Dívka, která kopla do vosího hnízda

Dívka, která kopla do vosího hnízda https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36497/bmid_divka-ktera-kopla-do-vosiho-hnizda-zSO-36497.jpg 5 5545 587

Milénium / Millennium série

Dva těžce zranění lidé byli přijati na pohotovost v nemocnici v Gotheburgu. Jedna z nich je hledaná vražedkyně Lisbeth Salanderová s kulkou v hlavě, která potřebuje okamžitou pomoc, druhá osoba je Alaxander Zalaščenko, starší muž, kterého Lisbeth napadla sekerou. Ve třetí části trilogie Millenium Lisbeth Salanderová osnuje pomstu - proti muži, který ji chtěl zabít, a což je důležitější, proti vládním institucím, které jí málem zničily život. Nic nebude tak jednoduché, jak se to jevilo ze začátku, někdo tentokrát sleduje ji. Také se musí zbavit obvinění z vraždy, které jí visí nad hlavou. Podle úspěšného vzoru minulých knih potřebuje pomoc novináře Mikaela Blomkvista. Konec přínáší pro Lisbeth šanci zbavit se tíživé minulosti a naději, že pravda a spravedlnost zvítězí.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

Luftslotter som sprängdes , 2007

trudoš
07.07.2015 5 z 5

A do třetice opět výborné, obzvláště začátek, který na rozdíl od předchozích knih navazuje na dvojku cca po deseti sekundách. Následuje sto stran strhujícího a neodhadnutelného děje. Ten bohužel vzápětí trochu stagnuje několik set stran, kdy se připravuje soudní proces, aby chvilku před koncem opět nabral grády.
První kniha byla detektivka, druhá kriminálka a třetí je špionážka. Ta navíc šlape víc než slušně, snad až na drobné podcenění staré výzvědné služby, která se chová celou dobu naprosto ukázkově, aby se na konci nechala přistihnout s kalhotami na půl žerdi.
Důvodem, proč se mi každá z knih tak líbila, je především fakt, že každá byla vystavěna zcela jinak. Autorovi se podařilo napsat tři poměrně rozsáhlé romány, aniž by vykrádal sám sebe, aniž by opakoval koncepci, aniž by se zamotal do klubka paranoidních konspirací. Příběhy fungují zcela samostatně, a přitom i jako celek. Užil jsem si každou stránku.

monicka87
02.07.2015 5 z 5

Mám ráda zamotané příbĕhy a nevadí mi více dĕjových linií. I za mĕ je nejlepší první díl. V tomto třetím se mi zdálo, že vše probíhalo nĕjak hladce. Vše dopadlo dobře. Lisbeth nezůstal žádný nepřítel. Jen samí ochránci a přátelé. Vše je do puntíku vyřešené ku prospĕch hrdinů. Až moc pozitivní. A Kalle se nám i zamiloval

Dinosaur
01.07.2015 5 z 5

(☆10/10) Poslední kniha navazuje na předchozí díl a Lisbeth se ocitá v na první pohled beznadějné situaci - naštěstí má ale navzdory své asociální povaze lidi, kteří za ní stojí a snaží se odhalit, co se doopravdy stalo. Čte se to stejně skvěle jako předchozí knihy a opět nechybí napětí. Jediným negativem je tak to, že je tento díl poslední, i když tomu tak původně být nemělo. Snad jedinou útěchou je, že nás na konci nečeká žádný cliffhanger a příběh se tak dá považovat za dokončený. Ale i tak si říkám: Stiegu Larssone, proč jsi sakra musel umřít??? (12. 11. 2013)

kachnch
24.06.2015 3 z 5

Z třetího dílu Milénia mám, podobně jako z dílu druhého, dost různorodé pocity.
Příběh mi přišel často zbytečně natahovaný, stále dokola se tam opakovaly stejné věci a často mi to přišlo akorát jako natahování předchozího dílu... Až musím říct, že mě chvílemi stránky i nudily. Objevovaly se stále nová jména, ve kterých se člověk už trochu ztrácel... A vedlejší "příběhy" mi občas přišly zcela zbytečný.
Přesto je samotná kostra příběhu skvělá, zápletka a její následné vyřešení se mi líbilo a i tak jsem chtěla vědět, jak příběh skončí. Přečtení trilogie určitě nelituji, avšak první díl byl pro mě rozhodně nejlepší. :)

