Mise Saturn

Mise Saturn https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/337728/bmid_mise-saturn-cjF-337728.jpg 4 334 104

Pro fanoušky Marťana přichází mimořádný thriller z budoucnosti od autora bestsellerů NY Times a držitele Pulitzerovy ceny Johna Sandforda a mezinárodně uznávaného fotografa a fanouška sci-fi Cteina. Píše se rok 2066. Zaměstnanec Caltechu si při pozorování jen tak mimochodem všimne anomálie – něco se blíží k Saturnu a zpomaluje. Vesmírné objekty nebrzdí – to dělají jen kosmické lodě. Závěr jednání vlády je jasný: ten, kdo dokázal postavit tuhle loď, je v technologiích nejméně sto let napřed, a kdo se této lodi zmocní a dokáže ji dostat na Zemi, bude mít tak velkou výhodu, že mu žádný jiný národ nebude moci konkurovat. Číňané souhlasí... Začíná nejdůležitější cesta v historii výzkumu vesmíru. Dobrodružství o odvaze, zradě, vynalézavosti, tajemství a udivujících objevech, protože členové narychlo složené mezinárodní posádky zjišťují, že jejich sílu a rozum otestují nejen nepřátelé ze Země...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Omega

Saturn Run , 2015

Dopi70
09.05.2019 5 z 5

Skvělá realistická sci-fi. Je vidět, že John Sandford přípravu nepodcenil, a vycházel při psaní sice z fantazie, ale uskutečnitelné v mezích přírodních zákonů a v možnostech technického vývoje.

Marekh
12.04.2019 3 z 5

Tato kniha je pořádná bichle, takže jsem knihu četl poměrně dlouho. U takto obsáhlých knih mám obavy, jestli mne bude bavit do samotného závěru. Bohužel mé očekávání se nenaplnilo..

V knize se seznamujeme se členy americké a čínské posádky na jejich lodích, ale více místa v knize zaujímá americká posádka. Američané a Číňané bojují o to, kdo se dříve dostane na planetu Saturn, aby zjistili, kdo neznámý se přiblížil k planetě Saturn a případně mohli získat jejich technologie.

Knihu psali 2 autoři - John Sandford a Ctein, který psal odborné části. Kniha obsahuje hodně technických popisů. Děj románu je zasazen do roku 2066. V kapitole POZNÁMKY AUTORŮ je uvedeno, že autoři také studovali modelové situace na počítači, aby pokud možno příběh působil autenticky. Některé věci si samozřejmě přikrášlili, k čemuž se přiznávají. Autoři varují čtenáře, aby si přečetli POZNÁMKY AUTORŮ až po přečtení románu, poněvadž v těchto poznámkách by narazili na spoilery. :)

V knize se vyskytuje hodně postav, ale neztrácel jsem se v těchto postavách. Oblíbil jsem si například Sandyho, který pořizoval videozáznamy a Čanga, který byl velitelem na čínské lodi. V knize se vyskytuje také humor, akční scény, ale od knihy jsem očekával mnohem více, nějaký zvrat nebo události, které by mne překvapily a kvůli kterým by mělo smysl číst takto rozsáhlý román. Na zadním přebalu knihy se vyskytují lákadla, která vyzdvihují tuto knihu do nebes. Knihu chválí STEPHEN KING, anebo JEFFERY DEAVER, který píše: "Naprosto fascinující! Opravdový a neuvěřitelný sci-fi thriller. Hned mi na mysli vytanulo jedno jméno: Bradbury." Raye Bradburyho mám rád, je skvělý autor sci-fi povídek a románů, takže tímto lákadlem jsem se nechal ovlivnit a řekl jsem si, že to bude skvělá kniha, na kterou budu dlouho vzpomínat.. Některé části v knize byly fajn a patrně tyto momenty měl zřejmě na mysli Jeffery Deaver, které mi připomínaly tvorbu od R. Bradburyho. Po těchto zajímavých částech se to zase překlopilo do méně zajímavých pasáží.

