Muži, kteří nenávidí ženy

Muži, kteří nenávidí ženy https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/3658/bmid_muzi-kteri-nenavidi-zeny-sHh-3658.jpg 5 8117 1196

Milénium / Millennium série

Globální bestseller – vychází ve 34 zemích – dosud prodáno více něž 6 000 000 výtisků. Novinář Mikael Blomkvist má za úkol vyšetřit starý kriminální případ: Harriet Vangerová, vnučka průmyslníka Vangera, zmizela beze stopy téměř před čtyřiceti lety. Blomkvist se seznámí s Lisbeth Salanderovou, mladou svéhlavou ženou, nepřekonatelnou hackerkou, která se stane pro jeho pátrání nepostradatelnou. Blomkvist a Salanderová tvoří neobvyklý pár, ale dokonalý tým. Společně začnou brzy rozkrývat temnou a krvavou rodinnou historii. Trilogie Milénium nové hvězdy švédské kriminální literatury Stiega Larssona sklidila ihned po svém vydání mimořádný úspěch u čtenářů i kritiky. Kniha byla dvakrát filmově zpracována, jednou ve Švédsku, podruhé v USA (roli Mikaela Blomkvist ztvárnil Daniel Craig).... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

Män som hatar kvinnor , 2005

LenkaWal
28.12.2020 5 z 5

Tak to bylo super. Docela drsný, ale super. Dlouho jsem se tomu vyhýbala, ale pak jsem viděla film a řekla si jdu do toho. Nelituju. Poslouchala jsem jako audioknihu a musim říct, ze hlas Martina Stránského je perfektní.

terarko
20.12.2020 3 z 5

(SPOILER) Knize se nedá bezesporu upřít její čtivost. Byla napínavá a čtenář byl každou chvíli překvapen novými zvraty. Hlavní hrdinka mi přišla zvláštní, jakási snaha napodobit moderní superhrdinky a pan novinář byl vykreslen více pozitivně než by se mi líbilo. Také nerozumím rychlosti s jakou se řada postav vypořádala se sexuálním zneužitím. Nepřipadá mi to reálné.

Eicherik
16.12.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších detektivek, které jsem kdy četl a parádní úvod celé série. Tohle si prostě musíte přečíst.

Amazonka72
13.12.2020 4 z 5

Po dvanácti letech jsem opět sáhla po trilogii, která začíná tímto prvním dílem. Pamatuji si, že v době prvního vydání způsobila tato kniha doslova revoluci na čtenářském trhu. Četl ji snad každý, všichni o ní mluvili, stala se opravdovou senzací. Ale od té doby už nějakých pár let uběhlo a docela dost věcí se od té doby změnilo. Jednak se na knižním trhu objevily desítky knih (a autorů) tzv. severské krimi. Stieg Larsson byl průkopníkem. Dnes mi již tato kniha nepřišla tak převratná, protože jsem přečetla několik dalších "severských krimi". A musím konstatovat, že Larsson byl proti těm novějším, takový "slabý odvar" co se násilí a dramatických scén týče. Ale byl první, a to se rozhodně počítá.
Je zajímavé, jak dovedou severští autoři psát poutavě... u málokteré knihy máte pocit, že ji zkrátka nemůžete odložit dokud ji nedočtete až do samého konce. Což je u 500 stránek docele problém.
A ještě něco málo ke knize samotné - ano, i mně přišlo, že je v ní docela hodně "ekonomických popisů", ve kterých jsem se občas ztrácela. Možná by šlo některé pasáže trochu proškrtat. Na druhou stranu se mi ale moc líbil popis hlavních postav, zejména Lisbeth. Tak komplikovaná osobnost, ale přitom velmi přímočará. Oblíbila jsem si ji. A Michael, takový normální chlap, i se svými vztahy k ženám, k potřebě dokázat svoji nevinnu a dokončit úkol, ke kterému se zavázal. Byli mi oba sympatičtí.
A že jsou životy "bohatých" a vlivných rodin velmi často obestřeny tajemstvím - myslím si, že k bohatství velmi často patří.
Pro dlouhé zimní večery rozhodně ta správná volba.

pidalka777
11.12.2020 5 z 5

Strašně dlouho jsem se jí bránila a moc se mi do ní nechtělo. Ale už mě manžel dlouho uhání že by se chtěl podívat na film tak ať si to konečně přečtu.
Tak jsem přečetla a musím říct že to je bomba. Teď lituji že jsem to neudělala dříve.

ninano
11.12.2020 3 z 5

Vysoké hodnocení, číst tuto knihu znamená být "in", ale dle mého soudu, existují méně nápadné tituly, které jsou mnohem lepší.

