Den opričníka

Den opričníka https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28431/bmid_den-opricnika-CqV-28431.jpg 4 291 66

Rusko v roce 2027. Po době zmatků a období restaurace zde znovu vládne car, jenž jako hlavní principy monarchie deklaroval: sebeurčení, ortodoxii a úctu k tradicím. Země je obehnána velkou zdí a odříznuta od zbytku světa. Životní standard je udržován pouze vývozem nafty a plynu a jediným státem, s nímž Rusko udržuje přátelské styky, je Čína, která do něj exportuje veškeré zboží, od Boeingů po toaletní papír. Na Sibiři žije 28 milionů Číňanů a čínština se stává módním jazykem…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Pistorius & Olšanská

День опричника (Děň opričnika) , 2006

sick.boy
15.04.2020 4 z 5

Na Den opričníka jsem byl převelice natěšen. Rusko je fascinující ekosystém, satirou samo o sobě, černohumorný vtip aplikovaný v realitě, dokonalé skloubení směšnosti a hrůzostrašnosti. Sorokin dobře věděl kam tnout, pracuje s textem přesně jako zkušený chirurg, jenž ale paradoxně chce způsobit co největší bolest.
Jazyk, ten je využit bravurně, vzletně až honosně popsané hrůzy a perverznosti na mě zabírají, o tom jsem se tuhle přesvědčil u Justiny (Sade).
I ten formát je vykutálený a zajímavý, mám rád knihy, jež pracují s časem, mají určitý koncept. Zde celé vyprávění rámcuje jeden den, což je plus a mínus v jednom.
Sorokin si dal práci s vymyšlením alternativního světa, v podstatě zkombinoval reálie minulosti i přítomnosti, celé to zamíchal v dystopickou budoucnost, leč tento koncept je dle mého názoru trestuhodně nevyužitý. Takový potenciál a já dostávám jen drobty, jen náznaky, jako by mi někdo naservíroval jen sousto pizzy. Je to chutný, vlastně to milujete, ale pokud toho nedostanete víc, pak se ta výtečná chuť stane prokletím.
Protože to co Den opričníka obsahuje, to má šmrnc. Z legrace jsem si říkal, že jakmile kniha začne znásilněním, pak nemůže být špatná. Bohužel, zde se mi opět dostává reference k Justině. Sorokin si někdy až příliš užívá popisy násilností, místo aby omezený prostor využil pro větší plasticitu své zvrhlé vize.
Když popisuje "krásné ruské tváře", výsostně jsem se bavil, stejně jako vědecky přesné analýze ruské povahy, tupě jdoucí za dobrem své matičky. Pár rusů jsem poznal osobně a když došlo na názorovou konfrontaci, nestačil jsem zírat, jaké fanatismy můžou bez mrknutí oka vypouštět.
Jakožto antifanoušek fantasy a scifi jsem musel občas rozdýchávat létající obrazovky mobilů a podobné kokotiny (cotokurvabylotyrybičky), to si bohužel text z budoucnosti pravděpodobně nemůže odpustit, takže to neberu jako zápor. Vyvažuje to barokní kult krásy velekozaté (a kníraté) carevny - další satirická rána do zduřelých varlat ruských.
Housenka na konci byla sice vtipná, do mého citlivého nosu však udeřil nakyslý zápach prvoplánovosti.
Nicméně dobrý zážitek ze čtení se u mě projevuje tím, že mám chuť číst další knihy autora, a já teď již pokukuji po Frontě a Třicáté Marinině lásce.

Takže hojda hojda, je to 7,5 upgradovaných čur z 10.

ZaS
30.01.2020 3 z 5

Zvláštní kniha. Svou podstatou dystopie psaná ale archaickým stylem (kloubouk dolů před překladatelem). Zajímavé jsou i detaily "práce" opričniků. Předpokládám, že vycházejí z historických záznamů. Nicméně mi nějak uniká smysl vyprávění.

muf-rodrigo
10.01.2020 3 z 5

Příběh dává nahlédnout do života a práce opričníka a jeho kolegů, lidí nad zákony oddanými vládci, s neomezenou mocí. Místy mi přišel román až přehnaně vulgární a perverzní, nicméně člověk si uvědomí, že to není asi tak nemožné, jací se asi uvolní běsi a zrůdnosti z nitra člověka, když dostane absolutní moc, když zjistí, že nehrozí trest? Myslím, že paralel v historii je řada. Ačkoli si určitě knihu číst znovu nebudu, zanechala ve mně stopy a náměty k zamyšlení.

