Mistr a Markétka

Mistr a Markétka https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458338/bmid_mistr-a-marketka-RNL-458338.jpg 4 2801 420

Světově proslulý román Mistr a Markétka, na němž ruský prozaik a dramatik Michail Bulgakov (1891-1940) začal pracovat koncem dvacátých let a který dokončil, již zcela vyčerpaný a téměř slepý, pouhých několik dní před smrtí, náleží do zlatého fondu světové literatury a je právem považován za jedno z nejpozoruhodnějších literárních děl 20. století. Ačkoli se začalo rodit již téměř před sto lety, jde o dílo stále živé - dílo, které čtenářské publikum nepřestává okouzlovat, ba fascinovat již po řadu generací. Mistra a Markétku lze charakterizovat jako mnohovrstevnatou magicko-realistickou fantaskní grotesku zasazenou do veskrze reálných - a z dnešního hlediska zcela absurdních - poměrů, které v Sovětském svazu panovaly na přelomu dvacátých a třicátých let minulého století. Lze jej číst jako mistrovskou satiru na dobové pořádky, ale také jako důmyslnou variaci na faustovské téma, svéráznou filozofickou alegorii a především jako strhující příběh nikdy nekončícího střetávání dobra se zlem, viny a neviny, odvahy a zbabělosti, který nám skýtá nejen mimořádný čtenářský zážitek, ale také nás ponouká k tomu, abychom spolu s autorem hledali odpovědi na základní otázky lidského bytí. Michail Bulgakov se vydání svého vrcholného díla nedočkal, román poprvé vyšel až čtvrtstoletí po jeho smrti, navíc v okleštěné a cenzurované podobě. Kniha vychází v překladu naší přední rusistky Aleny Morávkové, která se Bulgakovovým dílem soustavně zabývá již od šedesátých let minulého století. Její překlad, který byl poprvé publikován v roce 1969 a dočkal se sedmi reedic, byl v rámci zemí bývalého východního bloku vůbec prvním převodem využívajícím necenzurované znění díla. Nové vydání je doplněno téměř dvěma sty obrazy Iwana Kulika.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Rybka Publishers

Мастер и Маргарита (Mastěr i Margarita) , 1967

PWM
01.05.2018 5 z 5

Když jsem jí četl poprvé, byla neuvěřitelná.
Když jsem jí četl podruhé, byla vynikající.
Když jsem jí četl potřetí, byla skvělá.
Když jsem jí četl počtvrté, byla znamenitá.
Když jsem jí četl popáté, byla skvostná.
Když jsem jí četl pošesté, byla nádherná.
Když jsem jí četl posedmé, byla báječná.
Když jsem jí četl poosmé, byla strhující.
Když jsem jí četl podeváté, byla okouzlující.
Když jsem jí četl podesáté, byla velkolepá.
Když jsem jí četl pojedenácté, byla znamenitá.
Když jsem jí četl podvanácté, byla ohromující.
Když jsem jí četl potřinácté, byla uchvacující.
Když jsem jí četl počtrnácté, byla úžasná.
Když jsem jí četl popatnácté, byla dechberoucí.
Když jsem jí četl pošestnácté, byla omračující.
Když jsem jí četl posedmnácté, byla překrásná.
Když jsem jí četl poosmnácté, byla výjimečná…

Mistr a Markétka je čarokrásná kniha s mocí léčit lidskou duši.

Bezesporu nejdůmyslnější, nezázračnější a „nejsilnější“ kniha pro dospělé, kterou znám. A, ač se to možná nemusí zdát, zřejmě nejlépe napsaná autobiografie všech dob...

