Muži, kteří nenávidí ženy

Muži, kteří nenávidí ženy https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/3658/bmid_muzi-kteri-nenavidi-zeny-sHh-3658.jpg 5 8118 1196

Milénium / Millennium série

Globální bestseller – vychází ve 34 zemích – dosud prodáno více něž 6 000 000 výtisků. Novinář Mikael Blomkvist má za úkol vyšetřit starý kriminální případ: Harriet Vangerová, vnučka průmyslníka Vangera, zmizela beze stopy téměř před čtyřiceti lety. Blomkvist se seznámí s Lisbeth Salanderovou, mladou svéhlavou ženou, nepřekonatelnou hackerkou, která se stane pro jeho pátrání nepostradatelnou. Blomkvist a Salanderová tvoří neobvyklý pár, ale dokonalý tým. Společně začnou brzy rozkrývat temnou a krvavou rodinnou historii. Trilogie Milénium nové hvězdy švédské kriminální literatury Stiega Larssona sklidila ihned po svém vydání mimořádný úspěch u čtenářů i kritiky. Kniha byla dvakrát filmově zpracována, jednou ve Švédsku, podruhé v USA (roli Mikaela Blomkvist ztvárnil Daniel Craig).... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

Män som hatar kvinnor , 2005

RyonMathrin
05.08.2021 5 z 5

Posloucháno, vynikající záležitost. Postupné odhalování bylo velice napínavé. Děsuplné tajemství v rodině, nemožnost úniku... Vyšetřující M. B. mi přišel jako průměrný klaďas, nebyl špatný, Liz jsem si však vyloženě zamiloval. O boji za správnou věc čtu vždy rád, Bjormanovo potrestání bylo pořád málo. V závěru zveřejnit/nezveřejnit (rozhodnutí mezi morálkou a city) - nečernobílost je fajn, i když zločiny takového kalibru...
Líbil se mi taky malicherný detail - zmínka, co si hrdinové kdy dávali k jídlu. A taky slovo káva bylo v knize určitě jedno z 10 nejpoužívanějších slov :)

alef
05.08.2021 4 z 5

„Pak se stalo Všechno To Špatné, na co nechtěla myslet, …”

Milénium … obestřené rouškou tajemství, které nějak souvisí se smrtí … zcela jednoznačně spadající do kategorie, kterou dnes nazýváme „fenoménem severské detektivky“ – pro mě, poměrně pole neprobádané.
A tak jsem to zkusila, seznámit se s Kallem Blomkvistem (měli byste možná vědět, že přezdívku Kalle nemá zrovna v oblibě), pracovitým, mírně problematickým, každopádně inteligentním, intuitivním a investigativním novinářem a nechala se zasvětit do příběhu vyšetřování, záhady která se odehrála dávno, a jen shodou dost zamotaných okolností se stalo právě Mikaelovým úkolem zrekonstruovat a odvyprávět temný, tajuplný a tísnivý příběh neobjasněného zločinu.

„Byla to každoročně opakující se událost. Muž obdarovaný záhadnou květinou nyní slavil osmdesáté druhé narozeniny. Když obálka dorazila, otevřel balíček a sundal z něj dárkový papír. … Toto květinové tajemství nikdy neproniklo do masmédií ani k vědomí veřejnosti; známo bylo pouze omezenému okruhu zasvěcenců.“

