Brněnské nevěstky

Brněnské nevěstky https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/127664/brnenske-nevestky-127664.jpg 4 357 106

Marek z Erlachu, přítel markraběte Jana Jindřicha Lucemburského, nalezne v lese nedaleko Brna umírající dívku a její novorozeně zabalené v drahé pleně se symbolem patricijského rodu Anshelmů. Na přání markraběnky Markéty Opavské začne diskrétně pátrat, kdo byla ona dívka a kdo je otcem dítěte. Stopy míří mezi brněnské nevěstky na kopec Puhlík, semeniště kriminality, kde se ukrývají kuplíři, zloději a vrazi a ony nebohé ženy zneužívají ke zločinům. Dívka ovšem nevěstka nebyla a otcem dítěte je významný brněnský měšťan. Skandál s nemanželským dítětem rozpoutá řadu intrik mezi bohatými patriciji a odhalí kruté poměry v některých zdánlivě spořádaných manželstvích...... celý text

prochajda
05.01.2022 5 z 5

Zajímavý a napínavý historický román ze 14.století, kdy se markraběnka Markéta Opavská zasloužila o zlepšení životních podmínek brněnských nevěstek. Zprvu jsem se ztrácela v množství postav, ale později se dalo zorientovat a užít si příběh s detektivní zápletkou. Líbil se mi i středověký jazyk: útrpné právo, ctnostná hospodyně, obcování nevěstek, měšťané přísežní...
Rozhodně si přečtu pokračování.

soukroma
13.12.2021 5 z 5

Zajímavý a napínavý vhled do života v Brně v roce 1353: spousta zapeklitých osudů od nevěstek, přes měšťan(k)y a patricije, až ke šlechtě. Spousta jmen a vazeb, z minulosti i současnosti - vyplatí se číst bez častého odkládání, jinak se čtenář ztratí (děj kolem jednotlivých postav se střídá i třeba každý odstavec). Založeno na historické "moderní" vyhlášce. Jakkoli hrůzné činy, vraždy, loupeže či nevěry se v knize odehrávají, konec je zase trochu pohádkově sluníčkový.
(Samozřejmě by to nesměla být MOBA, aby se výsledný knižní produkt obešel bez chyb a překlepů.) 90%

Amneris
06.10.2021 5 z 5

Knihy od paní Horákové mám ráda, a tak jsem byla zvědavá na tuto sérii. A opět se mi autorka trefila do vkusu. Do knihy jsem se okamžitě zabrala a byla jsem zvědavá, jak to celé dopadne. Ze začátku jsem se bála velkého množství postav, ale nakonec každý ten příběh vytvořil jeden celek. Těším se na další pokračování série.

m_martina
24.04.2021 5 z 5

Tato kniha se mi líbila a je opravdu dobře napsaná. Od autorky jsem už jednu knihu četla, ale ta nebyla tak dobrá jako tato. Jsem proto zvědavá na další knihy z této série.

Lenča75
01.03.2021 5 z 5

Musím souhlasit s komentáři,přečetla jsem tři knihy z této série a mám radost, že mi zbývá ještě jedna kniha, protože mě to čtení moc bavilo, mělo spád, nenudila jsem se a ještě se člověk dozví něco z naší historie. Vřele doporučuji ????

zouharov
28.01.2021 5 z 5

Mě tyhle knížky baví. Mám ráda propojení historie a detektivního příběhu. Postavy mi navíc byli sympatické.

kape97
20.02.2020 5 z 5

Úžasná kniha, historický román byl velmi propracovaný a pěkně napsaný. Uvědomila jsem si, že ač v Brně již nějakou dobu bydlím, moc toho o něm nevím. Určitě se pustím i do dalších knih.

Tirisa
20.11.2019 5 z 5

Opět skvělé!

aktijnov
14.10.2019 4 z 5

Nenáročná odpočinková četba.

Mergirus
09.09.2019 4 z 5

Pěkně napsaná kniha, jsem ráda, že autorka čerpala ze skutečného příběhu. Děkuju za obohacení z historie.

harena
06.09.2019 4 z 5

Pěkný detektivní příběh odehrávající se v roce 1353. Historické téma opravdu velmi dobře zpracované, pěkný příběh, jen jsem se zpočátku ztrácela v množství postav. I tady se podařil spisovatelce opravdu překvapivý závěr.

