Monument 14

Tvá matka na tebe křičí, že nestihneš autobus. Vidí, jak se blíží ulicí. Nezastavíš se a neobejmeš ji, neřekneš jí, že ji máš rád. Nepoděkuješ jí, že je hodná, laskavá a trpělivá máma. Jistě že ne – jen seběhneš schody a utíkáš na roh ulice.

Kdybys ale věděl, že je to naposled, co mámu vidíš, nejspíš by sis přál, aby ses zastavil a všechny ty věci udělal. Možná i za cenu, že by ti autobus ujel.

Ale autobus se už blížil, tak jsem se rozběhl.

Čtrnáct dětí. Jeden supermarket. A milion věcí, které nabraly špatný směr.

V akcí nabitém debutovém románu Emmy Laybourneové se stal supermarket útočištěm pro čtrnáct dětí – šest středoškoláků (oblíbených i neoblíbených), dva osmáky (z nichž jeden je technický génius) a šest malých dětí. Zní to jako velká zábava, když si můžou dělat, co chtějí, ale ne v případě, že venku zuří jedna katastrofa za druhou, počínaje monstrózním krupobitím a konče použitím chemických zbraní, které svět – jak ho znají – vedou do záhuby. A jediné, na co děti myslí, je věta: Uvidím ještě někdy své rodiče?

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/161559/monument-14-monument-14-DiI-161559.jpg 4.2413

Monument 14 (1.)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Baronet
1. vydání originálu:2012
Počet stran:296
Překlad:Zuzana Ľalíková
Ilustrace/foto:Kathleen Breitenfeld, Rich Deas
Vazba knihy:pevná / vázaná s přebalem
ISBN:978-80-7384-682-4

Janaves
04. listopadu

Za mě super!

hellena1523

Sci-fi není zrovna můj žánr, ale tenhle titul mě lákal už delší dobu. Zhltla jsem za den - sedlo mi to do nálady - a byla jsem dost spokojená. Pro náctileté čtenáře ideální. Pro ty dospělejší doporučuji jako oddechovku.
Postavy byly, pravda, trošku ploché, ale to se dá odpustit. Jinak oceňuji čtivost, vyrovnané kapitoly a snad i to, že děj/dopad plynu na postavy nebyl překombinovaný.

Eyghon

Nechal jsem se zlákat názvem a zařazením do sekce "Horor a sci-fi". Po přečtení můžu říct, že "Monument" je název obce, ve které se to celé odehrává a v ději se to objeví asi 2x (kdyby se to v češtině jmenovalo Otaslavice 14, tak by to vyšlo nastejno). Takže název je zavádějící. Jinak příběh není ani sci-fi ani horor - spíš je to YA příběh. Rádoby horový děj se vyskytne tak na jedné stránce :(. Skoro celé je to o vztazích ve skupině 14 dětí (od 5 do cca 18 let), které jsou zavřené v supermarketu. Ale abych pořád jenom nekritizoval - zase tak úplně nudné to není.
Jak pode mnou uvádí "barbiegirl" - "Nejlepší fantazy, jakou jsem kdy četla", tak můžu jenom podotknout, že v celé knize se nevyskytuje jediný! fantazy prvek. Opravdu ani jeden :)

_Peprmintka_

Já na těchhle knihách prostě nesnesu jednu věc. Když katastrofa slouží jen jako prostředek k odstartování děje a dál vše jede na vztazích. To je přesně tento případ. Opřít se trochu víc do té vědecké stránky katastrofy a dotáhnout nevysvětlené mezery a smazat otázníky cojakaproč, vrněla bych spokojeností. Takhle... další příjemná jednohubka na jedno odpoledne, hlavně nad tím moc nepřemýšlet. Další prosím.

Mark.
29.12.2017

Námětem, podáním děje a psychologií postav mi kniha připomínala díla Kinga (Mlha). V zápletkách ničeho nebylo příliš, ale i když jsou hlavními postavami děti, tak bych neřekla, že je to pro ně vhodné čtení.
Značně jsem postavám kecala do toho, co mají a nemají dělat. Knihu jsem si užila.
Jen jsem nepostřehla, jakou či s čím má spojitost název knihy.

barbiegirl
08.12.2017

Nejlepší fantazy, jakou jsem kdy četla! LOVE IT! Hrozně moc si přeji filmové zpracování

Sarah11
11.08.2017

Příběh byl spíše zaměřen na psychologii a vztahy mezi dětmi než na katastrofu kolem nich, nicméně musím uznat, že i tak mě to vážně bavilo. Měla jsem trochu strach, že vzhledem k počtu postav budu mít problém s jejich rozpoznáním, což bývá u podobných knih kamenem úrazu, ale každá postava byla osobitá a měla svou charakteristickou povahu, takže už se po pár stránkách perfektně orientujete. Pár věcí mi tu sice nesedělo, třeba že by rodiče jen tak někam odletěli bez dětí nebo že by byli všichni přes to všechno, co se jim přihodilo, tak vyrovnaní (i když si myslím, že u těch menších dětí to reálné je), ale jinak je to skvělá odpočinková četba a je škoda, že se nedostala do povědomí více lidí, protože by si to podle mého názoru určitě zasloužila. Těším se na další díly.

