Moll Flandersová

Moll Flandersová https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/198904/bmid_moll-flandersova-198904.jpg 4 162 27

Šťastné i nešťastné zážitky chýrečnej Moll Flandersovej, ktorá sa narodila v newgatskej väznici a nerátajúc detstvo, za šesťdesiat rokov prepestrého života, dvanásť rokov bola milostnicou, päťkrát sa vydala (z toho raz za svojho brata), dvanásť rokov bola zlodejkou, osem rokov žila vo Virgínii deportovaná za krádeže, napokon zbohatla a zomrela ako kajúcnica. Napísané podľa jej zápiskov.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , SVKL - Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry

Moll Flanders , 1722

Kabátice
13.08.2013 2 z 5

Kniha mě zase tak moc nezaujala. Ano, příběh byl plný neočekávaných zvratů a událostí, Moll ze všech sil bojovala o to, aby změnila svůj osud, ale i přes to mi děj přišel plochý a stereotypní. Byl tak našlapán dokola se opakujícími nepříznivými životními událostmi, že jsem na konci ani nemohla uvěřit tomu, že přišel happy end...

kacimilek
02.06.2013 4 z 5

Dost zajímavá a záživná knížka o hříšnici, která vlastně podle dnešních hledisek zase taková nemrava nebyla. Je vážně zábavné pozorovat, jak se celý pohled na společnost a morálku za pár století změnil.

Selinute
10.11.2012 3 z 5

Knížku jsem četla před mnoha lety . Vzpomínám si, že se mi hodně libila. Dnes ji mám v knihovně a necítím potřebu číst ji znovu.

tygrilady
28.10.2012 5 z 5

Klasika,která se mi líbí...pěkný je i film

pet-kyval
17.07.2012 2 z 5

[022/12] Do jisté míry byla ‘Moll Flandersová‘ docela milým překvapením, protože má předešlá setkání s panem D.D. nebyla tak docela ověnčena úspěchem. Ne, že by nepsal čtivě, ale ještě jsem nikdy jeho knihu nedočetla až do konce, protože mě většinou začal nudit samotný příběh. U Moll tomu nebylo jinak a můj názor se nezměnil. Jen se stala taková zvláštní věc, že mi po letech nedělalo problém zatnout zuby a knihu přeci jen dočíst.

První, co mě k této knize napadá je to, že na mě celý příběh působil až neuvěřitelně nerealisticky. Představa, že jedna jediná žena prožije tolik věcí za tak relativně krátkou dobu a přitom se nijak zvlášť charakterově nevyvine je poněkud zarážející. Měla X manželů a každému z nich porodila alespoň 3 děti. Přitom ani v jednom případě jsem snad nepocítila nějakou mateřskou lásku a stesk po nich. Moll si jednoduše sbalila věci a odkráčela za vidinou dalšího manželství a dalších peněz někam v dál. U posledního manžela se u ní nějaké hlubší city sice projevují, ale je to celé až příliš ploché, uměle naaranžované a neemotivní a ať jsem dělala cokoliv, nevěřila jsem tomu.

Dalším mínusem je i to, jak je kniha rozdělena na dvě poloviny. V první polovině se cyklicky vdává a stává vdovou, vdává a stává vdovou, vdává a stává vdovou. Za sebou zanechává ratolesti v takové či oné situaci a jediné, co jednotlivé koexistence s manželi odděluje, je odhalování jejich různorodých kostlivců ve skříních. A světe div se, ve většině případů jsou to kostlivci finanční. Peníze, sex, peníze, sex a do tohoto jednotvárného chumlu nakonec přijde střihač s obřími nůžkami, který udělá rázné ŠMIK. A najednou nejde o sex, ale hlavně o ty peníze a (ne)milá Moll se dostává na dráhu kriminálních živlů, která ji pak provázejí po celou druhou část.

Zkrátka, je to kniha pouze o dvou tématech a životních etapách, které se skládají z drobných příběhů a přitom postavě zabraly celý život. Mají společného mnoho, ale různého málo. Moll je po celou dobu stejná a nijak se myšlenkově neposouvá. Vše omlouvá hloupostí a naivitou mládí. Její chyby ji sice varují před současným životem, ale do budoucna její povahu napravují jen minimálně. Děj je vlastně o ničem, zásadních zvratů minimum a celou dobu jsem postrádala nějaké napětí. Nikdo si nezískal mé sympatie a nedokázala jsem se ubránit zoufalství, které přicházelo pokaždé, když autor stále dokola popisoval principielně stejné životní příběhy anglické děvky a kapsářky. Ale přečíst se to dá vcelku lehce.

maryzka
07.05.2012 2 z 5

Já jsem ji poměrně četla nedávno ale připadá mi že Moll Flandersová a Roxana je na stejný vlně.

Miila
20.04.2012 5 z 5

Tuhle knížku jsem četla ještě na základní škole a ohromně n mně zapůsobila. Z paměti mi sice vyprchalo jméno autora, ale když jsem po čase zjistila, o koho jde, knížku našla a přečetla si ji znovu, měla jem znovu ten skvělý pocit, jako když jsem ji četla poprvé. Děj sice není nijak zvlášť úchvatný, ale ta knížka prostě má něco do sebe :-)