Milenci a vrazi

Milenci a vrazi https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/1799/bmid_milenci-a-vrazi-o4O-1799.jpg 4 425 53

Jeden z prvních románů slavného českého spisovatele Vladimíra Párala (* 1932 v Praze) je satirickým podobenstvím o lidské existenci. Odehrává se v Ústí nad Labem, v prostředí místních chemických závodů, jež autor, původem chemický inženýr a vědecký pracovník, ze své vlastní praxe velmi dobře zná. Příběh, jehož hlavními tématy jsou životní stereotypy a sexuální "praxe" (za zmínku stojí, že Páral se v ústecké chemičce podílel na vývoji sexuálních hormonů), ztvárnil formou ironicky zabarveného vyprávění. Jeho dějovou linku pomáhají rozvíjet vnitřní monology, "slovníkové" portréty postav a citace zdánlivě nesouvisejících zpráv ze světa. Koneckonců, tuto až kolážovou pestrost své knihy Vladimír Páral sám zdůraznil, když román v podtitulu označil jako "magazín". Ale navzdory svému vnějšímu uspořádání jsou Milenci a vrazi hutným a živým literárním textem, který si čtenáři vychutnají dodnes.... celý text

Damato
30.10.2018 4 z 5

Možná se ani nedivím, že mladší generace Páralovi nerozumí - kdo tu dobu nezažil, neumí si představit, jak pravdivě ten tehdejší život vykresluje do nejmenších detailů. Když jsem jako malá holka jezdívala o prázdninách na výlet na Větruši, bylo to tam zaostalé, ponuré, takové "papundeklové " - přesně tak, jak to Páral umí popsat. Kdo si pamatuje doby, kdy i "vesničtí papaláši" ale totálně přehlíželi cokoli dělnického ví, jak pravdivě je tahle doba popsána . A že tam byly pěkný podrazy a křivárny, to víme všichni. Teď se dějí , pravda, taky a pořádný křivárny, ale přeci jen- není nám o fous lépe?

lapagerie
26.09.2018 5 z 5

Milenci a vrazi mě baví. I tak malý prostor, jako je jeden dům, poskytuje množství nejrůznějších osudů a povah. Od rodiny vedoucího pracovníka Gráfa, žijící v "luxusu" a přesto nespokojené, až po protřelou Maddu, využívající každou příležitost k získání toho, co zrovna chce. Démonický Alex, andělský Julda, snaživý Bořek, manželé, marně se snažící získat "byt pro Tušla" a další figurky vás provedou svými životy. Postupně se mění pod vlivem zkušeností, někd velmi tvrdých.
Milenci a vrazi jsou prostě top.

zluk
23.08.2018 4 z 5

Zajímavě načrtnuté charaktery, které nenudí. Občas se mihne něco k zamyšlení. Páral má svůj nezaměnitelný styl.

los
10.07.2018 5 z 5

opět Páralova nápaditá kompozice
uchvátil mne závěr, v němž se umocní paralela osobního a globálního prostoru, intimních lidských vztahů s politickým obrazem světa
pro mne nejlepší Páral

Irena150
17.05.2018

Vašeň, nenávist.... na začátku vztahy, láska, sex.... na konci smutek

Sídlištník
22.03.2018 5 z 5

Podle mého názoru, nejlepší Páralův román, doporučuji.

HoyaCarnossa
05.10.2017 3 z 5

Že by byla kniha špatná, to nemůžu říct. Ale že by byla dobrá?
Hezky se četla, občas byla lehce nudná, zdlouhavá. Lehce depresivní. Ale na druhou stranu, krásně popsala to, jak to bylo. A tak to má být.

