Muži, kteří nenávidí ženy

Muži, kteří nenávidí ženy https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/3658/bmid_muzi-kteri-nenavidi-zeny-sHh-3658.jpg 5 8118 1196

Milénium / Millennium série

Globální bestseller – vychází ve 34 zemích – dosud prodáno více něž 6 000 000 výtisků. Novinář Mikael Blomkvist má za úkol vyšetřit starý kriminální případ: Harriet Vangerová, vnučka průmyslníka Vangera, zmizela beze stopy téměř před čtyřiceti lety. Blomkvist se seznámí s Lisbeth Salanderovou, mladou svéhlavou ženou, nepřekonatelnou hackerkou, která se stane pro jeho pátrání nepostradatelnou. Blomkvist a Salanderová tvoří neobvyklý pár, ale dokonalý tým. Společně začnou brzy rozkrývat temnou a krvavou rodinnou historii. Trilogie Milénium nové hvězdy švédské kriminální literatury Stiega Larssona sklidila ihned po svém vydání mimořádný úspěch u čtenářů i kritiky. Kniha byla dvakrát filmově zpracována, jednou ve Švédsku, podruhé v USA (roli Mikaela Blomkvist ztvárnil Daniel Craig).... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

Män som hatar kvinnor , 2005

Šajler
18.05.2021 2 z 5

Knihu jsme dočetla jen abych zjistila,kdo je vrahem. U Harriet jsem po čase závěr tušila. Ale celkově mi kniha moc nesedla, některé části byly zdlouhavé, měla jsem chuť je přeskočit. Bohužel nemám chuť číst další díly.

zimolka
14.05.2021 5 z 5

Prvních cca sto stran jsem měla trochu problém překonat,ale pak jsem se zase nemohla odtrhnout. Nádherně napsané.

jes09
12.05.2021 5 z 5

Od začátku má kniha záměr, podrobné popisování osob i situací, které jsou nezbytné k příběhu. Tolik stran má kniha, ale čtenáře v táhne do děje tak, že na konci si čtenář řekne - je to možné, že už mám dočteno?

kramver
06.05.2021 5 z 5

Nemyslím si, že Milénium jen tak něco překoná. Nejsem pravidelným čtenářem detektivek, takže možná nejsem tak úplně zběhlá, ale Larssonovi se povedlo něco víc. Musíte se tam ocitnout, musíte cítit vůni překápavaného kafe a chuť obložených chlebů, musíte na sobě cítit svetr, který nosí hlavní hrdina a musíte mít nepřekonatelnou chuť na cigaretu. Potom tam jste, v zajetí autorovy mysli. A teprve potom přijde poznání, že i ta zápletka byla vlastně strašně moc dobrá.

JíraKrál
02.05.2021 5 z 5

Klasická dokonalá severská detektivní literatura. Můžu to číst i dvakrát do roka a vždy si vychutnám tu atmosféru. A stejně tak je to s filmem. Obě verze - původní i ten USA remake baví. Je to klasika.

baji42
01.05.2021 4 z 5

Tento díl z celé trilogie se mi líbil nejvíc.

vera4669
29.04.2021 5 z 5

Jsem ráda, že jsem neviděla film, jinak už bych se do knihy nepustila, známe to, film se knize rovnat nemůže a o hodně bych přišla. Úžasná kniha, která nedá ani na vteřinu oddech a žene vás na konec v bleskovém tempu, jsem úplně nadšená a hned si dám další díl :)

Toledo
28.04.2021 5 z 5

Jsem naprosto unešená. Na začátku mi chvilku trvalo se začíst a bylo tam na mne mnoho postav, ale jakmile jsem se přes to dostala, nemohla jsem knihu odložit. Bylo tam rozjeto tolik linek a pátrání, aby do sebe v konci vše krásně zapadlo. Skvělé, nemohu hodnit jinak než 5*. Dlouho mě takto žádná detektivka nenadchla.
Moc se mi také líbilo, že se pátrání ujala dvojice žurnalista a hacker. Po všech těch policejních sborech velmi osvěžující.

Romanka89
28.04.2021 5 z 5

Skvělé skvělé skvělé! Ač jsem dřív viděla film, ale už je to dávno a absolutně jsem si nepamatovala o co šlo, tak jsem se pustila do knihy, vlastně díky čtenářské výzvě. No není zbytí, budu si muset přečíst i další díly série, skvěle se kniha četla.

Čtenářská výzva 2021: Kniha, jejíž název se skládá z 21 písmen.

Han-nah
25.04.2021 5 z 5

Tato nádherně napsaná detektivka nezklamala. Když vidím filmové zpracování a pak teprve čtu knihu, mám většinou obavy. V tomto případě naprostá spokojenost. Před 40 lety zmizí z velice známé rodiny továrníka Vangera mladá Harriet a starý pán stále neustává v pátrání. Když si najme schopného investigativního novináře Mikaela, který má problémy a potřebuje se na nějakou dobu zašít , má vyhráno. Ku pomoci mu najme soukromého detektiva , hackerku Lisbeth a propojením těchto dvou zcela odlišných lidí graduje děj knihy a své vyšetřování dokončí úspěšně. Ke kapitole 12 jsem se po přečtení ještě vrátila k vůli tajemné , svérazné Lisbeth, protože jsem musela přemýšlet o formě opatrovnictví a poručnictví ve Švédsku a dopad na lidi, kterých se to týká a jsou to lidé , tak jako Lisbeth, třeba až do dospělosti. Velmi smutné zjištění, jak systém s lidmi nakládá. Opravdu nádherná kniha.

