Monument 14

Tvá matka na tebe křičí, že nestihneš autobus. Vidí, jak se blíží ulicí. Nezastavíš se a neobejmeš ji, neřekneš jí, že ji máš rád. Nepoděkuješ jí, že je hodná, laskavá a trpělivá máma. Jistě že ne – jen seběhneš schody a utíkáš na roh ulice. Kdybys ale věděl, že je to naposled, co mámu vidíš, nejspíš by sis přál, aby ses zastavil a všechny ty věci udělal. Možná i za cenu, že by ti autobus ujel. Ale autobus se už blížil, tak jsem se rozběhl. Čtrnáct dětí. Jeden supermarket. A milion věcí, které nabraly špatný směr. V akcí nabitém debutovém románu Emmy Laybourneové se stal supermarket útočištěm pro čtrnáct dětí – šest středoškoláků (oblíbených i neoblíbených), dva osmáky (z nichž jeden je technický génius) a šest malých dětí. Zní to jako velká zábava, když si můžou dělat, co chtějí, ale ne v případě, že venku zuří jedna katastrofa za druhou, počínaje monstrózním krupobitím a konče použitím chemických zbraní, které svět – jak ho znají – vedou do záhuby. A jediné, na co děti myslí, je věta: Uvidím ještě někdy své rodiče?

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/161559/monument-14-monument-14-DiI-161559.jpg 4.2376

Monument 14 (1.)

Ilustrace/foto:Kathleen Breitenfeld, Rich Deas
Vazba knihy:vázaná s přebalem
ISBN:978-80-7384-682-4

trudoš

Famózní start, kdy se prakticky po třech stranách úvodu rozjíždí adrenalinový děj, ve kterém je skupina středoškoláků konfrontována s neobvykle brutální změnou počasí. Jenže jakmile se hrdinové usadí v obchodním domě, technická logika kulis začne pokulhávat a na přetřes přijdou problémy, které zajímají převážně jen teenagery - tedy kdo s kým chodí a proč. Navíc se z nudy pokoušejí o jakýsi vládní systém, což v rámci nesourodého věkového složení působí drobně komicky, o to spíš, když na dveře klepe apokalypsa. Osobně mi pak hodně vadilo zevšeobecňování rodičovských reakcí, jež vesměs nechávají děti napospas osudu a sami míří do evakuačního centra.
Znáte-li novelu Stephena Kinga Mlha, případně román Williama Goldinga Pán much, bude pro vás tahle kniha pravděpodobně zklamáním. Má obrovský potenciál, který však Emmy Laybourneová utápí v nutnosti prodat se mladým čtenářům, přičemž nepřekračuje možnosti, jež jí zápletka přímo nabízí. Otevřený konec pak pozitivnímu dojmu taky příliš nepomáhá.

sweettest

Chytne a nepustí... moc jsem nečekala a bylo to velmi příjemné překvapení!

Kris@

Nepřesvědčivé, ale docela čtivé.

michaela669

Kniha se mi opravdu moc líbila, i když je podle mě trošku jednodušeji napsaná. Okamžitě jsem si zamilovala Deana a Alexe. Z prvu jsem měla ve všech dětech zmatek, ale to se po chvíli urovnalo. Trošku nereálný mi přišel všechen ten "klid" kolem celé situace. Myslím, že kdybych se ocitla já v této situaci, nejspíš bych nezachovala tak klidnou hlavu jako všechny děti v knize. Kniha je to velmi čtivá, příběh a nápad je to zajímavý. Už čtu druhý díl a musím přiznat, že se těším, jak to nakonec celé dopadne.

Princezna22

Přečteno za jeden večer,během par hodin. Kniha me strašně překvapila. Dej byl strhující, se začátku,jak se vše rozjelo hltala jsem stránku po stránce a chtěla víc a víc.. Představa tohohle v reálu by asi jistě dopadla možná o trošku více tragicky.Příběh je to poměrně čtivý,zajímavý a místy napínavý. Hodnotila bych plným počtem hvězd,ale nechávám si v záloze pro další díly. Uvidíme,jak příběh se bude dál rozvíjet... Pokud to bude ve stejném duchu jako tento díl nebude problém tuto sérii zařadit mezi mé oblíbené. Doporučuju

topeti

Ač už davno nepatřím do věkové kategorie náctiletých, příběh se mi líbil. Vzhledem k naprosto nestandardní situaci v niz se ocitli, oceňují především "uvěřitelné" chování všech děti, mladších i starších. Těším se na pokračování.

buldozer5

Nemám nic, co bych téhle knížce vytkl.