turcmen
21.06.2015 5 z 5

Skvělé zakončení vynikající trilogie. Po napínavém začátku kniha trochu ztrácí na tempu, což mě původně velice zklamalo. Pak ale s blížícím se soudním procesem nabírá akce čím dál více na obrátkách. Perfektní vyvrcholení a očekávaná satisfakce pak celý příběh bravurně korunuje. Na trilogii Milénium je hlavně nejzábavnější to, že každá z knih je svým stylem a pojetím příběhu tak trochu jiná. Nemůžu jinak než 5*.

kethy
27.05.2015 4 z 5

Tohle už mi zas tak moc nešlo. Něco tomu chyběl. Avšak je to plnohodnotný příběh a krásné zakončení trilogie Milénium.

jindrusa
24.05.2015 5 z 5

Geniální! !!!

jindrusa
24.05.2015 5 z 5

Geniální! !!!

Ajvet
22.05.2015 2 z 5

No...konečně dočteno. První díl se mi líbil, ale následující dva... Bohužel.
Příběh je plný absurdit. Stále nesmrtelní, zasraný Kalle a žabka Lisbeth, se dokážou ubránit největším zabijákům Evropy. A co ten pokus o hlavní líčení u soudu? A ještě to dorazil takovým koncem..tak tohle je světový bestseller?

ivanah
27.04.2015 5 z 5

Zdaleka ne tak drsné jako Harry Potter, zadna postava, kterou by si ctenar stihl oblibit, nakonec neumre :) První díl byl jako blesk z cisteho nebe a nic ho neprekonalo, ale i obe pokracovani staly za to. Ve vystupnich stanicich se knizky vsechny stejne spatne zaviraly a co teprve ty noci ;) Skoda, ze uz autor nic dalsiho nenapise, neskutecny vhled do spolecnosti a originalni temata.

helenkan
11.04.2015 5 z 5

Přečetla jsem všechny tři díly a opravdu jsem si to parádně vychutnala.
Tenhle poslední mě ale tak uchvátil,že jsem ho nemohla odložit.Bylo to tak úžasný,že nemůžu najít správná slova.Škoda,že nemůžu dát deset hvězdiček :)

vladi5753
28.03.2015 5 z 5

Za sebe můžu říct,že celá trilogie je velmi zajímavé čtení,velmi jsem si jí oblíbila a v mé sbírce knih je neprodejná.
A co se týká,tohoto třetího dílu,tak za tři dny bylo přečtené.
Z těch tří dnů,jsem jeden den i noc,četla vkuse bez spánku.
Nemohla jsem tuhle knihu ani odložit,ta únava mi nakonec stála za to,nebyly to promrhané celkem tři dny,naopak nejpůsobivější čtení,jaké jsem v životě přečetla.
Nemyslím si,že ji pro mě,dokáže nějaká jiná kniha někdy překonat.

Nesečtělý
22.03.2015 5 z 5

Vyznívalo poněkud smutně dočíst poslední díl trilogie a zavřít ji s vědomím, že její hrdinové mi vzhledem k předčasné smrti svého tvůrce nadobro zmizeli… Šlo o zvláštní etapu bezmála stálé rozpumpovanosti nad knihami, kdy člověk měl drasticky blízko k tomu, aby představu o celonoční spánkové oběti vyhodnotil jako bezproblémovou a příslušné úvahy zakončil konstatováním, že „alespoň nehrozí pozdní příchod na pracoviště a dokonce ani odporné zvonění budíku“… Postupem děje a jednotlivých dílů příběh skutečně neztrácel vůbec nic na své famózní poutavosti, na gradační i logické propracovanosti. Na to, že autor zajisté nepředpokládal svůj brzký skon a s velkou pravděpodobností chystal pokračování, stačil stěžejní zápletky pěkně rozuzlit, ale jen si promítněme, o co lépe by totéž provedl, kdyby věděl. Uvažme, jak skvěle by psal dále, kdyby nezemřel… Pouze ta reálnost mne u Ohně a Vosího hnízda poněkud zklamala.. Zatímco po Mužích jsem lidem s rozhodností vykládal, jak nelze zpochybnit, že by se „to“ mohlo stát, po zbývajících knihách už jsem jen chabě namítal, že nelze „vyloučit“… V každém případě budí strašné představy to pomyšlení, že kdosi za podmínek utajení vykonává jakoukoli činnost, o které nikdo neví, a tudíž pro jejího realizátora neplatí žádné zákony.. Nicméně proč by se to nemohlo stát, vždyť stačí otočit hlavu k východu… Hle, co v čele tamní autoritářské „velmoci“ činí jeden imperátor, odchovaný specifiky tajných služeb z dob Studené války..