Streva
03.08.2017 4 z 5

Asi to nejlepší od Párala - zajímavě a poutavě napsané, životné postavy a více fiozofie než v Kunderovi, né tak vtíravě. Četla jsem ale ve 20:)

Metroušek
08.03.2017 5 z 5

Podle mne nejlepší, dočasnou svobodou opojený Páral. Bylo pro mne zážitkem číst za normality staré vydání z roku 1969, mělo v sobě krásnou příchuť volnosti 60. let a dočasné nepřítomnosti komunistického cenzora. Nejvíce miluji medailónky Kdo je kdo, krásně ukazují historický vývoj lidiček v totalitářském 20. století. Ty veletoče (jako třeba život mého tatínka): demokracie a svoboda - fašismus a válka - osvobození a polodemokracie - komunismus a studená válka - chvilka socialismu s lidskou tváří - okupace a normalizace - demokracie a svoboda - a někdo by dodal "a rozkrádání státu". Uff! Kniha by si zasloužila krásné vydání s nějakými šílenými ilustracemi.

Dagnov157
10.02.2017 4 z 5

Nejvíc se mi líbila forma knihy. je to pestrá směs vypravování, inzerátů, medailonků postav, reklam. Taky obdivuju, jak si autor pohrál se stylistikou, jak se mu daří během jednoho souvětí přejít z ichformy do er, aniž si toho čtenář všimne. Vlastně mě ta jeho stylistika bavila víc, než příběh.

Pajina68
14.07.2016 4 z 5

Pěkná kniha, čte se stejně dobře jako všechny Páralovy romány.

Nikol117
16.01.2016 1 z 5

Tenkrát jsem si ji vybrala k povinné četbě na SŠ, bohužel to byla chyba. Snad nejhorší kniha, kterou jsem se kdy donutila přečíst. Strašně zdlouhavá a nudná. 1* dávám za občasné vtipné pasáže.

astina
13.12.2015 5 z 5

Klasika, kterou vřele doporučuji všem.

Markéta_2
05.12.2015 5 z 5

„Jsou dva druhy lidí, s kvartýrem a bez něho.“

linhi22
01.12.2015 5 z 5

Shui-Xian, nedá mi to, ale "nabubřele prázdný" mi přijde spíš tvůj komentář urputně strojené obraty ve snaze shodit knížku, kterou jsi evidentně nepochopila :)

Koňadra
01.11.2015 3 z 5

Neuveriteľne sa mi páčila atmosféra, do ktorej vás Páral ponorí. Ako do skúmavky s jedom v ústeckej chemičke. Trošku som sa síce zamotal, ale nebolo to na škodu. Určite stojí za prečítanie. A nezaberie to veľa času, číta sa zľahka.

Shui-Xian
23.10.2015 2 z 5

Páral uměl zobrazit stereotyp, existenciální vyprázdněnost, plytkost a nudu tak skvěle, že je čtení skoro nesnesitelné. Pro mě osobně byla kniha otravná, zbytečná, nabubřele prázdná. Pestrost mě nenadchla, spíše zahltila. Postavy mají svoji poutavost, ale připomínají spíše typizované nástroje-roboty pro znázornění určitého společenského klišé. Neustálé opakování téhož je možná skvělý prostředek, jak podtrhnout tu cyklickou mizérii, ale nevím proč -...?
Čeho si na téhle knize čtenářsky cením, je Páralova stylistická zdatnost. I a té bych uvítala výrazně méně...

datel77
04.10.2015 4 z 5

Líbilo se mi to hlavně kvůli formě, jakou Páral zvolil. Bylo to hodně pestré, a proto zajímavé. Zkoukla jsem i film, a to tedy bylo o dvě třídy níž.

linhi22
12.09.2015 5 z 5

Páralův stylistický um, ohromující slovní zásoba, schopnost vykreslit charakter a vystihnout stereotyp naší existence, mistrný vhled do nejniternějších pohnutek lidské mysli... to všechno se tu snoubí. Jedna z největších knih české poválečné literatury.

Nika37
20.07.2015 5 z 5

Moje první knížka od Párala. Už si přesně nepamatuji, zda jsem byla ve 2. nebo 3. ročníku SŠ, nicméně odstartovala mé uznání tomuto autorovi. Úžasně propracované charaktery postav na kterých autor ukazuje životní klišé.