Finální říše

Finální říše https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19839/bmid_finalni-rise-aEi-19839.jpg 5 661 126

Mistborn série

Už přes tisíc let padá z oblohy popel a nekvetou květiny. Už přes tisíc let žijí skaatové v nelidských podmínkách a v trvalém strachu pod krutou absolutní vládou nesmrtelného Pána Vládce. Nadějí na únik z tohoto pekla se stává až Kelsier, který v sobě objeví schopnost allomancie, příslušející pouze mistbornům, schopnost „spalovat“ kovy a získávat tím krátkodobě mimořádné schopnosti – sílu, předvídavost, možnost ovlivňovat druhé. Obklopen elitou podsvětí chystá útok proti Pánu Vládci. Ten by však nebyl uskutečnitelný, kdyby se Kelsier náhodou nesetkal s dívkou jménem Vin, sirotkem z ulice, zvyklým nečekat od lidí nic než zradu. Odhalí u ní také mimořádné schopnosti mistbornů a naučí ji využívat je. Prostřednictvím Vin infiltruje okolí Pána Vládce. Kelsierův plán se ovšem začíná vyvíjet nečekaným směrem a míří k tragickému vyústění… Příběh je plný napětí, intrik, překážek, nečekaných zvratů i vtipu.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Talpress

The Final Empire , 2006

jordys
jordys
28.11.2021 5 z 5

Jsem fanoušek fantasy a vysokého počtu stran. Celá série samozřejmě splňuje obojí, děj rozhodně není natahovaný. Naopak, pro pořádné vysvětlení a připomínání, jak celý ten jedinečný systém magie vlastně funguje, to je prostě potřeba.

LukyWood
LukyWood
27.11.2021 5 z 5

Naprosto dokonalé! Celou knihu jsem hltal stránku za stránkou a s vypětím očekával konec, který byl naprosto geniální. Od Brandona už jsem četl první dva díly Archivu bouřné záře a myslel jsem si, že už laťku nasadil tak vysoko, jak to jenom jde. Očividně jsem se mýlil a tohle se u mě řadí na stejnou úroveň jako Slova paprsků a tedy patří do mé síně slávy nejlepších fantasy :D

krovacek
krovacek
13.11.2021 5 z 5

Super kniha, okamžitě mě vtáhla do děje a nemohla jsem přestat číst... bylo tam sice pro mě, co si nepamatuju jména, ze začátku trochu víc postav, ale brzy jsem se zorientovala a skoro všechny postavy si oblíbila :)

Calwen89
Calwen89
24.09.2021 5 z 5

Dokonale propracovaný svět, charakteristiky postav, popis prostředí, svižný děj... Má to všechno, miluju to a neustále se modlím ať konečně někoho napadne udělat nové obálky !

Amole
Amole
11.09.2021 5 z 5

Od série Mistborn jsem měla po přečtení Warbreakera a několika recenzích velká očekávání, ale překvapivě je, minimálně zatím tento díl, rozhodně předčil. Když sledujeme ve většině fantasy knih nějaký zvrat, je to jako kdyby někdo zkrátka přehodil vyhybku příběhu, koruna padne do ruky někomu jinému, někdo zemře, něco se pokazí. U Brandona Sandersona je zvratem ale myšlena pasáž, kdy se dílky skládačky které člověk celých 600 stran sbírá spojí dohromady, vytvoří se nový rámec celého příběhu a člověk zpětně pochopí to, nad čím už skoro přestal přemýšlet. Každou věc která trochu drhne ale jejíž nedovysvětlení přejdete, protože ve fantasy nebývá vše jasné, vám autor osvětlí, vše začne dávat smysl a vy zůstanete jen s otevřenou pusou (a pravděpodobně i slzou na krajíčku) zírat do zdi a přemýšlet, jaký mozek může něco takového vymyslet.

michaella03
michaella03
03.08.2021 5 z 5

Opravdu, i já jsem se trochu zalekla, když jsem uviděla obálku, ale knihu jsem dostala jako dárek, tak jsem si řekla, že jí dám šanci a uvidím.
A byla jsem velmi mile překvapena. Svět, ve kterém jsme se ocitli, se mi moc líbil; postavy jsou velmi dobře napsané, sympatické a uvěřitelné, a to včetně hlavní hrdinky, která se na její mladý věk chová racionálně. Někdo by mohl říct, že je to jen další obyčejné fantasy, ale musím odporovat. Pro mě nové, neokoukané, smysluplné, napínavé a vtipné... No, já jsem nadšená, už jsem se stihla přesunout k druhému dílu. Určitě doporučuji!

