Muži, kteří nenávidí ženy

Muži, kteří nenávidí ženy https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/3658/bmid_muzi-kteri-nenavidi-zeny-sHh-3658.jpg 5 8107 1196

Milénium / Millennium série

Globální bestseller – vychází ve 34 zemích – dosud prodáno více něž 6 000 000 výtisků. Novinář Mikael Blomkvist má za úkol vyšetřit starý kriminální případ: Harriet Vangerová, vnučka průmyslníka Vangera, zmizela beze stopy téměř před čtyřiceti lety. Blomkvist se seznámí s Lisbeth Salanderovou, mladou svéhlavou ženou, nepřekonatelnou hackerkou, která se stane pro jeho pátrání nepostradatelnou. Blomkvist a Salanderová tvoří neobvyklý pár, ale dokonalý tým. Společně začnou brzy rozkrývat temnou a krvavou rodinnou historii. Trilogie Milénium nové hvězdy švédské kriminální literatury Stiega Larssona sklidila ihned po svém vydání mimořádný úspěch u čtenářů i kritiky. Kniha byla dvakrát filmově zpracována, jednou ve Švédsku, podruhé v USA (roli Mikaela Blomkvist ztvárnil Daniel Craig).... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

Män som hatar kvinnor , 2005

Kubajzz
29.11.2021 5 z 5

Napřed jsem viděl filmovou trilogii a potom šáhl po knížce. Musím říct, že knížka film zdaleka předčila. Super, rozhodně doporučuji a jdu na další díly.

Leona333
11.11.2021 5 z 5

Celá tato knižní série o fenomenální Lisbeth Salanderové a jejím ,,sekundantovi," novináři Mikaelu Blomkvistovi, nemá chybu. Kniha poukazuje na velké justiční, politické a sociální instituce, které se při bližším prozkoumání, projeví jako totálně prohnilé, zkorumpované, vládou podporované subjekty...

Zuzka12627
07.11.2021 4 z 5

Kniha určitě lepší než film, četla se jedním dechem. Původně jsem ji měla do čtenářské výzvy, ale teď si přečtu i další díly.

barbora3441
05.11.2021 5 z 5

Super kniha, přečetla jsem jedním dechem.

EliBla
29.10.2021 5 z 5

Na začátku knihy jsem se trochu ztrácela, ale jakmile se kniha rozjela a Mikael začal vyšetřovat, tak mě kniha pohltila a měla jsem tendence se podívat, jak to všechno dopadne. Vydržela jsem to a konec byl strhující. Jestli váháte, tak není potřeba. Kniha určitě zaujme.

MarqueeMoon
28.10.2021 5 z 5

Štyri večery s mužmi, ktorí nenávidia ženy, zaujímavým novinárom a jeho ešte zaujímavejšou spoločníčkou pri pátraní po ohavnom sériovom vrahovi mi skrížili plány chodiť spať v rozumnom čase. Aj keď som už videl film a zhruba si pamätal zápletku a rozuzlenie, priam som miestami nedýchal. Knižná predloha býva takmer vždy lepšia ako film, ale táto kniha bola o šesť tried lepšia ako film. Autor si na príprave dal neskutočne záležať. Cítiť to z každej stránky. Toľko detailov dotiahnúť do dokonalosti a byť stále uveriteľný a vyvolávať presne žiadané emócie od čitateľa si vyžaduje majstra. Príbeh stále gradoval ,ani na sekundu som sa nenudil. Kniha má viacero silných a epických vrcholov, kde aj po uzavretí hlavnej línie s odhalením pravdy a vraha príbeh nepoľavil a posledných približne 70 strán som užil tak isto ako prvých 350. Teším sa na ďalšie príbehy od tohto autora, ktoré budem hltať do neskorej noci a ráno nadávať, prečo som nešiel spať aspoň o hodinku skôr. Minimálne v tomto prípade to ale stálo za to!

