Dívka, která kopla do vosího hnízda

Dívka, která kopla do vosího hnízda https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36497/bmid_divka-ktera-kopla-do-vosiho-hnizda-zSO-36497.jpg 5 5545 587

Milénium / Millennium série

Dva těžce zranění lidé byli přijati na pohotovost v nemocnici v Gotheburgu. Jedna z nich je hledaná vražedkyně Lisbeth Salanderová s kulkou v hlavě, která potřebuje okamžitou pomoc, druhá osoba je Alaxander Zalaščenko, starší muž, kterého Lisbeth napadla sekerou. Ve třetí části trilogie Millenium Lisbeth Salanderová osnuje pomstu - proti muži, který ji chtěl zabít, a což je důležitější, proti vládním institucím, které jí málem zničily život. Nic nebude tak jednoduché, jak se to jevilo ze začátku, někdo tentokrát sleduje ji. Také se musí zbavit obvinění z vraždy, které jí visí nad hlavou. Podle úspěšného vzoru minulých knih potřebuje pomoc novináře Mikaela Blomkvista. Konec přínáší pro Lisbeth šanci zbavit se tíživé minulosti a naději, že pravda a spravedlnost zvítězí.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Host

Luftslotter som sprängdes , 2007

pavels36
01.07.2019 5 z 5

Opět skvělé pokračování. Akce,zápletka,psychologie,život i konec prostě super! Doporučuji

Daduna
25.06.2019 5 z 5

Třetí díl a pořád stejně skvělý. Nemám co víc napsat...

Světluška4
24.06.2019 5 z 5

Skvělé zakončení trilogie. Celý příběh se zde postupně rozmotává, výjdou na jevo i nečekané věci a dle mého měla tato kniha velmi hezký závěr. Přečetla jsem všechny tři díly a i když to byly dlouhé knihy, stálo to za to.

Elapheg
15.06.2019 5 z 5

Tak tohle byla jízda. Souhlasím rovněž s uživatelkou valky, že třetí a poslední díl od Larssona alespoň pro mne byl nejpovedenější knihou celé trilogie. Naprosto smekám před bohužel již zemřelým autorem, jak mistrnou zápletku dokázal vymyslet mezi švédskou tajnou službou, která se spikla se všemi možnými aktéry proti Lisbeth Salenderové, Mikaelovi Blomkvistovi a všem z časopisu Milénia a všem poctivým švédským policistům, kteří se snaží odhalit skutečnou pravdu o Alexandru Zalaščenkovi, jehož se švédské tajné služby snažily zašít a z jeho dcery Lisbeth museli udělat nesvépravnou osobu zavřenou na psychiatrii, aby její pravdivé verzi o ruském přeběhlíkovi Zalaščenkovi nikdo nevěřil a aby tak tajné služby mohly ukrývat celou svou lež. Agenti tajné služby Švédska, kteří od začátku Zalaščenkova krytí používali nezakonné praktiky k utajení pravdy a neváhali Lisbeth Salanderové zničit život. Lisbeth, která je vynikající hackerkou a néjen díky těmto schopnostem je schopna rovněž získat tajné materiály tajných služeb, tajné smýšlené psychiatrické zprávy o Lisbeth samotné a o tom, kdo Zalaščenko skutečně byl a především tajné informace o aktérech, jenž se celou dobu snažili Lisbeth Salanderovou odstranit a naprosto zkompromitovat. Tyto spisy se dostanou do časopisu Milénia Mikaelovi, policii a vlivným osobám, které zahájí prověřování celého korupčního případu Zalaščenko a Lisbeth Salanderové, naštěstí pro Lisbeth. Lisbeth se samozřejmě i díky Mikaelovi a ostatním novinářům z Milénia, poctivým policistům a vlastním přátelům, jenž jsou na její straně může pustit do boje s tajnými službami o odhalení té vší špíny, jejíž odhalování se nakonec dočkáme i v soudním procesu a v dalších tazích novinářů z Milénia. Tajné služby vědí, že jim jde o samotné vlastní přežití a všem z tajných služeb by zde hrozila tvrdá vazba v případě provalení skutečné pravdy a proto neváhají v tomto boji zacházet do největšcíh extrémů. Půjde zde doslova o život. Celá trilogie je mistrným dílem, ale třetí díl mě naprosto pohltil. Četl jsem mnoho dobrých knih, ale trilogie Milénium předčí mnohé. Zápletka je tak geniální, a přitom vše do sebe zapadá a je předem promyšlené, že je jasné, že o tom musel psát člověk, který do něčeho podobného byl zasvěcen. Děj knihy navíc postrádá brutality, za což dávám opět hvězdičku navíc, přitom to však knize neubírá na gradování děje. I když jsem některý vývoj knihy tušil, stejně jsem byl nakonec překvapen, jak se se všemi, kdo Lisbeth ublížili, hlavní hrdinka nakonec plánuje vypořádat. Podaří se ji očistit své jméno a odhalit utajovanou pravdu? Přečtěte knihu sami. Tato trilogie ve mně zanechala hlubokou stopu, určitě ji mohu jen doporučit a jsem opět smutný z toho, že od tak vynikajícího autora si už nebudu moc nic přečíst. Kniha je zároveň ukázkou o tom, co tajné služby mohou s jedincem vykonat, když se proti němu spiknou a když se záměrně vypouští dezinformace do hlavního éteru a jak se proti jedinci na základě dezinormací může obrátit celá společnost. Na dnešní politickou situaci u nás to platí rovněž. Slovo nakonec. Mistrovské dílo, skvělý čtenářský zážitek. Děkuji pane Larssone.