"Ženy jsou jako... bouřka. Jsou krásné na pohled, někdy se i hezky poslouchají - ale většinou jsou dost nepraktické."

pogmanka
pogmanka
01.08.2021 5 z 5

Podle obálky jsem si vůbec nebyla jistá, že se mi bude kniha líbit, ale musím říct, že to byla pořádná jízda. Sice někde jsem si říkala, že není žádná akce, že by už mohla být, ale na druhou stranu, zase to aspoň nebylo všechno naráz a vážně tam byl znát ten čas, který všechno připravovali. Každopádně poslední třetina byla jedna velká jízda a já se nemohla dočkat, jak to dopadne. Musím říct, že jsem si postavy stihla oblíbit a jsem zvědavá na další díly.

marapavelka
marapavelka
30.07.2021 3 z 5

Je to sice celkem čtivě napsané, ale spousta povídání okolo a hrozně málo akce. Úryvky z deníku jsou úplně zbytečné. Pán Vládce jako hlavní záporák vůbec nefunguje, celou knihu se o něm vlastně jen mluví a přestože to má být nesmrtelný bůh, je na konci celkem jednoduše zneškodněn. Zkrátka mě tahle knížka moc nenadchla. Druhý díl přesto zkusím, jen abych věděl, kam to bude pokračovat.

Sidonie
Sidonie
25.04.2021 5 z 5

Jsem v Kosmíru nová, takže můj komentář bude možná trochu naivní. A taky asi dost dlouhý, ale nemůžu jinak.

Předem chci říct, že tohle píše někdo, kdo ke knize přistupovala se skepsí. Dostala jsem ji jako dárek a popravdě si nebyla ani úplně jistá, že ji dočtu. Měla jsem totiž dojem, že jsem hrdinského fantasy už přesycená, že už mě nebaví, že už mi nemá co dát.
Nakonec nemůžu jinak než dát 5*, zařadit Brandona Sandersona mezi své nejoblíbenější autory a honem si jít objednat další díly! A hořím zvědavostí, jaká další překvapení pro nás BS má přichystaná, co vše se ještě dozvíme. Ono tady totiž nikdy není nic takové, jak si na začátku myslíte. :)

Mé obavy, že se budu nudit, se rozplynuly velmi rychle. Mé obavy, že děj bude mít nelogické trhliny, se rozplynuly vzápětí - všechno je nakonec vysvětleno, vše má svůj smysl.
Mé obavy, že zajímavost knihy bude stát jen na originálním systému magie, byly úplně mimo.
Tohle je přesně to, co od fantasy chci a očekávám - skrytá tajemství (BS má vždycky ještě nějaké tajemství!), zvraty, chytré nápady, sympatické postavy. Jsem z Vin opravdu nadšená, konečně dobře napsaná ženská postava ve fantasy, jo!
(Většinou jsou ženy ve fantasy buď převlečení muži anebo sexuální objekty, které tam jsou jen proto, aby měl hrdina koho milovat, a jejichž charakteristika spočívá v detailně popsané barvě vlasů.) Vin je tak skvělá, až si říkám, jak může dospělej chlap napsat tak dobrou šestnáctiletou holku? :-D

Asi nemá smysl mluvit tu o tom, jak jsem nadšená z děje, ostatně nechci spoilerovat. Je to rozhodně něco, co mě dokázalo překvapit. A takových knih není moc (teda vlastně asi je, když koukám na to, kolik má BS už vydaných knih:).
Hodně cením i dialogy, které dodávají celé knize určitou lehkost a díky nimž se dokážeme spřátelit s postavami.

Popisy soubojů, které mě obvykle nijak moc nebaví, jsem tady hltala a obdivovala jsem skvělé nápady, které postavy měly.

Poslední čtvrtina knihy nabrala neuvěřitelný spád, plný (očekávaných i neočekávaných) zvratů a fakt silných okamžiků. A já se prostě od poslední čtvrtiny už nemohla odstrhnout.

Na Vin jsem se teda občas zlobila, že jí něco ještě pořád nedocvaklo, jindy mě ale ohromovala její bystrost a její chytré nápady. Celkově myslím hodně vyrovnané a uvěřitelné.
(Jedná výtka vůči Vin by přece byla: Přijde mi trochu hloupé a vlastně bych to do té postavy ani neřekla, že se bude tak ošklivé chovat ke kandrám.
Je mi jasné, že později svůj názor na ne nejspíš poupraví. Ale zrovna skaatka z ulice by asi nebyla člověk, který by takhle někým pohrdal, ne?)

