Mníšek, Vylitý nočník

Mníšek, Vylitý nočník https://www.databazeknih.cz/img/books/62_/62698/mnisek-vylity-nocnik-62698.jpg 4 26 1

Svazek obsahuje dvě krátké prózy, jejichž společným tématem je neuhasitelná touha člověka zachovat si vnitřní svobodu i za nepříznivých společenských podmínek. Novela Mníšek situovaná do 9. století popisuje cestu mladého mnicha za poznáním ve světě rozvráceném náboženskými i politickými sváry. Jádro svazku však tvoří dosud nevydaná próza o třech volných částech z roku 1979, která pod názvem Vylitý nočník vyšla ve stejném roce v samizdatu. Próza, jejíž jednotlivé části se odehrávají v různých dobách a prostředích (ruská step za občanské války v Rusku, pražské hospůdky za totality a blíže neurčená islámská země), vznikla jako trpká metaforická reakce na ideologii a praktiky totalitního režimu v bývalém Československu a byla bezprostředně poté šířena v samizdatových vydáních. Oficiálně vychází až nyní a nabízí dnešnímu čtenáři tři varianty problémů člověka čelícího nesvobodě a snažícího se najít sebe sama i základní smysl vlastní existence.... celý text

memphisz
05.03.2016 4 z 5

Opět zajímavé čtení několika krákých próz. Nejlepší jsou asi Mníšek a první próza ve Vylitém nočníku.

"Když jsem byl mladý, k smrti jsem se děsil toho života, který kolem mne vedli, ještě za tmy do práce, tam nádeničit beze smyslu a bez radosti, z práce se hrnout do front shánět nejzákladnější potřeby, oběhávat nefungující služby, uhánět meloucháře, aby jim něco spravili, večer honem vařit a pak padnout na dvě hodiny k televizi - a v neděli luxovat, protože přes týden se neuklízí. I když k tomu přidám auto a chatu, obojí těžce vydřené a stálý objekt oprav, není v tomto životě možno ani se jen zamyslit nad jeho smyslem, tím méně se o nějaký smysl života snažit. Není divu, že dnes mladí za každou cenu hledají noční hlídání, uklízení nebo aspoň kotelnu a nechtějí zanic do normálního místa - viděli na svých rodičích a na všech, mezi nimiž rostli, jak hrozně uštvaný, bezduchý, bezmyšlenkovitý, prázdný a smyslu postrádající život vedou."

Egon Bondy (p)
česká, 1930 - 2007