Úvodní prolog s jeho „květinovým tajemstvím“ upoutal, ovšem následný až nudně dlouhý „výčet“ událostí ze života jednoho obyčejného novináře, kterého „proslavila“ jedna nechvalně známá kauza, která ho pak přivedla až před soud, příliš nezaujal, a tak, když přišla kýžená událost, jež pohnula osudem a Kalla Blomkvista nasměrovala ke koncernu rodiny Wangerových, chvíli jsem váhala, u vidiny těch spousty stran, které bude potřeba přečíst, zda příběh stojí za to, začít si se sérií.
Nakonec mě přesvědčila spíš Mikaelova fakticky hodně zvláštní, nekonformní, nezávislá a nepřizpůsobivá, a řekněme nečekaná, společnice Lisbeth Salanderová …
„Armanskému dělalo problémy smířit se s tím, že jeho hvězdný detektiv je bledničkovitá, anorekticky vyzáblá holka s vlasy ostříhanými na ježka a s piercingem v nose a obočí. Na krku měla dva centimetry dlouhou vytetovanou vosu, kolem bicepsu na levé paži kroužek a další okolo kotníku. Když na sobě jednou měla tílko, Armanskij si všiml, že na lopatce má větší tetování představující draka. Byla to přírodní rudovláska, ale barvila si vlasy na havraní čerň. Vypadala, jako by se právě probrala z opice po týdenním tahu s bandou tvrdých rockerů.“
… a její, zpočátku zcela oddělený příběh, který, jak se dá tušit, se pod vlivem zvláštních okolností, s tím Mikaelovým propojil. Byl to právě Lisbethin příběh, který mě nakonec vrhl do víru událostí, aby mě vyplivl na konci s tím, že tahle série určitě nezůstane nedočtena. Je to totiž právě Lisbeth, jejíž „lékařská zpráva překypovala formulacemi jako introvert, sociálně opožděná, nedostatek empatie, fixace na vlastní ego, psychopatická a asociální, s problémem spolupracovat“, o které se toho chcete dozvědět víc, Lisbeth a její myšlenkové pochody plné rozboru příčin a následků, je to totiž výzva,protože jestli slečna Salanderová něco určitě není, tak není průměrná, je … ani vlastně stále nevím, co je :-) … její intelekt a excelentní myšlenkové pochody jsou totiž podivuhodným tajemstvím, které není ochotná jen tak s někým sdílet ...
Že je celý detektivní příběh vlastně spíš až druhořadou záležitostí, mě vyhovovalo, jeho vyřešením totiž nic nekončí, takže se docela těším, že se v blízké budoucnosti dozvím něco víc, nebo spíš, budu svědkem další „etapy“ – komplikovaného vztahu Blomkvista a Salanderové …

Lioncz24
03.08.2021 5 z 5

Asi jsem našel nový žánr.
Tato kniha mě neskutečně bavila. Švédská detektivka bylo to moc napínavé. Mě bylo líto na konci té hackerce

sweeney
01.08.2021 5 z 5

Příběh, napínající naše smysly od začátku až do konce :) Ačkoli spousta z nás zná příběh z některého z filmových zpracování, i přes to stojí za to přečíst i knihu (vlastně ani nevím, co se mi líbilo víc). Severské detektivky mají celkově své specifické, osobité kouzlo, a to právě díky kombinaci drsného severského prostředí se syrovostí povah a činů tamějšího obyvatelstva.
Vřele doporučuji :)

Petass
20.07.2021 4 z 5

Severským detektivkám se poslední dobou vyhýbám. Tahle ale překvapila. Jako prázdninová četba, skvělá volba. Sympatické postavy, atraktivní prostředí, zamotaný děj. Moc se mi líbila. Asi se hned pustím do dalšího dílu. Doporučuji!

RonnieSmithx
17.07.2021 5 z 5

Nejvíc mě mrzí, že Stieg Larsson se nikdy nedozvěděl, jaký úspěch by jeho literární série měla. Muži, kteří nenávidí ženy je báječný napínavý detektivní thriller se sympatickými postavami, které se pro vás stanou příjemnými společníky pro osamělé letní večery. Od druhé poloviny knihy se příběh pořádně rozjede a vy se od vyšetřování záhadného zmizení mladé dívky nebude moct odtrhnout. Stieg věděl jak psát a je škoda, že už mu to nikdo nemůže říct.

sarkaditt
17.07.2021 3 z 5

Asi budu jedna z mála, koho kniha extra nenadchla. Poslouchala jsem jako audioknihu, u čtení papírové knihy bych nejspíš usinala.
Začátek šílená nuda, po příjezdu na ostrov už to začalo být trochu zajímavé. Každopádně znám mnohem zajímavější příběhy, na které tento nedosáhl a tak nezaslouží z mého pohledu jejich hodnocení.

LenkaDv
12.07.2021 5 z 5

Výborná kniha a zajímavý příběh.

LenkaKT
05.07.2021 3 z 5

Pořádná prázdninová detektivka. Napínavá, vyplněná vcelku sympatickými postavami. Zavítala jsem se déle, ale druhá polovina už pak nesla odložit.