Podle mého názoru by kniha mohla mít daleko méně stran a jen by to knize prospělo. Pokud by kniha byla propracovanější v částech, které se mi líbily a vyústilo by to v něco překvapivého a zajímavého, tak bych knihu ohodnotil vyšším počtem hvězdiček. Samozřejmě by se v knize musely vyskytovat ještě prvky, které by moji pozornost udržely až do samotného závěru. Bohužel musím říci, že jsem se těšil, až knihu co nejdříve dočtu, poněvadž už mi příběh nepřišel zajímavý a věděl jsem, že moje očekávání nebudou naplněna.

Určitě oceňuji detailní technické popisy, které v této knize čtenář nalezne. Je vidět, že se autoři tomuto tématu dlouhodobě věnovali a diskutovali o něm, že všechno promysleli do všech podrobností a podrobně a logicky čtenáři vysvětlili. Určitě tyto popisy ocení čtenáři, kteří jsou fanoušky žánru sci-fi. Snažil jsem se těmto popisům porozumět a názorně si to představit. V knize se na jedné straně vyskytuje grafický plánek pro názornou představu. Při čtení jsem měl pocit, že časem, třeba za 50 let, do kterého je zasezen román, by astronautům nečinilo žádný problém doletět na Saturn. Bylo by to určitě lákavé, i když někteří čtenáři mohou namítnout, k čemu je to všechno dobré, jestli by nebylo raději lepší řešit problémy na naši Zemi, než se pouštět do neznámých a neprobádaných zákoutí vesmíru. :)

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Tento vtip mne rozesmál:

"Co se stane" zeptala se, "když se všechno porouchá? Chci říct, když jedeš tady dole do práce a všechno se porouchá, skončíš na škarpě. Co když se všechno porouchá tam nahoře?" No, řekl jí, v takovém případě by ho čekala prohlídka vesmíru zdarma. A ta neskončí ani za pár miliard let, kdy konečně zahyne Slunce. Nezasmála se tomu. Ani tehdy, ani později.

Když máte dostatečně pokročilou technologii, vždycky existuje způsob, jak ji změnit ve strategickou výhodu. Vždycky.

Mrtví jsou mrtví. Nemá smysl házet dobrá těla za mrtvolou.

monyp
26.03.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších sci-fi, co jsem četla.

sioux
13.03.2019 1 z 5

Uspávačka nudou.

pupopony
01.03.2019 5 z 5

Perfektní a uvěřitelné !!

ThomasRuhe
16.02.2019 4 z 5

Příběh se mi líbil. Závod mezi američany a číňany, kdo dříve dorazí k Saturnu a získá mimozemskou technologii. Jednoduché, prosté. Žádné složitosti.
I když cesta k Saturnu trvá celkem dlouho ( ve formě stránek) tak příběh nenudil. Další plus je TO co se nachází v prstencích Saturnu. Nález je znovu jednoduchý, což opět schvaluji. Nic extrémně neuvěřitelného.
Závěr je klasicky lidský, takový vývoj úplně vidím. Kniha působí jako hold AC Clarkeovi a jeho Vesmírné odysee.
Pro fandy Clarkea mohu doporučit, touhle Sandfordovou knihou určitě nešlápnete vedle.

Gurus
16.01.2019 4 z 5

Tak jsem ji konečně dočetl :-) a je to příběh za 4/5. Proč?
Po technické stránce není knížce co vytknout. Technologie použité na cestu k Saturnu by opravdu mohli být za 50 let použitelné i s lidskou posádkou. Koukněte se co umí motory Vasimr již teď.
*Možné spoilery*
Nejspíš to byl záměr autorů, ale Číňani mi lezli strašně na nervy, jejich patolízalství a pochybné praktiky (sabotáž, atd..). Myslím, že pokud se něco nestane bude Čína za 50 let na stejné případně vyšší technologické úrovni než je USA a její spojenci. Rusko to se vyřadilo už dávno (stačí se podívat co předvádí dnes).
Naopak co mi přišlo opravdu zajímavé byl první kontakt. Někomu mohl připadat takový obyčejný a nic moc. Na mě působil uvěřitelně a první kontakt byl jednou z nejlepších částí knihy.
Začátek působil dost utahaně a než se vydali na cestu byla půlka pryč.

