho je, že umírají ve věku, kdy by se měly smát, hrát si s ostatními dětmi, kdy mají celý život před sebou. To je hodně smutné. Děti za nic nemohou a přesto každý den umírají..

Tuto knihu jsem zařadil do Čtenářské výzvy na rok 2019 do kategorie Kniha od asijského autora. Časem vyzkouším nějakou další knihu od tohoto autora.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Slyšel jsem, že jsme prý nezvaní.
Nevítaní.
Že bychom měli se svým neštěstím
táhnout jinam.

Ale také pořád slyším tvou mámu,
jak mi v burácení přílivu
šeptá do ucha:
"Miláčku můj, kdyby to viděli.
Stačila by půlka toho, cos viděl ty.
Kdyby to viděli,
hned by byli milejší."

SugarDolly
17.01.2019 4 z 5

Zajímavý příspěvek na kontroverzní téma. Popravdě řečeno v sobě stále hledám upřímný, pravdivý a odpovědný postoj k problematice migrace ...
Každopádně se jedná o silnou reflexi bezútěšné situace v Sýrii. To si tady vůbec nedovedeme představit, co tam lidé prožívají ...

triatlet
12.01.2019 5 z 5

Jak vybrat knížku s obálkou, která zaujme? První adventní sobotu jsem zašel do jednoho z největších pražských knihkupectví a koukal jsem.
Zaujala mě obálka Mořské modlitby. Chvilku jsem knížkou listoval a řekl si, že si ji půjčím v knihovně a zařadím do výzvy. Zapomněl jsem si ale poznamenat název a až na základě indicií se mi ji podařilo znovu najít.
V rodném městě ovšem ještě v knihovně není a větší knižní obchody ji na pultech nemají.
Objevil jsem ji v knihkupectví, které je spojené s čajovnou. Přečetl jsem ji za pár minut v prostředí, které je provoněno. Přečetl jsem ji krátce poté, co jsem poslouchal vyprávění jednoho medika, který byl na podzim měsíc na misi
v Keni.
Příběh je založen na kontrastu - na dobu, kdy Sýrie nebyla sužována válkou, a na dobu, kdy lidé hledají nová útočiště, aby utekli před válečnou hrozbou.
Pochopím čtenáře, kteří si budou myslet, že je to propagandistická knížka, ale nepochopím čtenáře, kterému se po přečtení nesevře hrdlo a nepřiměje ho
k zamyšlení...
Koukl jsem na video (viz diskuze), jak vypadá Homs...
Malí Marwánové (jméno chlapce) by si měli neměli hrát v kráteru po vybuchlé bombě...

Motivace přečíst od Khaleda Hosseiniho i nějaký rozsáhlejší román.

....................................................................................................................................
ČV 2019 - Kniha, která vás zaujala svou obálkou

essterkaa
11.01.2019 5 z 5

Na to, jak je kniha krátká, tak je opravdu velmi silná.

iška
10.01.2019 4 z 5

Něco jiného, než co jsem od autora jeho předchozích románů čekala. Krátká a hodně silná výpověď utečence a ilustrace to jen podtrhují.

tana1475
09.01.2019 5 z 5

Znáte to, když vás slova míjí jako lhostejný dav, který se po ránu žene do metra? A pak k vám doputuje knížka / modlitba a každé slovo v ní s vámi zatřese až k bolesti? Je krásná, běžte si pro ni.
(inspirována příběhem Ajlana Kurdího, tříletého syrského uprchlíka, který utonul ve Středozemním moři v září 2015)

"Dívám se na tvůj profil
v záři dorůstajícího měsíce,
chlapečku můj milý,
tvoje řasy vypadají
jako namalované kaligrafickým štětcem,
oči máš zavřené v bezelstném spánku.

Řekl jsem ti:
"Chyť se mě za ruku.
Nic zlého se nestane.""

(překlad Rani Tolimat)

slunicko1958
07.01.2019 5 z 5

Slyšel jsem, že jsme prý nezvaní.
Nevítaní.
Že bychom měli se svým neštěstím
táhnout jinam.
Ale také pořád slyším tvou mámu,
jak mi v burácení přílivu
šeptá do ucha:
"Miláčku můj, kdyby to viděli.
Stačila by půlka toho, cos viděl ty.
Kdyby to viděli,
hned by byli milejší."

Zahanbující. Dojemné.
Nádherné ilustrace.

Mygli
14.12.2018 5 z 5

Dojemné a hlavně, hlavně je to děsivě pravdivé

občanská válka Sýrie uprchlíci Středozemní moře

Khaled Hosseini