Eicherik
25.03.2018 3 z 5

Na můj vkus je kniha příliš fantasmagorická a nezachytila příliš atmosféru tehdejší doby. Slibované realistické vylíčení dusné atmosféry Moskvy 20. a 30. let jsem jaksi nezaznamenal. Na druhou stranu má román určitou osnovu a také se mi líbil paralelní příběh o Pilátu Pontském.

irca3468
02.03.2018 5 z 5

Úžasná kniha, která mě chytla a nepustila. Četla se sama a já se k ní budu jistě vracet.

jaro999
23.02.2018 5 z 5

Zajímavě napsané parodické podobenství hrůz, které se děly ve stalinském Rusku ve 20. a 30. letech minulého století, kdy se tam žilo, jako by tam dorazil ďábel (Woland) se svou družinou: zneužívání psychiatrie k zavírání lidí, kteří jsou z politických důvodů prohlášeni za blázny, mizení osob, vystěhovávání z bytů apod. Ti, kteří vládnou a kteří podle tehdejší ideologie tedy měli ztělesňovat nového ideálního člověka, se dopouštějí řady nepravostí: kradou, provozují šmelinu, lační po penězích a luxusních výrobcích, mají milenky, chovají se nemorálně - na rozdíl od toho, co kážou. Řada spisovatelů a umělců za hmotné výhody hlásá nepravdu a režimu přisluhuje. Ďábel se svými pomocníky vše odhaluje. Existuje však naděje - Mistr: ten zná pravdu, věří příběhu o Pilátu Pontském a Ježíšovu ukřižování a píše o něm román, který tvoří paralelní příběh. Mistr je však rovněž prohlášen za blázna a končí na psychiatrii, odkud jej díky své lásce vysvobodí Markéta, která není s vládnoucím zlem spjatá, a tudíž jí ďábel neublíží a na její přání vysvobodí Mistra. Její láska a Mistrova spravedlnost zvítězí nad zlem a smrtí se od něj odpoutají. V závěrečných apokalyptických scénách pak ďábel se svou družinou odvádějí již zemřelého Mistra i Markétu do věčného klidu. I nad zlem lze díky vnitřní čistotě a lásce zvítězit.

mi-380
11.02.2018 4 z 5

Bláznivé podobenství (a také trochu bajka, fantasy, magický realismus, pohádka, parodie, horor, apokryf, satira a kdovíco ještě), prostě neuvěřitelná a určitě nezapomenutelná směs a smršť nápadů a šíleného děje. A je tu nepříjemný pocit, že k správnému pochopení mám (i přes svých 1065 zářezů na DK) nějak málo načteno.
80 % (aktuálně 1543 hodnotících s průměrem 89 %).

Marekh
07.02.2018 3 z 5

Kniha byla pro mě docela náročná. Knihu jsem si chtěl přečíst, poněvadž od tohoto autora jsem ještě nečetl žádnou knihu. K této knize bych se už nevracel.

Knihu bychom mohli zařadit do směru magický realismus. V knize nalezneme epizody z díla o Pilátu Pontském, zajímavá postava je profesor černé magie Woland a jeho družina.

V knize dochází k prolínání fantaskna a reálně, faustovské téma - boj dobra se zlem, kniha má složitou symboliku a filozofický podtext - nejednotná interpretace.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

... muži, kteří se vyhýbají vínu, hrám, společnosti sličných žen a veselí u stolu v sobě tutlají něco nedobrého. Takoví lidé buď bývají těžce nemocní, anebo potají nenávidí celé své okolí.

Nikdy a nikoho o nic neproste! Nikdy a o nic, a už vůbec ne ty, kdo jsou silnější než vy. Navrhnou vám to sami a sami vám taky všechno dají.

archandelka
03.02.2018 3 z 5

Zatím se mi asi ještě nikdy nestalo, že bych k nějaké knize neměla co dodat, přesně z toho důvodu, že ten šílený pocit, který z této knihy mám, zcela koresponduje se stylem napsání. Na druhou stranu ten rozklad, který zlo působí, je neuvěřitelný a tohle podle mě Bugakov vystihl dokonale. Ale můj šálek kávy to úplně nebyl.

markettH
02.02.2018 4 z 5

Musím říct, že tohle jsem opravdu nečekala. Kniha s nečekanými magickými postavami a zdánlivě nevysvětlitelné jevy mě příjemně překvapila. Určitě se nejedná o nudnou, jenom popisnou ruskou literaturu.