Líbí se mi, že to není černobílé a prvoplánové (jdi se bodnout, G. R. R. Martine) a zároveň ani naivní (že by hrdinové nepochopitelné všechno přežívali). Jako jo, nerada vidím dobré postavy umírat, ale tady to má smysl.

Ať jen nechválím, musím zmínit i nějaké mínusy:
1. Ta obálka je tak špatná, že bych po téhle knize nikdy sama nesáhla. Ačkoli mám radši paperbacky, jestli knihy někdy vyjdou v pevné vazbě, asi si je do knihovničky koupím, protože tohle je ostuda.
2. Překlad není špatný, ale mrzí mě řada překlepů a chyb. Zvlášť nepříjemné to je v nějaké napínavé chvíli, kdy se najednou musíte vrátit na začátek věty a zjišťovat, co má vlastě říkat. (Skalpovat místo stáhnout z kůže to završuje.)

Za mě nejen super čtení, ale i hrozně inspirativní. BS mi právě ukázal, že vážný fantasy neumřelo. Díky!
(A toho kluka, co mi dal první díl, asi zabiju, když koukám na ceny dalších.:D)

159
159
21.04.2021 5 z 5

Moje první zkušenost se Sandersonem a zároveň jedno z nejlepších fantasy co jsem zatím četl. Všechny postavy jsou dobře a uvěřitelně napsány a ikdyž je hlavní postavou vůastně 16 ti letá holka (což bych obvykle považoval na negativum), tak byla sympatická a opravdu jsem si jí oblíbil.
Co se týče magického systému, tak ten považuji za jeden z nejpropracovanějších se kterým jsem se setkal a podobné "uspokojení" ohledně magie jsem zažil asi jen u Jména větru. Magii je v knize věnováno poměrně hodně prostoru což pro někoho (mě) je veliké pozitivum, ale věřím, že někomu to přijde zdlouhavé a moc popisné.
Suma sumárum jasných 5 hvězd a těším se na další díl.

Loriss
Loriss
03.04.2021 3 z 5

Mistborn je zajímavá fantasy, jejíž předností je hlavně precizní a originální popis magie známé jako allomancie (zjednodušeně spalování kovů). Souboje mezi allomanty byly fakt strhující. Nejcharismatější postavou byl Kelsier, ani Vin nebyla marná a prošla zajímavým vývojem.. ale něco mi tam prostě chybělo. Knížku jsem četla hodně dlouho a prostě mě to tak nestrhlo, jak jsem zvyklá u jiných titulů. Některé pasáže mě vyloženě nudily a děj se místy táhl.
Taky celé pozadí Finální říše a postava Pána vládce vlastně do konce prvního dílu nebyly pořádně vysvětleny, a celý ten svět mi nepřišel moc životný. Úryvky z deníků v úvodu kapitol mi v tom moc nepomohly, spíš naopak. K přečtení dalších dílů mě to zatím nepřesvědčilo.

StarPopcorn
StarPopcorn
25.03.2021 5 z 5

Naprosto výborná kniha, nevím jak jsem to nemohl objevit už dřív. Kelsier i Vin jsou sympatičtí, děj běží celkem rychle a máme tu i nějaké zvraty. Nápad allomancie, kdy je 10 kovů je velmi originální a nikde jsem nic podobného neviděl. 5*

Maryan
Maryan
23.03.2021 5 z 5

Kniha má svoje tempo. Pre čitateľov ktorí túžia po veľkých zvratoch, kapitolách ktoré nútia čitateľa okamžite začať čítať kapitolu ďalšiu, môže byť kniha sklamaním. Nejde o senzácie-chtivý román, ale ako som naznačil - kniha ide svojim tempom, neutíchajúcim, neprestajne sa valiacim, až do samotného záveru. Číta sa veľmi dobre už od prvej strany. Dá sa doslova vychutnať každá stránka, i keď sa v danom momente nič nedeje. Také to kľudné tempo knihy, má v sebe neprestajne určité napätie. Je to moja prvá kniha od tohto autora a som veľmi spokojný, nebol som nadšený že kniha už končí. Preto siahnem po ďalších častiach, ktoré predpokladám, že pôjdu v podobnej stope, akéhosi neprestajného pochodu až do samotného záveru. Zvláštny štýl písania, ktorý ma v tomto chaotickom rýchlom svete (ktorý túži po akčnosti a neprestajných zvratoch), zvláštne oslovil a nepustil...

