Dívka, která si hrála s ohněm

Dívka, která si hrála s ohněm https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21456/bmid_divka-ktera-si-hrala-s-ohnem-KLi-21456.jpg 5 6090 651

Milénium / Millennium série

Druhý díl trilogie Milénium odkrývá minulý a současný život Lisbeth Salanderové, tajemné punkerky a hackerky, kterou čtenáři znají již z prvního dílu Muži, kteří nenávidí ženy. Dva novináři časopisu Milénium jsou zavražděni krátce před publikováním článku o dětské prostituci, korupci a obchodu s bílým masem. Na zbrani nalezené na místě činu se najdou otisky Salanderové a její poručník je brzy nalezen mrtvý. Policie po údajné pachatelce zahájí celostátní pátrání podporované mediální kampaní, ve které se vytahují na světlo skandální informace o její potenciální nebezpečnosti a problematické minulosti. Mikael Blomkvist je však přesvědčen o její nevině... Trilogie Milénium nové hvězdy švédské kriminální literatury Stiega Larssona sklidila ihned po svém vydání mimořádný úspěch u čtenářů i kritiky. Podle žebříčku patnácti celosvětově nejprodávanějších titulů za rok 2008, který jako každý leden sestavil newyorský měsíčník Publishing Trends, se Stieg Larsson s prvním dílem své trilogie umístil na třetí příčce, druhým na devátém a třetím na desátém místě, a stal se tak celkově nejúspěšnějším autorem žebříčku... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

Flickan som lekte med elden , 2006

RMarkéta
09.11.2022 5 z 5

Obávala jsem se toho, že druhý díl bude jen takovým propojením mezi prvním a třetím dílem, taková vyplňovací vata. Tedy, že půjde o prokletí druhých dílů. Většinou se to týká filmů, ale pro knihy to platí samozřejmě taky. Moje obavy se rozplynuly. Kniha funguje stejně dobře i samostatně. Rozjezd je trošku pomalejší. Příběh obsahuje dost detailních popisů, které se někomu můžou zajídat. Nemám s tím problém. Hlavní prim tu hraje Lisbeth Salanderová. Dozvíme se o ní něco víc, o jejím životě. To se týká i její minulosti. No, není to prostě jednoduchá figura. Ve filmové podobě dávám přednost tomu s Michaelem Nyqvistem a Noomi Rapace.

Štěpničák
16.10.2022 5 z 5

První díl mě nadchnul a druhý v této koncepci navázal. Děj se tentokrát točí kolem Salanderové, ale mě to jen potěšilo. Oproti prvnímu dílu ubylo detektivních prvků. Větší pozornost byla věnovaná postavám a jejich životům, což se jemně na knížce podepsalo. Nicméně nemůžu jinak než plný počet. Právem si zaslouží přečíst.

Cechratka
06.09.2022 2 z 5

Přiznávám, nevím, co si o této knize myslet. Rozjezd byl pomalý, Lisbeth zcela nesympatická (její asociálnost zmizela, zato se objevila představa, že je bůh, který si může dělat, co chce, kdy chce, s kým chce, protože ví zkrátka všechno líp než ostatní). Zápletka se objeví téměř v prostředku knihy, neříkám, že není zajímavá, ale následný děj plyne až chaoticky od jedné postavy k druhé. Hlavním úkolem těchto postav pak je pobíhat z místa na místo.
V prvním díle jsem cítila snahu překročit hranice detektivky a stát se určitým odrazem společnosti, ukázat její nehezká místa, kritizovat, tady je hlavně snaha zabít celý děj vymýšlením jednoho nesmyslu za druhým, přičemž konec je vskutku tou správnou tečkou. Nevím, asi se autorovi příliš blížila uzávěrka, tak splácal to první, co mu přišlo na mysl, protože jinak rozhodně nejde o člověka, který by neuměl psát, vymyslet děj nebo vytvořit dobré postavy.