genie
12.01.2019 3 z 5

Knížka pro mě nabrala spád až ve fázi, kdy se hrdinové dostali k Saturnu (a že to trvalo). Do té doby jsem měla problém u knihy vydržet. Z dlouhých technických popisů (které neumím ocenit) se text přelévá do lidového až vulgárního vyjadřování. Politické pletichy dvou mocností vůbec nebyly sci-fi. Hrdinové mi byli vesměs sympatičtí, jen … Nevím, jak to vysvětlit, ale příliš často jsem měla pocit, že čtu satiru na lidský druh.

burianek
08.01.2019 2 z 5

K Saturnu se blíží velký neznámý objekt a zpomaluje. Na to jsem skočil. Jinak se v knize nic neděje. Tedy kromě starostí, kdo s kým spí nebo bude spát. Dokonce vznikl i sexuální klub a celá řada hudebních skupin. Když něco chybí, tak se to vytiskne. O ději se nedá mluvit, protože se neděje prakticky nic zajímavého. Tedy myslím tím to, co by se mělo týkat toho tajemného objektu. Sci-fi - hmm, podle mě vůbec ne. Řeší se naprosto stupidní záležitosti a neustále autor zdůrazňuje dokonalost aminadlidí nad ostatními. Překvapivě soupeří s Číňanem a ne s Rusem. Nemůžu si pomoci, na 320 straně uvažuju silně, že to bude první kniha po 40 letech, co asi nedočtu.
Zajímavé momenty shrnu: zpomalující neznámý objekt a přistání v prstenci saturnu, odlet na misi, nevysvětlitelná porucha reaktoru, neznámý objekt odlétá ... tak asi tak.. bída
Nejlépe vystihl(a) Teryy - "Politické harašení miliardy kilometrů daleko od Země. Trapná mimozemšťanská zástěrka jak ukázat, že USA je velmoc a musí všechny zachraňovat. Velmi špatné a hrozně dlouhé kecání o ničem." - naprosto souhlasím. Opravdu hnusný pokus oklamat čtenáře sci-fi.
Potvrzuji - prvních 350 stránek naprosto otravných a zbytečných - pak už to trošku jde. Zvyšuji hodnocení na 2 hvězdy.

Uri
06.01.2019 5 z 5

Poutavě napsaná hard-core technická sci-fi podle mého gusta. Mám rád tlusté knihy, takže délka mi určitě nevadila, naopak z počátku mi trochu vadilo vynechávání některých časových úseků, které možná nebyly pro celkový děj důležité, ale prostě mi chyběly. Vysoká uvěřitelnost všech použitých technologií pro mne zvýšila přitažlivost. Od poloviny knihy jsem se trochu bál, aby kniha nesklouzla do propagandy USA proti špatným nepřátelům (v tomto případě Čína), ale nakonec se tak nestalo a motivy všech mocností a jednotlivců mi přišly stejně uvěřitelné jako technologie. O technologiích je navíc velmi zajímavý doslov, kde jsou popisovány podrobně motory i časové předpoklady jejich vývoje a navigační problematika. Doslov ale čtěte až po přečtení knihy, tak jak varuje autor, obsahuje drobné spoilery. Jednoznačně 5 hvězdiček!

KubaHanzelin
31.12.2018 3 z 5

Kniha měla parádní spád a i na slušnou délku, téměr 700 stran se četla příjemně, každopádně měla velky potenciál a nemohl jsem se dočkat "prvního kontaktu", který mě dost zklamal, pro mě osobně prostě průměr, hardcore sci-fi jak má být, ale na zadek se z toho neposadím.

asanita
27.12.2018 4 z 5

Mise Saturn představovala nelítostný boj mezi Američany a Číňany o nadvládu nad mimozemskou technologií. Technické popisy v knize byly více než opodstatněné, protože mi přijde užitečné vědět, v čem hlavní hrdinové vlastně letí. Politické pletichaření mi naopak začínalo postupem času vadit čím dál tím více, až nakonec dospělo k neúnosné míře. "Setkání s mimozemšťany" jako takové ale veškeré předchozí nedostatky vynahradilo a opravdu jsem si ho, spolu s následným vývojem událostí, užila.

