Modlitba za Owena Meanyho

Modlitba za Owena Meanyho https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89289/bmid_modlitba-za-owena-meanyho-ISB-89289.jpg 5 1042 174

První vydání v pořadí sedmého románu amerického spisovatele Johna Irvinga, autora světově proslulého bestselleru Svět podle Garpa, vypráví příběh prazvláštně nadaného chlapce Owena Meanyho, posmívaného mezi svými vrstevníky, ze kterého se však posléze stává mladík nebývalé autority, prorok, jenž prožívá absurdní novodobou paralelu s životem Ježíše Krista.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

A Prayer for Owen Meany , 1989

lencin
21.05.2022 5 z 5

Krásná a silná kniha. Zamyšlení nad náboženstvím, jeho podobami a jeho význam pro člověka.

Adellll
30.04.2022 5 z 5

Nejdříve jsem ke knize byla tak trochu skeptická a moc jsem nevěděla, co od ní čekat. Především Owen mě prvních několik set stran poměrně mátl. Postupně si na něj ale člověk zvykne a pak mu, podobně jako většina postav knihy, naprosto podlehne. Druhá časová linka, kde můžeme vidět, jaký ohromný vliv měl Owen na Johnnyho, je též bravůrně napsaná a navíc se v knize objevují i velmi zajímavé historické souvislosti 60.let 20.století (až jsem se trochu zastyděla, kolik věcí o např. Válce ve Vietnamu nevím:D).

kramver
05.04.2022 4 z 5

Mám ráda autory, jejichž vypravěčský styl spolehlivě rozeznáte od jiných. Irvingovy knihy spojuje mnohé. Ať už je téma jakékoliv, téměř vždy v něm sledujete chlapce, který vyrůstá jen s matkou, vždy dojde ke ztrátě nějaké končetiny (s úchylkou na ruce), sexualita je více či méně incestní, brzká nebo nevyjasněná, rozsah díla nadprůměrný stejně jako množství myšlenek a absurdních scén. Na 700 stránkách se tentokrát Irving rozepisuje na téma náboženství, války ve Vietnamu, americké politiky a společnosti vůbec. Některé jiné autorovy knihy mi přirostly k srdci víc i s jejich hrdiny, proto jsem jednu hvězdičku slevila. Náboženství není tak úplně můj šálek kávy. Ale těch posledních pár stran, kdy se celý ten absurdní kruh náhle uzavřel a všechno sedělo stejně dobře jako maminčiny červené šaty, to bylo famózní. .

Elea
14.03.2022 2 z 5

Knihu jsem četla kvůli Čtenářské výzvě, jinak bych jí určitě vzdala, tato jsem bojovala. Pro mne to byla spíš zkouška trpělivosti než zajímavá četba.

callahanh
07.03.2022 4 z 5

Ačkoli Irving napsal hodně knih a mnoho z nich je mnohem slavnějších, je Modlitba za Owena Meanyho asi jeho nejambicióznější dílo. Na monstrózní ploše vypráví atraktivní příběh plný odboček, který kombinuje momenty ryze tragické s těmi komickými (nejzářivější příklad je asi smrt matky hlavního hrdiny, v níž je tragika spojená s humorem naprosto excelentní), přemýšlí o úloze náboženství v našich životech a snaží se ukázat, že zkrátka musí existovat něco mezi nebem a zemí, co může vést naše životy. Celou knihu prostupuje velice zvláštní melancholická atmosféra, která lehce připomíná tu, s kterou pracuje Stephen King, tzn. že je v ní jakýsi smutek po něčem, co už se nikdy nevrátí a člověk to tak nějak propásl. Je asi pravda, že žádná z postav není úplně "normální" a sympatická, protože každá má něco, co brání si ji připustit k tělu, na druhou stranu to ale dokáží vyvážit něčím, co chvílemi až dojme a tak trochu to vystoupí z jejich "pohodlné ulity". Modlitba za Owena Meanyho je román, o němž by se mohly psát studie a odhalovat se v něm různé symboliky a metafory a rozhodně by to mohla být zábavná práce, která čtenáři nabídne nový úhel pohledu. I jako samostatné a tzv. povrchní čtení ale funguje výborně, protože donutí k zamyšlení a ukáže pomíjivost života jako takového. Jen by asi mohl být o pár desítek až stovku stran kratší. 80 %

Yukon
21.02.2022 5 z 5

Owen Meany, moje nejoblíbenější literární postava. Nejde ho nemilovat.

painthers
13.02.2022 2 z 5

Eh… strašně a vyčerpavě dlouhý. Mnoho pasáží mě vůbec nebavilo. Kdyby byla kniha poloviční, pointa by neunikla. Ani pointa mě zas tolik neoslovila. Z dalších komentářů ale vidím, že to asi bude dost o vkusu čtenáře.

janavom
09.02.2022 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih.

Jetelka
14.01.2022 2 z 5

No teda, ta mi dala zabrat. Vubec me nebavila. Popis spousty lidi, hodne pribehu, vypraveni … dost jsem preskakovala odstavce, stranky. Docetla jsem to horkotezko. A to mam Irvinga rada. Nerozumim tomu. Mozna v knize je nejake poselstvi, ktere ja nevidela.