AbigailM.M.

Čtivá, úžasná kniha. A dobrý nápad. Jsem ráda, že jsem ji přečetla =)

warca
29.12.2016

Kniha byla opravdu čtivá a naprosto mě pohltila. Rozhodně doporučuji :)

Attia
04.12.2016

Veliké překvapení pro mě!
Nechtěla jsem knize dávat moc šancí, už jsem přečetla tolik titulů podobného tématu. Přesto nad nimi Monument hravě vynikl. Autorka se totiž nesoustředila jen na akční děj, ale především na vztahy a reakce jednotlivých dětí i jejich postavení a chování ve skupině.
Kniha se mi četla skoro sama, velice chytlavá.

Ruxandra
30.11.2016

​Asi první kniha v tomto žánru, u které jsem cítila, že už jsem na ní "moc stará" a postavy mi nebyly příliš blízké. Nicméně postupně jsem si k nim nějak našla cestu a na konci knihy už mě i zajímal jejich další osud. Do dalších dílů se asi pustím, ale jen proto, že jsem zvědavá. Jsou lepší knihy v post apokalyptickém žánru, ale s přihlédnutím, pro jakou věkovou kategorii je toto psané, zvedám hodnocení :)

walusaaa
19.11.2016

Postkatastrofická tématika se mi vždy zdála zajímavou. Vážně mě to chytlo. Postavy, děj, prostředí, nápad. Prostě jsem se bavila a psaní mě vtáhlo do příběhu.

lucie.8
11.11.2016

Velice čtivá kniha s poutavým příběhem, která Vás chytne a nepustí. Bylo zajímavé sledovat, jak se starší děti musí postupně stát dospělými, aby se postarali o sebe a ty mladší. Kniha je asi určená pro teenagery, ale i tak se mi líbila.

bagel
20.10.2016

Toto je žánr, který čtu velmi málo, takže nemám moc s čím porovnat. Možná i proto se mně to dost líbilo a určitě budu pokračovat dalšími díly.

Horbet
05.10.2016

Řekl bych, že kniha je určená spíše pro teenagery, ale i tak měla zajímavý příběh. Postapokalyptický supermarket s géniem, skautem, nabušeným sportovcem a spoustou dětí, co se může pokazit?
Žádnou velkou stopu na mě monument nezanechal, ale velice kladně hodnotím styl, jakým je napsán. Vypráví se očima nástiletého hlavního hrdiny, což dodává na autentičnosti celé situace. Vše je dobře popsané, čtenář se v příběhu neztrácí a vlastně do poslední chvíle netuší, co bude dál. Nicméně další díl si přečtu.

Shinju
20.09.2016

Knížka nebyla špatná, byla místy i celkem zajímavá a napínavá, ale je to takový knižní průměr. Tedy nenadchne, ale ani nezklame. :)

Barbarka_CZ
26.08.2016

Trochu jsem se toho bála, přece jen parta děcek a středoškoláků coby hlavních hrdinů je trochu jinde než já. Ale je to psané dobře. Jednoduše, ale čtivě. Jen mi tam nesedí, že by ty mrňata byla tak šikovná a i pár dalších věcí je zvláštních (např. že vojenská vzdušná obrana by vyráběla chemické zbraně). Dávám 3*, jsou to poctivé, pozitivní tři.

PetraBery
05.08.2016

Postkatastrofická, povedená kniha o mládeži zavřené v obchodním centru v době katastrofy na zemi... Co určitě vyzdvihnu je změna a vývoj dětí během knihy, jak byly schopné fungovat. Dean byla dle mého celkem dobrá volba na hlavního hrdinu, ostatní se mi líbili někteří více, někteří méně. Už se chystám na další díl, jsem zvědavá, jakým směrem se bude kniha vyvíjet.

Danago
03.08.2016

Celá série se mi moc líbila a hodně překvapila. Nový nápad, napínavé. Rozhodně nenudiila, klidně doporučuji všem na věku nezáleží.

Ben Nevis
13.07.2016

Mám ráda dystopie a kupodivu ty teenagerovské jsou barvitější než ty dospělácké, protože tito mladí lidé se musí nejenom potýkat se změněným světem, ale i sami se sebou. Jediný neduh je zjemnění. Přečtěte si Pána much, ať víte, o čem mluvím.