david8843
david8843
15.03.2021 3 z 5

Moje třetí kniha od Brandona a oproti sérii Skyward docela zklamání. Ačkoliv autor jede stále podle podobných not, tak tady chybí jaksi tah na branku. Kniha se až téměř do samého konce neúnosně vleče a postavy a svět jsou popsány plitce a samy o sobě netáhnou (třeba inkvizitoři vůbec na čtenáře nepouští hrůzu, i když by asi měli). Po celou dobu jde ale vidět, že si Brandon staví základy pro nějaká velká odhalení, která, jak je mu zvykem, samozřejmě nakonec přijdou a jsou tak skvělá, jak se čeká (i když často i docela tušená). Závěr je ten hlavní důvod, proč jsem přetrpěl všechny ty úmorné pasáže o šlechtě a další nádivku, a možná díky němu sáhnu i po pokračování.

luculi
luculi
14.03.2021 3 z 5

Pro mě lehké zklamání. Po tak vysokém hodnocení jsem čekala více. Na to množství stran mi to přišlo hodně vleklé a nudné. Nejlepší byl až závěr knihy. Myšlenka dobrá, ne příliš originální, zpracování ucházející, jen bych ocenila více se seznámit s postavami, méně tlachání a zbytečné vaty...

Tom121
Tom121
09.03.2021 5 z 5

Ze začátku jsem nechápal vysoké hodnocení. U Kelsiera a Vin jsem si hned vybavil podobnost se Zaklínačem a Ciri. Jenže pak se charaktery začnou vyvíjet, poznávat motivace, svět atd. No, a chytlo mě to natolik, že mi ani nevadila jednoduchost textu nebo částečné prvky YA.
Na začátku si myslíte, že je jasné kam to směřuje, ale děj je naprosto nepředvídatelný a závěr strhující, že se nelze odtrhnout.

Maggy
Maggy
08.03.2021 4 z 5

Velmi dobré - The Final Empire v sobě neslo všechno, co si od klasické moderní fantasy můžete přát.

Zápletka byla promyšlená a překvapivá. Přinesla nečekané twisty a dodávala smysl předchozím momentům, o kterých jsem si myslela, že měly být z knihy vyškrtnuty. První půlku knihy jsem si myslela, že uhodnu, jak to celé dopadne, na to asi ale čtu málo detektivek. Z docela 'předvídatelné' knihy se rychle stalo něco neodhadnutelného.

Postavy byly sympatické. Nikdo nebyl otravný, nikdo nebyl nudný. Pár jich bylo zajímavých. Nikdo mě ale nechytl za srdce. Chyběla mi tam... nějaká emocionální komplexnost, a že potenciál k tomu ve všech těch tragic stories byl. Trochu tam chyběla hloubka - ne, že by se Sanderson niterními pochody svých postav nezabýval, ale nedostal se úplně na dřeň. A já pitvání psychického rozpoložení hrdinů zacházející až do melodramatu nebo pathosu ráda.

Na 600+ stránkách na to ale nebyl prostor - postavy se zabývaly intrikami, plány, boji. V knize se toho stalo spousta - tak moc, že jsem si říkala, že se Sanderson v nějakých 60% knihy zahnal do kouta a teď už příběh pomalu a útrpně dojede do konce. No... mýlila jsem se. Brandy Sandy to dokázal převrátit na hlavu.

Přesto... byla kniha zvláštně pomalá a strohá zároveň, což si trochu odporuje. Některé scény, které nevypadaly důležitě, se táhly, jiné, které měly být významné, nedosáhly svého potenciálu a neměly takový dopad - ať už pro postavy nebo pro příběh -, jaký by asi měly mít.

Ještě jedna věc - Sandersonovo psaní bylo jednoduché, což není vždycky na škodu, ale v případě takhle mohutné knihy bych ocenila umělečtější popisy, trochu té purple prose. Možná by se tak atmosféra světa budovala o něco líp. Ale bylo to moje první setkání s autorem, tak už vím, jaký styl od něj čekat.

Teď to asi zní, že tu knihu hrozně dissuju, ale on je to vlastně nitpicking. Ta kniha je skvělá a jediné, co ji dělilo od pěti hvězdiček je trochu víc emocionální devastace. Okamžitě sahám po druhém dílu.

MatoPalkes
MatoPalkes
01.03.2021 5 z 5

Po vcelku priemernej trilógii pomstitelia som to s autorom nevzdal a určite som urobil dobre. Toto je rozhodne lepšie. Zaujímavý nápad, kniha určite mohla byť kratšia ale za dva dni som s ňou bol hotový a som zvedavý na ďalší diel.