lakme
13.03.2015 5 z 5

Mistrovské veledílo. Celá série Milénium se čte sama a jedním dechem. Je napínavá, poutavá a akční. Kdo nečetl Larssona, jako by nežil :D

Merynkaw
12.03.2015 4 z 5

Poslední díl mi přišel nejmíň napínavej. Byl dobrej, ale nejslabší ze všech třech dílů.

koki.veru
11.03.2015 5 z 5

Wau :) tak tohle byla asi nejlepší trilogie, co jsem kdy četla. Všechny tři díly jsou opravdu úžasné!!!! Knihy plné napětí, nebezpečí i lásky a hlavně pěkně propracovaný děj plný velmi zajímavých postav. Rozhodně doporučuji všechny tři knížky všem, co mají rádi detektivky!!!

-Endy-
05.03.2015 4 z 5

Larsson rozhodně nebyl žádný sexista; dle mého názoru dějové složce vládnou ženy a jak!

Erika (i když její příběh nemá s hlavní dějovou linií v podstatě nic společného)
Monica (prostě drsná sporťanda)
Annika (soudní přelíčení jedním hltem)
Lisbeth (originální, výjimečná, nezapomenutelná postava, fenomén mezi ženskými hrdinkami)

O hvězdu méně dávám za možná až příliš podrobné životopisy členů Sekce (a jiných - uklízečů apod.) a rozvláčnou historii v podstatě kdečeho...i když to asi přidává na věrohodnosti a komplexnosti - takže je dost možné, že to je vlastně můj osobní problém a že to bylo jaksi moc složité na mé mozkové spoje :)))

Pidulka
03.03.2015 5 z 5

„Neexistují žádní nevinní. Existují jen různé stupně odpovědnosti.“ Naprosto geniální zakončení perfektní trilogie. Vážně smekám před autorem. Pokaždé, když jsem se ponořila do příběhu, připadala jsem si, jako bych se náhle ocitla ve Švédsku a prožívala příběh společně s postavami. Chvílemi jsem přemýšlela, zda není příběh podle skutečné události. To jak měl Stieg promyšlenou každou postavu (i tu nejméně důležitou), a jak popisoval její životní příběh dokonale přidalo na důvěryhodnosti celého příběhu. A samozřejmě spousta věcí k zamyšlení. Tu, která mě asi nejvíc zasáhla, cituji výše. Tak šup, šup, čtěte, rozhodně neprohloupíte :-)

Greene
02.03.2015 5 z 5

Perfektní třetí díl, úžasné zakončení. Nejlepší detektivky jaké jsem kdy četl.

marca_m
28.02.2015 4 z 5

Závěrečný díl trilogie plynně navazuje na druhý a je skvělým uzavřením celého příběhu. Spíše než jako klasické krimi plné napětí jsem tento román vnímala jako ostrou sociální kritiku... Opět velmi čtivé, jen jsem se trochu ztrácela v tom, kdo je kdo v rámci Sekce.

zfilmováno krimi švédské detektivky poslední kniha autora

Stieg Larsson
švédská, 1954 - 2004
2008  93%Muži, kteří nenávidí ženy
2009  92%Dívka, která si hrála s ohněm
2010  92%Dívka, která kopla do vosího hnízda
2010  96%Milénium 1–3 (box)