Darleen
18.12.2017 4 z 5

Tahle knížka je tak divně šílená, že prostě nedokážu říct, jestli se mi líbila nebo ne...

ferda16
22.11.2017 3 z 5

Šílená a zároveň fascinující knížka. Už jsem se k ní vrátila podruhé a myslím, že až si ji znovu přečtu třeba za deset let, tak ji budu zase chápat víc a možná jinak.

Antonín185
21.11.2017 5 z 5

Pro mně jednoznačně nejlepší kniha kterou jsem kdy četl. Příběh lásky, a nudící se Satan v Moskvě k tomu navrch. Originál je úchvatný, ale rád se vracím i k překladům.

Chesterton
11.11.2017 3 z 5

Zvláštně svébytná i rozporuplně náročná až šílená kniha. Sama sebe trochu obdivuji, že jsem ji přečetla avšak nelituji toho a nevylučuji, že se k ní nepokusím někdy vrátit. Hodnocení "takový velmi dlouho trvající trip" mi přijde velice trefné a výstižné :)
Stojí za to!

snupko
10.11.2017 5 z 5

Odporúčam, naozaj zábavné a zároveň poučné čítanie. Miestne vysoké ohodnotenie je adekvátne.

Gustik5
10.11.2017 5 z 5

Asi jsem se zamiloval do Bulgakova... Byť mi chvíli trvalo zorientovat se v dění a zvyknout si na jeho vypravěčský styl, který je opravdu hodně specifický, jakmile jsem si udělal přehled o tom, kdo je kdo, bylo to perfektní. Je to magické, pohlcující a nápadité... Ta atmosféra, satira a dějové linky stojí za to se oklepat z počátečního zmatku a nechat se vyprávěním unášet. S odstupem dávám plný počet a určitě se k tomuto dílu zase vrátím.

kubaskyba
05.11.2017 5 z 5

Netřeba komentáře, jedno z veleděl literatury. Velice poutavý příběh, postavy, pro českého čtenáře atraktivní prostředí. Nevím, co vytknout - je to mistrovské dílo. :-)

makyla
26.10.2017 5 z 5

Kniha, která mě dostala od první stránky. Zvláštní atmosféra od začátku do konce. Strašně ráda se k ní vracím.

AnjaVCL
16.10.2017 5 z 5

To se těžko popisuje. Takový velmi dlouho trvající trip.

Majrek
06.10.2017 4 z 5

Pro mne osobně velmi rozporuplná kniha - na jednu stranu jsem doslova hltal famózně popsané prostředí Jeruzaléma, na druhé straně jsem se nerad vracel do prostředí Moskvy, kde mi celkové vyznění příběhu připadalo poněkud přeplácané a fantasmagorické. Snaha parodovat tehdejší poměry tak bila do očí, až si člověk říkal, zda to má autor při svých vyjadřovacích schopnostech a představivosti zapotřebí. Ale musím uznat, že Bulgakov má nesporné vypravěčské nadání a celkový dojem z knihy je velmi dobrý.

bekule
30.09.2017 5 z 5

Fantastické , tajemné ,šílené. Četla jsem dvakrát, při prvním čtení asi v mých dvaceti letech mě uchvátily biblické výjevy. Podruhé jsem četla asi před deseti lety a to mě víc fascinovaly scény s Markétkou. OPRAVDU NEZAPOMENUTELNÉ

Jacck
02.09.2017 5 z 5

Hodnocení: mistrovské a geniální dílo
Má interpretace: Mistrovo vyprávění o Pilátovi je paralelou k stalinským hrůzám SSSR. Ježíš přibitý na kříž symbolizuje dobro ukřižované Stalinem. Pilát pak představuje sice morálního člověka, který však vlivem zbabělosti se na tom ukřižování podílí. Mistrův román je symbolem pro snahu vylíčit pravdu. Masolitem (cenzorním aparátem) je však strhán a zavřen do blázince. Varieté je symbolem státního aparátu SSSR a varietní ředitel je nejspíš sám Stalin. "Ďábel" Wolland je Spravedlnost, která přišla do Moskvy napravit křivdy - uspořádá představení černé magie, rozšíří falešné peníze a ředitele varieté (Stalina) přivede do blázince, dále zapálí budovu Masolitu. Více zde