Moderní kuvajtské povídky

Moderní kuvajtské povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408433/mid_moderni-kuvajtske-povidky-RPq-408433.jpg 4 3 1

Péčí sedmi překladatelů vznikly pro tento soubor české verze 11 povídek výrazných autorů moderní krátké prózy v kuvajtské literatuře. Stručný výbor představuje pestrý průřez žánry i náměty, povídky vypravují o pozoruhodných lidských osudech, tu s humorem, tu s doteky mystiky, objeví se například i detektivní náměty. Vyprávěné příběhy dávají nahlédnout do světa pro českého čtenáře exotického a v mnohém nepochopitelného, přesto však lidsky blízkého. Bonusem je fundovaná předmluva, podávající stručnou informaci o kuvajtské povídkové tvorbě a jejích významných představitelích.... celý text

meluzena
20.07.2019 3 z 5

Ve sbírce jsou dva druhy povídek. Jedny jsou tím klišé, které nám vybaví, když se řekne "arabský svět" - svět mužů nelítostný vůči ženám, pročež ženy jsou buď bezbranné trpitelky nebo vůči mužům na oplátku kruté a mazané jen se jim naskytne příležitost. Emoce a činy se tu jen tak "nešolíchají", ale vždycky jsou vyhnané až do krajnosti. V tomhle černobílém světě není místo pro dohodu a smír - tady se rovnou trpí, mstí nebo (sebe)vraždí. Zde má kniha má nespornou výpovědní hodnotu o uvažování a stereotypech arabského světa, který je tolik vzdálený tomu našemu.
Naopak ve výrazné menšině jsou tu příběhy, které jsou nadčasové a mohou se odehrávat v podstatě kdekoli; některé jsou dosti zdařilé.