VikyKleinik
29.07.2019 5 z 5

Sorokin, to je mi tedy autor. Mistr pera a dokazoval mi to po celou dobu, jelikož číst jeho knihu bylo potěšením. To nikoli jen kvůli obsahu, jenž je pestrý, groteskní, perverzní, hravý, nápaditý, zlý, perverzní i geniální, ale i kvůli slohu. Antiutopické Rusko se navrací do minulosti a autor tomu přizpůsobil i jazyk. Ten je archaický, ušlechtilejší povahy a tím ještě pozvedá samotnou amorálnost obsahu. Celé je to o jednom dni Opričníka, tajného policisty, který slouží Rusku a představuje nám své profesní úkony i svět Ruska, ve kterém se pohybuje. Samotný Opričnina byl zvláštní správní systém v carském Rusku, zavedeném roku 1565 a v knize existuje, protože v roce 2027 zase Rusku vládne car a potřebuje ty, jenž mu pomůžou udržet moc. Opričníci věru rádi poslouží a poslouží dobře. Vždyť oni ctí svou profesi a jelikož stojí mimo zákon, tak si na ně nikdo nemá právo stěžovat!

gonga
31.01.2019 5 z 5

Mám Den opričnika se jeho archaickým jazykem opravdu moc rád, takřka nemám žádné výhrady, naopak se zaujetím sleduji, jak se děsivé Sorokinovy vize naplňují. Bohužel.

žlučníkář
30.01.2019 5 z 5

Klasickej den opričníka od probuzení s monstrózní kocovinou po spadnutí do postele v bezvědomí. Mezitím zařizoval záležitosti státu, život riskoval, ale taky hodoval, kvas a vodku polykal, drogy užíval.

Já se teda při čtení docela dost bavil. Kniha to není dlouhá a závěrečný opričnický hrobeso s duhovejma vejcema bych klidně vypustil, ale podle mě je to nejzábavnější kousek ze Sorokinovy tvorby.

Dokud opričnina žije, žije i Rusko

stesa
13.01.2019 3 z 5

Hodně netradiční knížka, která mě ale k mému překvapení docela bavila a na četbu jsem se těšila.

eliska2669
22.03.2018 2 z 5

Ne nijak šokující, jen otravný rádoby starodávný jazyk, jediné, co se mi na knize zdálo opravud dobré bylo to, že se tam nic nevysvětlovalo - žádné "nacházíme se v Americe po třetí světové válce bla bla bla..." Člověk nevěděl prakticky nic a pomalu, přirozenou cestou se dozvídal, v jaké se ocitl společnosti, jaká tam fungují pravidla atd. A všechno to postupně do sebe zapadlo. To hodně oceňuji.

martina.culik
30.05.2017 3 z 5

Četla jsem na doporučení - knihu bych si sama určitě nevybrala. Zajímavé, ale není to úplně můj šálek kávy.

wosch
12.04.2017 5 z 5

Svobody se vám, holoubkové, zachtělo...tak o té ani nesněte.

Lexand
30.01.2017 4 z 5

Také mi často vadí zbytečná perverze, snaha šokovat za každou cenu. Ale tady to funguje. Opričnici jsou prostě pervezáci. Poučná a velmi zábavná (a útlá) knížka; dost vyčnívá nad autorovy ostatní, řekl bych.

1871
02.11.2016 3 z 5

Zvláštní směs mentality kmotrovské mafie, fašismu s nádechem rádoby vědeckých vývodů a rasputinovské zauralské mystiky, trochu říznuté Orwelem. Bohužel ale i takováto šílená vize se může stát skutečností.