Marsí5
20.10.2021

Knihu jsem četla do čtenářské výzvy a popravdě jsem ji původně po zhlédnutí filmů nikdy netoužila ani otevřít.
Proto jsem byla velmi mile překvapená, že se nejedná o nijak složité dílo. Larsson dokáže/dokázal psát s nečekanou lehkostí i o drsných a nepříjemných věcech, což jsem u severské detektivky ještě nezažila.
Knížka se čte velmi dobře, udrží Vaši zvědavost až do konce, i když bych přímo neřekla, že Vás vtáhne do děje. Popisy ekonomických procesů a z toho vyplývající následky jsou pro mě španělskou vesnicí a přiznávám, že jsem z toho pochopila maximálně polovinu (a to si nejspíš i fandím :-D )
Knihu doporučuji, nemusíte se bát složitého díla :-)

annes
18.10.2021 5 z 5

Uff, to bylo tak napínavé! Kam se hrabe film. Všechno bylo tak promyšlené a zapadlo do sebe, tak jak mělo. Nedá se říct že by to úplně dobře dopadlo s tím rozuzlením, ale v rámci možností asi ano. Snad bude čas na pokračování. Hlavní protagonisty jsem si oblíbila:-)

Lily101
30.09.2021 4 z 5

Zápletka dobrá (jen jsem udělala tu chybu, že jsem dřív než čtení knihy viděla film-ale na druhou stranu mě právě film inspiroval přečíst knihu/mezi filmem a knihou jsem záměrně nechala cca dva roky rozdíl a stejně jsem si hlavní pointu vybavila️/), děj se rozjel (pár hlušších míst bylo, ale není čeho se bát, neb to byly jen krátké intervaly a daly se na prstech jedné ruky spočítat-ale toto je dost subjektivní, tak k tomuto prosím přistupujte s ohledem na tuto skutečnost) a nemohla bych hodnotit jinak, než kladně, ale násilí mi přišlo dost kruté (nejsem na násilí úplně zvyklá a ani si zvykat nechci) a to jsem ještě přeskakovala nějaké části textu(moc to nešlo, neb člověk neví, co kde bude napsané samozřejmě). Je to sice věc autora (souvisí to s dějovou linií), ale pro míru násilí musím ubrat hvězdičku, protože by knize (a jejímu spádu či napětí) nijak neuškodilo, kdyby se na násilí trochu ubralo.

militu
23.09.2021 2 z 5

Uf, konečně dočteno. Nechápu tak vysoké hodnocení, málokdy se mi stává, že bych knihu četla s takovou nechutí jako tuto. První půlka byla ukrutná nuda, po příjezdu na ostrov to začalo být lepší, ale ten konec? Nuda, nuda, nuda ano sice čtivá, ale i přes to nuda. Linka s Hariet byla předvídatelná a i Martin nebyl pro mne překvapením. Asi nebudu mít chuť na další díly.

Luccinda
21.09.2021 5 z 5

Ačkoliv se kniha zpočátku tváří jako prachobyčejná detektivka, brzy zjistíte, že autor do knihy zakomponoval také pár důležitých a velmi aktuálních témat, jako je sexuální násilí či zneužívání dětí. Rozhodně to není kniha pro slabší povahy, projevy násilí jsou tu velmi explicitní.

Upřímně, ještě jsem v žádné knize nenarazila na takto spletité a komplikované rodinné vztahy. Chvíli mi trvalo, než jsem přišla na to, kdo je kdo, a přiznám se, že ve jménech jsem se ztrácela po celou dobu. Přesto jsem si čtení, respektive poslech, maximálně užila!

Emberas
19.09.2021 4 z 5

Slušný thriller, i když na můj vkus příliš zdlouhavý, s pomalým tempem. Filmové zpracování se mi líbilo více.

Mišátko
09.09.2021 5 z 5

Až dosud jsem si myslela, že neexistuje dobrá detektivka. Od čtení se dalo stěží odtrhnout. Poutavě napsaná dějová linie a dokonale propracované postavy. Těším se na další díl i na filmové zpracování, i když některé pasáže bych snad ani vidět nemusela.

evineckY
03.09.2021 4 z 5

Chudák holka..... a zase zůstala sama. Každý ji jenom využil a zneužil. Takový život si teda nezasloužila.

kalache
31.08.2021 5 z 5

...málokdy se stane,aby film splynul s knihou...