Pepa62
26.12.2021 5 z 5

Tak nevím, co si o tom myslet. Hodnocení měnit nebudu, ale když jsem se teď na konci roku ke knize po dlouhých cca 20 letech vrátil, byl jsem ze čtení poněkud rozpačitý. Celých těch cca 20 let jsem měl o knize vysoké mínění, považoval jsem ji za jednu z nejlepších, kterou jsem do té doby četl. A teď?
Pasáže, které u mě poprvé vyvolávaly smích nebo aspoň úsměv, mě teď nechávaly naprosto klidným, některé mi přišly až absurdní, viz třeba „transport“ automobilu jednoho z profesorů, kdy se jinak seriózní lidé promění v soubor idiotů a celá akce probíhá stylem, jak by ji zorganizoval Pat a Mat nebo Lauer a Hardy.
Tolik věcí mi najednou vadilo! Kolikrát jenom se dozvíme, že by si hlavní hrdina neměl kupovat americké noviny, aby se tak vyhnul informacím, týkajících se americké zahraniční politiky, které ho tolik iritují a jejichž vyhledáváním je zároveň skoro posedlý a na nichž nám do omrzení dokládá, jak je americká zahraniční politika a politika obecně špatná, nemravná, zvrácená.
Přestože se v knize objeví desítky postav, těch relativně „normálních“ bych spočítal na prstech jedné ruky. Jinak to je panoptikum bizarních postav a je jedno, jestli jde o listonoše, církevní hodnostáře, vysokoškolsky vzdělané profesory, všichni jakoby pocházeli z „údolí dutých hlav“ a podle toho se tak často i chovají.
Ve Spolčení hlupců se něco takového čeká, tady mi ta vysoká koncentrace vyloženě vadila.
Nemyslím si, že bych měl potřebu se ke knize ještě jednou v budoucnu vrátit a případně si tak potvrdit, jestli je Modlitba za Owena Meanyho vynikající, což jsem si myslel v roce 1999 a nebo jenom dobrá, což si myslím teď, bezprostředně pár hodin po přečtení.

Ada0004
16.11.2021 5 z 5

Tato kniha mne naprosto pohltila. Prožila jsem jí naplno. Nemohla jsem od ní odejít, smála jsem se s ní, plakala, chvílemi jsem nemohla ani dýchat. Strávila jsem s ní několik nocí, kdy jsem své postavy nemohla opustit - je to kniha mého srdce.

Dimas
25.10.2021 5 z 5

…slyšeli jste někdy, aby dvacetiletý mladík přiznal, že se mu stýská po nejlepším kamarádovi?…

kacaabba
18.07.2021 3 z 5

Z knihy jsem zmatený. Hlavní hrdina nepoznal osobního Boha, ale zkušenost s Owenem ho přesto k uvěření v Boha dovedla.
Jinak je autor dobrý vypravěč, takže střídá vážnější a žertovné pasáže tak lehounce, že si to člověk užívá i jen tak. Jestli bych knihu doporučil? Myslím, že ne, ale ani jí nezavrhuji.

gladya
01.07.2021 4 z 5

Byl to čtenářský zážitek. Přesto s hodnocením váhám 4 nebo 5* ? Dvě jiné knížky, které jsem od Irvinga četla, se mi totiž líbily ještě víc. Možná je to tím, že nejsem dost nábožensky a duchovně zaměřená či jak to říct. Nežiji v prostředí, kde je náboženství a příslušnost k nějaké církvi takovou součástí života, jak je popsáno v knížce. Ale pozor, je to knížka o víře a poslání, ale ne jen v náboženkém smyslu slova. A jak to tak u dobrých knih bývá, je to kniha o člověku a klade otázky.
Vím , že příběh je potřeba brát především v symbolické rovině. Proto nemá smysl řešit uvěřitelnost. Ovšem podnětů k zamyšlení tam je mnoho. Líbilo se mi, jak se ve postupně rozkrývá a rozmotává. Něco čtenáři dojde brzy, něco může být překvapivé odhalení.

MaKolar
05.05.2021 5 z 5

Moje druhá kniha od Irvinga a musím říct, že opět skvělá. Kniha je sice náročnější na čtení, ale kdo vydrží bude znamenitě odměněn. Konec je naprosto fenomenální!

alef
25.04.2021 5 z 5

„… vůbec jsme si neuvědomovali, že jsme pouhými diváky jeho představení ... ve kterém sám sebe povýšil do role proroka …“

Neuvěřitelně, a ve své podstatě naprosto nepodloženě, sebejistý skrček s nezaměnitelně pištivým hlasem, který by dokázal probudit i „mrtvou myš zpátky k životu“ … to je Owen Meany, resp. první dojem, který ze setkání s ním získáte.