Kvitek017
20.08.2019 5 z 5

Moc pěkně napsaná. Krásný příběh.

hanzmb
18.08.2019 4 z 5

Nemůže být každý Vondruška, to bychom se jako čtenáři za chvíli zbláznili. V každém případě jde o velmi pěkné čtení. Není to typická historická detektivka (toho vyšetřování tam je pomálu), ale spíše historická freska s krimi zápletkou. Ten ženský pohled spisovatelky je milé zpestření proti těm chlapským knihám (i včetně stylu mnou obdivované Zuzany Koubkové). Jen proboha proč zase éra Lucemburků? Alespoň že tu není Jan, Karel ani Václav, ale opomíjený Jan Jindřich.

harvan69
15.08.2019 5 z 5

Kniha je výborná. Rozhodně může směle konkurovat Vlastimilu Vondruškovi, ale nic jiného jsem od paní Horákové ještě nečetl, tak uvidím, jestli si paní Horáková udržela vysoký standard i u dalších knih. Není v ní humor jako v knihách pana Vondrušky s Oldřichem z Chlumu, ale to vůbec nevadí. Ukazuje život v Brně za Karla IV. Je to každopádně zajímavý výlet do té doby. Už se těším na další knihy série.

85098211
07.07.2019 5 z 5

Výborná historická detektivka, která se směle může postavit vedle těch známějších, například od Vlastimila Vondrušky nebo Juraje Červenáka ;-). Autorka příběh napsala poutavě a čtivě, proto se čtenář nebude nudit ani chviličku. Postav je tam sice jak na orloji, ale dá se v nich zorientovat. Zápletka v knize je zajímavá a na závěr se dočkáme i překvapivého rozuzlení. Byla to moje druhá kniha od autorky a líbila se mi ještě o celou třídu více než ta první (Hrob třinácté panny). A milovníkům tohoto žánru ji určitě doporučuji! :-)

Heliku777
30.06.2019 5 z 5

Pěkná historická detektivka napsaná na základě skutečné historické události. Zajímavě popsaný život lidí různého společenského postavení v Brně ve čtrnáctém století. Už se těším na další knihu této autorky. Knihu i autorku doporučuji ostatním, kteří mají rádi historické detektivky.

Isew
28.06.2019 4 z 5

Pokud někdo porovnává autorku s Vondruškou, tak jen v tom, že se jedná o historickou beletrii. Vondruška je autor, který používá stále stejné šablony a jeho knihy jsou zaměnitelné. Od autorky znám zatím jen tuto knihu, tak nemohu porovnat a jen si přeji, aby to tak nebylo v budoucnu i u ní. Už to, že (na rozdíl o výše zmíněného autora) zločiny vyšetřují rychtáři, kteří nejsou hloupí a svému řemeslu rozumí, je potěšitelné. Přeji autorce, aby si uchovala tento standard a nesklouzla do vod, kterými nyní pluje pan Vondruška. Kniha je velmi čtivá a reálie doby jsou vykresleny velmi zajímavou formou.

Han-nah
23.06.2019 5 z 5

Tento žánr čtu s oblibou a kniha mě nezklamala. Detektivní zápletka nás zavede do Brna ve 14. století. I když je tam hodně postav, od těch nejchudobnějších nevěstek až po ty nejbohatší, dobře jsem se orientovala, protože děj knihy měl spád. Při čtení, jakobych s nimi prožívala jejich život.

haha_ja
19.06.2019 4 z 5

Kniha, kterou jsem vzala do ruky spíše náhodou. Historické romány a detektivky moc nevyhledávám, ale tato kniha mě překvapila. Byla čtivá, napínavá a čím více jsem přečetla, tím více jsem chtěla vědět , jak to dopadne. Příběh měl mnohá překvapení. V začátku jsem se trochu ztrácela kdo je s kým jaký příbuzný, kdo kde má nemanželské dítě apod. Postavy Jahůdky mi bylo líto. Takový životní osud si nezasloužila. Určitě doporučuji k přečtení.

Opatov
08.06.2019 5 z 5

Mnou velmi oblibena autorka detektivek. Tohle byla prvni historicka detektivka. Velmi mi pripomina knihy V.Vondrusky, takze si urcite prectu dalsi dily. Perfektni.