KarolKula
06.06.2019 5 z 5

Libi se mi, ze se vlastne po celou dobu cteni trilogie pohybujeme v kruhu, coz jsem si samozrejme uvedomila u cteni posledni dilu. Ze zacatku jsem trudnomyslne pomyslela, ze ta medialni tahanice me bude nudit, ale pak mi doslo, ze to tak muselo byt, protoze hlavnim hrdinou je nejen Lisbeth, ale take Mikael - novinar. A ze vsechno to,co se podarilo ututlat, musi vyjit na povrch a ze media jsou tim nejsilnejsim mediem. Libi se mi, ze za vsim podstatnym a dulezitym stoji zena, miluju Lisbeth a Eriku, jsou to neskutecne silne osobnosti se schopnosti premyslet a s ochotou vyckavat, bez potreby ublizovat nevinym. A domyslete si, kolik spiny o ruskem zbehovi jeste vychazi na povrch pri zaverecne scene.

stoun25
03.06.2019 5 z 5

Perfektní dokončení předešlých knih. Čtivé, napínavé.

DericCaster
26.05.2019 5 z 5

Opravdu krásná trilogie. Skvěle vymyšlený a neméně skvěle napsaný příběh. Děj třetí knížky nebyl zas až tak přakvapivý, ale to mu neubralo nic na čtivosti a napínavosti. Čtu pomerně hodně a často se mi stává, že si musím knížku připomenout, abych si vzpomněl... Nicméně jsou i takové, které utkví v paměti a tato trilogie k nim, v mých očích, jednoznačně patří. Dekuji!

Maanna
03.05.2019 4 z 5

Pokud člověk přimhouří oči nad některými nelogickými částmi - třeba proč se Lisbeth Sekce nějak elegantně nezbavila v době jejího dospívání, pokud bylo jasné, že s ní budou problémy, tak je to chytlavé a napínavé čtení s patřičným happyendem. Dobré bylo proplétání a rozplétání jednotlivých linek, které vygradovalo během soudu, a celkem věrohodně na mě působila i Lisbethina reakce po něm. Jen tam zase nemusel být ten epilog s Niedermanem. Tahle postava mi prostě do celého příběhu nesedla. Přišlo mi, že se tam omylem dostala z nějakého komiksu o superhrdinech (proti kterým jinak nic nemám).

valky
02.05.2019 5 z 5

Nejlepší kniha z celé série. A řekla bych, že asi nejlepší kniha vůbec. Dokonalé, mistrovské dílo. Jen těžko se mi smiřovalo s tím, že už nebudu číst o Lishbeth....
Larsson byl mistrný spisovatel, a je ho opravdu neskutečná škoda. To, s jakou lehkostí dokázal vyprávět příběh Lisbeth, jak do sebe zapadal každičký dílek...