Sixao
04.07.2021 5 z 5

Příběh zmizelé Harriet jsem nejdřív viděla zfilmovaný a naprosto mě uchvátila celá severská trilogie. Lizbeth v podání Noomi Rapace je prostě bezkonkurenční. Přečtení knižní předlohy byl restík a můžu s uspokojením konstatovat, že film je naprosto věrný a kniha skvělá, i když už jsem prakticky znala rozuzlení a nezažívala jsem to napětí, jako při prvním čtení jakékoliv detektivky.

Ilirea25
01.07.2021 4 z 5

Za mě velmi kvalitně zpracovaná severská detektivka. Jediným černým puntíkem je velmi velká podobnost případu ztracené Harriet a knihy od A. Christie Deset malých černoušků.
Jinak jsem spokojená a divím se, že jsem hodně dlouho šla okolo knihy a nepřečetla si ji už dávno.

kacinekgott
22.06.2021 4 z 5

Čekala jsem trochu víc od tak dobře hodnocené knihy. Zápletka s vrahem super. Příběh Milénia mě zas tak úplně nebral.

Estarossa
18.06.2021 5 z 5

Začátek mě moc nechytl, nemohl jsem se začít. Jakmile však Mikael dorazil na místo, kde má řešit tajemný případ ztracené dívky začne mít příběh tu správnou jiskru. Všechny postavy jsou skvěle napsané.

CharlotteD
16.06.2021 5 z 5

Dočetla jsem nějaký ten měsíc zpátky a pořád nemůžu na knihu přestat myslet. Nikdy mě žádná kniha nepohltila tak moc jako tahle. Další dva díly si šetřím na prázdniny a teď čtu pár jiných věcí, protože to nechci přečíst během jednoho týdne vše. Neuvěřitelně strhující, napínavé, zajímavé postavy (hlavně Lisbeth). Jeden člověk z mého okolí měl tu drzost říct mi, ať to nečtu a pustím si film, že je prý stejně dobrý (je perfektní- oba dva, ale nesrovnatelný s knihou).

Mirin1349
15.06.2021 5 z 5

Ne nadarmo kniha nese označení bestseller, tohle byl opravdu skvost, který jsem si záměrně nechala dlouho unikat. I když musím přiznat, že prvních zhruba 30 stran mě iritovalo. Vyloženě nesnáším, když má autor potřebu exhibovat, jak má zajeté anglické fráze. To je něco tak strašně zbytečného… Naštěstí od toho pak autor upustil a já si mohla užívat perfektně vykonstruovaný příběh, kterému k dokonalosti nic nechybělo. Bylo to napínavé, čtivé a na konci vás mrzí, že už je konec. Rozhodně musím sáhnout po pokračování.

kleozpatra
08.06.2021 5 z 5

Dala jsem kdysi na doporučení, jen jsem nevěřila, že kniha je tak schopná pohltit, že člověk nejí, nespí, jen čte, dokud nedosprintuje do konce, a je to pravda, tu moc tahle kniha má a co se filmu týče, Lisbeth bude mít už jednou pro vždy podobu Noomi Rapace, jedno jak je Rooney Mara dobrá.

Jenny055
02.06.2021 5 z 5

Videla som film, ktorý sa mi celkom páčil a kvôli výzve som si teraz po čase prečítala knihu. Kniha ma celkom pohltila, našla som v nej veľa detailov, ktoré mi vo filme ušli. Už sa chystám na druhý diel.

Tripedalia
02.06.2021 5 z 5

Tahle kniha u mě zase po dlouhé době vyvolala čtecí mánii - tedy četla jsem každou volnou chvíli a to se mi líbí.. =)
Parádní severská kriminálka, ústřední dvojice postav perfektní a.. nemám čas, jdu na další díl.. =)

Artim
20.05.2021 5 z 5

Šíře znalostí reálií Švédska obdivuhodná. Smysl pro detail místy až velkorysý. Vykreslení postav a mnohdy i vedlejších pečlivé. Vystavění příběhu a zápletka magnetizující.
Zkrátka, za pár dní jsem to sfoukl a nelituji, že jsem opět po delší době sáhl po detektivce!
Hodnocení je jasné!

krevetka79
20.05.2021 5 z 5

Parádní knížka.
Nejdříve jsem se sice nemohla pořádně začíst, ale poté ani odtrhnout.
Skvěle zapadající puzzle příběhu.
Kniha dokáže vyvolat chuť na na namazaný chleba, cigaretu a kávu a také prožít chvíle strachu o životy hrdinů.
Už se těším na další díl.