Každopádně se dá kniha doporučit každému, kdo neví, jaký nábytek si pořídit, katalog z nábytku Ikei je to obstojný.

haro563
15.08.2022 5 z 5

Když začnete číst, nepřestanete. Ideální kniha na dovolenou (pokud ji trávíte na pláži), na dlouhé zimní večery, lenošení o víkendu. Zajímavá, strhující, překvapivá.

jopp
27.07.2022 4 z 5

Druhý díl této detektivky/thrilleru byl neméně zábavný. Obecně u knih mám mám trochu problém s tím, když se kniha tváří jako reálná (tj. že by se příběh klidně mohl stát), ale ve skutečnosti je tam spousta věcí, které příliš reálné nejsou - charaktery postav jako je Lisbeth, "obr", Zala, Bjurman a další se mi jeví jako přinejmenším velmi nestandardní s tím, že těchto podivných lidí je tam opravdu moc. Ale chápu, že u tohoto žánru to tak asi být musí, proto thrillery prostě moc nečtu :-)

GeRaltzRiVie01
24.07.2022 5 z 5

Výborné pokračování. Poslední kapitoly se četly jedním dechem. Na této sérii se mi vždy líbilo, že postavy neztrácí hlavu a pořád se chovají profesionálně. Pobavilo boxerské utkání, Hans vs ženy a Lisbeth na venkově.

Romanka89
28.06.2022

Výborné pokračování knihy Muži, kteří nenávidí ženy. Jsem zvědavá na filmové zpracování a na třetí díl.

JaniMa
07.06.2022 5 z 5

Víc knih jako je tato! Napínavé, nepředvídatelné a přitažené za vlasy přesně tak akorát, aby tomu člověk v zápalu čtení uvěřil. Lisbeth jsem si oblíbila. Sice bych nepotřebovala vědět o každém nápoji, který vypije a jídle, které (ona nebo Mikael) zkonzumuje, ale alespoň mám do letošní výzvy knihu s hrdinou, který pije kávu. Konec mě dostal. Myslím, že do dalšího dílu se pustím brzy.

jes09
23.05.2022 5 z 5

Po dlouhé době pořádná četba! Bála jsem se, že druhý díl bude slabší než-li první, ale pak je pravdou. Za mě perfektní!

Čmeláček
12.05.2022 5 z 5

Výborný severský thriller, i když Lisbeth pořád ještě docela divná. Člověk si na ni musí chvíli zvykat.

Pítrs85
04.05.2022 4 z 5

Stieg Larsson, to je prostě jiná liga (včetně výborného a dnes asi nejslavnějšího autora severských detektivek Joa Nesbøho), když se vám po rozečtené knížce začne stýskat sotva pět minut, co jste ji odložili, pak víte, že čtete něco nadprůměrného. A to je přesně případ druhého dílu trilogie Milénium. Možná že už není tak strhující jako první část (to je prostě široko daleko nejlepší krimi román ever, aspoň pro mě), ale i tak si vás hned první stránky obtočí okolo prstu a pustí vás až u posledního slova. Nebudu tu popisovat děj, ten je, i díky filmovému zpracování, dnes už jasně profláklý, každopádně způsob, kterým Stieg pohlížel na dnešní společnost (především pak na tu západní), je naprosto trefný. A jestli se v prvním dílu děj věnoval především Mikaelu Blomkvistovi, dvojka už je (konečně) víceméně jen o Lisbeth- a to je nejlepší (ne)hrdinka, jakou si jen dokážu představit. Je to zkrátka žena, která nenávidí muže, kteří nenávidí ženy. Za oknem bouřka, v uších soundtrack od Trenta Reznora a na klíně Dívku, která si hrála s ohněm- literární nirvána (ano, pokud jste to z mého komentáře ještě nezachytili, z druhé části jsem vysloveně nadšen, těším se na závěrečný díl a těším se (a mám obavy) na díl čtvrtý).

Majto
27.04.2022 4 z 5

Prvú tretinu knihy som myslel, že to oproti prvému dielu je strašná slabota, no potom dej chytil tempo a začal zrychľovať. Pred koncom som si myslel, že prvý diel prekonal, no rýchly záver mu ubral body a v konečnom dôsledku však skončil kúštik za ním. Ale aj tak stále veľmi kvalitné čítanie.

Michalkotea
19.04.2022 5 z 5

Perfektné.Aj keď mi chýbala trochu tá atmosféra z prvej knihy,stále je to perfektná kniha a určite sa ku nej časom vrátim.
Obdivujem Lisbeth

zdenaR
30.03.2022 4 z 5

Celé Milénium jsem četla již před více než deseti lety a nyní se k němu vracím.
Kniha je velmi napínavá, čtivá, jen ten konec je příliš překombinovaný a ne uvěřitelný.
Dobrá je i audiokniha.

