Třicátá Marinina láska

Třicátá Marinina láska, již jedna z recenzí nazvala „politicko-pornografickým románem“, patří již třetí desetiletí po celém světě k nejvydávanějším Sorokinovým knihám. Je to text plný míst pro měšťácké prostředí zcela nepřijatelných, jehož každá druhá stránka je vlastně jakýmsi ‚políčkem veřejnému mínění‘. Šokovala a dráždila nejen sovětské aparátčiky, ale později i ruské nacionalisty. Příběh je výčtem devětadvaceti nejrůznějších milostných avantýr učitelky hudby Mariny Alexejevové, jejích lesbických lásek i občasných sexuálních hrátek s muži, které se při zpětném líčení jeví jako ubíjející a trýznivé tápání. Od každého milostného příběhu hrdinka čeká naplnění svých milostných tužeb, ale teprve třicátý poměr, kdy se Marina setká s předsedou stranického výboru komunistické strany z velkého moskevského strojírenského závodu, vše změní. Román tak lze číst jako grandiózní parodii budovatelské romány, ale stejně tak jej můžeme vnímat jako existenciální román....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43592/tricata-marinina-laska-mdS-43592.jpg 3.854
Vydáno, Pistorius & Olšanská

Тридцатая любовь Марины (Tridcataja ljubov Mariny), 1985

Kniha Třicátá Marinina láska

Evcakop
30.12.2018

Ten závěr považuji za hodně nepovedený.

wosch
12.04.2017

Velká hra se čtenářem i s minulostí.

Anna_D
05.05.2015

Z půlky je to porno, z půlky budovatelský román. Nicméně obě části jsou stejnou měrou perverzní. Ale rozhodně to není nuda.

Salci
19.01.2015

Tato kniha je velmi originálním počinem. Prolíná se v ní několik literárních směrů, ale těžko určit, který převažuje. Zpočátku se dílo tváří jako erotický (či spíše pornografický) román na odlehčení, ale dějová linie postupně získává čím dál větší prostor a čtenář dochází k závěru, že je dílo primárně žalobou sovětského režimu. Autor se prostřednictvím textu vysmívá sovětské propagandě a poukazuje na socialistickou realitu. Sorokin mistrovsky popisuje konverzi ruské disidentky k fanatické víře v socialismus. Zpočátku velmi lechtivé dílo se postupně stává parodií na budovatelský román 50. let.

pil
03.06.2014

Úsměvná pornografická hříčka o ženě, která poprvé zažije pořádný orgasmus s mužem. Až po svých dvaceti devíti láskách prožitých a promilovaných se ženami si Marina vychutná mocný orgasmus, který zažije se zasloužilým soudruhem, komunistou, a ještě k tomu za zvuku sovětské hymny.

Ten "zlom", hlavní hrdinky, který po orgasmu nastane je nečekaný. Z ženy, která se pohybovala v disidentských hnutích a podporovala boj proti komunismu, se stává soudružka dělnice a je rozhodnuta budovat socialismus, podporovat komunistické představitele a zavírat všechny, kteří stojí na druhém břehu. Hříčka. Ironie. sarkasmus.

Mrzí mě konec knihy. Poslední čtvrtina byla k neučtení. Možná proto, že autor zabočil z Marininy životní cesty a naopak vrhnul se na politickou agitku.
Jistěže ironie, ale dělalo se mi zle, jen jsem to četla. O tom, kde zítra znamená již včera....Vybavily se mi staré časy. Už nikdy víc.

gongon44
07.05.2014

Musím přiznat, źe už dlouho mě žádná kniha takhle nezmátla. Ale nakonec to dobře dopadlo, pochopil jsem. :) A doporučuju. A s lehkým odstupem - scéna, kdy hlavní hrdinka prožije svůj první orgasmus při poslechu sovětské hymny, je jedna z nejvtipnějších a nejděsivějších výpovědí o komunistickém pozemském ráji, co jsem kdy četl.

Alena_S
23.07.2013

Že je to lehce zvrhlé, o tom žádná (scény s otcem hovoří za vše), ale nenudí. - Až po tu část, kdy se třicátou Marininou láskou stává sovětský svaz; dál už se to opravdu nedalo...

Ony
10.05.2013

Četlo se mi to, jako by mi někdo týden vyprávěl vtip a pak tři dny vysvětloval pointu. Přesto jsem se pobavila. Možná bych se pobavila ještě víc, kdyby Sorokin v první části ještě trochu přitvrdil. Ono by pak ještě víc vyniklo, jak nedostižně tvrdá je ta část druhá. Rozhodně je Třicátá Marinina láska jedna z nejoriginálnějších výpovědí o komunistickém režimu, co znám.

ruská literatura

Vladimir Sorokin