Tabby
01.05.2019 5 z 5

Tohle bylo skvěle a mistrně zakončený poslední díl celé série. Až mi je líto že to skončilo, tahle celá série je neuvěřitelně skvělá.
Čtivé, napínavé, zajímavé, v určitém smyslu i poučné. Skvěle popsáno, od krajiny že si to dokážete představit až po život lidí. Larsson dokázal, že vše do sebe hezký zapadlo,každý detail jsem mu uvěřila.
Postavy Lisbeth a Mikaela jsem si oblíbila už od prvního dílu a tady k nim přibylo i pár vedlejších postav (Bublansky, Armanskeho, Mikaelova sestra....).
Celé vyšetřování a pátrání po tom co se skutečně stalo a soudní proces jsem si užila, jak tam vše vyšlo najevo, dokonalé.
Tahle série se Larssonovi povedla, určitě se na ní nadřel, je to vidět. A já ji určitě nepřečetla naposledy. :)

sasena
16.04.2019

Ještě jsem sice poslední díl nedočetla a přestože je to psané takovým stylem, že nelze přestat, mám několik výhrad. Celý příběh stojí na velmi slabých nohách a nemůžu si pomoc, ale nevěřím, že tak krutý a někomu téměř vše odpouštějící systém tajných služeb by si nedokázal poradit s něčím tak nepatrným a nedůležitým, jako je dvanáctiletá problémová, na psychiatrii téměř bez jakéhokoliv zájmu nějakých kompetentních úřadů či rodiny hospitalizovaná holka. To se fakt nepovedlo, protože namísto vymýšlení složitého a komplikovaného řešení, aby jí zabránili v prozrazení atd..., což by mohlo ohrozit hromadu důležitých lidí a zřejmě celé švédské tajné služby, ji mohli naprosto snadno zlikvidovat nějakou "běžnou nemocí" a do úmrtního listu napsat cokoliv. Kdo by se o ni zajímal? Vůbec nikoho by to netrápilo. To je fakt věc, která mi ve třetím dílu kazí požitek z četby. Hajzlům procházejí neuvěřitelné bejkárny, "odborný" posudek jediného doktora má osudový vliv na život člověka, ututlá se napadání a týrání, dětská prostituce, pedofilie v nejvyšších kruzích, morálka nula, ale zbavit se malé Lisbeth, té nebezpečné potvory, když byl ještě čas, to nikdo nedokáže?

valky
12.04.2019 5 z 5

Pro mě - nejlepší knihy vůbec. Měla jsem trochu problém se začíst do první knihy, ale zhruba od poloviny jsem četla už jedním dechem a nemohla jsem se odtrhnout. Druhá kniha byla svižná, ale ten konec... Nemohla jsem jít ani spát a musela jsem otevřít třetí díl, u kterého jsem bez dechu od první stránky. Třetí díl je určitě nejlepší z celé série. Komplikovaný příběh, do kterého Vás ale autor od prvního dílu vtáhne tak, že se v nitkách příběhu vůbec neztrácíte. Naopak. Po přečtení Milénia mám opravdu pocit, že tyto knihy nic nepřekoná.