„Vždycky se choval, jako pán situace, a taky, že jím byl, byl pánem sebe sama, víc, než my všichni dohromady … v šestnácti už mluvil (svým pisklavým hlasem a přesto) světáckým tónem, … z větších chlapců strach neměl, protože byl zvyklý být všude nejmenší, a starších se nebál, protože byl chytřejší.“
… to je Owen v Johnyho vzpomínkách … „neznal jsem nikoho tvrdohlavějšího“, tvrdohlavec, ale taky obratný manipulátor! (na což byl ovšem náležitě pyšný!).

A jestli se něco Johny od Owena naučil (řekněme si to na rovinu, on se vlastně od Owena naučil skoro všechno) tak to bylo, že „logika je relativní“, nehledě na to, že stejného názoru byla i pozoruhodná dáma, Johnyho babička, Hariet Wheelwrightová: „My, Wheelwrightové neopovrhujeme zdáním věcí. Věci jsou totiž často právě tím, čím se zdají být. První dojem je rozhodující“,
… a přesně to Owen fakt uměl, učinit první dojem, ... znepokojivé na tom bylo, že se zároveň choval, „jako by znal budoucnost.“

Jak vidíte, zvyknout si na Owena vážně není jen tak, chvíli to trvá, řekla bych, tak prvních 200 stran, možná i víc, postupného podléhání Owenově osobnosti, záleží na tom, jak moc si ho pustíte k tělu, disponuje totiž velmi jízlivou a pořádně kousavou ironií, nevypočitatelným skepticismem, a dost nevybíravým černým humorem. Johny o něm říká, že je to „Mistr Cynik“, a protože všechno co dělá, dělá s nebetyčnou opovážlivostí, která vám až vyráží dech, nakonec akceptujete fakt, že je prostě vždy a za všech okolností, pánem situace!
… úplně přirozeně si tak nakonec, místo počáteční lítosti, přes nedůvěru, ve finále vyslouží, řekněme si to na rovinu, spíš vynutí, váš obdiv :-).

„Tenkrát mě poprvé napadlo, že určité události nebo věci mohou mít „zvláštní význam“!

Příběh, který vám Johny Wheelwright odvypráví, není totiž jen příběhem, kterým se vypořádává se vzpomínkami, a s událostmi, které, jak věřil Owen, nebyly náhodami! … „byl přesvědčen, že náhoda je hloupá, plytká výmluva, k níž se utíkají hloupí, kteří nejsou schopní vyrovnat se s faktem, že jejich životy mají předem stanoveny“, ale právě díky Owenovi, je tak i příběhem o neustálém hledání … odpovědí na otázky víry a existence svobodné vůle …
… zcela zásadní přitom je, pokud se ptáme na události (jež se staly, jež se mohly stát, které se možná stanou, nebo které se určitě stanou), položit si tu správnou otázku:
„jsou toto stíny věcí, jež se určitě stanou, nebo jsou to jen stíny věcí, jež se mohou stát?“

„Byl to Owen, který mě naučil, že každá dobrá kniha se vyvíjí – od obecného ke specifickému, od jednotlivostí k celku a zase zpátky. … A stejně je nutné knihy i číst a o přečteném pak psát.“

Celé to začalo, no prostě divně, úryvky z Bible, citáty ze Starého i Nového zákona a téměř kompletní přehlídkou amerických církevních spolků 60-tých let. A samozřejmě, seznámením se s jedním divným chlapcem … „myslím, že jsme ho týrali, hlavně proto, abychom slyšeli jeho hlas, tenkrát jsem si myslel, že snad pochází z jiné planety, teď jsem přesvědčen, že to nebyl hlas z tohoto světa.“
Na ten pištivý hlas Johny prostě nikdy nezapomněl, a tak nezapomněl ani na Owena … kluka, kterému se v životě podařil asi jediný slušný basebalový odpal, jen jednou se trefil pálkou do míče … „A nakonec to stejně byl špatný míč.“

Ten kluk mě neskutečně štval, tak dlouho a důkladně, až jsem nakonec dopadla, jako všichni ostatní, já ho snad nakonec, nezávisle na mé vůli … taky začala obdivovat :-).

Totiž … „měl v sobě něco, co potřebujeme“.

hvozdik
15.04.2021 5 z 5

Není nadto sáhnout po čase po velkém románu. Nadšení převeliké a vřele doporučuji. Irving to jednoduše umí a poklona i překladateli.

martineden
09.03.2021 5 z 5

Čtenářský zážitek. Už je to hodně let, co jsem knihu četla, vím, že si ji chci přečíst znovu.

DanaKa81
08.03.2021 5 z 5

Na Owena Meanyho s podivným hlasem a malým vzrůstem s láskou vzpomíná jeho nejlepší přítel. Jak se v průběhu děje dozvídáme, tak Owen má jisté poslání...Občas tragikomickou, ale moc dojemnou knihu Johna Irvinga z nelehké doby určitě doporučuji!

veneta
25.01.2021 3 z 5

První polovinu jsem četla rok, druhou dva dny. A jen letitá vzpomínka na Svět podle Garpa mi nedala tuto knihu odložit. Stojí za přečtení, pokud Irvinga máte rádi.

přátelství zfilmováno americká literatura válka ve Vietnamu (1959-1975) proroci

John Irving