Luccinda
25.03.2022 5 z 5

Dívka, která si hrála s ohněm částečně navazuje na první díl Muži, kteří nenávidí ženy, takže je potřeba číst knihy popořadě. Tato kniha se točí převážně kolem Lisbeth Salanderové, která je podezřelá z vraždy dvou novinářů. Lisbeth je bezpochyby jedna z nejzajímavějších postav, s jakou jsem se kdy setkala. Neskutečně mě bavilo seznamovat se s její minulostí, i když to nebylo moc pěkné čtení.

Příběh je mnohem obsáhlejší než v předchozím díle, objevují se v něm tajní agenti a obchodníci s prostitucí. Úplně mi z toho běhal mráz po zádech! A protože nám autor na konci nechal obří cliffhanger a příběh v podstatě zůstal neukončený, musela jsem se hned pustit do dalšího dílu.

borupet
21.02.2022 5 z 5

Fenomenální. Jako u prvního dílu, čtivé, napínavé, dokonale promyšlená zápletka. Hodně postav, přesto všechny dílky skládačky přesně zapadly do sebe. Velmi povedené pokračování.

akdar72
01.02.2022 5 z 5

Mnoho stran knihy, mnoho stran postav, mnoho všeho, přesto velmi čtivé. Jsem ráda, že jsme mohli poznat minulost Lisbeth a mohli jsme ji pochopit a ještě více si ji oblíbit.

Jenny055
25.01.2022 4 z 5

Počúvala som audioknihu, ktorá bola výborne načítaná. Často počúvam pri varení a pri iných domácich prácach, takže asi bola chyba u mňa, lebo som sa často strácala v deji, v postavách a samozrejme záver mi nestačil. Čakala som viac. Idem si pozrieť film a dúfam, že sa mi niektoré veci objasnia. Ale určite si dám aj tretí diel.

IvetaZ
17.01.2022 5 z 5

Jakmile si člověk zvykne na tu miliardu informací kolem a ponoří se do toho, tak je to pecka! Přečteno na 3 otevření :-)

Rihatama
17.01.2022 4 z 5

Larson v pokračování příběhu Lisbeth Salanderové a Mikaela Blomkvista namíchal třaskavý koktejl. Asociální, autistická (snad) Lisbeth bez dokončeného vzdělání, a přece superinteligentní a geniální hackerka při svém chování naprostého ignoranta jakýchkoliv přátelských projevů ze strany druhých, které vzbuzuje její nepochybná role oběti rodiny i selhávajícího systému spíše než laskavá povaha, jede ve svém modu, jak čtenář může poznat již v úvodní části. Tatíček i státní struktury si s ní opravdu hodně ošklivě zahráli, a tak Lisbeth si na oplátku hraje s ohněm. Doslova. A s lidmi. Vyšetřování kauz prostituce ve Švédsku vytváří věrohodné kulisy pokračování Lisbethina osobního příběhu.

Mám veškeré pochopení pro Lisbethino konání, přece je však obtížné vytvořit si k ní vřelejší vztah. Imponující je rozhodně fakt, že ona sama se jako oběť nechová, i když její strategie "oko za oko" je dle mého podobně neakceptovatelná, jako zneužívání státní moci. Vytváří však zajímavé zápletky a slušnou dávku napětí. Moc mi ale nejde do hlavy, jak může třeba ukrást jednomu z parchantů jejího osudu 3 miliardy korun a policie přesto nijak zvlášť neřeší, kde se peníze na jejím účtě berou nebo zač kupuje byt či auto. Možná se tím bude zabývat v poslední části trilogie...? Přes nadšení u první části mám tentokrát pocit, ač byl Larson nepochybně výborným spisovatelem, že na pět hvězd to tentokrát nestačí. Třeba jen proto, že ona superinteligentní, pádesátikilová Pipi dlouhá punčocha dělá zejména v poslední části nepochopitelné, nelogické chyby nebo si až moc dobře poradí se svými pronásledovateli supertěžké váhy.

detektivní a krimi romány zfilmováno hackeři krimi švédské detektivky

Stieg Larsson
švédská, 1954 - 2004
2008  93%Muži, kteří nenávidí ženy
2009  92%Dívka, která si hrála s ohněm
2010  92%Dívka, která kopla do vosího hnízda
2010  96%Milénium 1–3 (box)

Kniha Dívka, která si hrála s ohněm je v

Přečtených9 906x
Knihotéce2 087x