Lexa123
30.07.2017

Knížka se mi líbila v tom že není jako ostatní příběhy. Ještě nikdy jsem neviděla ani nečetla podobný příběh takže mě to dost bavilo. Jen doufám že se jim v tom autobuse ani v tom obchodě nic nestane.

trudoš
20.07.2017

Famózní start, kdy se prakticky po třech stranách úvodu rozjíždí adrenalinový děj, ve kterém je skupina středoškoláků konfrontována s neobvykle brutální změnou počasí. Jenže jakmile se hrdinové usadí v obchodním domě, technická logika kulis začne pokulhávat a na přetřes přijdou problémy, které zajímají převážně jen teenagery - tedy kdo s kým chodí a proč. Navíc se z nudy pokoušejí o jakýsi vládní systém, což v rámci nesourodého věkového složení působí drobně komicky, o to spíš, když na dveře klepe apokalypsa. Osobně mi pak hodně vadilo zevšeobecňování rodičovských reakcí, jež vesměs nechávají děti napospas osudu a sami míří do evakuačního centra.
Znáte-li novelu Stephena Kinga Mlha, případně román Williama Goldinga Pán much, bude pro vás tahle kniha pravděpodobně zklamáním. Má obrovský potenciál, který však Emmy Laybourneová utápí v nutnosti prodat se mladým čtenářům, přičemž nepřekračuje možnosti, jež jí zápletka přímo nabízí. Otevřený konec pak pozitivnímu dojmu taky příliš nepomáhá.

sweettest
18.07.2017

Chytne a nepustí... moc jsem nečekala a bylo to velmi příjemné překvapení!

Kris@
11.07.2017

Nepřesvědčivé, ale docela čtivé.

michaela669
11.07.2017

Kniha se mi opravdu moc líbila, i když je podle mě trošku jednodušeji napsaná. Okamžitě jsem si zamilovala Deana a Alexe. Z prvu jsem měla ve všech dětech zmatek, ale to se po chvíli urovnalo. Trošku nereálný mi přišel všechen ten "klid" kolem celé situace. Myslím, že kdybych se ocitla já v této situaci, nejspíš bych nezachovala tak klidnou hlavu jako všechny děti v knize. Kniha je to velmi čtivá, příběh a nápad je to zajímavý. Už čtu druhý díl a musím přiznat, že se těším, jak to nakonec celé dopadne.

Princezna22
28.03.2017

Přečteno za jeden večer,během par hodin. Kniha me strašně překvapila. Dej byl strhující, se začátku,jak se vše rozjelo hltala jsem stránku po stránce a chtěla víc a víc.. Představa tohohle v reálu by asi jistě dopadla možná o trošku více tragicky.Příběh je to poměrně čtivý,zajímavý a místy napínavý. Hodnotila bych plným počtem hvězd,ale nechávám si v záloze pro další díly. Uvidíme,jak příběh se bude dál rozvíjet... Pokud to bude ve stejném duchu jako tento díl nebude problém tuto sérii zařadit mezi mé oblíbené. Doporučuju

topeti
22.03.2017

Ač už davno nepatřím do věkové kategorie náctiletých, příběh se mi líbil. Vzhledem k naprosto nestandardní situaci v niz se ocitli, oceňují především "uvěřitelné" chování všech děti, mladších i starších. Těším se na pokračování.

buldozer5
25.01.2017

Nemám nic, co bych téhle knížce vytkl.

AbigailM.M.
05.01.2017

Čtivá, úžasná kniha. A dobrý nápad. Jsem ráda, že jsem ji přečetla =)

warca
29.12.2016

Kniha byla opravdu čtivá a naprosto mě pohltila. Rozhodně doporučuji :)

Attia
04.12.2016

Veliké překvapení pro mě!
Nechtěla jsem knize dávat moc šancí, už jsem přečetla tolik titulů podobného tématu. Přesto nad nimi Monument hravě vynikl. Autorka se totiž nesoustředila jen na akční děj, ale především na vztahy a reakce jednotlivých dětí i jejich postavení a chování ve skupině.
Kniha se mi četla skoro sama, velice chytlavá.

