Muži, kteří nenávidí ženy

Muži, kteří nenávidí ženy https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/3658/bmid_muzi-kteri-nenavidi-zeny-sHh-3658.jpg 5 8118 1196

Milénium / Millennium série

Globální bestseller – vychází ve 34 zemích – dosud prodáno více něž 6 000 000 výtisků. Novinář Mikael Blomkvist má za úkol vyšetřit starý kriminální případ: Harriet Vangerová, vnučka průmyslníka Vangera, zmizela beze stopy téměř před čtyřiceti lety. Blomkvist se seznámí s Lisbeth Salanderovou, mladou svéhlavou ženou, nepřekonatelnou hackerkou, která se stane pro jeho pátrání nepostradatelnou. Blomkvist a Salanderová tvoří neobvyklý pár, ale dokonalý tým. Společně začnou brzy rozkrývat temnou a krvavou rodinnou historii. Trilogie Milénium nové hvězdy švédské kriminální literatury Stiega Larssona sklidila ihned po svém vydání mimořádný úspěch u čtenářů i kritiky. Kniha byla dvakrát filmově zpracována, jednou ve Švédsku, podruhé v USA (roli Mikaela Blomkvist ztvárnil Daniel Craig).... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

Män som hatar kvinnor , 2005

Petra@
05.03.2021

velmi dobré zpracování, napínavé do posledního dechu..

Hotovson
01.03.2021 5 z 5

Přečteno podruhý po čtyřech letech, takže jsem si v útržcích pamatoval, co se bude dít, přesto to nevadilo a byl jsem stejně napnutej jako při prvnim čtení, protože je to prostě dobrý. Přečet jsem si jí znova proto, že jsem si koupil další dva díly, takže abych byl v obraze. Nejsem si jist, jestli budu číst i díly, co nenapsal Larsson, nejspíš ne, ale to teď neni podstatný.

Skvělá hlavní dvojka, kde jejich chyby a nedostatky nevadí a člověk je má možná i právě proto rád, nejsou to žádný suchaři a ani žádný superhrdinové, prostě normální lidi (i když Lisbeth asi teda ne, no...:))

Moc se mi líbilo, že tu nejde o žádný pátrání po šílenym vrahovi, dokud na něj vlastně omylem nenarazí, je to tu tak nějak mimochodem, žádný nalézání hrobů, potoky krve...prostě se stalo a nic se nedá dělat. Někomu by možná vadil rozsah, ale to mi tady vyhovovalo. Ze začátku je klid a na konci taky, sto stran do konce je vrah odhalen, tempo je pěkně pozvolný, žádná rychlovka, aby se to všechno sfouklo na 200 stranách.

Možná to bude jeden z hlavních kladů, prostě se tu moc netlačí na pilu, takže i když je to napínavý, zároveň to nemá žádný vražedný tempo. Vyvážený to je, abych tak řek, prostě se to povedlo a na další díl se těšim :)

Katka44
24.02.2021 5 z 5

Začátek byl podle mě vlažný, ale pak se to teda rozjelo! Takže u nás nastala klasická situace 5 hvězdičkového hodnocení: koše plné prádla, dřez plný nádobí, nepořádek v obýváku, v pokojíčku, na jídlo rychlovky z mrazáku. No..... prostě to bylo skvělé, tajemné, mrazivé a tak strašně napínavé!

Iki1
17.02.2021 5 z 5

Skvělý thriller. Napínavě vygradovaný děj, perfektně vykreslené postavy. Autorova jazyka jsem si po delší době fakt užil.