MíšaS.
11.12.2020 1 z 5

Nechápu, prostě nechápu tak vysoké hodnocení. To jsou tady všichni čtenáři odborníci na ekonomiku, že ty žvásty je bavily? Myslela jsem, že se přes první část ani nedostanu a pevně doufala, že pak se to nějak rozjede. Nerozjelo. V knize se nic neděje. Ale hlavně, že víme, jak chodí hlavní hrdina oblékaný na běhání a jaké ADSL připojení je nejlepší. Jediný dobrý děj v knize je pomsta Lisbeth. "Vraha či vrahy" jsem tušila a ten konec mi taky napadl už někdy v půlce. A úplně mi dostala věta od Lisbeth Mikaelovi - A budeš můj kamarád? - základní škola hadr...

veronika6239
10.12.2020 5 z 5

Kniha, u které musíte být pořád ve střehu a vnímat, docela bych z počátku brala, než jsem se zorientovala, k ruce stránku s rodokmenem. Prima počtení. Film jsem viděla kdysi dávno a vybavovala si ho jen matně, ale vím, že i ten stal za zhlédnutí a nebyl ztráta času, stejně jako kniha. Doporučuji.

Janík61
04.12.2020 5 z 5

Moc pěkné čtení, napínavé tak akorát, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Doporučuji.

Štěpničák
23.11.2020 5 z 5

Vynikající kniha ! V podstatě moc nečtu knihy, které mají více jak 500 stránek, ale zde jsem udělal výjimku a rozhodně toho nelituji. Příběh mě natolik pohltil, že jsem často oželil minuty spánku a věnoval je knize. Opravdu moc doporučuji a velmi se těším na další díl.

lenka.plaszova
17.11.2020 5 z 5

Kdysi dávno jsem viděla film, který jsem si naštěstí pamatovala jen matně, a tak mě kniha udržovala v napětí. Prvními stranami jsem se musela sice "prokousat", každopádně pak jsem se nedokázala od knihy odtrhnout. Je skvěle napsaná, čtivá, mrazivě napínavá... A já se hned chystám na další díl.

Eva2010
14.11.2020 5 z 5

Prvně jsem viděla film, pak přečetla a obojí bylo super. Napínavé, chytré.

klarkacte
09.11.2020 5 z 5

Tato kniha mi otevřela dveře do světa krimi!

Terka_v25
08.11.2020 5 z 5

Skvělá kniha a celkově jedna z nejlepších krimi knih, co jsem četla. Samotný příběh je výborně vystavěný s mrazivou atmosférou, zajímavou zápletkou a postupně graduje. Autorův styl psaní mi také vyhovuje. Za velký klad knihy považuji neotřelé charaktery Mikaela a Lisbeth. Tvoří takovou zajímavou a nesourodou dvojici, ale vyšetřování jim jde jedna báseň. Oceňuji i pohled do minulosti Lisbeth. V tomto žánru jde o velmi kvalitní knihu, utkvěla mi v paměti a mohu ji jen doporučit k přečtení.

Zuzunda
04.11.2020 4 z 5

Vytřeštěné oči, hltání stránek a čtení až do rána.. I tohle můžete čekat, ikdyž prvních cca 50stranek je náročných, ale nezbytných :)

Jack93
03.11.2020 5 z 5

S fenomény je to těžké. Na místě jsou vysoká, převysoká očekávání a zvědavost. Milénium mě dlouhá léta míjelo, byť skandinávské detektivky miluju a nedám dopustit na Nesboho, s nímž jsem se prvně seznámil už v roce 2015. Zčistajasna uteklo pět let, kalendář se přetočil na říjen 2020, změnil se čas a najednou (aniž bych tušil, co bylo tím impulzem) nastala vhodná doba na první díl Milénia.
To hodnocení se mi zdálo až neskutečné. Sakra, 93 procent, 16. nejlépe hodnocená kniha tady na Databázi, to je až zavazující. Ale už před otevřením knihy jsem věděl, že to bude bomba.
S ponořením se do díla jsem neměl žádný problém, ačkoliv při představování rodiny Vangerů jsem si vzpomněl na film Nebožtíci přejí lásce. "Trotta otec, Trotta syn - Trottů jako much". Nakonec jich je ale pro děj důležitých jen několik z nich.
Oceňuju prostředí, v němž se příběh odehrával, protože díky němu atmosféra postupně houstla a gradovala, propracovanost děje a nečekané rozuzlení. A v neposlední řadě psychologii postav. Učinit z Lisbeth postavu, které fandíte, by se ne všem autorům povedlo.
Teď musím udělat dvě věci. Co nejdříve sehnat pokračování a podívat se na obě filmové verze Mužů a zjistit, která z nich je lepší.
P. S. V životě jsem se nesetkal s výstižnějším názvem díla.