Ruxandra
30.11.2016

​Asi první kniha v tomto žánru, u které jsem cítila, že už jsem na ní "moc stará" a postavy mi nebyly příliš blízké. Nicméně postupně jsem si k nim nějak našla cestu a na konci knihy už mě i zajímal jejich další osud. Do dalších dílů se asi pustím, ale jen proto, že jsem zvědavá. Jsou lepší knihy v post apokalyptickém žánru, ale s přihlédnutím, pro jakou věkovou kategorii je toto psané, zvedám hodnocení :)

walusaaa
19.11.2016

Postkatastrofická tématika se mi vždy zdála zajímavou. Vážně mě to chytlo. Postavy, děj, prostředí, nápad. Prostě jsem se bavila a psaní mě vtáhlo do příběhu.

lucie.8
11.11.2016

Velice čtivá kniha s poutavým příběhem, která Vás chytne a nepustí. Bylo zajímavé sledovat, jak se starší děti musí postupně stát dospělými, aby se postarali o sebe a ty mladší. Kniha je asi určená pro teenagery, ale i tak se mi líbila.

bagel
20.10.2016

Toto je žánr, který čtu velmi málo, takže nemám moc s čím porovnat. Možná i proto se mně to dost líbilo a určitě budu pokračovat dalšími díly.

Horbet
05.10.2016

Řekl bych, že kniha je určená spíše pro teenagery, ale i tak měla zajímavý příběh. Postapokalyptický supermarket s géniem, skautem, nabušeným sportovcem a spoustou dětí, co se může pokazit?
Žádnou velkou stopu na mě monument nezanechal, ale velice kladně hodnotím styl, jakým je napsán. Vypráví se očima nástiletého hlavního hrdiny, což dodává na autentičnosti celé situace. Vše je dobře popsané, čtenář se v příběhu neztrácí a vlastně do poslední chvíle netuší, co bude dál. Nicméně další díl si přečtu.

Shinju
20.09.2016

Knížka nebyla špatná, byla místy i celkem zajímavá a napínavá, ale je to takový knižní průměr. Tedy nenadchne, ale ani nezklame. :)

Barbarka_CZ
26.08.2016

Trochu jsem se toho bála, přece jen parta děcek a středoškoláků coby hlavních hrdinů je trochu jinde než já. Ale je to psané dobře. Jednoduše, ale čtivě. Jen mi tam nesedí, že by ty mrňata byla tak šikovná a i pár dalších věcí je zvláštních (např. že vojenská vzdušná obrana by vyráběla chemické zbraně). Dávám 3*, jsou to poctivé, pozitivní tři.

PetraBery
05.08.2016

Postkatastrofická, povedená kniha o mládeži zavřené v obchodním centru v době katastrofy na zemi... Co určitě vyzdvihnu je změna a vývoj dětí během knihy, jak byly schopné fungovat. Dean byla dle mého celkem dobrá volba na hlavního hrdinu, ostatní se mi líbili někteří více, někteří méně. Už se chystám na další díl, jsem zvědavá, jakým směrem se bude kniha vyvíjet.

Danago
03.08.2016

Postapokaliptická dystopie, ve které se stal supermarket útočištěm pro čtrnáct dětí - šest středoškoláků (oblíbených i neoblíbených), dva osmáky (z nichž jeden je technický génius) a šest malých dětí. Venku zuří jedna katastrofy, které si nikdo neumí vysvětlit a které změní svět. Příběh má originální nápad,knížka je celou dobu velice napínavá a překvapivá. Skvěle se čte. Klidně doporučuji všem na věku nezáleží.

Ben Nevis
13.07.2016

Mám ráda dystopie a kupodivu ty teenagerovské jsou barvitější než ty dospělácké, protože tito mladí lidé se musí nejenom potýkat se změněným světem, ale i sami se sebou. Jediný neduh je zjemnění. Přečtěte si Pána much, ať víte, o čem mluvím.

Autorka se snaží hýřit nápady a jednoduchou zápletku - děti uvízly v hypru - vyšperkovat, co to jde, ale mohla by se obejít bez různých příhodných náhod typu z ničeho nic se spustí mříže. Neřeším jiné náhody, bez kterých by příběh nemohl ani existovat (série katastrof, banda obsahuje skauta i technického génia...)

Postavy jsou fajn, takový středoškolský výběr, kdy se "popular kids" přetahují o hezké holky s "nerdy". Hlavní hrdina se často chová nemístně, což ho polidšťuje. Postavy se tudíž nedělí na sympatické/nesympatické či kladné/záporné. Občas jsou otravné, občas se zachovají správňacky.

Každopádně jsem se bála, že mě knížka o dětech v hypermarketu bude nudit, ale autorka překvapila.

boza7
13.07.2016

První přečtená kniha z post-apokalyptického světa. A k plnému hodnocení nemá daleko. Další dva díly si zajisté přečtu taky... :)

alfinha2321
02.07.2016

Námět mi přišel velmi zajímavý, jen s tím podáním jsem měla občas problém - kniha byla někdy až moc teenage. Ale mrzí mě, že jsem si k tomu rovnou nekoupila další díly, budu to muset napravit :)