danielpernik
10.04.2019 5 z 5

Fantastický závěr Stieaga Larsona, který vlastně ani není závěrem. Po otevíráku v podobě druhého dílu si moc času volna neužijete a musíte sáhnout po třetím. Začátek má spád, avšak pozvolna přechází do politikaření, vysvětlování a utváření kontextu pro nadcházející události.
Přiznám se, že se mi to malinko táhlo. S odstupem času tomu ale naprosto rozumím a nedovedu si konstrukci knihy představit jinak.
Následná část má spád, hromadu zvratů, vedlejších (zajímavých) linek a čte se naprosto fantasticky.
Největším vrcholem pro mě však byl samotný soudní proces. Ojojoj to byla grilovačka, kterou si každý dobromyslný čtenář zasloužil. No a když si s úsměvem podmáčeným slzou užíváte konec, zjistíte, že ještě není po všem. Jak tady k sakru někdo může chtít víc? :)

Yarwen
05.04.2019 4 z 5

Třetí díl Milénia překračuje o dvě třídy díly předchozí. Zprvu jsem myslel, že si autor ukousnul příliš velkého sousta, ale překvýkal to a spolkl s noblesou. Konspirační teorie ohledně Sekty uvnitř švédské bezpečnostní policie je složitá, ale prosta logických kiksů a vcelku reálná (kam se hrabe Umbeto Eco se svým Kyvadlem), což je na detektivní žánr velmi neobvyklé. Ačkoliv je příběh komplikovaný (což kvituji), je napínavý a vtáhne čtenáře do svých spletitostí tak, že nakonec prožije se svými hrdiny obrovské zadostiučinění s tím, že každý dostane to, co si zaslouží. Feministický extrémismus je zde spíše v pozadí (bojovné ženy - možná spojka na Monicu Figuerolovou?), slepých uliček minimálně (Plague a telefonické odposlouchávání Ekströma) a prožitek skvělý - od této knihy by se většina autorů detektivek měla učit. Dávám vysokých 83%.

Papinka1
04.04.2019 5 z 5

Jako wooooow! Za mě asi nejlepší z celé trilogie. Obrovský obdiv spisovateli, že dokáže napsat cca 1 700 stran tak, aby to celé dohromady dávalo od začátku do konce smysl.

LisbethS
08.03.2019 5 z 5

Jsem dlouholetá čtenářka detektivek.
Milénium u mě stojí na první příčce. Zanechalo vážnou stopu. Viděla jsem i zfilmované. Kniha je kniha. Jsou knihy, které se mi připomenou, že jsem je četla třeba přebalem knihy, názvem. Milénium s Lisbeth Salanderovou mám vryto pod kůži. A vím, že nejsem sama...

PaulaHortensie
18.02.2019 5 z 5

Kniha me vtáhla do deje ,žila jsem Lisbetin příbeh a mela jsem toho plné kecky :-)))) ale stálo to za to.....

povi
04.02.2019

Strašně se stydím,ale četla jsem to 3týdny a dostala se do půlky.Ta tam je čtivost a švih předchozích dílů,zčehož 1.díl je nepřekonatelný.Tady jsem se jen ztrácela v ústavách a švédských zákonech a vůbec se mi nechtělo pokračovat.Dělala jsem tisíc jiných věcí,jen abych nemusela číst a to se mi nestává.Jednou se k Miléniu vrátím,ale teď to nejde.Ani nebudu hodnotit,protože jsem v půlce skončila....

el-zbych
26.01.2019 5 z 5

Kniha je čtivá jako předchozí díly.

Lukeronka
24.01.2019 5 z 5

Nemám slov, naprosto TOP kniha, nejlepší díl série a nejlepší kniha, co jsem kdy četla!

zfilmováno krimi švédské detektivky poslední kniha autora

Stieg Larsson
švédská, 1954 - 2004
2008  93%Muži, kteří nenávidí ženy
2009  92%Dívka, která si hrála s ohněm
2010  92%Dívka, která kopla do vosího hnízda
2010  96%Milénium 1–3 (box)

Kniha Dívka, která kopla do vosího hnízda je v

Přečtených9 139x
Knihotéce1 993x