ApolenkaS
16.02.2021 5 z 5

Neskutečně dobře vystavěný příběh. Vůbec jsem nečekala, že mě to takhle strhne. Paráda!!!!

burg
12.02.2021 5 z 5

S detektivkami (skandinávskými obzvlášť) jsem ve svěm životě měl co dočinění jen párkrát - a vlastně všechno to bylo v rámci Čtenářské výzvy. Larsson nezklamal a tak musím říci, že to bylo několik fakt parádních večerů, kdy jsem ani nedutal a čekal co se jak vyvine. Některé moje předpovědi se potvrdily, jiné jsem sám zavrhl s tím, jak se děj odvíjel, ale stejně jsem neměl nejmenšího tucha, kdo je zahradník. Ehm, tedy vlastně vrah :)
Obdivuju všechny autory, kteří napíší něco podobného a příběh, detaily a všechno ostatní udrží jednak v hlavě a dvadnak na uzdě a příběh skončí tak, že čtenář nemá po přečtení pocit, jako by snědl něco děsivě kyselého, zvlášť když měl chuť na sladkou tečku. Rozhodně to nebylo poslední shledání s Miléniem.

SilviiM
10.02.2021 5 z 5

Naprosto znamenitá kniha. I po letech si vybavuju celý příběh této perfektní zápletky. Kniha ano, filmy nic moc.

capricorn__
09.02.2021 5 z 5

Aaa, tak tohle je ta detektivka, která u mě nastavila laťku tak nesmírně vysoko, že většina dalších knih tohoto žánru, které jsem přečetl, mi připadala nedodělaná, nudná, nepropracovaná či zkrátka neucházející. (Až na Dana Browna, ale ten píše detektivky úplně jiným stylem.) Celá tahle série je úžasná a líbí se mi na ní všechno: od hlavních postav, jejich příběhů, osudů, po dějové linie, způsob řešení případů, propracovanost, ale i jazyk, který je velice bohatý a intelektuální (nevím, jakým jiným vhodnějším přídavným jménem slovo nahradit). "Muži, kteří nenávidí ženy" se mi z celé trilogie líbí nejvíc, nejspíš už jen proto, že se mi líbilo řešení případu z minulosti, kostlivce ve skříni rodin jsou zajímavé. Četba není jednoduchá, naopak celkem hutná, některé scény a popisy jsou opravdu těžké na žaludek, ale... no, je to thriller, ten by tak asi měl vypadat. Je to jedna z mála knih, které jsem hltal tak moc, že jsem s radostí vynechal spánek nebo četl, dokud mě nepálily oči.

CharlesWard
02.02.2021 4 z 5

Tahle kniha má pořád něco do sebe! I po letech od prvního přečtení.

Daniel.F
01.02.2021 5 z 5

První knížka od Larssona, kterou jsem přečetl, a rozhodně mě nalákala na zbytek! Tématem to není můj šálek kávy, ale pozornost profláklým autorům moc nevěnuju, a tak jsem chtěl udělat výjimku. Jsem rád, že jsem sáhl právě po Larssonovi, protože se knížka fakt četla sama a jedním dechem. Mikael je sympaťák a nejde mu nefandit.
Jdu si stáhnout film, jestli je stejně skvělý jako předloha.

ja.for
01.02.2021 5 z 5

Lakonicky: přečteno potřetí, potřetí stále boží.

Ronnie68
30.01.2021 4 z 5

Rozhodně zajímavá kniha, která mě zaujala ... jsem ráda, že jsem se k ní díky výzvě dostala ...

MatoPalkes
27.01.2021 5 z 5

Moje prvé stretnutie so škandinávskou detektívkou a láska na prvý pohlaď. Odvtedy prečítane desiatky kníh z tohto žánru ale tato je pre mňa stále najlepšia (možno lebo bola prvá). Určite sa k nej v budúcnosti ešte vrátim. Rozhodne odporúčam.

MarianP
19.01.2021 5 z 5

Musím povedať, že som knihu odkladal, po toľkých pozitívnych hodnoteniach bývam totiž pomerne skeptický. Kniha je však napísaná veľmi pútavo a hoci obsahuje veľké množstvo postáv vôbec nie je neprehľadná. Nikdy som sa nemusel vracať v čítaní a to je veľké plus. Určite sú v knihe pasáže, ktoré ma nezaujali úplne, ale k celkovému obrazu boli dôležité (napríklad prvých a posledných 50 - 60 strán). Každopádne ma fakt bavil autorov štýl písania, aj prostredie, do ktorého väčšinu deja zasadil. Hlavné postavy boli sympatické, hlavné rozuzlenie však autor trocha odflákol...Určite si však prečítam ďalšie diela!