Autorka se snaží hýřit nápady a jednoduchou zápletku - děti uvízly v hypru - vyšperkovat, co to jde, ale mohla by se obejít bez různých příhodných náhod typu z ničeho nic se spustí mříže. Neřeším jiné náhody, bez kterých by příběh nemohl ani existovat (série katastrof, banda obsahuje skauta i technického génia...)

Postavy jsou fajn, takový středoškolský výběr, kdy se "popular kids" přetahují o hezké holky s "nerdy". Hlavní hrdina se často chová nemístně, což ho polidšťuje. Postavy se tudíž nedělí na sympatické/nesympatické či kladné/záporné. Občas jsou otravné, občas se zachovají správňacky.

Každopádně jsem se bála, že mě knížka o dětech v hypermarketu bude nudit, ale autorka překvapila.

boza7
13.07.2016

První přečtená kniha z post-apokalyptického světa. A k plnému hodnocení nemá daleko. Další dva díly si zajisté přečtu taky... :)

alfinha2321
02.07.2016

Námět mi přišel velmi zajímavý, jen s tím podáním jsem měla občas problém - kniha byla někdy až moc teenage. Ale mrzí mě, že jsem si k tomu rovnou nekoupila další díly, budu to muset napravit :)

Pusheen
18.06.2016

Není to špatné ale přijde mi, že se v tom autorka maličko plácá (moc to roztahuje), ale nebylo to špatné. Být vámi přečtu si i 2,3 (jsou podle mě lepší).

ledaver
05.06.2016

Knihou si nejsem tak úplně jistá. Příběh je pěkně plynulý, čte se tak, že ani nevíte, že otáčíte stránky, ale nějak mě to uvnitř nechytlo. Pořád mi tam chyběla nějaká pořádná akce, nějaký pořádný spád, při kterém se mi bude tajit dech. Taky jsem možná čekala větší krvák... Poslední čtvrtina knihy je samé překvapení, ale...
Konec je hodně otevřený, tudíž si rovnou pořiďte zbylé dva díly ;) Za mě trochu slabší dystopie.

JajaCZ
25.05.2016

Kniha s týmto nenápadným názvom a ešte nenápadnejším prebalom skrýva zaujímavé a zábavné čítanie. Odporúčam, bavilo :)

SeverusSnape
16.05.2016

Zkrátka skvělý příběh s originální zápletkou.Nemohla jsem se od něj odtrhnout.
Děsové na tom byly ty děti,které tam uvízly a ten fakt,že za pár let se taková katastrofa klidně může stát..

monita333
07.05.2016

Konečně jsem se k téhle knížce dopracovala! :D Už tak dlouho jsem plánovala, že si ji přečtu, už tak dlouho se mi na ní v knihovně jen prášilo a teď, když mám konečně i druhý díl, jsem se rozhodla, že si ji přečtu. :) A musím říct, že naprosto splnila má očekávání. Napínavý a promyšlený příběh, který jen tak neomrzí, stejně tak jako charaktery postav. Každá jiná, každá něčím zvláštní a každá má něco, díky čemu si ji/ho hned (nebo až po pár kapitolách :D) zamilujete (u měl byl teda výjimkou leda Brayden :D). Postapokalyptický příběh 14 dětí uvězněných uvnitř supermarketu, to si prostě žádá o přečtení :) Není snad nic, co bych mohla knize vytknout, ubíhalo to hrozně rychle, a než jsem se nadála, přišla na řadu poslední kapitola. Co nevidět začnu s Nebem v plamenech :)

Eli17
20.04.2016

Budete se bát, protože se tam často škrtí a zabíjí.
Ale jinak je to super!

cantona
09.04.2016

Kniha se mi hodně líbila. Knihy z postapokalyptického světa mě baví a i tady je to dobré i když hlavní postavy jsou děti. Dokonce i že celý děj se odehrává v supermarketu neubírá knize na poutavosti. musím, ale napsat, že štítek horor moc nesedí. Jinak se mi příběh hezky četl a jsem opravdu zvědavý jak to vše dopadne takže si určitě přečtu i další díly.

ewisek22
01.04.2016

Moc se mi páčí sci-fi a postkatastrofické knihy. Po této knize jsem pokukovala již dlouho a konečně na ní došlo. Téma je super a zajímavé. Kniha má spád a nikde nelelkuje:) Ale jelikož už jsem četla knihu Karanténu: Samotáři, která má velmi podobné téma, a která byla o level lepší, tak dávám pouze 4 hvězdičky.

děti studenti postkatastrofická USA

Emmy Laybourne