RMarkéta
30.08.2021 5 z 5

Postavy jsou výborně napsané. Byli natolik výrazné, že se mi vryly do paměti a samozřejmě pod kůži. Kniha s velmi zvláštní až znepokojivou atmosférou. Severská krimi už jsou prostě taková. Z Larsonova stylu psaní je dobře poznat, že se živil novinařinou. Místy jsem měla pocit, že bedlivě sleduji dokument. Larson je detailista a vyžívá se v nich, tedy v některých. Působilo to jako nějaká reportáž. Chvilku mi trvalo, než jsem se začetla, ale pak jsem jela jako rozjetá mašina až do samotného konce. Zápletka je velmi zajímavá, neotřelá, poctivě napsaná a vybudovaná s velmi pevnými základy. Dávám přednost švédskému filmovému zpracování. Velkou reklamu knize dělají i různé konspirační teorie.

akdar72
23.08.2021 5 z 5

Dokonale promyšlené.

Ládja
14.08.2021 3 z 5

(SPOILER) Čtivé, zajímavé, ale hlavně čtivé. Teda až na prvních cca 200-250 stránek, kdy se vlastně nic neděje a jen se seznamujeme(čtivě, hodně čtivě) s dějem a s postavami. V té době(2005) to musel být hit, ale dnes bych řekl, že je už překonáno. Jinak řečeno, nevím, proč je z toho pořád takový rozruch a proč se trilogie pořád prodává(sám jsem koupil všechny tři díly ve slevě-velké). Jak jsem psal výše, snad jen z toho důvodu, že je to hrozně čtivé, ale jinak?
Novinář, s kterým jde skoro každá hned do postele a nikomu to nevadí. Hackerka, která se umí všude nabourat a získat potřebná data hned a bez problémů(nebo ty problémy nejsou více popsány).
Pro mě trochu zklamání, čekal jsem více "Wau" efekt(jak je oblíbeno), ale to se mi nějak nedostalo.
Díky tomu, že mám všechny tři díly a nerad nechávám série nedočtené, tak se k ostatním také dostanu.

Jsou to dva dny co jsem knihu dočetl a kromě hlavní linie si vlastně skoro nic nepamatuji, prostě to prošlo a zůstalo pár zajímavých míst, ale jinak nic.

heavy66
11.08.2021 5 z 5

Čtivý a zajímavý příběh s neobvyklými hrdiny a předpojatostí vůči mužům, starším bohatým pravičákům nedemokraticky zaměřeným fašistům. Proti nim stojí ženy, mladší nebo mladě vyhlížející demokratky, nezávislé, nekonformní, s jistou mírou sexuální nevázanosti. Výjimky z obou táborů potvrzují pravidlo a kafe pijou všichni bez rozdílu!
Severské státy jsem považoval za oázu klidu, slušných lidí a dobrých mezilidských vztahů. Moje představy naboural Anders Breivik a Jo Nesbo v Norsku, dánské filmy Zbav nás od zlého a Hon, i tato kniha, která líčí švédskou společnost v temných barvách.
Zajímalo by mě, kdo je předobrazem rodinného klanu Vangerů a nakolik je příběh popisovaný v knize spojen s realitou? Stieg Larsson i hlavní představitel filmové verze Michael Nyqvist zemřeli předčasně – podle konspirační teorie to nemůže být náhoda!

esfinge
08.08.2021 5 z 5

Skvělá severská detektivka. Sympatický novinář Mikael a ještě sympatičtější hackerka Lisbeth na stopě dávného a temneho tajemství jedné bohaté švédské rodiny. Kniha se po příjezdu na ostrov rozjede a nejde přestat číst.
Hned jsem zhlédla i film a musím uznat, že i ten se povedl.

detektivní a krimi romány zfilmováno sérioví vrazi tajemství hackeři švédské detektivky rodinná tajemství

Stieg Larsson
švédská, 1954 - 2004
2008  93%Muži, kteří nenávidí ženy
2009  92%Dívka, která si hrála s ohněm
2010  92%Dívka, která kopla do vosího hnízda
2010  96%Milénium 1–3 (box)

Kniha Muži, kteří nenávidí ženy je v

Přečtených12 846x
Čtenářské výzvě1 499x