Pavlina50
17.01.2021 5 z 5

Skvělá kniha. Výborně vystavěná zápletka, zajímavé charaktery postav, plynule ubíhající tempo příběhu a finále, kde do sebe všechno úžasně zapadlo, no...opravdu jsem se nenudila a knihu přečetla jedním dechem. Strašně mě bavila postava Lisbeth, moc jsem jí fandila. Byla naprosto jiná a vymykala se všem hrdinkám podobných knih, které jsem dosud četla. Napětí se autorovi podařilo udržet od první kapitoly a postupně gradovalo až po závěrečnou stránku. Nebyla tady žádná zbytečná vata, svým způsobem každá věta nebo dialogy měly svůj smysl. Líbí se mi i obě filmové verze, ale i přesto jen potvrzují skutečnost, že kniha je prostě kniha a sebelepší filmové zpracování nemůže obsáhnout všechny zápletky a dějové linky a prvky, které postupně vedou k samotnému rozuzlení příběhu. To umí opravdu jen kniha. V kategorii thrillerů ji řadím mezi moje naprosté „topky“.

icezero
16.01.2021 4 z 5

Za mě perfektně napsaná čtivá kniha s docela neokoukanou zápletkou. Filmové zpracování jsem neviděl, kniha přečtena v rámci čtenářské výzvy 2021.
Vzhledem k tomu, že jsem napřed přečetl druhý díl série, byly mi některé kousky jasnější a tak nějak jsem si myslel, že odhadnu jak to nakonec s hledáním Harriet dopadne - ale úplně všechno jsem samosebou netušil. Co mi ale asi nějakou dobu v hlavě zůstane, je myšlenka na to, jestli se ve skutečnosti vlastně ještě může objevit novinář s nějakými podobnými zásadami - ale možná že jsem jen moc velký pesimista, ovlivněný tím jak v našem státečku funguje většina tisku.;

TerezaaBaarova
16.01.2021 5 z 5

Poprvé v roce 2012 a po druhé v roce 2021 a pořád za mně super!
Kombinace čestného novináře a samotářské hackerky Lisbeth je prostě zajímavá. Vše je promyšleně propracované od začátku do konce!
Kniha má právem přes 90%.
Chystám se na celou sérii Milénia od Stiega a i pokračování od Davida.

Joliko
12.01.2021 5 z 5

Podle hodnocení jsem čekala, že bude kniha dobrá a vážně byla. Hlavní postavy (hlavně Lisbeth) zajímavé a neokoukané. V první půlce je poměrně hodně teorie, napřed mi to přišlo zbytečné. Pak jsem si řekla, že to k autorovi patří a že chce, aby to čtenář pochopil :-). Druhá půlka má spád a graduje. Na konci, když jsem si myslela, že už je to všechno, případ vyřešen, konec, tak nebylo. Jakoby se každým dnem něco dělo, pokračujeme dál :-).

janina66
04.01.2021 5 z 5

Moc pěkná detektivka a kniha se mi líbila. Stále jsem byla zvědavá, co se stalo s Harriet. Novinář Mikael Blomkvist a Lisbeth Salanderová je sympatická dvojice, která na žádost průmyslníka Vangera pátrají po jeho vnučce Harriet. Úžasné vykreslení povahy Lisbeth a jejích myšlenek.
Poslouchala jsem audioknihu (Martin Stránský). Film jsem nikdy neviděla a musím říci, že Mikaela jsem si v knize představovala úplně jinak, než filmového představitele Daniela Graiga, kterého zrovna v oblibě nemám.

Mi--LADA
02.01.2021 3 z 5

Vzhledem k obrovské, už několik let trvající popularitě detektivky jsem čekala víc. Ani film mi moc neoslovil. Upřímně? Podle mého názoru jenom průměrné. Sorry.