tabaluga
25.04.2021 5 z 5

No tak toto byla jízda, pozvolný rozjezd, ale přesto zajimave od začátku do konce.. Už se těším na druhý díl:-)

haWranka
19.04.2021 4 z 5

Konečně jsem se odhodlala přečíst Milénium. První díl stál rozhodně za to. Nemohla jsem se odtrhnout a přečetla jsem to za 3 dny. Styl psaní autora je velmi čtivý (i ty popisy jídla mě zajímaly!), postavy rozhodně nejsou černobílé a utíká to. Tu jednu hvězdičku ale přeci jen musím ubrat - začátek a konec knihy mě moc nebavily. A prokoukla jsem vše velmi záhy, což se mi zas až tak často nestává. Tady se ovšem jako správné ukázaly většinou mé první teorie. Ne, že by mě to vyloženě zklamalo, ale trochu mi to bránilo v požitku uvěřit v ten šok a nadšení hlavních podstav, když něco objevily 200 stránek po mně. Nic to nemění na tom, že kniha je to výborná a těším se na další díly.

Anna27
17.04.2021 5 z 5

Měla jsem tu knihu doma x let, ale tehdy jsem detektivky nečetla a prodala ji. No, uběhl nějaký čas, ze mě je hltač detektivek a koupila si ji znovu. Jsem ráda, že ten čas na ni uzrál a já si ji přečetla. Perfektní příběh, promyšlený do posledního detailu. Miluju ty švédský jména, baví mě vztah Mikaela a Lisbeth a je super, že v Miléniu nepátrá po pachateli jen policie/detektivové, ale investigativní novinář a hackerka. Některé popisy scén byly dost nechutné, celá ta rodinka byla fakt "povedená". Za mě jedna z top detektivek, právem má tak skvělé hodnocení.

TaNya_
17.04.2021

Ojojoj zase jeden mrazivý skandinávský skvost. Hlavní postavy jsou tak moc neobyčejné jak jenom to jde. Není na škodu. Zhltala jsem všechny tři díly během chvilky.

DeathTheKid
05.04.2021 5 z 5

Během čtení i po přečtení jsem uvažoval, jaké hodnocení "Holky s dračí kérkou" bude adekvátní. Stieg Larsson do knihy úspěšně zabudoval dobrý a zamotaný děj, motivované a lidské postavy, ve čtivém a snadno stravitelném podání. V tomhle snad nejde moc co vyčíst. Potíží je rozsah díla a jeho utahanost. Nudné, ale čtivé pasáže, ať už chcete nebo ne, ubírají na tempu vyprávění.

Druhou věcí je oslovování hlavních protagonistů. Vypravěč od začátku zná jejich jména a světe div se, i čtenář je po prvních 50 stranách zná také. Proč tedy píše i za 400. stranou "Lisbeth Salanderová otevřela notebook...". Ty vole, já vím, že je to Salanderovic holka, četl jsem to příjmení totiž 100x předtím! Asi si teď říkáte, že mi trochu jebe, že je to zanedbatelný detail. Já vám nevím, vy byste nekoukali na týpka s jedním oholeným obočím? Co tedy s tím hodnocením? Za mě by bylo adekvátní hodnocení přesně 4,5 hvězdiček, protože 5 je moc, 4 málo. Na druhou stranu nerozumím tak vysokému hodnocení a připisuji ho tomu, že právě Stieg Larsson a jeho Milénuim se stalo hitem a průkopníkem severské krimi do světa bestsellerů a tak je i lehoulince nadhodnocené. Za mě tak 86 %, ale stejně nechám těch 5.

Poslední, ale spíš vtipnou věcí je taková moje malá výzva. Až budete příště číst "Muže, kteří nenávidí ženy", dejte si kávu pokaždé, co si ji dají protagonisti. REST IN PIECE...

misantroop
03.04.2021 5 z 5

Napínavé, propracované a promyšlené. Mistrovsky napsaná kniha, kterou považuji za moderní klasiku.

sandy.cole
03.04.2021 4 z 5

Výborně napsané. Trochu větší představivosti a zblázním se. Nicméně drsné. Na film jsem koukal jen jeden z této série. Jsem fanouškem drsné severské přírody, ale ne zbytečně surových scén. Myslím, že to není třeba až tak dopodrobna ukazovat. Každý může použít svou představivost. Škoda, že většina čtenářů a lidí v tomto světě má potřebu barvité vyobrazení takových to scén.

KatyM.
29.03.2021 5 z 5

Výborně zpracovaná kniha, tato severská série mě nadchla. Už se těším na další díl.

Anette99
24.03.2021 5 z 5

Už před více než rokem jsem viděla film, a tak mi některé scény přišly povědomé, a i jsem tušila, jak to bylo a kdo byl vrah. Ale vůbec to nevadilo, aspoň jsem si osvěžila i věci, které už zapadly v paměti. Se čtením jsem čekala, až budu mít pohromadě celou trilogii. Kniha byla napínavá, stejně jako ve filmu jsem měla ráda Lisbeth i Mikaela, ale občas jsem se ztrácela v členech rodiny Vangerů. Ale bavilo mě Mikaelovo sondování do historie a vztahů Vangerů, kteří se tvářili jako spořádaná a vážená rodina, ale ve skutečnosti spolu vedli boje a intrikovali proti sobě.

miiiiiinka
17.03.2021 5 z 5

Napínavý, perfektně zpracovaný a promyšlený příběh. I přes obsáhlé popisy a a poměrně méně záživný začátek si zaslouží pět hvězd, je to kniha, která vnímavého čtenáře zkrátka musí nadchnout.