kristie
02.11.2020 5 z 5

Tuhle sérii jsem tak trochu odkládala. Bála jsem se, že z ní budu zklamaná, protože jsem přečetla už poměrně dost severských detektivek, ale řekla jsem si, že Larssonovo Milénium nemůžu dál přehlížet a šla do toho.

Rozhodně už chápu, proč je tahle kniha (potažmo celé Milénium) tak vyhlášená a už teď vím, že tohle je ta série, kterou chci mít doma v knihovně a kterou po přečtení rozhodně nebudu posílat dál. Po dlouhé době jsem narazila na knížku, kde na mě dýchala ta atmosféra mrazivého odlehlého venkova. Zamotaná změť příslušníků rodinného klanu Vangerů mě překvapivě ani moc nemátla a poměrně rychle jsem si jednotlivé členy zařadila do souvislostí.

Ze začátku jsem se trochu bála Lisbeth, většinou mi tenhle typ postav vadí, protože jsou prezentovány jako chudinky s pohnutou minulostí. Jenže Lisbeth se takto nechovala, ano, bylo mi jí líto, ale ne proto, že by se mi tento pocit snažil autor vnutit. Za mě skvěle napsané dílo, které se mi pomalu dostává pod kůži.

Ivan F
30.10.2020 3 z 5

Tak som "zmlsol" (vraj je to literárny pamlsok) toľko velebenú knihu, ktorá by mi mala (podľa niektorých) rozmetať mozog na častice. Nerozmetala. V záplave všemožných krimi-detektívok-thrillerov a čoho len chcete zo severu Európy mi tento "majsterštuk" dlho unikal. Vďaka nadšeným komentárom tých, čo to čítali predo mnou som sa nechal zlákať, ale to mrazenie idúce dole chrbtom sa nedostavilo. Ak by som knihu čítal v dobe jej vydania cca pred dvadsiatimi rokmi a nebol by som presýtený Adlerom Olsenom, Nesbom a pán Boh vie kým ešte, tak by ma to možno dostalo do kolien, hoc o tom pochybujem. Teraz mi to prišlo ako zručne, efektívne a pomerne nerutinne napísaný príbeh o magoroch z rodiny Vangerov. Nebavilo ma všetko to ekonomiky sa týkajúce a pobavilo ma prednesené želanie: "A budeš môj kamarát?". To tu nemalo čo robiť, toto vyslovene patrí na základnú školu! Možno je to škoda, ale kniha si ma nenašla v pravý čas, už som niekoľko desiatok krimi románov a detektívok prečítal, táto nie je v ničom prekvapujúca, ale je slušným štandartom. Ako v iných sériách, napr. Harry Hole, Hercule Poirot, 87 revír, Sherlock Holmes, atď. je aj táto vystavaná na typických črtách hlavného protagonistu/tky a funguje to rovnako - buď si ju/ho čitateľ/ka zamiluje, alebo voči nim zostane čitateľ takrečeno vlažným. U mňa je to niekde tak na pol cesty.

klaraj093
22.10.2020 5 z 5

Miluju tu sérii! Je skvělá.. Ta politika zkraje mi vadila, ale přenesla jsem se přes to a nemůžu přestat číst.. Už chci další díly!

GeRaltzRiVie01
18.10.2020 5 z 5

Teda nechtěl bych být sousedem kohokoliv z rodiny Vangerů. Úspěch knížky je zasloužený. Skvělé napsané postavy, zajímavý a napínavý příběh - novinář, který má za úkol vyřešit dlouho nevyjasněnou záhadu, zachránit svou společnost a svou profesní čest a k tomu ještě řešit nálady jedné cáklé, ale geniální introvertky. Už jen za to, že se povedlo, aby Lisbeth nepůsobila otravně si to zaslouží vysoké hodnocení. Spoustě jiným se to totiž nepodařilo.