Miliarda
28.11.2018 5 z 5

Netradiční sci-fi dílo, které si zakládá na vědecké přesnosti a na velmi kvalitním příběhu, což dohromady činí z této knihy v žánru sci-fi vysoký nadstandard. Vesmírný závod mezi Čínou a USA o mimozemské technologie jsem si velmi užil a mohu jen doufat, že knih podobného ražení bude čím dál víc.

iferdai
27.11.2018 4 z 5

Parádní technická záležitost. Pravda, někdy zabráno až moc do hloubky, ale o to si to jeden dokáže lépe představit.
Malinko mi tam přišly zbytečně dlouhé ty pasáže z natáčením reportáží.
Každopádně děj pěkně plynul a krásně se to četlo. Mile mě to překvapilo :)

nero 13
26.11.2018 5 z 5

Mně se mise Saturn celkem líbila, technické popisy mi nevadí protože jsem odkojen verneovkami a člověk se dozví aspoň něco nového a jak píše Arwen777 poslední dobu je knižní trh přesycen samou fantasy, takže zaplať pánbůh za to že se sem tam objeví i kvalitní sci-fi román.

mr.Zdenek
19.11.2018 5 z 5

Klasická sci-fi, na začátku jsem se trochu leknul, pár zmínek o 4%, ale dál už nic, asi úlitba bohům korektnosti. Děj má spád, napětí, nemohu říct, že bych se při určitých pasážích nudil.

DericCaster
09.11.2018 5 z 5

Tak za mne mohu napsat, že se mi knížka velmi líbila. Ale jsem klasický fanda sci-fi, takže podobné knížky a témata mě velmi baví. Knížka mi přišla celkem uvěřitelná a děj dobře plynul. Pravda - závěr se dal tak trochu předpokládat, ale to knížce nic neubírá na čtivosti. A i přes to, že knížka má cca 700 stran - na rozdíl od vícero hodnotitelů - mi nepřišla zdlouhavá. Bavila mne.

Arwen777
04.11.2018 4 z 5

Autorům se podle mě nepodařilo najít ideální poměr mezi akcí, napětím a popisem technických specifikací. Mě kniha nezklamala, protože jsem do toho šla s tím, že to bude převážně technické sci-fi. Trh je plný fantasy a "pohádek", které jsou napínavé a dramatické, většinou také plné krve... měla jsem chuť na něco jiného, co by bylo vcelku reálné. A to se povedlo. Ale na druhou stranu uznávám, že chvílemi to bylo zdlouhavé, především první půlka knihy, než se konečně vydali na cestu. Pak už to dostalo spád. Navíc je to okořeněné mocenským bojem mezi USA a Čínou a politickým zákulisím. Takže pokud nepotřebujete akcí nabitou knihu a chcete se dozvědět něco o skoro reálných technických možnostech cestování vesmírem, směle do toho.

Stauff
01.11.2018 2 z 5

Není sci-fi, jako sci-fi... Mám úplně stejný problém s touto knihou, jako Jiří.H. Také jsem po ní sáhnul bezprostředně po dočtení trilogie Vzpomínka na Zemi. A ve srovnání s touto trilogií, dopadá Mise Saturn nevalně. Přišla mi, plytká, tuctová, banální... Kdybych ji zapomněl ve vlaku, mávnul bych rukou a víc se tím nezabýval. Kdybych tam nechal Vzpomínku na Zemi, tak bych ten vlak honil tak dlouho, až bych ty knihy dostal zpět. Asi je to můj problém, měl jsem to číst v obráceném pořadí:-)

pobijecmuch
31.10.2018 4 z 5

Přiznám se, že jsem se do této knihy nemohl vůbec začíst. Potom jsem této ukecané, plné techniky scifi přišel vcelku i na chuť. Přirovnání k Marťanovi je opět jen reklamní výkřik do tmy, od vlezlých prodejců. Závěr byl docela dramatický, ale celá kniha je zbytečně moc a moc dlouhá. Taková spíše 3,5.