MaxQ
21.03.2016 2 z 5

V knihovně jsem po knížce sáhl jako po něčem povědomém. Anotace na obálce zněla lákavě, tak jsem se do toho pustil. Štěstí, že je to kniha krátká. Zcela určitě bych ji nedočetl do konce, mít o pár stran víc. Den ze života člena ruské bezpečnostní služby v blízké budoucnosti mě nejen že neoslovil nějakým nosným nápadem, ale navíc mě znechutil zbytečnými sexuálními scénami a mám pocit, že tato knížka byla psaná jen pro ně. Snaha šokovat a dostat se tak více do povědomí případných čtenářů. Což se přesně stalo mně.

Marbo
14.03.2016 2 z 5

kniha mně lákala, je to relativně aktuální a je to ruské a o Rusku. Zklamání je o to větší...archaický styl by nevadil, jenomže pak se člověk neubrání srovnání s ruskou klasikou a to je pro Den Opričnika bolestivé. Kniha působí jako agitka dobrá tak do časopisu. Navíc snaha šokovat narkotiky, sexem a homosexualitou je asi možná už jen v Rusku

1.kopretina
08.03.2016

Měla jsem i knihu, včera jsem viděla v televizi na Artu divadelní inscenaci s Karlem Dobrým. Celou jsem nevydržela. Asi jsem mdlého rozumu, vůbec jsem to nepochopila.

IŠ
26.12.2015 2 z 5

Přišel za mnou kamarád a řekl mi: "Toto si přečti, mohlo by se ti to líbit." Nelíbilo. Možná je dílo nadčasové a stejně tak je výborně použitý archaický jazyk. Možná kniha získala spoustu ocenění a výborné kritiky a asi se to fakt někomu líbí. Po přečtení knihy zůstala jen jakási pachuť. A snad jen za ni dávám ty dvě hvězdy. Za tu schopnost, že se mi z ní udělalo zle. Kniha jejíž potenciál zůstal ztracen uprostřed homosexuální kopulace. Ale možná tomu "umění" prostě jen nerozumím.

smatana
03.08.2015

Nikolaj Patrušev, šéf Putinovej tajnej služby FSB: "Když předávám našim lidem státní vyznamenání, studuji jejich tváře. Jsou to rafinovaní intelektuální analytici, svalnatí a zkušení muži ze speciálních jednotek, trpěliví specialisté na výbušniny, precizní vyšetřovatelé, diskrétní důstojníci kontrašpionáže... každý z nich je jiný, ale existuje jeden rys, který je všechny spojuje, a je to velmi důležitá vlastnost: jejich oddanost službě. Tito lidé představují, pokud to tak mohu říci, naši novou ruskou šlechtu."

lucimark
09.03.2015 4 z 5

První komentář - když jsem začínala číst - Zatím mě to baví ale pořád čekám, co se z toho vyvine. Co bude hlavní konflikt / vnější nebo vnitřní boj / hrdiny nebo celého příběhu...? Zatím netuším a doufám, že se nějaký objeví. Jinak celkem mě baví archaický jazyk, kterým je to celé napsané - má to atmosféru.

Druhý komentář - po dočtení - Žádný konflikt se nevyvinul. Koneckonců jde pouze o jeden den v životě "opričníka". Asi bych hodnotila třemi hvězdičkami, nebýt toho, co se právě teď děje v Rusku a jak dobře mi tahle kniha připomínala, že se sice odehrává po roce 2020, ale je kritikou Ruska dnešního. Jako obraz dnešního Ruska je to vážně skvělé.

Salci
19.01.2015 4 z 5

Ve srovnání s jinou tvorbou autora, kterou jsem četl, se jedná o spíše průměrné dílo. Erotické hrátky a rádoby šokující výjevy už mě příliš neoslovily. Přesto si myslím, že 4* si tento román zaslouží. Sorokin kontroverzním způsobem navazuje na ruskou klasickou literaturu 19. st., která jak víme, spočívala na kritice režimu a bezpráví v zemi.

chamyl
07.01.2015 2 z 5

Mám tento druh literatury rád a tak jsem již v tomto směru ledacos přečetl. A to bude asi ten problém. Sorokin zde pouze vulgárně recykluje již mnohokrát (mnohem lépe) napsané a laciným šokováním se snaží navodit dojem originality. Naprosto přesně to shrnul Stammel a já tak již nemám co dodat. Snad jen, že pokud chcete dobrou knihu s touto tématikou z ruského prostředí, tak sáhněte po My od Zamjatina.