LiLLu
LiLLu
27.02.2021 3 z 5

(SPOILER) Tak uz i u me doslo na knihu, která je tak opěvovaná. Já budu teda asi hodne kritická.
Nemohla jsem si nevsimnout velke podobnosti se star wars. Modre proudy, obligatori, pláště, šlechta, vyjímečný Mistborni, ovládání lidi, ...ale budiž, každy se nekde inspiruje.
Rikala jsem si, jo super neco co budu mit na par mesicu, má to hodně dílu atd... ALE....od pulky knihy se mi zdálo ze to nikam negraduje, děj byl predvidatelny, a magie a svet byl spíše překombinovany a utahany. Nedávalo mi smysl ze urcitý tip lidi maji byt vzacni ale na druhou stranu mel kazdy nejakou schopnost..
a zaver ?, opet tu vystupuje 16 leta divka co zachrani cely svet:/ Zahadu pana vladce nedokaze rozlustit 40 lety chlap co se o to snazi xlet, ani parta jeho kamošu, ale slecna si nakraci do palace co poznala svoje schopnosti pred nedavnem a hups zahada rozlustena!
Beru ohled na to ze to napsal v roce 2006 a jeho psani se vybrousilo vylepsilo...a ten velky booom s takovym tipem knih teprve prijde (mlade vyvolene hrdinky co zachrani celou planetu)
Co me ale hodne nastvalo je kvalita knihy. Knizku jsem cetla doma na kline a uz ve ctvrtce knihy se zacala odlupovat hlavni stranka! Než jsem docetla mam odloupnuty asi centimetr obalu. Paperbac za 450,- nadhera
Za me Mistborn zklamaní a očekávání buhvíčeho. Chapu ze nekdo kdo necetl poradne fantasy si z toho sedne na zadek.

Rudla333
Rudla333
24.02.2021 4 z 5

Ačkoliv mě už dlouhou dobu lákají ve fantasy světě jen skutečně temné, nebo více komplikované příběhy, jako je Malaz, První zákon, Píseň ledu a ohně a tak dále, tak věřím, že jako zapálený fantasy fanoušek bych měl mít načtené i knihy od velikánů žánru, po kterých bych možná sám od sebe nesáhl, ale je to zkrátka povinnost. Sanderson se takovým velikánem už rozhodně stal a Mistborn mi přijde jako ideální kousek na představení jeho tvorby.

Tak tedy k hodnocení. Nejdříve k plusům. Finální říše se mi až překvapivě líbila. Autor mě rychle vtáhl do děje, což se ne vždy podaří. S tím souvisí i autorův styl psaní, který je opravdu neuvěřitelně čtivý, ve fantasy žánru v tomhle Sandersona předčí málokdo.

Dále bych pochválil opravdu hodně zajímavý a originální systém magie. Opět, dlouho jsem se s takhle kvalitním nesetkal. O samotném světě jsme se zatím nedozvěděli moc a nezdá se, že by nějak překypoval silnými fantasy prvky, ale zase je zahalený záhadou a je to udělané brilantně, což často cením ještě víc.

A jako finální velké plus - konec, respektive posledních cca 200 stran. Události se sice nevyvinuly nijak překvapivě, ale četlo se to dobře, i skvěle, příběh byl doveden do více než uspokojivého konce a hlavně se nyní opravdu těším na další díl, protože Sanderson mě přiměl ptát se na zajímavé a zásadní otázky.

Každopádně nějaké mínusy by se také našly. Prvním jsou postavy - ty nevidím jako úplný mínus, spíš takový neutrál. Kromě Kelseira mě nikdo moc nezaujal, hlavní hrdinka byla taková tuctová, takových je ve fantasy žánru tuna. Ale pořád mi postavy přišly lidské a ne tak špatné jako například v Kronice královraha.

Ale velkým mínusem je pro mě to, že by kniha mohla být poloviční. Možná i méně než to. Nejsem typ čtenáře, co potřebuje akci. Naopak. Akce funguje nejlépe, když je v knize dobře vyvážená - na tom stojí mé výše zmíněné oblíbené série. Jenže ty zvedají skvělé dialogy, vývoj postav, odhalování světa a tak dále a tak dále. Ve Finální říši mi přišlo, že velká část knihy skutečně byla jen výplň a stávalo se mi často, že jsem něco chtěl i přeskočit.

Ale navzdory tomu, knihu jako celek hodnotím opravdu pozitivně, plusy tam totiž byly tak velké, že převážily i tyto hluchá místa. Umím si představit, že další díly, nebo Sandersonovi jiné série, se zapíší mezi mé oblíbené fantasy. Zvlášť, když se podle všeho nesou v dospělejším duchu - Finální říše pořád trochu balancovala na hraně YA, ale jen chvílemi a nijak mě to nerušilo.

Za mě 4*. Do dalšího dílu se hned pustím a věřím, že bude minimálně stejně kvalitní.